Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2010, 20:37:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Eu am un baietel care e Marian iar fetita care, cu ajutorul Domnului se va naste in 7 saptamani se va numi Macrina...imi mai placea si Mateea iar daca ar fi fost baietel Teofan..dar Dumnezeu le randuieste pe toate, asa ca nu se stie daca nu voi avea ocazia sa pun si aceste nume ...
Frumoase nume...

Felicitari pentru fetita pe care o asteptati, si numai bucurii sa va aduca copilasii!

Nastere usoara! Sa iti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.05.2010, 18:18:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
De cate ori merg la Sfanta Biserica imi place sa ascult numele copiilor pomeniti la Sf Impartasanie si ma gandesc si la numele copiilor mei (atunci cand vor veni :) )

Voi cum ati ales numele copiilor vostri? A fost o decizie de moment? Ati luat numele unui sfant apropiat de ziua nasterii copilului? L-au ales nasii? Sau aveati variantele de nume pregatite inainte de a veni pe lume copilasul?

Daca se poate si ingaduiti mi-ar placea sa ni le impartasim unii altora.

Mie (deocamdata) imi plac f mult urmatoarele nume: pt baieti: Dimitrie, Serafim, Teofil iar pentru fetite: Alexia, Maria si Ecaterina ...acum nu stiu ce ma fac daca nu o sa am 6 copilasi :)) ) ca nu stiu in ce ordine le voi pune sau la care sa renunt.

Voi ce preferinte aveti sau ati avut?

noi avem trei copilasi:am aflat ca sunt insarcinata cu ANASTASIA de ziua sf anastasia patriciana, iar micuta s-a nasut in preajma sf anastasia romana.

in ziua in care am aflat ca sunt insarcinata ce de-al doilea, am avut parte de un moment superb,
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...maica+domnului.
daca mai socotim ca eram in ajunul praznuirii sf apostol timotei, se intelege de ce am ales "cel ce cinsteste pe Dumnezeu"TIMOTEI
iar pe cel de-al treilea l-am numit LUCIAN-ANDREI
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.06.2010, 15:11:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Copilul meu se numeste Fabian Mihai.

Mihai, pentru ca eu sunt Mihai iar sotia Mihaela :)

Cu al doilea nume e povestea mai interesanta. Tatal si bunicul meu sunt, amandoi, Fabius, iar strabunicul a fost Fabian. Ei, m-am sfatuit cu sotia, ne-a placut numele, l-am botezat. Pe vremea aceea eram ateu.

Dupa ce m-am convertit, am avut curiozitatea sa verific calendarul. Ei, ce sfant credeti ca era in calendar la doar doua zile de data nasterii lui Fabian ? :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.06.2010, 22:30:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Copilul meu se numeste Fabian Mihai.

Mihai, pentru ca eu sunt Mihai iar sotia Mihaela :)

Cu al doilea nume e povestea mai interesanta. Tatal si bunicul meu sunt, amandoi, Fabius, iar strabunicul a fost Fabian. Ei, m-am sfatuit cu sotia, ne-a placut numele, l-am botezat. Pe vremea aceea eram ateu.

Dupa ce m-am convertit, am avut curiozitatea sa verific calendarul. Ei, ce sfant credeti ca era in calendar la doar doua zile de data nasterii lui Fabian ? :)
pt.erethorn si lore86
ce frumos!!!!
coincidenta e modul lui Dumnezeu de a ramane anonim - Albert Einstein
Domnul si Maica Domnului si Sf. Fabian si Sf.Anastasia si ceilalti sfinti sa ne binecuvinteze pe toti!

si o mica dedicatie literara pentru toti

Omul a soptit: Doamne vorbeste-mi!
Si o ciocarlie a inceput sa cante, dar omul nu a auzit.
Asa ca omul a strigat: Doamne vorbeste-mi!
Si bubuitul tunetului a rasunat de la o margine a cerului la cealalta, dar omul nu a ascultat.
Omul a privit in jurul sau si a spus: Dumnezeule, da-mi voie sa Te vad!
Si o stea a stralucit scanteietoare, dar omul nu a observat-o.
Si omul a strigat: Doamne, arata-mi o minune!
Si o viata s-a nascut, dar omul a luat-o ca pe ceva banal.
Asa ca omul a strigat in disperare: Doamne, atinge-ma ca sa stiu ca existi!
La care Dumnezeu l-a atins pe om. Insa omul a dat cu mana alungand fluturele si si-a vazut mai departe de drum.

