Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.08.2010, 14:12:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Comparatia cu somnul nu e un argument pentru teoria adventista.. In timpul somnului de cele mai multe ori avem perceptii la un alt nivel(vise) si activitate cerebrala..
  #32  
Vechi 29.08.2010, 14:45:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Am si eu o intrebare:
Daca vrei sa explorezi universul nesfarsit ,si sa iei toate galaxiile la rand,de unde este mai aproape sa pleci,de pe pamant sau de pe luna?
Ce mai conteaza pentru aventura noastra in eternitate,perioada finita a mortii?Ori cat de mare ar fi ea,1000 de ani sau 1000000 de ani sau doar o secunda,ce mai conteaza ea in fata eternitatii? Nici cat un fir de praf...
Miza nu este aceasta, daca moartea este uitare sau nu.
Miza reala este daca sfintii care au bineplacut lui dumnezeu,sunt vii in ceruri,si putem beneficia de ajutorul lor.
  #33  
Vechi 29.08.2010, 14:49:57
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Am si eu o intrebare:
Daca vrei sa explorezi universul nesfarsit ,si sa iei toate galaxiile la rand,de unde este mai aproape sa pleci,de pe pamant sau de pe luna?
Ce mai conteaza pentru aventura noastra in eternitate,perioada finita a mortii?Ori cat de mare ar fi ea,1000 de ani sau 1000000 de ani sau doar o secunda,ce mai conteaza ea in fata eternitatii? Nici cat un fir de praf...
Miza nu este aceasta, daca moartea este uitare sau nu.
Miza reala este daca sfintii care au bineplacut lui dumnezeu,sunt vii in ceruri,si putem beneficia de ajutorul lor.
Nu știu care este sau care nu este miza dumitale; miza mea a fost și este să demonstrez falsitatea respectivei teorii susținută de sectarii adventiști.
  #34  
Vechi 29.08.2010, 15:09:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu știu care este sau care nu este miza dumitale; miza mea a fost și este să demonstrez falsitatea respectivei teorii susținută de sectarii adventiști.
Cred ca este o miza gresita sa demonstrati ca ei nu au dreptate.
"Un nebun arunca o piatra in lac si o suta de intelepti se chinuie sa o scoata"
Cred ca adevarata miza e sa demonstrati ca ,desi aparent moartea este uitare lipsa a cunostintei,ortodoxia a venit cu aceasta uriasa contributie :ca adica sufletul e nemuritor.
Asa ca nu ii mai contrziceti pe sectanti ca oricum nu vor intelege,caci au incercat doar atatia si nimeni nu a avut vreun rezultat. Ci mai bine explicati daca stiti care sunt temeiurile credintei ortodoxe despre nemurirea sufletului,si judecata particulara.
  #35  
Vechi 29.08.2010, 15:14:28
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred ca este o miza gresita sa demonstrati ca ei nu au dreptate.
"Un nebun arunca o piatra in lac si o suta de intelepti se chinuie sa o scoata"
Cred ca adevarata miza e sa demonstrati ca ,desi aparent moartea este uitare lipsa a cunostintei,ortodoxia a venit cu aceasta uriasa contributie :ca adica sufletul e nemuritor.
Asa ca nu ii mai contrziceti pe sectanti ca oricum nu vor intelege,caci au incercat doar atatia si nimeni nu a avut vreun rezultat. Ci mai bine explicati daca stiti care sunt temeiurile credintei ortodoxe despre nemurirea sufletului,si judecata particulara.
Asta este părerea dumitale; părerea mea este că trebuie să le demonstrez sectarilor și oricui vizitează acest forum ortodox că respectiva teorie susținută de secta adventistă este mincinoasă, este falsă.
  #36  
Vechi 29.08.2010, 15:21:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Asta este părerea dumitale; părerea mea este că trebuie să le demonstrez sectarilor și oricui vizitează acest forum ortodox că respectiva teorie susținută de secta adventistă este mincinoasă, este falsă.
