Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.06.2010, 20:06:30
Mircea HetP Mircea HetP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit aștept pozele promise

am trimis și eu un ajutor azi dimineață la părintele Nicolae, prin WESTERN UNION,
ieri seară la telefon, părintele a promis că astăzi seară, dumneavoastră domnule laurschepsis,
veți posta poze cu biserica, părintele și familia acestuia

astept pozele promise

pe viitor ca oamenii să nu mai vorbească atât, puneți vă rog copie după buletin, ceva acte care să ateste că nevoiașul are probleme, și poze cu omul și familia sa
astfel cei care vor să ajute, se pot decide mai ușor dacă vor să ajute sau nu
fotocopii după acte oficiale și poze fac clar că nu e vorba de nimic necurat iar cine vrea să ajute o poate face fără să se înșele

cu respect, Mircea HONORetPATRIA

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.06.2010, 20:11:08
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Biruinta

Doamne-ajuta!

Cateva imagini cu biserica din Biruinta si parintele Nistorenco

Doamne-ajuta!
Attached Images
File Type: jpg biserica 439.jpg (55,0 KB, 46 views)
File Type: jpg biserica 441.jpg (46,1 KB, 27 views)
File Type: jpg biserica 443.jpg (88,6 KB, 43 views)
File Type: jpg biserica 412.jpg (46,3 KB, 47 views)
File Type: jpg Sf Pasti.jpg (97,6 KB, 88 views)
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.06.2010, 20:30:22
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea HetP Vezi mesajul
am trimis și eu un ajutor azi dimineață la părintele Nicolae, prin WESTERN UNION,
ieri seară la telefon, părintele a promis că astăzi seară, dumneavoastră domnule laurschepsis,
veți posta poze cu biserica, părintele și familia acestuia

astept pozele promise

pe viitor ca oamenii să nu mai vorbească atât, puneți vă rog copie după buletin, ceva acte care să ateste că nevoiașul are probleme, și poze cu omul și familia sa
astfel cei care vor să ajute, se pot decide mai ușor dacă vor să ajute sau nu
fotocopii după acte oficiale și poze fac clar că nu e vorba de nimic necurat iar cine vrea să ajute o poate face fără să se înșele

cu respect, Mircea HONORetPATRIA

Doamne ajută!
Doamne-ajuta!

Dupa ce am postat fotografiile am vazut postarea fratiei tale. Copie dupa buletin nu am.

Poate ca este indreptatita acea lista de acte, dar cand omul are sotia in starea in care v-am spus, eu nu o sa il trimit dupa facut copii. Cine crede ca doar asa il poate ajuta, sa ii ceara parintelui si mi le va trimite ca sa le afisez sau le va trimite parintele direct celor ce le solicita.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.06.2010, 20:31:52
Mircea HetP Mircea HetP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Mulțumesc

Mulțumesc,
dacă mai aveți și altele mai recente cu părintele, aș fi fericit să le văd
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.06.2010, 20:41:25
Mircea HetP Mircea HetP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit mă refeream pe viitor

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Dupa ce am postat fotografiile am vazut postarea fratiei tale. Copie dupa buletin nu am.

Poate ca este indreptatita acea lista de acte, dar cand omul are sotia in starea in care v-am spus, eu nu o sa il trimit dupa facut copii. Cine crede ca doar asa il poate ajuta, sa ii ceara parintelui si mi le va trimite ca sa le afisez sau le va trimite parintele direct celor ce le solicita.

Doamne-ajuta!
mă refeream pe viitor, la alte cazuri, când cineva mai cere ajutor, să facă dinainte copiile după acte, fotografii și atunci cine poate să ajute, are toate datele și se poate decide mai ușor

eu am datele din buletin ale părintelui Nicolae, le-am cerut azi dimineață

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.06.2010, 22:04:57
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea HetP Vezi mesajul
mă refeream pe viitor, la alte cazuri, când cineva mai cere ajutor, să facă dinainte copiile după acte, fotografii și atunci cine poate să ajute, are toate datele și se poate decide mai ușor

eu am datele din buletin ale părintelui Nicolae, le-am cerut azi dimineață

Doamne ajută!
Doamne-ajuta!