Binecuvantarea lui Dumnezeu are de multe ori alte forme decat ne asteptam.

disclaimer: pentru orice interpretari si critici panteisto-fantasmagorice, doritorii se pot adresa autorului necunoscut Google G.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.06.2010, 02:05:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
De parca nu era suficient de lunga lista cu numele de copii care imi plac, mai adaug doua nume : pt baietel Siluan si pt fetita: Anisia
Si eu am avut niste nume pregatite petnru copilul meu, care se nastea; dar nu am pus nici unul dintre acestea, ci altul, care mi s-a parut mai potrivit dupa nasterea copilului. Dumnezeu ne inspira, atunci cand e momentul.
Si Siluan si Anisia sunt nume f frumoase, dar vor fi si mai frumoase, daca cel, care le poarta, va fi un bun crestin cu cei 7 ani de acasa. Omul nu sfinteste numai locul, ci si propriul nume.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.06.2010, 02:52:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Eu am un baietel care e Marian iar fetita care, cu ajutorul Domnului se va naste in 7 saptamani se va numi Macrina...imi mai placea si Mateea iar daca ar fi fost baietel Teofan..dar Dumnezeu le randuieste pe toate, asa ca nu se stie daca nu voi avea ocazia sa pun si aceste nume ...

Foarte frumoase nume, nu spun -- dar mie imi suna de calugari si calugarite.

Ce e rau in ziua de azi in Maria, Ioan, Ioana, Vasile, Elena, Lucretia, Gheorghe, George, Constantin, Petru, Daniel, Nicolae, Ilie si asa mai departe -- nume pe care le purtau bunicii si strabunicii nostri, si care, chiar daca mai obisnuite, au in spate sfinti cu totul mari si deosebiti. Ca si numele de mai de sus, doar ca nu suna de parca ar fi obste de manastire.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.06.2010, 13:20:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Noesisaa
Da par suna a nume de calugari si calugarite. Sunt nume de personaje religioase de fapt.
Sunt insa frumoase si mai deosebite.
Cele pe le-ai propus tu sunt mult prea comune si sunt prea multi oameni cu aceste nume. Prea multi. Si poate ca multi leaga aceste nume cu satul si tocmai asta vor sa evite.

Si eu aveam nume pregatite pentru copii mei, chiar nume simple de sfinti, dar nu Maria, Elena si Ion sau Vasile, Gheorghe.

Mai este ceva: in general numele de sfinti si alte personaje religioase nu prea sunt romanesti. Sunt ori de origine greaca, ori de origine rusa (slavona).
Anisia este nume rusesc.
Teofan, Siluan, Nectarie, etc. sunt tipic grecesti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.06.2010, 15:00:28
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Baietelul cel mai mare se numeste Alex iar bebe care o sa vina, daca e fetita o sa fie Anastasia (ma gandeam chiar sa ii pun doua pentru ca imi plac multe nume) iar daca e baietel... nu m-am gandit inca. Am gasit totusi pe aici nume foarte frumoase :).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.06.2010, 15:14:49
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Noesisaa
Da par suna a nume de calugari si calugarite. Sunt nume de personaje religioase de fapt.
Sunt insa frumoase si mai deosebite.
Cele pe le-ai propus tu sunt mult prea comune si sunt prea multi oameni cu aceste nume. Prea multi. Si poate ca multi leaga aceste nume cu satul si tocmai asta vor sa evite.

Si eu aveam nume pregatite pentru copii mei, chiar nume simple de sfinti, dar nu Maria, Elena si Ion sau Vasile, Gheorghe.
Stiu, stiu ca sunt mai deosebite, si fiecare parinte isi doreste ca al lui copil sa fie deosebit de credincios, inteligent, etc, etc, si deci alege nume mai deosebite. Spuneam doar ca in general numele de mai sus sunt nume care au fost purtate de calugari: Siluan, Nectarie, si ceilalti. Nu e rau, dar cum eu ma gandesc ca in general sansele ca un copil sa devina calugar sunt mici, si daca intr-adevar devine calugar capata un nume calugaresc oricum, deci de ce sa nu ne folosim de nume de sfinti care pot da foarte mult sens si vietii de mirean. De exemplu Sf. Gheorghe. Sau Sf. Dumitru. Sa nu mai spun ca ma indoiesc ca sunt multi baietei care se nasc in zilele de azi pe care sa ii cheme Georghe sau Dumitru. Mie imi plac numele de sfinti apostoli, de exemplu Matei sau Tadeus sau Luca sau Ioan, Timotei. Siluan nu stiu. Teofan -- daca devin mare fana a IPS Moldovei si Bucovinei, si asa mai departe.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.06.2010, 19:44:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Noi pentru al doilea baiat am ales de data asta un nume occidental, adica al unui sfant dinainte de schisma.
Este mai rar si cred ca in Romania nu este cunoscut: Géry (se pronunta cu j).
Pe primul il cheama Anastase (pronuntat à la française insa)/ Da, suna si asta a nume de calugar dar nu in Blegia unde este total necunoscut (Anastasia este mai cunoscut).
Cred ca este lmai greu sa gasesti in calendar sfinti necalucari (pentru ca sfintenia in viata de familie este mai discreta si mai greu de identificat de catre oameni, cred) si daca mai pui si asta la criterii, este greu de gasit nume.
De ex. noi am vrut pentru al doilea baiat sa fie un nume de sfant local (de aici) si gasisem si alt nume care era al unui sfant care a fost si casatorit, dar nu imi placea mie cum suna, din motive greu de identificat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02