Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.03.2008, 10:06:15
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Mai... ce impartasanie credeti voi ca e aia cu piscot???

NU, NU e impartasanie... Cuminecarea, impartasania se face NUMAI cu Sfintele, care se pun inainte in Sfantul Altar si se prefac de catre Domnul prin harul sau in Preacuratul Trup si Preascumpul Sange al lui Hristos...

Se invata tinerii sa tina curatie si sa tina post cateva zile inainte de cununie, sa se spovedeasca si apoi, inainte de cununie primesc dezlegare si se impartasesc, intrand astfel in cununie curati in trup si in inima, primind cu cea mai mare bucurie pe Hristos in fruntea lor ca Domn si Imparat...

Piscotul si vinul acela NU sunt impartasanie ci simboluri, ele se binecuvinteaza, dar nu sunt Sfintele, nu sunt Taine.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.07.2008, 09:15:25
maria_ioana789 maria_ioana789 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

la noi la biserica preotul da mirilor paine si vin in loc de piscot, pt ca spune ca asa era in vechime . desi sunt mai multe biserici in zona, chiar si in oras el e singurul care pastreaza traditia.
despre voal nu stiu sigur nimic ,si eu as vrea sa aflu ceva concret ca urmeaza sa fiu mireasa curand . am citit pe internet dar pe un site nu ortodox ca voalul inainte avea rolul de a acoperi fata mireselor pt a nu vedea alte mirese in ziua nuntii lor ca nu e bine ,dar astazi are rol mai mult estetic, nu prea sunt de acord cu asta , sustin si ideea acoperirii in biserica ... DOAMNE AJUTA
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.08.2008, 07:44:56
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_ioana789
la noi la biserica preotul da mirilor paine si vin in loc de piscot, pt ca spune ca asa era in vechime . desi sunt mai multe biserici in zona, chiar si in oras el e singurul care pastreaza traditia.
despre voal nu stiu sigur nimic ,si eu as vrea sa aflu ceva concret ca urmeaza sa fiu mireasa curand . am citit pe internet dar pe un site nu ortodox ca voalul inainte avea rolul de a acoperi fata mireselor pt a nu vedea alte mirese in ziua nuntii lor ca nu e bine ,dar astazi are rol mai mult estetic, nu prea sunt de acord cu asta , sustin si ideea acoperirii in biserica ... DOAMNE AJUTA
Dupa cate stiu eu termenul de fecioara,feciorie este legat de sfiiciune,de smerenie,de buna-cuviinta,de dragoste de Dumnezeu si de oameni.Va intreb unde mai este smerenia s sfiiciunea cand o fecioara ,pentru a-si etala feciria se imbraca intr-o rochie alba(care mai si costa zeci de mii de euro,daca nu sute),se etaleaza cu aceasta dovada a fecioriei ei in fata oamenilor,se mai duce si la Biserica,vrea sa mai fie si "incununata",adica cauta slava de la oameni,apoi sa te tii tambalau si petrecere,de stie toata lumea ce fecioara este ea.Daca asta inseamna sa te pastrezi fecoara(fecior) pana la nunta,inseamna ca ne batem joc de aceasta virtute,si de Dumnezeu.Fecioria ar tebuii sa fie ceva taiic,ceva de care doar Dumnezeu si viitorul sot,sotie sa stie,nici intr-un caz sa dea sfara in tar.Mi se pare atat de grotesc,atat de ipocit ce se intampla cu nuntile ,si nu numai acum,ci de aproape 1500 de ani,de cand niste indivizi s-au hotarat ei,brusc ca trebuie sa se aduca dovezi ale dragostei si fecioriei in fata oamenilor.De aici esecurile in mai toate casniciile,caci ce incepe ca un circ,va continua ca un circ si va sfarsi ca un circ.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Mănăstirea Lainici - mireasa din defileu NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 19.01.2011 17:47:07
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
rochie de mireasa Anisia2007 Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2010 16:47:44