Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.06.2010, 17:50:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica Vezi mesajul
Daca imi este permis voi posta cateva sfaturi pe care si eu le-am primit la randul meu:)
Fiecare dintre voi sa aveti sfanta Anafora si Aghiazma in casa si Nu numai sa o aveti ci sa si gustati zilnic din ea ( toti ai casei, mai putin in zilele oprite)
Ungeti-va cu mir in fiecare dimineata cand iesiti din casa, facand semnul sfintei cruci pe frunte cu betisorul cu Mir (Toti ai casei, mai putin in zilele oprite)
Cand primit ceva in dar ORICE ( de mancare sau obiect) inainte de a atinge faceti (discret) sfanta cruce pe el ( pe obiect, mar, farfurie orice veti primi)
Cand treceti prin fata unei biserici uitati-va la icoana de desupra usii si vedeti sfantul ocrotitor al locasului si spuneti Sfinte...(numele sfantului respectiv) roaga-te pentru mine.
In fiecare inceput de saptamana (daca nu zilnic) stropiti cu sfanta Aghiazma in casa si tamaiati.
Purtati asupra voastra cruce de LEMN, daca nu la gat macar la metanie.
Si cel mai important tineti legatura cu Duhovnicul, daca sunteti sub ascultare va, va fi bine!
care sunt zilele oprite pentru a lua aghiazma si anafura sau a te unge cu mir?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.06.2010, 20:30:39
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit zilele oprite

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
care sunt zilele oprite pentru a lua aghiazma si anafura sau a te unge cu mir?
zilele oprite sunt cele in care femeia este la perioada lunara, cat si cele in care 2pers. se impreuneaza (au contact sexual) - atunci nu au voie sa se atinga de lucruri sfinte (de ex. sa intre in biserica, nici sa ia agheasma sau anafora ori sa se unga cu mir etc)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.08.2011, 11:18:46
ralucamaria's Avatar
ralucamaria ralucamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit parerea mea

Citat:
În prealabil postat de azucena Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns. Nu ma asteptam la asemenea promptitudine. Sunt de acord cu cele spuse de tine.

Ramane insa intrebarea de ce sunt totusi atatea femei singure, iar barbati singuri nu prea ai sa vezi. Conform celor spuse de tine, raspunsul ar putea fi ca barbatii reusesc sa-si "vada propriile neputinte si sa purceada la propria schimbare", "sa-si puna ordine in ganduri rostuindu-si viata pe piatra, nu pe nisip", si femeile nu reusesc sa faca asta? Oare asa sa fie? Sa nu uitam ca cele mai multe biserici sunt frecventate totusi in proportie de 51% pana la 99% de femei. Oare cu atat de putin folos? Nu prea cred. Si atunci cum ramane cu faptul ca nu prea sunt barbati singuri cuc, si ca ei intotdeauna vor gasi sprijin, ajutor, consolare si intelegere din partea unei femei? Reciproca se poate vedea muuult mai rar.
buna eu cred ca se intampla asa din cauza ca femeile sunt mult mai invidioase si ,, de ce colega sa aiba un prieten frumos, bun etc cand poate sa ramana SINGURA si numai eu sa am o viata realizata,,femeile din invidie apeleaza mai usor la cai oculte, in plus cu teatrul pe care-l joaca cu usurinta reusesc sa castige foarte usor increderea victimei care ii va permite accesul in casa ei cu prietenie, va fi deschisa in a-i impartasi toate secretele si...de aici necazul
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.08.2011, 14:32:36
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Mai frati si surori,dupa cum spunea si parintele Gheorghe,nu mai dati asa de repede certificate de sfintenie,chiar si preotilor...sau mai ales preotilor.Satana face multe amagiri in timpurile astea,corupe si preoti,face chiar lucruri bune,dar cu puterea raului.Mai mult ca sigur si acel preot e in stare de inselare...Am mai spus si repet:
Singurul om recunoscut de B.O.R. cu asfel de har e Arsenie Boca...si ganditi-va ca nici acum n-a fost canonizat,dupa atatia ani de la moartea lui.Sfintii nu se declara niciodata in timpul vietii si nici imediat dupa moartea lor.Trebuie timp...
Aoleu, iar arsenieboca-doulia! Frati si surori, suntem crestini, nu adeptii vreunui guru, viu sau mort!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.08.2011, 14:39:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Aoleu, iar arsenieboca-doulia! Frati si surori, suntem crestini, nu adeptii vreunui guru, viu sau mort!
Domul Mops, puteti sa nu fiti de acord cu ceea ce a afirmat in unele probleme (poate nici eu nu sunt), puteti sa criticati fara probleme afirmatile lui, dar pastrati respectul cuvenit fata de el ca om (nu a fost/s-a declarat guru!) si fata de cei de aici care au evlavie la el.

