Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.01.2009, 16:18:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Domnule V.,

C-tin Galeriu a fost printre putinii care au participat la traducerea Bibliei din ebraica si greaca in romaneste. Daca el a gasit scris la Facere "eon" si i-a inteles sensul de perioada sau era, atunci merg pe ideea lui, ca zilele Creatiei nu sunt zile solare de 24 de ore. Caci vorbim despre un mare teolog si om de cultura pe care am avut sansa sa-l avem in mijlocul nostru cateva zeci de ani...

Chiar si dupa ce a fost creat Soarele, caci in fond si "ziua" a patra e posibil sa fi durat tot miliarde de ani, nu 24 de ceasuri pamantene. Si daca stiinta ne arata ca este plauzibila versiunea perioadelor eonice versus 6 x 24h atunci imi indrept credinta in directia asta.

Daca tu esti de alta parere - foarte bine si frumos, poti crede absolut orice vrei, inclusiv ca Soarele este toroidal... Insa daca afirmi ca stiinta nu este de la Dumnezeu, aici nu-s de acord cu tine, da' deloc. Seamana a nihilism stiintific, extremism religios sau nu stiu cum sa-i zic ca sa nu te superi (si sper sa nu te superi, doar esti ortodox), caci in fond, suntem pe un amarat de forum, fiecare cu parerea lui pro si contra altora... :)

PS: Zero mere nu se poate. Poate 0! = 1, atunci da, de acord, avem un mar la modul concret... :P
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.01.2009, 16:59:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Domnule V.,

C-tin Galeriu a fost printre putinii care au participat la traducerea Bibliei din ebraica si greaca in romaneste. Daca el a gasit scris la Facere "eon" si i-a inteles sensul de perioada sau era, atunci merg pe ideea lui, ca zilele Creatiei nu sunt zile solare de 24 de ore. Caci vorbim despre un mare teolog si om de cultura pe care am avut sansa sa-l avem in mijlocul nostru cateva zeci de ani...

Chiar si dupa ce a fost creat Soarele, caci in fond si "ziua" a patra e posibil sa fi durat tot miliarde de ani, nu 24 de ceasuri pamantene. Si daca stiinta ne arata ca este plauzibila versiunea perioadelor eonice versus 6 x 24h atunci imi indrept credinta in directia asta.

Daca tu esti de alta parere - foarte bine si frumos, poti crede absolut orice vrei, inclusiv ca Soarele este toroidal... Insa daca afirmi ca stiinta nu este de la Dumnezeu, aici nu-s de acord cu tine, da' deloc. Seamana a nihilism stiintific, extremism religios sau nu stiu cum sa-i zic ca sa nu te superi (si sper sa nu te superi, doar esti ortodox), caci in fond, suntem pe un amarat de forum, fiecare cu parerea lui pro si contra altora... :)

PS: Zero mere nu se poate. Poate 0! = 1, atunci da, de acord, avem un mar la modul concret... :P

Constantin Galeriu era intr-adevar un om duhovnicesc care mi-l amintesc cat de frumos explica pe TV despre Dumnezeu, intr-o perioada tulbure, era plin de Har shi vorbea atat de cucernic incat greu puteai sa nu te lashi cuprins de farmecul duhovnicesc, atat de smerit, shi atat de frumos povatzuitor... dar El shtia foarte bine de ce nu dorea o polemica intre oamenii de shtiintza shi credincioshi, dece cauta mereu pacea shi armonia intre oameni shi nu cearta shi dezbinarea... dar niciodata cu pretzul minciunii... cu pretzul faradelegii, ci doar cu umilintza de Duh, cu rabdare shi foarte mult Har shi buna invatzatura de la Hristos... eu asha l-a auzit in cuvantarile sale shi l-am vazut pe Tv cand explica cele ale Creatziei shi ale Lui Dumnezeu....

Niciodat insa nu l-am auzit ca sa interpreteze cele 7 zile ale creatziei ca shi ere de durata foarte mare, ca milioane de ani, ori alte lucruri, eu nu l-am auzit... caci este scris:

a fost o seara shi a fost o dimineatza, ziua intai, deci intre o seara shi o dimineatza se afla marginita ziua intai, shi asha mai departe, deci iata ca asha cum este scris asha sa facut... intr-o saptamana....

sau cand a despartzit marea in doua, nu l-a facut intr-o clipa prin robul Sau Moise? A ridicat Moise mainile shi s-a despartzit marea shi a trecut poporul mergand pe fundul marii shi cand a venit oastea lui faraon ca sa-i prinda, a lasat Moise mainile jos, shi Domnul a lasat marea sa revina in matca ei....

cat le-ar lua oamenilor sa faca asha ceva, catzi zeci de ani, cate mii de ani?

