Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2014, 21:30:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu o faceam pana la burta, dar la un moment dat un preot a spus al predica faptul ca nu e bine sa facem pana la burta, ca a zis nu stiu cine, ci pana la piept. Si o perioada m-am luat dupa el, nu-i bine sa-i asculti pe toti preotii. :)
Poate nu pina la buric da nici ca unii parca se scarpina pe piept Doamne iarta-ne si mai ales pe mine care le vad pe toate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.12.2014, 21:35:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Poate nu pina la buric da nici ca unii parca se scarpina pe piept Doamne iarta-ne si mai ales pe mine care le vad pe toate.
Imi plac aia care nu trec mai jos de barbie. Arata destul de amuzant.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.12.2014, 22:25:39
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie Boca îi învăța pe cei care meregeu la mănăstire cum să facă corect semnul Sfintei Cruci: de la frunte la burtă (buric), apoi de pe umărul drept pe umărul stâng. Spunea să facem crucea mare și drept, altfel râd dracii de noi dacă nu facem crucea cum trebuie.
Asa mi s-a părut și mie ca e corect, pana la buric, care e sursa de hrana (intrauterina), dar apoi am aflat(nu mai stiu/gasesc unde am citit) ca se face de la frunte pana la plexul solar, imediat sub stern...

Am gasit si aici(al doilea aliniat):

http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=408

In alte parti am gasit tot pana la buric.
Am cautat si in Catehismul Ortodox, inca n-am gasit...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.12.2014, 00:05:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
Poti sa ai Crucea slava, nu e nici o problema. Este ortodoxa. Grecii au si ei propria lor cruce, cu bratele egale. Si romanii au propria lor cruce, dar s-a cam uitat asta.

Si eu am crucea slava, imi place tare mult.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.12.2014, 00:50:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica - crucea

Crucea Alfa și Omega


Această cruce latină completată de literele Alfa și Omega ne amintește că, deși Iisus Hristos a murit pe cruce pentru răscumpărarea păcatelor noastre, el continuă să domnească veșnic peste Împărăția Sa.

Crucea cu ancoră


Simbolizează nădejdea creștinilor în ajutorul lui Iisus Hristos. Crucea a fost utilizată și ca emblemă a Sfântului Clement, episcop la Roma, despre ea tradiția susținând că ar fi fost legată de o ancoră și aruncată în mare de împăratul Traian.

Crucea Botezătorului


Această cruce greacă este suprapusă peste litera din alfabetul grecesc “chi”, care este și prima literă a numelui lui Hristos (Christos). Ea formează o cruce cu opt brațe. Cum numărul opt este simbolul renașterii sau al regenerării, această cruce este frecvent utilizată drept cruce a botezului.

Crucea trilobată

Este cea mai răspândită formă a crucii, ea evocând Sfânta Treime prin capetele sale în formă de trifoi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.12.2014, 00:51:25
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica Crucea

Crucea bizantină


Crucea bizantină este folosită mai ales în Biserica ortodoxă greacă.

Crucea Patimilor, în trepte

Cele trei trepte pe care este așezată crucea latină simbolizează patimile lui Iisus Hristos pe drumul Golgotei sau, mai ales, cele trei virtuți creștine, care sunt credința, speranța și iubirea.

Crucea celtică, irlandeză

Unul din cele mai vechi simboluri folosite ale crucii. Această cruce era folosită de celții creștinați din Marea Britanie și din Irlanda.

Crucea învingătorului, a victoriei

Această cruce este completată cu prima și ultima literă a numelui elenizat al lui Iisus (IC) și cu prima și ultima literă a numelui elenizat al lui Hristos (XC), în partea de sus, și cu denumirea grecească pentru victorie (NIKA), în partea de jos. Barele scurte amplasate deasupra literelor indică faptul că este vorba de abrevieri.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.12.2014, 00:51:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea ornamentată (Crosslet)


Cruce formată din patru alte cruci de dimensiuni mai reduse, ansamblul fiind o reprezentare grafică a răspândirii Evangheliei către cele patru zări ale pământului. Această versiune ornamentată este așezată pe un caroiaj care formează, la rândul său, alte patru cruci.

