Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.12.2007, 22:56:29
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

Nu e chiar asa de simplu.

1)In mod logic,de ce un d-zeu binevoitor ar tortura ptr o eternitate milioane de oameni,cand ar fi mai simplu sa le distruga sufletele pur si simplu.
2)De ce ar tortura in acest iad milioane de oameni ptr ca au urmat o religie gresita,cand putea f bine sa apara pe pamant,sa strabata intreg pamantul si sa le spuna tuturor ce religie vrea sa urmeze lumea(si astfel,nu ii mai incurca cu mii de religii si credinte)
3)in toata ideea de justitie este ca primesti o pedeapsa care sa fie in raport direct cu fapta comisa.....nimeni nu o sa te condamne vreodata la inchisoare pe viata ptr ca ai mintit odata sau de doua ori......in niciun caz o eternitate de tortura.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.12.2007, 00:10:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Glamorous_witch
Nu e chiar asa de simplu.

1)In mod logic,de ce un d-zeu binevoitor ar tortura ptr o eternitate milioane de oameni,cand ar fi mai simplu sa le distruga sufletele pur si simplu.
2)De ce ar tortura in acest iad milioane de oameni ptr ca au urmat o religie gresita,cand putea f bine sa apara pe pamant,sa strabata intreg pamantul si sa le spuna tuturor ce religie vrea sa urmeze lumea(si astfel,nu ii mai incurca cu mii de religii si credinte)
3)in toata ideea de justitie este ca primesti o pedeapsa care sa fie in raport direct cu fapta comisa.....nimeni nu o sa te condamne vreodata la inchisoare pe viata ptr ca ai mintit odata sau de doua ori......in niciun caz o eternitate de tortura.
DUMNEZEU nu tortureaza. Tortura noi cei cazuti, am inventato. De noi si numai de noi depinde ce alegem :vesnicia in lumina sau vesnicia in intuneric. Dupa cate vad cu mintea ta intunecata, alegerea nu-i decat una singura.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.12.2007, 02:54:52
lincol lincol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2007
Mesaje: 3
Implicit

Stimati Domni,doresc sa ma botez la biserica baptista;mentionez ca am fost botazata ortodox cand eram mica.Inainte de a ma alatura unei biserici protestante as vrea sa imi dati cateva citate macar din literatura patristica privind cultul fecioarei si rugaciunile catre sfinti.Eu nu am gasit deocamdata.Membrii bisericii baptiste mi-au spus ca sigur nu exista asa ceva,abia dupa secolul 4 dH a aparut acest fapt,ca si botezul copiilor mici.Din punct de vedere al bisericii ortodoxe eu am inteles ca o fata nu are voie sa mearga la medic,dar eu am mers la dentist pt ca aveam o infectie foarte grava.Daca am o fetita si face pneumonie am voie sa o duc la spital?Poate fi mantuit un copil nascut prin cezariana,daca era singura solutie pt supravietuirea mamei si a copilului?Stiti,eu asa m-am nascut si mi s-a spus ca sunt creata de diavol si ca Dumnezeu nu a vrut ca eu sa traiesc,de aceea am ajuns in pragul sinuciderii,dar nu mi-a reusit.daca as mai face o data experimentul cand am ajuns la 31 de kg si as depasi limita as muri destul de usor,senzatia de foame dispare dupa vreo 4-5 zile cand incep sa amortesc si sa nu mai vad bine.Ce ma sfatuiti sa fac .cu stima lili
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.12.2007, 20:00:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lincol
Stimati Domni,doresc sa ma botez la biserica baptista;mentionez ca am fost botazata ortodox cand eram mica.Inainte de a ma alatura unei biserici protestante as vrea sa imi dati cateva citate macar din literatura patristica privind cultul fecioarei si rugaciunile catre sfinti.Eu nu am gasit deocamdata.Membrii bisericii baptiste mi-au spus ca sigur nu exista asa ceva,abia dupa secolul 4 dH a aparut acest fapt,ca si botezul copiilor mici.Din punct de vedere al bisericii ortodoxe eu am inteles ca o fata nu are voie sa mearga la medic,dar eu am mers la dentist pt ca aveam o infectie foarte grava.Daca am o fetita si face pneumonie am voie sa o duc la spital?Poate fi mantuit un copil nascut prin cezariana,daca era singura solutie pt supravietuirea mamei si a copilului?Stiti,eu asa m-am nascut si mi s-a spus ca sunt creata de diavol si ca Dumnezeu nu a vrut ca eu sa traiesc,de aceea am ajuns in pragul sinuciderii,dar nu mi-a reusit.daca as mai face o data experimentul cand am ajuns la 31 de kg si as depasi limita as muri destul de usor,senzatia de foame dispare dupa vreo 4-5 zile cand incep sa amortesc si sa nu mai vad bine.Ce ma sfatuiti sa fac .cu stima lili
Stimata doamna, atata vreau sa va spun: RAMANETI LA CREDINTA ORTODOXA. Cat priveste problema de sanatate a dvs. , mergeti de cate ori doriti la doctori, pentru ca nimeni nu va interzice asa ceva. Intaritiva in rugaciuni si lasati alte ganduri si mai ales sectantii, care va vor termina sufleteste definitiv. ORTODOXIA sa ramana pana in ultima clipa religia dumneavoastra. SA LUAM AMINTE ! ! ! .
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.12.2007, 22:02:38
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Eu v-am raspuns in privat. Daca mai aveti nelamuriri va rog sa ne intrebati, eventual sa urmati link-ul pe care vi l-am dat. Cunoasteti bine ortodoxia inainte de a lua decizii gresite.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.12.2007, 22:14:53
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Cultul Fecioarei http://www.profamilia.ro/maria.asp?braniste
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.12.2007, 22:23:27
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

