Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.07.2012, 03:03:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mai multe lamuriri asupra temei topicului, un cuvant al unui doctor in Teologie:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ui-135984.html
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.07.2012, 03:09:37
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta Liturghie si indumnezeirea omului - cuvantul unui Arhimandrit

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...hie-69152.html
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.07.2012, 12:38:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eugen,
De acord cu ce spui.
Eu nu m-am referit la harul ce face posibilă existența materiei și a energiei de orice fel, ci la oricare tip de har care le dă și eterodocșilor posibilitatea de a alege salvarea din lanțurile văjmașului, mai exact mîntuirea liberă, după propria alegere a fiecărui om.
Bine, daca esti de acord cu expunerea mea (care se doreste a fi doar o mica sinteza a invataturii filocalice si un indemn la stiudiul si trairea filocalica) atunci voi adauga cateva precizari in aceeasi directie.

Dumnezeu nu trece peste vointa omului, peste libertatea omului intrucat iubirea nu exista decat in libertatea existentiala. Astfel harul doar ajuta pe cei ce nu se afla inca incorporati in trupul mistic al lui Hristos (Biserica) sa isi duca la indeplinirea dorinta lor de viata autentica (urmare a alegerii lor libere) in Adevar, dorinta ce izvoraste din constiinta lor (chipul lui Hristos).

Desigur ca in acest sens un rol important il au sfintii care ne ajuta sa venim la Hristos, caci ei marturisesc: "Datori suntem noi cei puternici sa purtam suferintele celor neputinciosi". Maica Domnului si Sfintii lui Hristos ne aduc pe targa la Hristos Iisus sa fim mantuiti (iertati si tamaduiti) asa cum cei 4 prieteni l-au adus pe cel ologit la Hristos.

Desigur ca sunt subiecte delicate care nu poti fi intelese deplin decat prin cognitie duhovniceasca, de aceea eu trebuie sa vorbesc mai putin si Sfintii Parinti mai mult. Astfel indemn la lectura si trairea patristica: Sfantul Srafim de Sarov, Sfantul Simenon Noul Teolog...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul. Amin.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.07.2012, 12:50:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
2. Oricum BO spune ca nimeni nu s-a putut mantui in Vechiul Testament pana la venirea Mnatuitorului.
Catalin2 oare cunosti ceea ce vorbesti sau doar ai impresia ca ai inteles? E bine ca studiezi catehismul insa el trebuie sa fie doar un indemn catre studiul si trairea teologiei patristice.

Sfantul Moise si Sfantul Ilie, sfinti ai legii vechi prin preotia vechi testamentara care a luat sfarsit la intruparea Mantuitorului, au fost prezenti in trup la Schimbarea la Fata a Manutuitorului pe muntele Tabor (inaite ca Hristos Iisus sa fie preaslavit in inviere).

Astfel ortodoxia patristica afirma inechivoc, harul lui Dumnezeu a lucrat si in vechiul tesament, prin harul preotiei lui Melchisedec si preotia lui Moise insa in mod nedeplin, nedesavarsit (indumnezeirea fiind imposibila)... indumnezeirea este posibila numai si numai intru Hristos Iisus caci deplinatatea vietii duhovnicesti este exclusiv in Hristos Iisus.

Recomand stuidul corespunzator al teologiei patristice si filocalice:
PUHALO Lazăr, IPS, Sufletul, trupul si moartea, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
PHILON din Alexandria, Comentariu Alegoric al Legilor Sfinte după Lucrarea de Șase Zile, trad. Zenaida Anamaira Luca. București: Paidea, 2002.
LUCA al Crimeei, Sfântul, Puterea inimii, trad. Savga Evdochia, Bucuresti: Sophia, 2010.
SPIDLIK Tomas, Spiritualitatea Răsăritului creștin. I. Manual sistematic, trad. diac. Ioan I. Ica jr. Sibiu: Deisis, 1997.
PUHALO Lazăr, IPS, Caile Ortodoxiei Contemporane, trad. Mihnea Gafita. Cluj-Napoca: Eikon, 2006.
PUHALO Lazăr, IPS, Teologia vie in ortodoxie, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
IOSIF Gheron, Marturii din viata monahala, trad. Pr. Prof. Constantin Coman, Bucuresti: Bizantina, 2003
MOORE Lazarus, Arhimadrit, Sfantul Serafim de Sarov. O biografie spirituala, trad. Paul Balan, Bucuresti: Agapis, 2002.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.07.2012, 13:30:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Auzi, prietene, dacă tu ai impresia că în catehismul ăla este cuprinsă toată credința și cunoașterea ortodoxă, te înșeli. Dacă pun Sfânta Scriptură și numai volumele din patristica editată de Migne, adică 161 de volume Patrologie Greacă și 221 de Patrologie Latină, o să vezi că se adună un material care nu poate fi cuprins așa simplu într-un simplu catehism. Credința ortodoxă este mai mult decât o credință de catehism, ca să nu mai pun la socoteală că lucrurile alea din catehism mai trebuie și înțelese. Reperele fundamentale ale unui creștin sunt Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție. Ortodoxia de larg consum o las altora să o mestece în continuare. Și în general credința ortodoxă este mai mult decât înțelegi tu din ea, de aceea recomandarea mea este ca să te înalți tu mai sus în ortodoxie, nu să cobori toată ortodoxia la nivelul tău. Nici eu nu vreau să polemizez fără rost pentru că văd unele lucruri pur și simplu nu le înțelegi și nu te condamn pentru asta.
Marea majoritate a sfintilor ortodocsi nu cred ca au citit cele 161+221 volume.
De fapt, probabil nici macar unul singur.