Nu de alta, dar veniti dintr-un cult unde chiar nu duceti lipsa de "guru" daca e sa o luam asa.

Si daca nu din bun simt, macar datorita faptului ca prin afirmatiile astea incepeti sa va plasati pe traiectorie de coliziune cu regulamentul forumului, si stiti cum se sfairseste treaba asta.

Last edited by AlinB; 09.08.2011 at 14:42:20.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2011, 14:47:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de azucena Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns. Nu ma asteptam la asemenea promptitudine. Sunt de acord cu cele spuse de tine.

Ramane insa intrebarea de ce sunt totusi atatea femei singure, iar barbati singuri nu prea ai sa vezi. Conform celor spuse de tine, raspunsul ar putea fi ca barbatii reusesc sa-si "vada propriile neputinte si sa purceada la propria schimbare", "sa-si puna ordine in ganduri rostuindu-si viata pe piatra, nu pe nisip", si femeile nu reusesc sa faca asta? Oare asa sa fie? Sa nu uitam ca cele mai multe biserici sunt frecventate totusi in proportie de 51% pana la 99% de femei. Oare cu atat de putin folos? Nu prea cred. Si atunci cum ramane cu faptul ca nu prea sunt barbati singuri cuc, si ca ei intotdeauna vor gasi sprijin, ajutor, consolare si intelegere din partea unei femei? Reciproca se poate vedea muuult mai rar.
Femeile sunt singure din mai multe motive, unul din ele cred deriva din lipsa de principii.
Ele cred ca renuntand la principii, vor reusi sa rezolve problema cu singuratatea, ei bine de cele mai multe ori raman si cu singuratatea si fara principii.

Demografic vorbind este chiar o diferenta foarte mica, chiar nesemnificativa intre nr. de femei si barbati, femei fiind putin mai multe, oricum nu un numar care sa iasa in evidenta.

De ce sunt mai multe femei singure?
In primul rand si pentru faptul ca sunt mai multi barbati singuri, dar ei nu sunt atat de vizibili in societate.

La 30+ un barbat singur chiar e privit bine, o femeie singura in schimb e considerata un dezastru umblator.

Poate si de asta femeile se tem asa mult de singuratate si fac atat de multe compromisuri pentru barbatii in cauza care tot necasatoriti raman, dat fiind ca ei constientizeaza foarte bine situatia si profita cat se poate de pe urma ei.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.08.2011, 15:01:04
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de nicola06 Vezi mesajul
O persoana caruia i s-a facut vraji, farmece in vederea casatoriei, de catre altcineva.... tot posedare se cheama? ati avut de a face cu astfel de cazuri, ati auzit? cum s-a terminat totul? as vrea sa aflu detalii despre acest subiect :)..
Cine nu crede, nu primeste. Poate face bau bau cate vraji o vrea, daca nu crezi, nu patesti nimic. Daca te mai si rogi sa nu patesti nimic, si mai bine. Si oricum, se cam intorc la cei care le fac.