Despre botez http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-taina-sfantului-botez.htm
,,Dacă sunt unii crestini din afara Bisericii Ortodoxe care spun că nu trebuie să botezăm pe prunci, pentru că ei nu au păcate si, mai ales, pentru că nu pot să mărturisească credinta lor, noi rămânem la practica noastră, veche cât Biserica, de a boteza pe prunci, practică întemeiată si pe Sfânta Scriptură si pe Sfânta Traditie si pe ratiune. Aceasta, pentru că Taina Sfantului Botez este absolut necesară pentru mantuire, de la care nu pot fi exclusi nici copiii. Primitorii Tainei Sfântului Botez sunt toti cei nebotezati, de orice vârstă ar fi ei, toti fiind întinati de păcatul strămosesc (Fapte XVI, 14—15; XVI, 33; 1 Cor. I, 16, 14—15 ; XVI, 23). Necesitatea Botezului pentru toti este arătată de Mântuitorul prin cuvintele: «Adevărat zic, de nu se va naste cineva din apă si din Duh, nu va putea să intre în impărătia lui Dumnezeu» (Ioan III, 5). Chiar din timpul sfintilor apostoli se săvârsea botezul copiilor : Lidia si casa ei (Fapte XVI, 15) ; temnicerul si casa lui (Fapte XVI, 33) ; Crispus si casa lui (Fapte XVIII, 8) ; Stefanas si casa lui (1 Cor.I, 76).
Potrivit rânduielilor sale, Biserica noastră botează pe prunci, curând dupa nasterea lor. Asa a făcut ea dela început.
Dacd botezul ne curăteste în primul rând de păcatul strămosesc, oare trebuie să uităm că si copiii se nasc cu acest păcat ? Stim ce spune psalmisitul: «Intru fărădelegi m-am zămislit si în păcate m-a născut maica mea» (Ps. L, 6). Stim ce spune si sfântul apostol Pavel : «De aceea, precum printr-un om a intrat păcatul în lume si prin păcat moartea, asa moartea a trecut la toti oamenii, prin acela în care toti au păcătuit» (Rom. V, 12). Acest lucru cunoscându-l, că toti ne nastem cu păcatul strămosesc, avem noi siguranta că un prunc va trăi până la vârsta când poate să cunoască si să mărturisească credinta în Hristos, pentru ca atunci să-l botezăm ? Putem noi să riscăm ca el să moară nebotezat, sub osânda păcatului strămosesc ?
Iar dacă ne referim la vremurile străvechi, la Traditia Bisericii, vedem că de atunci, din secolele I—II si III se practica botezul copiilor. Sfintii părinti arată în scrierile lor că Biserica a primit de la apostoli obisnuinta de a administra botezul si pruncilor.
In ceea ce priveste faptul că pruncii nu pot să-si mărturisească credinta crestină, Biserica are ca garant pe nasii care-i primesc la botez, care mărturisesc pentru acestia credinta crestină rostind Crezul si care îsi iau indatorirea ca finii lor să fie crescuti de ei în credinta Bisericii"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.12.2007, 22:24:35
Veniamin Veniamin is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2006
Mesaje: 35
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Taina_Sfantului_Botez-64-5626.html
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.12.2007, 22:27:23
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Lincol, inainte de a trece la aceasta credinta te rog sa citesti cartea parintelui Cleopa "Calauza in credinta ortodoxa"...macar sa nu zici ca nu ai cunoscut si argumentele credintei ortodoxe prezentate de acest sfant as putea spune care a trait izolat o perioada lunga de vreme si a cercetat cartile sfinte...te rog eu, citeste cartea asta si daca vrei poti sa cauti si alte carti de ex de parintele Dumitru Staniloae("Dogmatica ortodoxa").Nu zic sa nu devii baptista, e decizia ta, dar e bine sa cunosti mai intai la ce renunti;).
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.12.2007, 01:41:45
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

"eu nu pot sa ascult neconditionat de nimeni,sunt independenta,iar cand intr-adevar ascult de cineva o fac numai daca respect si apreciez acea persoana."
1. Sa stii ca sfintii n-au fost niste roboti care au ascultat neconditionat de Dumnezeu. Daca ar fi fost asa, am fi ajuns cu totii in rai. Insa Dumnezeu ne-a dat un dar extraordinar: libertatea.

2. Cum nu-L poti aprecia pe Dumnezeu Care a facut cerul, pamantul, marea, muntii si ne-a facut si pe noi? El e Cel Care, din dragoste a ales sa se nasca nu in hotel, palate, ci intr-o pestera saracacioasa, unde era frig si nu avea nici macar hainute.

De multe ori noi nu ne gandim la acest aspect. Insa, e adevarat. Dumnezeu a venit din Slava Sa, pe pamant, ca sa fie batjocorit de oameni, sa traiasca printre viclesugurile si clevetirile fariseilor si, in cele din urma, sa moara pentru noi.
A facut asa ca sa ajungem in rai, pentru ca stii, dupa caderea lui Adam, raiul era inchis. Nici dreptii Vechiului Testament nu puteau intra in el.

Deci, sa stii un lucru: ascultarea de Dumnezeu este de fapt o libertate, o ridicare din robia pacatului, si nu o supunere de robot. Pacatul este cel care ne leaga.
Ai vazut, fumatorul zice: nu ma pot lasa, ce sa fac, betivul, la fel...desi vor sa se lase de fumat, baut etc...insa ei NU POT. Pacatul i-a legat si numai Dumnezeu poate sa-i dezlege si sa-i ridice din aceasta sclavie.
Reply With Quote
Răspunde