Probabil ca nici macar cei care le-au scris pe fiecare in parte dupa autor, n-au citit atat.

Pentru ca au avut un Profesor mai bun decat o tona de carti care de altfel se studiaza si prin facultatile de teologie neoprotestanta si nu-i fac deloc pe aia ortodocsi.

Trebuie ceva mai bun decat o tona de carti pentru a pricepe ce este si ce nu este "ortodoxie de larg consum" si mai ales sa ai discernamantul care trebuie astfel incat fugind de greselile altora sa nu ajungi tu sa cazi in altele de N ori mai mari.

Last edited by AlinB; 23.07.2012 at 13:34:40.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.07.2012, 13:49:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Domnule Florin, v-aș ruga să nu interpretați greșit ceea ce am spus în mai multe postări și anume că mă refer la cei care fac parte din Biserică. Dacă tot vreți să discutați ce ar fi să nu mai schimbați subiectul din moment ce sunt atâtea topicuri pe forum deschise despre mântuirea sau nu a heterodocșilor sau a necreștinilor.
Acum inteleg mai bine ce ai vrut sa spui, ca te referi doar la cei din Biserica. Nu stiu daca ai observat, eu am scris ca omul isi poate mari harul, nu doar ca il poate pierde. Sfinti nu primesc portie dubla de Impartasanie, si de aceea au mai mult har. Poarta de intrare in Biserica este Botezul, apoi prin Mirungere primesc si har. Dar dupa aceea fiecare poate primi har in functie de cat e contributia personala. Din ce am citit fiecare primeste har in functie de cat are capacitatea de a primi, de curatia templului Duhului Sfant. Au fost pustnici care stateau izolati si erau plini de har. Totusi, vedem ca si Sfanta Maria Egipteanca inainte de a trece la Domnul a vrut sa se Impartaseasca, pentru ca scrie in Sfanta Scriptura ca cine nu se Impartaseste nu ajunge in Imparatie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.07.2012, 13:51:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
dacă tu ai impresia că în catehismul ăla este cuprinsă toată credința și cunoașterea ortodoxă, te înșeli. Dacă pun Sfânta Scriptură și numai volumele din patristica editată de Migne, adică 161 de volume Patrologie Greacă și 221 de Patrologie Latină, o să vezi că se adună un material care nu poate fi cuprins așa simplu într-un simplu catehism.
E evident ca in catehism nu e cuprinsa toata invatatura ortodoxa, ci un rezumat. La fel si Crezul e un rezumat si mai restrans. Dar tot ce scrie in catehism este adevarat, este invatatura ortodoxa. Invatatura si mai detaliata e evident ca se poate citi si in alte scrieri.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.07.2012, 14:05:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Cătălin,
Rezultă de aici că există un fel de har accesibil chiar și eterodocșilor, chiar dacă este denumit exterior și "nelucrător". Deci ceea ce susține Decebal în titlu nu este fals.
Este de bun simț că Dumnezeu Se interesează de orice om care trăiește pe planeta asta, oferindu-i șansa mîntuirii. Altfel am vorbi despre predestinare la Iad pentru majoritatea oamenilor, ceea ce ar face din ortodoxie o religie cu probleme grave la dogmele de bază.
Da, exista acest har exterior, dar care nu e si mantuitor. Sfantul Serafim explica despre faptele bune, ca cei ce nu le fac si cu credinta nu sunt mantuitoare, dar nu raman nerasplatite, Domnul ii ajuta cu harul sa caute s sa gaseasca adevarul si astfel sa ajunga in Biserica sa se Boteze. Un caz cunoscut e sf. Cornelie sutasul, acolo spune ca primeste onoarea de a fi chemat in Biserica din cauza faptelor sale si rugaciunilor.
In schimb nu exista predestinare, tot in catehism scrie: "Orice om se poate mantui, daca indeplineste conditiile mantuirii. Caci Dumnezeu nu impiedica pe nimeni de la mantuire, ci "voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si sa vina la cunostinta adevarului" (1 Timotei 2, 4)."
Credinta nu vine doar din auzite, cum spun protestantii, trebuie sa fie si o conlucrare a omului (adica faptele bune, cum nu spun protestantii). Altfel ar fi usor, intr-o luna toti oamenii de pe pamant ar deveni credinciosi in felul urmator: scriem adevarul la cateva ziare importante, aproape toti din lume o sa citeasca adevarul si devin credinciosi. Desigur ca nu e asa, sunt si ortodocsi care nu vor sa auda si devin atei. Asta intr-o tara ortodoxa. De aceea toti de pe pamant au aceeasi sansa, cum spune si parintele Galeriu cand a fost intrebat despre acest lucru. Si stim si cum, am scris mai sus, oamenii au ramas cu o parte din chipul lui Dumnezeu si pot face fapte bune. Faptele bune duc la ajutarea de Dumnezeu prin luminare si gasirea adevarului. Cum detaliaza si parintele Cleopa, toti oamenii din lume au posibilitatea sa afle adevarul, indiferent in ce tara se afla.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.07.2012, 14:17:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pentru mai multe lamuriri asupra temei topicului, un cuvant al unui doctor in Teologie:

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ui-135984.html
Foarte bun link-ul, ajuta la intelegerea invataturii din punct de vedere ortodox. Sunt scrise si cateva lucruri pe care eu le afirmasem doar din observarea ideilor unor protestanti. De exemplu "In Occident, Hristos ar fi luat esenta din om la Intrupare, si acest esential se transmite la toti oamenii, rezulta, conform credintei lor, ca toti sunt mantuiti." Am observat ca aceasta conceptie a patruns prin ecumensim si la unii ortodocsi (si catolici), inca o dovada ca ecumenismul preia teologia protestanta. Protestantii spun ca jertfa Mantuitorului are efect asupra oricarui om de pe pamant, cea adevarata, ortodoxa, spune ca nu are nicio influenta asupra unui hindus daca nu ii si urmeaza Mantuitorului in Biserica Sa.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.07.2012, 14:17:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, exista acest har exterior, dar care nu e si mantuitor. Sfantul Serafim explica despre faptele bune, ca cei ce nu le fac si cu credinta nu sunt mantuitoare, dar nu raman nerasplatite,
Domnule catalin vorbesti fara sa intelegi... consider ca afirmatile dvs mai mult smintesc decat ajuta la intelegerea teologiei partristice.

Harul lui Dumnezeu are un singur scop: mantuirea omului intru Hrsitos Iisus pe nivelul indumnezeirii.

Sfantul Serafim de Sarov afrima (asemenea parintilor filocalici: Sfantul Simenon Noul Teolog) ca scopul vietii omului este Dobandirea Duhului Sfant. Astfel doar faptele omului care sunt savarsite de om constinent de conlucraea cu harul lui Dumnezeu intru Hristos Iisus pot potenta harul Duhului Sfant primit prin Sfintele Taine. Orice fapta virtoasa savarsita de om care nu are ca scop dragostea lui Hristos nu poate potenta harul Duhului Sfant daruit de Hristos Iisus, ci dimpotriva poate duce la mandrie si slava desearta (fariseism).

Asadar sa luam aminte. Domnul Iisus Hristos sa ne daruiasca har si pace.

P.S. Din curiozitate intreb: Ce studii teologice ortodoxe aveti? Ce parinte duhovnic aveti? Care este scopul postarilor dvs? (dragostea Adevarului manifestata in dorinta mantuirii tuturor oamenilor intru Hristos Iisus?... sau cuva vreo urma de slava desarta, vanitate intelectuala? fariseism? confiramre a unor cunostinte teologice? )
Sa luam aminte cu ajutorul Domnului Iisus Hristos la constiinta noastra caci "vai de cel prin care vine sminteala". Consider ca eu trebuie sa vorbesc mai putin iar Sfintii Parinti mai mult.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Harul costel Spiritualitatea ortodoxa 72 06.02.2013 14:11:04
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Ce este Har,Harul? savudanmihai Intrebari utilizatori 14 30.05.2010 20:21:08
Harul lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 7 05.09.2008 20:24:15
Harul Dumnezeiesc Sylvie Generalitati 6 21.08.2007 11:46:31