Pot sa va zic (nu sa va mai contrazic...) doar atat : orice scrieti nu foloseste de fapt sectarilor ci ortodoxilor.Sectarii sunt gata setati,pe credinta lor,si argumentele dv. nu fac nici o ceapa degerata pt ei. Dar pt ortodocsi ,ele sunt foarte utile ,pentru ca poate si ei si-au pus acele intrebari si au acele indoieli,si nu strica sa li se reaminteasca care e de fapt pozitia Bisericii Ortodoxe.
Am vrut sa va spun asta ,ca sa stiti care e de fapt publicul tinta care va citeste,si va apreciaza.
  #37  
Vechi 29.08.2010, 15:29:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pot sa va zic (nu sa va mai contrazic...) doar atat : orice scrieti nu foloseste de fapt sectarilor ci ortodoxilor.Sectarii sunt gata setati,pe credinta lor,si argumentele dv. nu fac nici o ceapa degerata pt ei. Dar pt ortodocsi ,ele sunt foarte utile ,pentru ca poate si ei si-au pus acele intrebari si au acele indoieli,si nu strica sa li se reaminteasca care e de fapt pozitia Bisericii Ortodoxe.
Am vrut sa va spun asta ,ca sa stiti care e de fapt publicul tinta care va citeste,si va apreciaza.
Domnule, eu cred că argumentele pe care le-am adus sunt destul de relevante și că fac mai mult decât o ceapă degerată, mai ales că sectarii sunt împrăștiați în mai multe grupuri, nefiind doar adventiști. Nu cred că sunt nesemnificative aceste argumente pe care le-am adus nici măcar pentru cei îndoctrinați, ba dimpotrivă consider că sunt folositoare pentru trezirea lor din minciuna perpetuă în care s-au învățat să trăiască. Deaemenea consider că sunt folositoare atât pentru ortodocși, cât și pentru adventiștii mai nepricepuți și care sunt ținuți în întunericul minciunii prin această teorie precum și prin alte teorii de către stăpânii lor sectari.
  #38  
Vechi 29.08.2010, 15:39:05
goodgospel goodgospel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Locație: http://suflaredeviata.ro
Mesaje: 4
Implicit

Ce va deranjeaza daca un om crede altfel decat dumneavoastra? Omul nu trebuie judecat dupa credinta ci dupa dragostea pe care o gasiti in inima lui. Rar am auzit un protestant sau neoprotestant sa vorbeasca urat despre credinciosii ortodoxi. Din ce inima vine astfel de vorbe? O inima plina de dragoste sau de venin?
  #39  
Vechi 29.08.2010, 16:08:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Asta este părerea dumitale; părerea mea este că trebuie să le demonstrez sectarilor și oricui vizitează acest forum ortodox că respectiva teorie susținută de secta adventistă este mincinoasă, este falsă.
În zelul dumitale demn de o cauză mai bună, s-ar putea întâmpla să încerci a demonstra că Scriptura este "mincinoasă, este falsă". Dacă vrei să demontezi o teorie falsă e mult mai simplu să te ocupi de adevăr. Specialiștii de la BNR nu au manuale pentru toate falsificările în domeniul bancnotelor. Pentru ei e suficient să știe care sunt caracteristicile bancnotei originale, astfel pot detecta toate bancnotele false prin comparație. Ce spune Biblia despre starea morților, ce spune Hristos Însuși? Moartea este [ca] un somn.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Comparatia cu somnul nu e un argument pentru teoria adventista.. In timpul somnului de cele mai multe ori avem perceptii la un alt nivel(vise) si activitate cerebrala..
Când folosești o comparație, nu ai în vedere absolut toate elementele, altfel comparația devine identitate. De fapt, dle Danut7, acest lucru ți s-a mai spus, însă nu l-ai luat în seamă.
  #40  
Vechi 29.08.2010, 16:10:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Unii crestini deschid Sfanta Scriptura cu idei preconcepute, de care nu reusesc sa se desparta. Acestea sunt o mare povara in intelegerea Sfintei Scripturi.

In fata Cuvantului lui Dumnezeu trebuie sa vii gol, fara idei preconcepute, gata sa accepti ceea ce Dumnezeu iti dezvaluie, chiar daca va trebui sa renunti la tot setul tau de valori, de pana atunci.
.