Multumesc, frate, pentru procupare. Sa ne rugam si sa facem cat mai mult ca sa ii scoatem la mal. Daca toti vom fi intr-un gand bun, cu adevarat bun, va fi si Dumnezeu cu noi si ii va scoate din necaz!

Fratilor, nu treceti pe langa cei in suferinta. Caci aceia sunt incercati de Dumnezeu. Iar incercarea este si pentru ei, dar si pentru noi, cei care ii vedem in durere. Ca asa este, o spune insusi Iisus Hristos:

"Veniti, binecuvantatii Tatalui Meu, mosteniti Imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii. Caci flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si Mi-ati dat sa beau; strain am fost si M-ati primit; gol am fost si M-ati imbracat; bolnav am fost si M-ati cercetat; in temnita am fost si ati venit la Mine. (...) Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, Mie Mi-ati facut." (Matei 25, 34-36, 40).

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.06.2010, 14:53:25
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Acum am citit si eu si va rog sa ma credeti ca am lacrimi in ochi. In urma cu 7-8 ani de zile l-am cunoscut pe Nicu, era atunci cantaret. Atat el cat si sotia sa, Mariana sunt niste oameni deosebiti. Sunt credinciosi si muncitori, oameni cu verticalitate, cum rar mai intalnum in zilele noastre. Din pacate eu nu am mai avut cum sa tin legatura cu ei, m-am mai intalnit de cateva ori dupa ce el a devenit pr. Este pacat daca nu incercam fiecare sa ii ajutam asa cum putem, iar daca nu putem, macar sa inaltam o rugaciune pt. ei. Sunt sigura ca Dumnezeu si Maica Domnului ii va ocroti, dar sa nu uitam ca DUMNEZEU LUCREAZA PRIN OAMENI.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.06.2010, 17:51:29
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Uite ce lucru frumos ne-a ajutat Dumnezeu sa facem pana acum:

am vorbit azi cu parintele Nicolae. Au venit langa dansul cu tot dragul frati si surori din toata tara, dar si din Franta, din Germania, din Olanda. Asa s-au strans pana azi 31.000.000 lei.

Doamne-ajuta!
Numai in Olanda, Germania si Franta avem conationali de pe forum?

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Propun sa fie donate castigurile din reclamele de pe forum acestui preot. Macar incasarile pe o luna.
Si dat fiind faptul ca situatia este atat de grava si contra cronomentru, cred ca e cazul ca Patriarhia romana sa fie anuntata. Este vorba la urma urmei de un slujitor al Domnului care incearca sa construiasca o biserica.

Doamne ajuta!
Vad ca reclamele deja au disparut. Poate e mai bine din moment ce banii castigati cu ele nu ajung la parintele Nicolae.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.06.2010, 18:23:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Ortidoxia = firescul

Doamne-ajuta!

Dumnezeu aduna in jurul familiei Nistorenco pe toti cei care vor sa ajute. Cu rugaciune, cu o vorba buna, cu bani, cu un apel la cei care se pot solidariza, cu un gand bun. Toate conteaza si se insumeaza pana la urma intr-o pilda vie de credinta, nadejde si in primul rand, in dragoste fata de aproape. Adica, asa cum ii raspundeam unei sore pe PM, in firescul ortodox.

Azi, ajutoarele materiale nu au mai sosit. Fratilor, surorilor care din varii motive ati vrut, dar nu ati reusit sa participati. Acum este nevoia mai mare. Faceti ceva. Oricat de putin, de la cati sintem, ajunge sa fie foarte mult.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.06.2010, 20:53:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Concret, are nevoie cat se poate de urgent de 10.000 RON, sub forma de imprumut, pana isi vinde recolta. Probabil ca este vorba de una, doua, trei luni ragaz pana isi vinde produsele.
Doamne ajuta!

Laur, din cate ai scris mai sus, a strans deja din donatii o treime din suma datorata urgent. De ce nu merge la Banca sa renegocieze imprumutul?

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis
Azi, ajutoarele materiale nu au mai sosit.
mda, adica asteapta sa-i vina ceva in fiecare zi? si daca nu, ce face?
Reply With Quote
Răspunde