Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 12.06.2011, 21:31:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Aiud-un oras sfintit.
sfintit de atata sangede mucenici.Am ajuns si m-am inchinat in biserica schitului si am coborat si jos in osuar.Trairea avuta acolo e greu de descris in cuvinte.Am simtit o putere enorma, o partasie cereasca. Un dar al lui Dumnezeu ptr mangaierea sufletului.iar minunile care au antecedat sau precedat venirea noastra la aiud au fost destule.
voi aminti doar una, ca sa nu obosesc.
Ne indreptam cu masina spre o localitate aflata la cativa km de aiud.Cand am intrat in aiud l-am rugat pe sotul meu sa intram sa ne inchinam la sfintii.Nu a vrut pe motiv ca se grabeste, ca afara ploua, ca e rece.
Cand am iesit din Aiud, la 2 km , la intratrea intr- o curba, din cauza vitezei cam mari, sotul meu a franat ptr a nu intra in cel din fata.Masina a derapat a intrat zdravan in masina care venea de pe contrasens, aceasta a tras mult dreapta iar in secunda urmatoare ne pregateam sa intram sub rotile tirului care venea cu vitea spre noi, la distanta de 2-3 metri.Apoi s-a intamplat ceva. masina noastra a ajuns in parta stnga a drumului, iar tirul in dreapta.in mai putin de o secunda.Cei care au vazut accidentul s-au mirat cand ne-au vazut ca iesim din masina si nu avem nimic.Toti au pus diagnosticul."E mare lucru ca ati scapat.Puteati fi toti morti".(locul era plin de cruci foarte multi au avut accidente mortale in acel loc) Interesant e ca atunci cand masina s-a oprit pe parta stanga, abiatul mijlociu care era cu noi in masina a inceput sa planga si sa zica:EU vreau la sfintii mucenici.mama , hai sa mergem acolo.
Pana la urma tot la ei am ajuns. si am ramas si cateva ore acolo si am povestit si pr augustin ce am patit.Si pr a confirmat:nici nu aveti idee din ce moarte sigura v-a salvat Domnul ptr rugaciunile sfintilor. Si am ramas acolo pana seara, cand niste prieteni au venit dupa noi, caci cu masina nu se mai putea circula.
Slava lui Dumnezeu ptr sfintii LUi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 12.06.2011 at 21:39:43.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.06.2011, 21:48:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mormantul lui Ioan Ianolide, prietenul si colegul de celula al lui Valeriu Gafencu, este la Cernica. Aviz pelerinilor bucuresteni!:)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.06.2011, 22:07:49
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mormantul lui Ioan Ianolide, prietenul si colegul de celula al lui Valeriu Gafencu, este la Cernica. Aviz pelerinilor bucuresteni!:)
Se află destul de aproape de mormântul părintelui Dumitru Stăniloaie.
Pe crucea acestui martir al nemului nostru este pusă o panglică tricoloră.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.06.2011, 01:23:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Aiud-un oras sfintit.
sfintit de atata sangede mucenici.Am ajuns si m-am inchinat in biserica schitului si am coborat si jos in osuar.Trairea avuta acolo e greu de descris in cuvinte.Am simtit o putere enorma, o partasie cereasca. Un dar al lui Dumnezeu ptr mangaierea sufletului.iar minunile care au antecedat sau precedat venirea noastra la aiud au fost destule.
voi aminti doar una, ca sa nu obosesc.
Ne indreptam cu masina spre o localitate aflata la cativa km de aiud.Cand am intrat in aiud l-am rugat pe sotul meu sa intram sa ne inchinam la sfintii.Nu a vrut pe motiv ca se grabeste, ca afara ploua, ca e rece.
Cand am iesit din Aiud, la 2 km , la intratrea intr- o curba, din cauza vitezei cam mari, sotul meu a franat ptr a nu intra in cel din fata.Masina a derapat a intrat zdravan in masina care venea de pe contrasens, aceasta a tras mult dreapta iar in secunda urmatoare ne pregateam sa intram sub rotile tirului care venea cu vitea spre noi, la distanta de 2-3 metri.Apoi s-a intamplat ceva. masina noastra a ajuns in parta stnga a drumului, iar tirul in dreapta.in mai putin de o secunda.Cei care au vazut accidentul s-au mirat cand ne-au vazut ca iesim din masina si nu avem nimic.Toti au pus diagnosticul."E mare lucru ca ati scapat.Puteati fi toti morti".(locul era plin de cruci foarte multi au avut accidente mortale in acel loc) Interesant e ca atunci cand masina s-a oprit pe parta stanga, abiatul mijlociu care era cu noi in masina a inceput sa planga si sa zica:EU vreau la sfintii mucenici.mama , hai sa mergem acolo.
Pana la urma tot la ei am ajuns. si am ramas si cateva ore acolo si am povestit si pr augustin ce am patit.Si pr a confirmat:nici nu aveti idee din ce moarte sigura v-a salvat Domnul ptr rugaciunile sfintilor. Si am ramas acolo pana seara, cand niste prieteni au venit dupa noi, caci cu masina nu se mai putea circula.
Slava lui Dumnezeu ptr sfintii LUi!
Multumim, Lore, ca ne-ai impartasit si noua aceasta minune a Sfintilor de la Aiud. Sper sa ajung si eu la Aiud, ca sa aprind o lumanare pentru acesti sfinti, eroi ai neamului.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.12.2011, 20:39:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In vara aceasta o cunostinta a mea a mers intr-un pelerinaj prin Transilvania. Intrucat, urmau sa treaca prin Aiud, cunostinta mea i-a propus ghidului sa se opreasca si la Rapa Robilor, la moastele Sfintilor Inchisorilor din Aiud, spre folosul tuturor.

