Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.06.2012, 22:16:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrisoarea Sfântului Ioan Gură de Aur trimisă din exil către episcopul Chiriac, aflat și el în exil (I)

“Dacă vrea împărăteasa să mă surghiunească, surghiunească-mă! “Al Domnului este pământul și plinirea lui“. Dacă vrea să mă fierăstruiască, fierăstruiască-mă! Isaia îmi este pildă. Dacă vrea să mă înece în mare, mi-aduc aminte de Iona. Dacă vrea să mă arunce în cuptor, am pe cei trei tineri care au suferit la fel. Dacă vrea să mă dea fiarelor sălbatice, mi-aduc aminte de Daniel, care a fost aruncat în groapa cu lei. Dacă vrea să mă omoare cu pietre, omoară-mă! Am pe Ștefan, întâiul mucenic. Dacă vrea să-mi ia capul, să mi-l ia! Am pe Ioan Botezătorul! Dacă vrea să-mi ia averile, să mi le ia! “Gol am ieșit din pântecele mamei mele, gol mă voi întoarce“. Pe mine mă îndeamnă Apostolul: Dumnezeu nu caută la fața omului; și: Dacă aș plăcea încă oamenilor, n-aș fi robul lui Hristos.
[1]Haide să-ți storc iarăși buboiul tristeții, să-ți împrăștii gândurile care au adus norul acesta! Ce te întristează, ce te amărăște? Că e cumplită furtuna și amar prăpădul care a cuprins Biserica? Aceasta o știu și eu, nu te contrazic. Dar, dacă vrei, am să-ți zugrăvesc o icoană a celor ce se petrec acum. Vedem o mare răvășită de furtună până în adâncuri, iar corăbierii, în loc să țină în mâini cârma și vâslele, își strâng în mâini genunchii, neștiind ce să facă în fața greutăților furtunii; nu se mai uită nici la cer, nici la mare, nici la uscat, ci stau întinși în așternuturile lor, plângând și văitându-se. Așa se întâmplă pe mare. Pe marea noastră, însă, furtuna este mai cumplită, valurile mai primejdioase. Dar roagă-L pe Stăpânul nostru Hristos! El nu biruie furtuna cu tehnica unui maistru corăbier, ci cu un semn potolește tulburarea. Dacă L-ai rugat de multe ori și nu te-a auzit, nu-ți pierde curajul! Are Bunul Dumnezeu acest obicei. N-ar fi putut oare să-i scape pe cei trei tineri din Babilon ca să nu fie aruncați în cuptorul cel de foc? Dar după ce au fost duși în robie, după ce au fost duși în țară barbară, după ce și-au pierdut patria, după ce pierduseră nădejdea în totul, după ce nu le mai rămăsese nimic, atunci Dumnezeu, Adevăratul nostru Dumnezeu, a făcut minunea și a împrăștiat focul. Focul neputând suferi virtutea drepților, a izbucnit afară și i-a ars pe cei pe care i-a găsit lângă cuptorul caldeean [2]. Tinerilor însă li s-a prefăcut cuptorul în Biserică; au chemat în jurul lor întreaga fire, și pe cea văzută, și pe cea nevăzută, pe îngeri și puterile; și astfel, adunându-le pe toate la un loc, tinerii ziceau: “Binecuvântați toate lucrurile Domnului pe Domnul[3]. Ai văzut că răbdarea drepților a prefăcut focul în rouă, l-a rușinat pe tiran și l-a făcut pe împărat să trimită scrisori în toată lumea, în care spunea: “Mare este Dumnezeul lui Șadrac, Meșac și Abed-Mego[4]? Și iată ce pedeapsă dădea celor ce spuneau vreun cuvânt împotriva tinerilor: casa le era confiscată și averile luate [5].