http://paginiortodoxe.tripod.com/vso...i_iustina.html
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.08.2011, 15:14:19
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Mai frati si surori,dupa cum spunea si parintele Gheorghe,nu mai dati asa de repede certificate de sfintenie,chiar si preotilor...sau mai ales preotilor.Satana face multe amagiri in timpurile astea,corupe si preoti,face chiar lucruri bune,dar cu puterea raului.Mai mult ca sigur si acel preot e in stare de inselare...Am mai spus si repet:
Singurul om recunoscut de B.O.R. cu asfel de har e Arsenie Boca...si ganditi-va ca nici acum n-a fost canonizat,dupa atatia ani de la moartea lui.Sfintii nu se declara niciodata in timpul vietii si nici imediat dupa moartea lor.Trebuie timp...
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++



A , pai nui decalara lumea ! si conducatori vremelnici ai lumi trecatoare, insa ei se cunosc de catre lume dupa comportamentul lor si dupa trairea ce o traiesc.

oare nu alergau oameni si nu putini la parintele Cleopa si la parintele Arsenie si la alti iubitori de Hristos parinti atunci oare ei nu erau sfinti ca atrageau oameni prin putrerea harului si a darului revarsat de Dumnezeu asupra lor.

Slavit sa fie Domnul amin

Last edited by ioan_strainul; 09.08.2011 at 15:18:55.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.08.2011, 19:15:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralucamaria Vezi mesajul
buna eu cred ca se intampla asa din cauza ca femeile sunt mult mai invidioase si ,, de ce colega sa aiba un prieten frumos, bun etc cand poate sa ramana SINGURA si numai eu sa am o viata realizata,,femeile din invidie apeleaza mai usor la cai oculte, in plus cu teatrul pe care-l joaca cu usurinta reusesc sa castige foarte usor increderea victimei care ii va permite accesul in casa ei cu prietenie, va fi deschisa in a-i impartasi toate secretele si...de aici necazul
O femeie care are o viata realizata, o femeie implinita si fericita, niciodata nu va fi invidioasa pe alta ...Sunt invidioase tocmai cele care N-AU de niciunele..sunt singure,n-au nici barbat,nici copii,nici casa, nici masa, nici cariera etc ( sau le lipsesc dintre ele)..Aceste femei sunt cele roase de invidie si "stiu" cel mai bine sa fie "cele mai bune prietene"..

E bine in viata sa ne ferim de oamenii nefericiti..Care nu se multumesc cu mana de ajutor intinsa catre ei, ci vor sa te vada ingenunchiati in fata lor..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.08.2011, 21:27:28
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
O femeie care are o viata realizata, o femeie implinita si fericita, niciodata nu va fi invidioasa pe alta ...Sunt invidioase tocmai cele care N-AU de niciunele..sunt singure,n-au nici barbat,nici copii,nici casa, nici masa, nici cariera etc ( sau le lipsesc dintre ele)..Aceste femei sunt cele roase de invidie si "stiu" cel mai bine sa fie "cele mai bune prietene"..

E bine in viata sa ne ferim de oamenii nefericiti..Care nu se multumesc cu mana de ajutor intinsa catre ei, ci vor sa te vada ingenunchiati in fata lor..
Nu neaparat. Daca ne ferim de cei ce au nevoie de ajutor, nu mai suntem crestini, si, infinit mai important decat religia, ne pierdem UMANITATEA. Nu orice persona care are nevoi presante, si cauta ajutor/alinare, este un potential parazit invidios/destructiv. Daca dvs. ati fi intr-o situatie, fereasca Dumnezeu, delicata de tot, si ati fi refuzata?... Genul acesta de gandire si perceptie va fi, in zilele de iad si groaza ale Imperiului Unic Planetar, nu doar la moda, ci chiar standardul legal de comportament: "Doar crestinii ajuta. Ei sunt in afara legii". Din mila lui Dumnezeu am ajutat si eu, am fost si eu ajutat, si nici eu, nici cei ajutati, nu am avut vreo traire de genul "aha, ai mai mult ca mine, vedea-te-as sarac!"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 03:17:05