Stadiul 0
Inainte de a cunoaste Scriptura,si eu am fost dezandajduit de moarte.Ma intrbam ce sens mai are viata aceasta,daca oricum totul se sfarseste in somnul inconstientei.Eminescu insusi isi dorea acest somn al uitarii,al disparitiei,al in-constientei,chinuit de prea agitata sa constienta .Dar daca toata aventura constiintei se termina prin lichidarea ei,atunci ce sens mai are viata .'Sa mancam si sa bem ca maine vom muri"

Stadiul 1
"Cine crede in Mine ,chiar daca ar fi murit va trai "
Odata ce am luat cunostinta de promisiunea Mantuitorului,m-am bucurat ca un copil .Iata,moartea poate fi invinsa !Chiar daca esti viu si nu ai murit,sau esti mort sub pamant,chiar daca vedem doar oasele ramanand din corpul nostru,si niciunul din morti nu se mai intoarce inapoi,iata ca vine un OM,Fiul Omului ,prototipul Omului,care spune "Eu sunt viata,cine crede in Mine,in veac nu va vedea moartea"
E drept ca ma intrebam cum se poate face aceasta?Si ma inchipuiam stand in raceala mormantului,si asteptand cu rabdare si speranta,ca si David in psalmii sai,momentul Invierii.
De bucurie ca exista Viata,ca ea s-a coborat pe pamant ca sa ne dea vestea cea buna,nu ma mai interesau detalii despre perioada temporara cat voi fi mort.Moartea este relativa,dureaza o perioada finita,o rabzi si gata.Dar viata este eterna,viata are sens,viata este fara de sfarsit.Iar Stapanul vietii a coborat Insusi sa ne dea vestea care doar o banuiam in sufletul nostru,fara insa sa o putem numi.

Stadiul 2
Am luat cunostinta apoi de credinta ortodoxa,si am fot putin socat la inceput.
Se venea cu o invatatura noua,care intial eu nu o intelesesem din Biblie.Ramasesem cu ideea ca intr-un fel vom muri iar apoi vom invia,asa cum promisese Mantuitorul.Si poate doar unii din cei drepti nu vor mai muri de loc,si vor trece direct la viata vesnica.
Dar am primit aceasta noua dogma:ca nimeni nu moare in intelesul clasic,ca absenta a cunostintei,ci ca imediat suntem dusi la Judecata.Ca exista o Judecata particulara facuta imediat dupa moartea omului,alaturi de Judecata generala care o va face Domnul la venirea Sa. Ca in urma acestei judecati personale sufletele vor merge in rai sau in iad.Si chiar cei ajunsi in iad,vor putea fi scosi de acolo de dragostea si pomenirea ce au lasat-o in urma pe pamant.
Aceasta inseamna imediat ca sfintii vor merge in rai.Odata ajunsi in rai,nu mai au limitarile firii omenesti ci s-au impartasit deja cu putere dumnezeiasca,s-au facut 'casnici' ai lui Dumnezeu. De acolo ei participa activ la viata Bisericii,si ne pot ajuta si pe noi,cu puterea innoirii data lor de Domnul,si care acum nu mai are limitarile omenesti. Deci nu e deloc important daca exista viata dupa moarte,caci ea exista,ci important este in ce parte te afli:de-a drepata sau de-a stanga.Caci viata exista si pentru cei care vor ajunge in iad,dar aceasta nu le foloseste la nimic.Mai buna pentru ei ar fi fost uitarea absoluta.
Ulterior am gasit tot felul de argumente ale credintei ortodoxe,chiar luate din Biblia,pe care inainte nu o intelegeam pe deplin.
Asa ca eu nu as vedea o contradictie intre stadiul 1 al Bibliei,si stadiul 2 al dogmei,ci doar ca al 2-lea stadiu vine si il imbogateste pe primul.Nu se poate argumenta Traditia ci doar se poate primi si crede
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Marea Schisma" (1054) s-a intamplat cu adevarat? AlinB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 23.01.2017 12:34:40
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Moartea unui mare poet "GRIGORE VIERU" nede_mar Stiri, actualitati, anunturi 3 18.01.2009 20:38:08