Shi tot asha a facut cand au Intrat Ioshua cu poporul in pamantul fagaduintzei, a desprtzit Domnul Iordanul shi au intrat in pamantul sfant...

cat i-a luat Domnului ca sa faca despartzirea? o clipa,

Dar Atunci nu se puteau ele oare, toate cate sunt in Cer, Ori pe Pamant, ori in apele de sub pamant, shi toate cate sunt Create de Dumnezeu ca sa le fi Plamadit in 7 zile? caci pe om l-a facut cu mainile Sale shi a Suflat Duh Sfant, Duh de Viatza cu gura Sa...

deci draga Ionutz, de ce va place voua sa acuzatzi de extremism sau nihilism imediat ce gasitzi pe cineva ca are alte pareri ca ale voastre?

Ce extremism am folosit? ca tzi-am explicat logic shi frumos cat de mult ne amagim cu shtiintzele shi cu matematiciile shi cei ce le folosesc shi le ridica la rang de adevar absolut cat de mult se amagesc, am fost prin asta nihilist?, te-am asuprit? ce rau tzi-am facut? Tzi-am daramat iluziile? shi pentru asta sunt fanatic ori extremist ori nihilist? poi nihilismul este sa nu crezi in nimic, iar eu tzi-am aratat ca nu prea e bine sa crezi in shtiintza ci in Dumnezeu, iar dumneata ai incercat sa te acoperi cu sfantul parinte Galeriu, dar nu sa faci ce facea dansul, adica Umilintza de duh shi smerenie shi cucernicie cautand o pace intre oamenii credincioshi shi cei shtiintzifici, ci dumneata nici mai mult nici mai putzin, ai incercat sa aratzi ca dumneata crezi minciunile oamenilor de shtiintza fiindca shi dansul ii credea shi ca atare il crezi pe el ca sa ii crezi pe oamenii de shtiintza...

Dae el se umilea in Duh caci cunoshtea prebine adevarul, caci doar sunt sfintzi pe care dansul i-a citit shi nu se inshela, dar totushi, pentru pace intre oameni, a zis ca e mai bine sa se umileasca pe sine in Duhul, sa fie el cel ce gresheshte ca oamenii sa primeasca darul smerenie de Sus de la Domnul shi nu cel al durerilor contrazicerii... ale semetziei shi mandriei gandului inimii cu care din neatentzie umilim mereu pe aproape...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.01.2009, 17:32:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

De ce nu potzi sa crezi de exemplu ca la inceput cand a despartzit lumina de intuneric, putea sa o desparta ca si cum e ziua, adica dimineatza, amiazi shi seara, iar noaptea la fel, sera, miez de noapte shi dimineatza, iar intre o seara shi o dimineatza sa se afle o zi, un eon cu spui dumneata, o perioada de timp ce este marginita de o seara shi o dimineatza, deci marginita prin lumina shi intuneric cu perioadele sale intermediare, shi astfel este cuprinsa o zi intre aceste granitze stabilite de Dumnezeu, Caci primul lucru Domnul a facut despartzirea intunericului de lumina, shi asha a lucrat apoi in fiecare din cele 7 zile, folosindu-se de ele, de ce a despartzit mai inainte, iar apoi, luminatorii, i-a pus cel de zi, Soarele shi cel de noapte Luna, ca sa fie ca shi nishte semne ce arata vremile, deci ca sa fie spre Primavara, Vara, Toamna shi Iarna, shi nu ele sa faca ziua, ci ele doar ne arata ca nishte semne vremile, sau cum zice acolo, nu mai shtiu ca am uitat... sa ne arate scurgerea shi trecerea timpului...

Deci nu ar putea ele oare sa lucreze (soarele shi Luna, dupa cum au fost ele randuite in ziua respectiva? adica ele sa se supuna Voii Lui Dumnezeu shi sa arate vremile dupa cum au fost ele randuite? adica sa respecte ele scurgerea zilei asha cum a fost ea creata inainte, cand s-a facut Prima Zi prin lucrarea Domnului in prima zi?

deci Soarele shi Luna fac Voia Domnului shi urmeaza randuiala zilelor anterioare, caci ne-a aratat Dumnezeu ca o zi aproape intreaga a stat soarele incremenit pe Cer shi a fost consemnat in calendare, cand se lupta Israel cu Amalecitzii sau nu mai shtiu cu cine....

deci iata ca in 7 zile s-a facut Creatzia, shi Soarele shi Luna, urmeaza ziua data inainte de a fi puse ele pe cer spre vremi, shi ele de atunci asculta randuiala Lui Dumnezeu...

deci eonul nu este o durata de mii de ani shi zilele dinainte sunt mai lungi decat cele de dupa ci fiecare zi din cele 7 sunt similare ca intindere in timp... cum ar veni... dar ele nu se intind in timp ci granitzele zilei sunt lumina shi intunericul, seara shi dimineatza shi intre ele este ziua respectiva... iar Soarele shi Luna, este spre vremi shi ele sunt semne spre vremi, probabil shi spre timp... nu shtiu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.01.2009, 17:41:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ti-as trimite fisierul cu conferinta, insa are 270 MB si e cam complicat. As vrea sa auzi cuvantul din gura Parintelui, fara transcrieri si in intregime.