Așadar, nu te întrista, nu te neliniști. Eu, când am fost izgonit din oraș, n-am gândit așa, ci îmi spuneam: “Dacă vrea împărăteasa să mă surghiunească, surghiunească-mă! “Al Domnului este pământul și plinirea lui[6]. Dacă vrea să mă fierăstruiască, fierăstruiască-mă! Isaia îmi este pildă [7]. Dacă vrea să mă înece în mare, mi-aduc aminte de Iona [8]. Dacă vrea să mă arunce în cuptor, am pe cei trei tineri care au suferit la fel [9]. Dacă vrea să mă dea fiarelor sălbatice, mi-aduc aminte de Daniel, care a fost aruncat în groapa cu lei [10]. Dacă vrea să mă omoare cu pietre, omoară-mă! Am pe Ștefan, întâiul mucenic [11]. Dacă vrea să-mi ia capul, să mi-l ia! Am pe Ioan Botezătorul! [12] Dacă vrea să-mi ia averile, să mi le ia! “Gol am ieșit din pântecele mamei mele, gol mă voi întoarce[13]. Pe mine mă îndeamnă Apostolul: Dumnezeu nu caută la fața omului [14]; și: Dacă aș plăcea încă oamenilor, n-aș fi robul lui Hristos [15]. Iar David mă înarmează când spune: Și am grăit întru mărturiile Tale înaintea împăraților și nu m-am rușinat [16].

Multe au ticluit împotriva mea! Spun că am împărtășit pe unii după ce au mâncat. Dacă am făcut una ca aceasta, să fie șters numele meu din cartea episcopilor, să nu fie scris în cartea credinței ortodoxe! Dacă am făcut una ca aceasta, să mă scoată Hristos din împărăția Sa! Iar dacă tot mai susțin aceasta, dacă tot se încăpățânează, să-l doboare atunci și pe Pavel, care a botezat o întreagă casă după ce au mâncat [17]. Să-L doboare chiar pe Domnul, Care, după Cină, i-a împărtășit pe apostoli [18]. Spun că m-am culcat cu femei. Dezbrăcați-mi trupul meu, și veți găsi mortificarea mădularelor mele. Dar toate acestea le-au făcut din invidie. Negreșit te întristezi, frate Chiriac, că aceia care m-au surghiunit se plimbă cu îndrăzneală prin piață, că au suite mari în urma lor! Dar, iarăși, adu-ți aminte de bogat și de Lazăr! Cine s-a chinuit în lumea aceasta și cine s-a desfătat? Cu ce l-a vătămat pe Lazăr sărăcia? N-a fost urcat atletul și biruitorul în sânurile lui Avraam? Ce i-a folosit bogatului că s-a desfătat în porfiră și vizon? Unde sunt lictorii? Unde sunt însoțitorii? Unde sunt caii cu frâiele de aur? Unde sunt paraziții și mesele împărătești? N-a fost dus ca un hoț legat în mormânt, plecând din lume cu sufletul gol? Nu striga el zadarnic: “Părinte Avraam, trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă să-mi răcorească limba, căci cumplit mă chinui[19]? Pentru ce-l numești, bogatule, pe Avraam tată, când nu i-ai imitat viața? Acela găzduia în casa lui pe orice om, tu nu te-ai îngrijit nici de un sărac. Nu trebuie dar plâns și tânguit că n-a fost vrednic de o picătură de apă, când a avut atâta bogăție! N-a primit nici o picătură de apă, pentru că n-a dat săracului nici măcar firimituri. N-a semănat în timpul iernii milostenia. A venit iarna, și n-a secerat.


Last edited by antoniap; 12.06.2012 at 22:20:34.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.06.2012, 22:26:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.06.2012, 16:12:59
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Intr-adevar, este impresionant. Pentru rugaciunile lui, Doamne Iisuse Hristoase, intareste-ne credinta. Amin.
Marturisirea dreptei credinte in zilele noastre
Cutremurator...
Pentru rugaciunile mucenicului Tau Evghenie, Doamne Iisuse Hristoase imbuneaza-ne inimile. AMIN+
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.06.2012, 16:15:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multumesc pentru cuvantul citat, frate Cristian. Bunatatea inimii si fapte pe masura, prin harul Domnului sa dobandim!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.06.2012, 16:26:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
... adevărata fericire, în tine răsare și în tine înflorește și leagă rod când ți-ai pregătit sufletul pentru el.
Prin voia Domnului, surioara draga, cu mila Sfantului nostru Imparat Ceresc!...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.06.2012, 18:22:46
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

