Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.09.2011, 17:45:00
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Vesnic

Dumnezeu este vesnic...
de nevazut.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.09.2011, 17:47:55
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Interesant... deoarece domnul Mihailc zicea ca fac parte din cei 90%, oare care dintre voi are dreptate, si care a mintit?
Nimeni nu a mintit, te asigur. Doar ca trebuie sa posezi si spiritul cuvintelor, nu doar litera lor! Sa fii iubit!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.09.2011, 17:53:14
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Traducere directa...

E tot...
Asa e cuvantul....
pana la sfarsit.
Nu se cade sa adauge omul ceva,
Omul sa le ia asa cum sunt...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.09.2011, 17:59:27
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Inceputul...

Dumnezeu este vesnic...

Last edited by Man Teo; 05.09.2011 at 18:18:06. Motiv: Cuvinte in desertaciune...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.09.2011, 18:19:15
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Dumnezeu este vesnic...
Dragul meu văd că ești dus pe ulei, pardon pe slănină, pe grăsime adică și tot vrei să dai de înțeles ceva neclar dar pentru mine e clar, te-a înghițit baba cloanță, ai fost ca Hansel și Gretel la căsuța din turtă dulce... ai crezut în vrăjelile textualiste infailibile, în litera care o scoți mai presus decât Duhul din ea... mai presus decât Harul și Duhul Proorociei... intru care au fost ele scrise, toate.

O cruce poți face cu creionul, scobind din omul ce șade în rugăciune către Dumnezeu pentru tine, îl cioplești pe el și el va fi cioplit iar tu necioplit, el va fi viu și tu mort, în viața de apoi, aia veșnică.

Da, fiecare literă contează, cu condiția să ai capacitatea să pricepi corect și să nu pierzi din vedere întregul, căci nu numai litera contează ci toate literele și apoi și mai mult tainele din spatele literelor. Partea nevăzută și neluată în seamă de om, taina pocăinței și umilinței, aia contează... nu la om ci la Dumnezeu.

Tu citești după cheia mândriei... și așa nu ai cum să pricepi ci vei repeta ca o moară stricată un text tinzând să-l scoți absurd prin „jongleria” ta, melodramatică.

Mai bine ai respecta orice traducere și orice interpretare, și așa ai să te umilești văzând cum copiii știau demult Adevărul fără să le fi spus lor cineva...

Cum de ei știu cele neînțelese de înțelepți?

Fiindcă voi invocați mereu idolul neschimbabilității... păi Dumnezeu e Cel neschimbabil dar voi scoateți că Cerul și Pământul e neschimbabil, ori traducerile sau literele sau cuvintele scrise de unii sau alții.

Last edited by vsovivi; 05.09.2011 at 18:21:55.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.09.2011, 18:30:35
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit ...

Inceputul este in vesnicia de acum doar,
e fiecare clipa ce-a mai ramas...
Dumnezeu, este.

Last edited by Man Teo; 05.09.2011 at 18:33:44. Motiv: Traducerea directa nu da noi sensuri (intelesuri) cuvantului... ci il implineste intocmai
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.09.2011, 19:52:14
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Dragul meu văd că ești dus pe ulei [...]
Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7,5)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.09.2011, 21:47:12
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Ein Sof

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Dumnezeu este vesnic...
de nevazut.
Poti face o cruce daca intersectezi verticala coborarrii lui Hristos cu orizontala timpului "linear" al omului. Se formeaza din intersectie o cruce la mijlocul careia e Hristos, crucea lui ACUM..pe care trebuie sa ne-o asumam si prin luarea Il intalnim pe Hristos inca din lumea de acum, lume care ESTE.
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.09.2011, 11:43:03
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karine Vezi mesajul
Poti face o cruce daca intersectezi verticala coborarrii lui Hristos cu orizontala timpului "linear" al omului. Se formeaza din intersectie o cruce la mijlocul careia e Hristos, crucea lui ACUM..pe care trebuie sa ne-o asumam si prin luarea Il intalnim pe Hristos inca din lumea de acum, lume care ESTE.
Urmand logica asta la fel de bine poti sa te inchini la Soare.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.09.2011, 13:33:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Fățarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău și atunci vei vedea să scoți paiul din ochiul fratelui tău. (Matei 7,5)
Eu sunt fățornic și dumneata supărat, oare chiar îți pare rău că i-am scos bârna din ochiul tău? Dar văd că ți-ai băgat la loc un ceasornic modern, și acum nu mai măsori vremea după par, după soare, ci după limbi:

Limba mică și groasă e la 6 iar aia mică și lungă la zece... deci dragul meu, spune și dumneata cât e ceasul și pe ce gLume trăiești? Dacă tot mă fățărniciși așa în direct... ia spune și la mine, cum ți-ai dat seama, cum ai reușit, sau vrei să te cred sincer pe cuvântul tău de spioner?

Auz' la el ce mod de adresare: Fățarnice... scoate bârna din...
Și cine a zis că el mi-e frate? Nu merge cu insinuarea, scoțând din context, ca să te justifici în ce țineai dumneata în ascuns: o frumoasă răzbunare din pismă... nu e voie.

''Cei ce fac voile Tatălui Nostru Carele este în ceruri, acela este fratele meu și mama mea și prietenul meu...'' iar cei ce fac cruci din omul lui Dumnezeu, aceia sunt doar niște impostori, niște huligangs.

Deci mai înainte de a deschide gurița, privește în sus la Cer, să vezi dacă nu cumva îți cade o pară mălăiață în gura lui nătăfleață...

Eu așa mi-am umplut o desagă întreagă și am acuma destule încât din gemul de pere pot da și altora. Vrei?

Deci dragul meu, mai înainte de a atrage tu la altul atenția pe care ți-e ți-a furat-o buba veselă, învață cum trebuie să procedezi tu mai întâi, uite așa: dă-ți jos masca și ochelarii de orb, și atunci vei vedea Lumina ce vine de sus.

Fățarnice? Nuuuuuu-i voie... Dar dumneata te-ai simțit jignit în locul lui... pentru că ție ți-e milă de gLume... de aia.

Eu am zis foarte bine ce i-am zis narcomanului, dar cred că defapt tu erai cel uns cu slănină ca să te lingă toți cățeii... să te mănânce apoi ca pe șoriciul cel gros, și te-ai simțit lovit, învinovățit pe nedrept.

Păi n-am spus cu dreptate ce am spus? Dacă nu, atunci mărturisește fățarăornice unde am greșit... ca să-ți scot și ceasul mecanic din ochi!

Nu știu, nu cred că mă înțelegi, și nu cred că mă urmărești... oricum ar fii, să știi că numai bine îți doresc, chiar dacă doar așa din fățărnicie o spun.

Last edited by vsovivi; 06.09.2011 at 13:58:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arminianismul sau Pelagius se intoarce: inceputul invataturii apostate. Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 31 25.07.2011 20:04:38
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
a inceputul razboiul lore86 Generalitati 14 25.11.2010 19:03:47
Semnificatia cuvantului Amin de la inceputul georgeval Generalitati 5 02.09.2010 15:11:44
Inceputul relatiei de iubire Daniel777 Intamplari adevarate 0 15.05.2010 12:20:22