Eu nu pot sa concep ca Parintele sa faca astfel de afrimatii tari fara sa creada sincer in ce spune. Chestia cu umilinta lui si cu incercarea impacarii cu stiinta nu prea sta in picioare dupa ce-l asculti vorbind zeci de minute pe tema asta, cu citate din oamenii de stiinta si toate cele specifice retoricii sale minunate.

Eu ma bucur nespus ca Galeriu a ajuns la concluziile astea sincretiste si polemica avuta cu tine sau cu oricine altcineva n-o sa-mi darame convingerile orisicum.

Atat de mult ma intristeaza crestinii care aseaza descoperirile stiintei de partea raului cat ma intristeaza si cei care incearca sa explice lumea excluzandu-l total pe Dumnezeu din demonstratiile lor pseudo-suficiente.

Oricum ar fi, Cel care este Amin si le-a facut pe toate sa ne ierte si sa ne mentina in pace si iubire reciproca, spre rusinea despartitorului care-si tot baga coada veninoasa...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.02.2009, 21:16:30
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Va faceti probleme in legatura cu dimensiunea corabiei. De exemplu, daca ar fi luat material genetic din fiecare specie, ar fi putut incape pe corabie destule specii, iar problema cu hrana si ingrijitul ar fi fost rezolvate. Oare de ce nu a procedat Creatorul asa, ci l-a pus pe Noe sa ia pur si simplu animalele, ducandu-le in corabie?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.02.2009, 21:57:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Va faceti probleme in legatura cu dimensiunea corabiei. De exemplu, daca ar fi luat material genetic din fiecare specie, ar fi putut incape pe corabie destule specii, iar problema cu hrana si ingrijitul ar fi fost rezolvate. Oare de ce nu a procedat Creatorul asa, ci l-a pus pe Noe sa ia pur si simplu animalele, ducandu-le in corabie?
A avut motivele Lui, ce putem noi sti? Putea foarte bine sa-i faca pe toti sa dispara intr-o clipita, mai putin Noe si familia lui. Insa Dumnezeu l-a lasat pe Noe sa lucreze la corabie 100 de ani, si apoi a fost si un potop de 1 an intreg... Stie Dumnezeu de ce, nu are rost sa ne dam noi cu parerea.

Bogdan.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.03.2011, 21:58:28
dragosh dragosh is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 1
Smile Dinozauri

Pentru cei care stiu engleza si pot intelege un discurs cursiv are Kent Hovind un seminar intreg despre creationism : varsta pamantului(care e de 6000 de ani nu milioane...), viata inainte de potop, potopul (cauze,urmari etc), viata de dupa potop, despre dinozauri (ce s-a intamplat cu ei, cand au trait, unde mai sunt in prezent, cum au disparut o parte din ei etc.) si despre muulte alte chestii fff interesante :)

Site-ul e : http://freehovind.com/index

El aduce foarte multe dovezi din toate ariile stiintei pentru fiecare topic in parte :)

Pentru cei care nu pot asculta pe (foarte foarte) scurt treaba despre dinozauri sta cam asa:
Noe a luat in arca cate 1 pereche din fiecare gen/tip in parte (nu specie! cainele si lupul is specii diferite dar is acelas gen/tip de animal. la fel si calul si zebra). Este foarte probabil sa fi luat pui din fiecare(dorm mai mult, mananca mai putin, mai usor de intretinut si mult mai mici decat animalele mature) asa ca a putut usor sa indeasa intr-o singura barca toate tipurile de animale.
Dupa potop Dumnezeu a ingaduit omului sa manance si animale. Din acel moment o parte din animale au devenit carnivore. O parte din dinozaurii carnivori gen T-Rex, leviatanul etc deoarece erau foarte periculosi pentru oameni au fost vanati pana la disparitie (cum s-a intamplat cu diverse carnivore in africa/australia/siberia etc), o parte inca exista in numar restrans, iar altele exista din belsug in mijlocul nostru.
In Biblie se face referire la cativa dinozauri doar ca se foloseste termenul de "balaur" deoarece cuvantul "dinozaur" nu a existat pana destul de recent.