A fi impuscat nu e mare lucru pentru mine.
Marturisirea credintei implica curatirea de pacate..implica asumarea crucii, respectarea poruncilor, sacrificiu in incercari, prigoana, durere, etc.
Nu pot de multe ori sa duc crucea, nu respect porunci si deci nu marturisesc credinta bine.
O marturisesc asa cum vad eu: "limitat", limitare marginita de neputinta de a ma ridica mai sus.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.06.2012, 18:45:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
A fi impuscat nu e mare lucru pentru mine.
Marturisirea credintei implica curatirea de pacate..implica asumarea crucii, respectarea poruncilor, sacrificiu in incercari, prigoana, durere, etc.
Nu pot de multe ori sa duc crucea, nu respect porunci si deci nu marturisesc credinta bine.
O marturisesc asa cum vad eu: "limitat", limitare marginita de neputinta de a ma ridica mai sus.
Bine spus !
Cel mai greu e in a impusca ( omori ) pacatul . Limitarile de care vorbesti mai toti le avem , si este important sa ne recunoastem neputinta , nevrednicia , lenena , delasarea si alte asemenea ! Dar tot atat de important este in a nu renunta in lupta cu pacatul , de a nu deznadajdui . Viteji in cuvinte mai toti suntem , dar pana la urma proba practica este hotaritoare , iar fara rugaciune si nadejde in Dumnezeu , totul e pierdere de timp , e pura amagire !
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.06.2012, 00:47:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
A fi impuscat nu e mare lucru pentru mine.
Marturisirea credintei implica curatirea de pacate..implica asumarea crucii, respectarea poruncilor, sacrificiu in incercari, prigoana, durere, etc.
Nu pot de multe ori sa duc crucea, nu respect porunci si deci nu marturisesc credinta bine.
O marturisesc asa cum vad eu: "limitat", limitare marginita de neputinta de a ma ridica mai sus.
Putinta nu sta la noi, decat precum spui - limitat. Restul e bine sa fie, dupa ce am cazut in pacat, pocainta grabnica, imediat cainta.
Sa cautam, cat mai putem inca, harul revarsat din Izvorul Puterii, in Sfanta Biserica!
Ascultare de duhovnic, spovedanie deasa, post si rugaciune. Domnul fie cu noi!

Last edited by ioan cezar; 14.06.2012 at 00:50:18.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.06.2012, 02:03:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.070
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In primul rand, Il marturisim pe Hristos atunci cand spunem Crezul.
Apoi, Il marturisim in familie, la masa, la rugaciune, dar si in societate. A nu se intelege ca tinem predici de evanghelizare, dar se cunoaste in societate cine e crestin si cine nu e, ciar daca nu scoate o vorbulita despre Dumnezedu...
Nu se poate cunoaște cine e creștin și cine nu în societate, la masă, la rugăciune până nu e pus în situația de a suferi pentru El; creștin e cine-L urmează și-L mărturisește cu prețul vieții, nu cine se laudă că-i botezat.
În versetul ce însoțește primul post al acestui topic, Iisus Cristos la asta se referea:

Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin
http://www.raymondibrahim.com/11798/...ughter-convert
Atenție, e groaznic!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.06.2012, 04:07:44
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
... adevărata fericire, în tine răsare și în tine înflorește și leagă rod când ți-ai pregătit sufletul pentru ea.
Prin voia Domnului, surioara draga, cu mila Sfantului nostru Imparat Ceresc!...
Am observat o mică/ mare eroare, de internet. :) Sau poate nu, cine știe...
Am bolduit-o, căci conf. cu originalul trebuie să citim "pentru ea" (fericirea nn), nu "pentru el" (care el?!).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana - marturisirea intruparii lui Hristos georgeval Pictura si Sculptura Bisericeasca 16 19.03.2013 17:24:04
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 01:04:52
Mandrie sau marturisirea lui Hristos? ana ana Generalitati 53 07.06.2011 00:30:13
Marturisirea pacatelor antoneta Intrebari utilizatori 0 28.05.2011 09:05:41
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32