Ghidul, insa, nu a vrut sa se abata de la traseul initial. Astfel au trecut prin Aiud pur si simplu, cu ochii pe ceas pentru a ajunge la timp la urmatorul obiectiv stabilit in program. La putin timp, insa, a inceput o ploaie puternica si astfel un obiectiv nu a mai putut fi vizitat.

In penultima zi, ghidul, cu lacrimi in ochi i-a anuntat ca trebuie sa se intoarca la Bucuresti, deoarece, fiind diacon, nu are cine sa-l inlocuiasca la strana si nu a gasit intelegerea necesara. Astfel, ghidul s-a intors in Bucuresti, iar grupul si-a urmat traseul stabilit.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.12.2011, 21:23:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Sunt multi oameni (cel mai probabil sfinti) care au stat in inchisorile comuniste si sunt mai mari decat cei cunocuti. Cel putin parintele Adrian ii aminteste si pe "anonimii" care i-a vazut ca sunt mult mai induhovniciti decat restul.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.12.2011, 13:05:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt multi oameni (cel mai probabil sfinti) care au stat in inchisorile comuniste si sunt mai mari decat cei cunocuti. Cel putin parintele Adrian ii aminteste si pe "anonimii" care i-a vazut ca sunt mult mai induhovniciti decat restul.
slava lui Dumnezeu si ptr unii si pentu altii!
Sa ne bucuram de cei pe care ii avem printre noi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.12.2011, 13:10:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Din pacate in viata sunt tot mai putini. Doar prezenta spirituala a celor adormiti ne mai intareste.

PS Lore,dar asa sot vitezoman ai? Mai ales cand stie ca langa el sunt sotia si copiii?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.12.2011, 13:10:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

de curand m-am intors dintr-un pelerinaj, si am trecut si pe la Aiud.
dupe ce ne-am inchinat in Biserica am coborat si in osuar si am cantata colinda"A venit si-aici Craciunul."A fost un moment asa de inaltator! am simtit nevoia sa colindam si sutele de sfinti pe care i-a dat Aiudul! Intamplare frumoasa a fost ca... nimeni nu stia colindul, iar eu il stiam pe...bajbaiite. Imi era asa teama ca a sa iasa un fiasco! dar am zis o scurta rugaciune, rugandu-i pe sfinti sa ne primeasca colindul. Iar dupa prima strofa toata lumea canta, desi e un colind un pic dificil, si a sunat asa de frumos.
Asa de impresionat a ramas cel ce se ingrijea de Biserica!
Iata ca de Sarbatoarea Nasterii Domnului se bucura impreuna cerul si pamantul, ingerii, sfintii si oamenii canta impreuna!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii inchisorilor Adriana Cluj Calugarul 23 17.07.2012 03:07:23
Sfintii inchisorilor comuniste doctor_faustus Biserica Ortodoxa Romana 0 16.12.2010 20:48:29
Sfintii Inchisorilor Hartford Generalitati 9 18.07.2009 15:04:53
Sfintii Inchisorilor ortodox4life Generalitati 7 14.11.2008 09:43:05
Serial Sfintii Inchisorilor Cezarina Stiri, actualitati, anunturi 6 18.10.2007 16:24:48