Crucea răsăriteană


Crucea de această formă este utilizată în special de Biserica ortodoxă rusă. Bara superioară reprezintă forma abreviată a inscripției “INRI” care a fost așezată deasupra capului lui Iisus Hristos din ordinul lui Pilat. Semnificația barei inferioare înclinate s-a pierdut în negura istoriei. Potrivit folclorului, se spune că Iisus Hristos ar fi avut un picior mai lung; sau, potrivit altei legende, că marele cutremur care s-a produs la moartea Lui a făcut să se încline crucea. O altă explicație (probabil și cea mai corectă) este aceea că, crucea înclinată este reprezentarea crucii Sfântului Andrei. Se consideră că Sfântul Andrei este cel care a introdus creștinismul în Rusia.

Crucea crenelată

Această cruce heraldică evocă crenelurile unei fortărețe sau ale unui castel, putând fi folosită în această formă ca simbol al “Bisericii militante” (biserica luptătoare, prin contrast cu biserica triumfătoare – adică toți cei care au urcat la Dumnezeu).

Crucea floare-de-crin

Asemănătoare crucii cu motiv floral (prezentată mai jos), această cruce evocă Sfânta Treime și Învierea.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.12.2014, 00:53:18
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea florală

Capetele în formă de crin ale acestei cruci evocă Sfânta Treime.

Crucea grecească

Formă arhaică a crucii, având brațele de dimensiuni egale.

Crucea ionică

Este crucea pe care Sfântul Columb a dus-o pe Insula Iona în secolul al VI-lea.

Crucea de Ierusalim, a cruciatului, formată din cinci registre

Această formă complexă se compune dintr-o cruce principală, la rândul ei formată din patru cruci în forma literei T, care este o reprezentare simbolică a Legii vechi-testamentare. Cele patru cruci grecești de dimensiuni mai reduse reprezintă împlinirea Legii prin învățăturile evanghelice ale lui Iisus Hristos. Unii exegeți furnizează interpretarea conform căreia ea ar reprezenta activitatea misionară a Bisericii, care a răspândit cuvântul Evangheliilor în cele patru zări ale lumii. Iar alții susțin că cele cinci cruci ar simboliza cele cinci răni pe care le-a primit Iisus Hristos pe cruce (mâini, picioare și coastă). Această cruce a apărut pe blazonul lui Godfrey de Bouillon, primul rege al Regatului creștin al Ierusalimului. Ea este integrată în heraldica cruciaților.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.12.2014, 00:54:29
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea latină

Această reprezentare a crucii, și cea mai răspândită, evocă sacrificiul suprem pe care l-a făcut Iisus Hristos pentru a răscumpăra păcatele omenirii. Crucea este goală pentru a ne aminti de momentul Învierii și de speranța în viața veșnică.

Crucea latină (cu proclamarea)

Inițialele în alfabet latin simbolizează inscripția de pe crucea lui Iisus Hristos, scrisă din porunca lui Pilat: “Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum – Iisus din Nazaret, regele iudeilor”
Ioan 19:19 Pilat pregătise o inscripție care a fost fixată pe cruce. Ea suna astfel: “IISUS DIN NAZARET, REGELE IUDEILOR”. 20 : “Mulți evrei au citit acest semn, fiindcă locul în care Iisus a fost răstignit pe cruce era aproape de cetate, iar semnul a fost scris în aramaică, latină și greacă”. (NIV)

Crucea malteză

Cele opt vârfuri exterioare simbolizează regenerarea. Unii susțin că ar reprezenta cele opt virtuți. Crucea apare pe blazonul Cavalerilor Ioaniți, aceiași care au fost alungați de turci din Insula Rodos și s-au refugiat în Insula Malta. Malta este insula pe care a naufragiat corabia Sfântului Pavel.

Crucea Nașterii Domnului

Această cruce în formă de stea amintește povestea Nașterii lui Iisus Hristos, anunțând scopul pentru care El s-a întrupat.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.12.2014, 00:55:56
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea pontificală

Această cruce este emblema oficială a papalității. Ea nu poate fi folosită decât de Papa însuși. Se spune că cele trei bare orizontale ar reprezenta cele trei răspântii de pe Golgota. Mult mai probabil, ele simbolizează cele trei direcții ale autorității papale : Biserica, pământul și cerul.

Crucea pătimirii

Capetele ascuțite ale acestei cruci latine reprezintă pătimirea lui Iisus Hristos răstignit pe cruce.

Crucea "Patee"

Această cruce este frecvent confundată cu crucea malteză. Este o cruce a Ordinului lui Hristos si are origine templiera. Reprezintă varianta crucii "Patee" inscrisa in patrat.

Crucea "Patee" - varianta
Are aceleași semnificatii ca si precedenta numai ca este inscrisa in cerc.
Reply With Quote
Răspunde