Si dinozaurii au trait o data cu oamenii deoarece omul a fost prezent inca din a 6-a zi de la crearea universului...
Va recomand sa ascultati seminariile de pe siteul respectiv ca da ffff multe dovezi :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.03.2011, 10:57:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragosh Vezi mesajul
Pentru cei care stiu engleza si pot intelege un discurs cursiv are Kent Hovind un seminar intreg despre creationism : varsta pamantului(care e de 6000 de ani nu milioane...), viata inainte de potop, potopul (cauze,urmari etc), viata de dupa potop, despre dinozauri (ce s-a intamplat cu ei, cand au trait, unde mai sunt in prezent, cum au disparut o parte din ei etc.) si despre muulte alte chestii fff interesante :)

Site-ul e : http://freehovind.com/index

El aduce foarte multe dovezi din toate ariile stiintei pentru fiecare topic in parte :)

Pentru cei care nu pot asculta pe (foarte foarte) scurt treaba despre dinozauri sta cam asa:
Noe a luat in arca cate 1 pereche din fiecare gen/tip in parte (nu specie! cainele si lupul is specii diferite dar is acelas gen/tip de animal. la fel si calul si zebra). Este foarte probabil sa fi luat pui din fiecare(dorm mai mult, mananca mai putin, mai usor de intretinut si mult mai mici decat animalele mature) asa ca a putut usor sa indeasa intr-o singura barca toate tipurile de animale.
Dupa potop Dumnezeu a ingaduit omului sa manance si animale. Din acel moment o parte din animale au devenit carnivore. O parte din dinozaurii carnivori gen T-Rex, leviatanul etc deoarece erau foarte periculosi pentru oameni au fost vanati pana la disparitie (cum s-a intamplat cu diverse carnivore in africa/australia/siberia etc), o parte inca exista in numar restrans, iar altele exista din belsug in mijlocul nostru.
In Biblie se face referire la cativa dinozauri doar ca se foloseste termenul de "balaur" deoarece cuvantul "dinozaur" nu a existat pana destul de recent.

Si dinozaurii au trait o data cu oamenii deoarece omul a fost prezent inca din a 6-a zi de la crearea universului...
Va recomand sa ascultati seminariile de pe siteul respectiv ca da ffff multe dovezi :)
Kent are umor și pune bine în lumină absurditatea ateismului evoluționist. Dar se face de râs când încearcă să justifice poveștile biblice despre potop, creație etc.

Să fim serioși, să aduni din toate speciile de animale câte o pereche nu ar posibil nici în ziua de azi. Astfel de încercări compromit Intelligent Deisgnul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.03.2011, 14:45:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Tu ai rostit vreodata Crezul? Acolo rostesti despre Tatal ca este "facatorul cerului si al pamantului",iar inainte de a zice asta incepi prin "CRED". Deci tu crezu ca El a facut tot acest univers,intreg cosmosul,dar s-a "impotmolit" la incercarea de a aduna la un loc toate speciile de pe pamant (care tot EL le-a creat oricum)?? In cazul asta ai o pseudo-credinta! Iisus a zis multora: "Fie tie dupa cum ai crezut". Deci fiecare ne vom lua plata noastra in functie de CREDNINTA! Cautati in Biblie sa vedeti cat de mult si cat de des se pune accentul pe acest lucru. Iisus ne cerea sa avem credinta macar cat un graunte de mustar... dar noi nici macar Dumnezeirea Lui n-o credem...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.03.2011, 20:07:28
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tu ai rostit vreodata Crezul? Acolo rostesti despre Tatal ca este "facatorul cerului si al pamantului",iar inainte de a zice asta incepi prin "CRED". Deci tu crezu ca El a facut tot acest univers,intreg cosmosul,dar s-a "impotmolit" la incercarea de a aduna la un loc toate speciile de pe pamant (care tot EL le-a creat oricum)?? In cazul asta ai o pseudo-credinta! Iisus a zis multora: "Fie tie dupa cum ai crezut". Deci fiecare ne vom lua plata noastra in functie de CREDNINTA! Cautati in Biblie sa vedeti cat de mult si cat de des se pune accentul pe acest lucru. Iisus ne cerea sa avem credinta macar cat un graunte de mustar... dar noi nici macar Dumnezeirea Lui n-o credem...
Fie sa te auzi si tu pe tine raoule.....la chestia cu Dumnezeu care da fiecaruia dupa credinta( si Lui crede-ma nu-i plac nici mistificarile , nici fanatismul, nici limitarea capacitatilor cu care ne-a inzestrat....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04