Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.05.2010, 18:51:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

A ales sa mearga la Arad sau nu putea avea alta alegere privind destinatia finala?
Are prieteni in zona? Cunostinte?

Nu poate ramane prea mult intr-un loc daca nu se inregistreaza la politie cu domiciliul in acea zona.

Cei din manastiri stiu asta, nu stiu cat de mult respecta regula, in orice caz nu prea vad un staret responsabil sa-l primeasca fara sa-l intrebe nimic.

Are buletin de Romania sau..?

In orice caz, nu strica nici chestia cu politia macar ca in definitiv nu costa nimic.

Daca tineti neaparat sa se straduiasca ceva mai mult, eventual il puteti reclama sau ruga pe cineva sa-l reclame cu o infractiune chiar minora, cine stie..
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.05.2010, 18:53:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Incerc sa-mi fac o lista cu toate manastirile din tara pentru a face o cautare sistematica incercind sa sun la toate manastirile de calugari. Ma poate ajuta cineva cu asa ceva, in sensul daca as putea gasi un tabel cu manastirile din tara si cu contactul fiecareia.
Multumesc din nou!
Puteti incerca direct la Patriarhie, ei ar putea da o circulara ceva sau v-ar putea ajuta cu telefonul.

Eventual si la cei de pe stil vechi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.05.2010, 19:10:39
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Am trimis mail-uri la toate mitropoliile din tara si unica care mi-a raspuns a fost cea de la Slatioara.Cu politia nu am incercat caci el nu are domiciliu in Romania. Are doar pasaport romanesc cu domiciliul stabil in Italia.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.05.2010, 19:20:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Am trimis mail-uri la toate mitropoliile din tara si unica care mi-a raspuns a fost cea de la Slatioara.Cu politia nu am incercat caci el nu are domiciliu in Romania. Are doar pasaport romanesc cu domiciliul stabil in Italia.
Care v-a raspuns deocamdata..
De ce nu incercati direct la Patriarhie?

Cu cei de la BOSV ati incercat?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.05.2010, 19:43:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucristian Vezi mesajul
Cu politia nu am incercat caci el nu are domiciliu in Romania. Are doar pasaport romanesc cu domiciliul stabil in Italia.
Politia nu mai este ce-a fost inainte. Sa stiti ca sunt foarte prompti si bine organizati. Au la inaintare baieti curatei si cu scoala facuta la timp.

Chiar si fara domiciliu stabil il vor gasi imediat, dupa nume trimitind ofiteri de serviciu pe teren si dind telefoane, circulare. Ei sunt cei calificati pentru asa ceva si vor analiza situatia la rece si obiectiv.
Daca incepeti investigatia sunind la minastiri si Patriarhie veti da pe acolo peste cine stie cine care nu are pregatire in acest sens si vor incepe sa interpreteze in felul lor, ...ca-i dreptul baiatului sa faca ce vrea cu viata lui... etc, samd
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.05.2010, 21:09:27
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Ar trebui sa incepeti sa aflati numerele de telefon ale manastirilor stiliste din Romania. Putin probabil sa se fi dus la vreo manastire a Patriarhiei. Era impotriva stilului nou.
Daca tot sunt atat de saritori cei de la Slatioara, cereti, prin mail eventual, o lista a manastirilor, sau numerele de telefon. Eventual incercati si la manastirile stilistilor din Mitropolia Furceni. Aveau ei o lista pe un site al bisericii ,,mama" din Grecia.
Incercati cu politia din Romania, nu strica.

Ce o fi si in capul copiilor acestia in ziua de azi ?!

Citat:
Daca a ajuns pe la manastirile crestin ortodoxe din Romania eu nu vad nicio problema.Mai ales ca are si bunica in Romania si stie limba.
Cum poti gandi in halul asta? Tu si cel de dinaintea ta care au scris ceva asemanator. Un parinte intotdeauna trebuie sa stie de copilul sau. Macar sa stie ca este sanatos si are unde manca si dormi. Nu e un motiv sa nu te ingrijorezi doar pentru ca presupui ca e la o manastire
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.05.2010, 21:59:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Fratele Antonio e major (19 ani) si politia din Romania nu are voie sa ii faca nimic.
Rog pe preabunul Dumnezeu Iisus Hristos sa ii ajute sa ajunga cel putin monah crestin ortodox daca asta doreste fratele Antonio.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.05.2010, 22:11:29
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Pentru mihailt


Fratele Antonio aici in Italia era in clasa a 12° si aici se fac 13°. Dupa umila mea parere fratele Antonio trebuia intii sa termine liceul dupa care sa se faca monah. Si daca tot il rogi pe Bunul Dumnezeu sa-l ajute pe calea lui, roaga-l intii ca fratele Antonio sa-si anunte parinti unde se afla si daca e sanatos. Numai un parinte poate intelege ce poate fi in sufletul unui parinte ingrijorat de soarta copilului sau disparut !!!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.05.2010, 22:36:45
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Lightbulb

O idee:
Poate s-a dus la manastirea Prislop, unde a fost parintele Arsenie Boca. Am vazut in unele postari de-ale lui ca il venera, si a zis chiar ca din cauza asta considera ca BOR este totusi pe calea cea dreapta (deci nu era numai cu stilistii).
Dumnezeu sa va ajute sa-l gasiti!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.05.2010, 22:52:46
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

dar manastirea Prislop e de maici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43