Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2010, 18:52:53
linistit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
3) Descoperirea Sf.Treimi in Sf.Scriptura
a) In Vechiul Testament!
În cuvintele „Să facem om după chipul nostru și după asemănarea noastră” (Facerea 1, 26) mulți dintre Sfinții Părinți văd în acest citat nu numai pe Tatăl și pe Fiul ei și o a treia persoană a Sfintei Treimi, pe Duhul Sfânt. Pluralul „Să facem” le sugerează acestora Sfânta Treime completă, sfatul lui Dumnezeu în cele trei fețe și egalitatea celor trei persoane treimice: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.Sfinții Părinți și teologii văd în cuvintele: „Iată Adam s-a făcut ca unul dintre noi” (Facerea III, 22) și „Haidem dar să ne pogorâm și să amestecăm limbile lor” (Facerea 9,7), un caz similar cu cel din (Facerea 1,26). Și deci, Domnul se adresează egalilor săi, iar aceștia sunt Fiul și Duhul Sfânt.Teofania de la stejarul Mamvri a stârnit interes în rândul Sfinșilor Părinți și comentarilor Sfintei Scripturi. Părerile lor în ceea ce privește arătarea celor trei bărbați lui Avraam sunt împărțite. Unii spun că s-a arătat Sfânta Treime, iar alții, că bătrânul patriarh n-a văzut decât pe Fiul lui Dumnezeu însoțit de doi îngeri. Sfânta Scriptură istorisește arătarea astfel: „Și Dumnezeu s-a arătat iarăși lui Avraam...” (Facerea 18,1) și apoi adaugă imediat: „Și ridicându-și ochii și privind, iată trei bărbați stăteau înaintea lui” (Facerea 18,2). Sfânta Scriptură ne-a aratat aici, cu ajutorul unei creaturi vizibile, egalitatea și unitatea Sfintei Treimi, identitatea de substanță acelor trei persoane, pentru că lui Avraam i s-au arătat trei bărbați și nici unul din ei nu era mai mare, sau mai bătrân, sau mai puternic. Fericitul Augustin comentând capitolul al XIX-lea din Facere ajunge la concluzia că cei doi îngeri trimiși la Sodoma și Gomora și care stau de vorbă cu Lot, sunt Fiul și Duhul Sfânt.
Un indiciu despre existența unei a doua persoane în sânul Sfintei Treimi ne sugerează textul din Ieșire II, 22 – III, 16 care istorișeste viziunea lui Moise din rugul cel aprins în care i s-a arătat îngerul Domnului spre a vesti eliberarea poporului Israel din robia egipteană. La această arătare vorbește Dumnezeu însuși, recomandându-se lui Moise ca „Domnul Dumnezeul strămoșilor voștri: Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacob” (Ieșire III, 15).
Profetul Isaia numit și „Evanghelistul Vechiului Testament” rezolvă aproape toate problemele pe care le pune dogmatica Legii Vechi, reprezentând un îndreptar de viață morală, un îndemn la reîntoarcerea spre Dumnezeu. Capitolul VI al cărții, în care Sfinții Părinți văd urme ale dogmei Sfintei Treimi, ne istorisește viziunea profetului Isaia, în care acesta a văzut pe Domnul Savaot șezând pe tron înalt înconjurat de serafimi care zburau în jurul Lui strigând: „Sfânt, sfânt, sfânt Domnul Savaot, plin este tot pământul de mărirea Lui” (Isaia VI, 3). Cuvintele acestea sunt un imn de laudă adus Sfintei Treimi de către cele mai pure ființe și o profeție pentru noi muritorii, căci ele anunță bunurile care trebuie să inunde omenirea. Întreitul „Sfânt, sfânt, sfânt” indică un Dumnezeu întreit în persoane, iar „Domnul Savaot” desemnează unitatea ființială a Acestui Dumnezeu, deci sfânt este Tatăl, sfânt este Fiul, sfânt și Dumnezeu Duhul.

b) In Noul Testament
Însuși Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, se prezintă pe Sine ca Fiul lui Dumnezeu, trimis în lume s-o mântuiască: „Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său cel Unul-Născut L-a dat, ca cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci să se mântuiască prin El lumea” (In. 3, 16-17). Fiul întrupându-se, își mărturisește ca și om dragostea de Fiu față de Tatăl, dar o dragoste ascultătoare: „ Tot ce-Mi dă Tatăl va veni la Mine; și pe cel ce vine nu-l voi scoate afară; pentru că m-am pogorât din cer nu ca să fac voia Mea, ci voia Celui care m-a trimis” (Ioan 6, 37-38) sau Îl revelează oamenilor pe Tatăl ca aceștia să-l iubească tocmai ca pe Tatăl: „Credeți Mie că Eu sunt în Tatăl și Tatăl în Mine” (Ioan 14, 11) și este trimis de la Tatăl în lume: „Ieșit-am de la Tatăl și om venit în lume, iarăși las lumea și Mă duc la Tatăl” (Ioan 16, 28)
Dar tot Fiul vorbește despre a treia Persoană care este Duhul Sfânt, care a purces, purcede și va purcede pururea din Tatăl: „Iar când va veni Mângâietorul pe care Eu îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine” (Ioan 15, 26).Purcederea este actul de ipostaziere a Duhului Sfânt. Trimiterea este lucrarea Fiului de trimitere a Duhului Sfânt în lume, iar ca orice lucrare divină, trimiterea Duhului Sfânt în lume nu este exclusivă Fiului. Duhul Sfânt a fost trimis în lume și de către Tatăl, și de către Fiul: „Iar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-l va trimite Tatăl în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus” (Ioan 14, 26). Acesta va călăuzi la tot adevărul și nu va vorbi de la Sine, ci va face prezent și va mărturisi pe Hristos luând din ceea ce are Fiul, iar Fiul are toate câte le are Tatăl: „Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul, căci nu va vorbi de la Sine, ci câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti” (Ioan 16, 13).
„Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: ,Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.

7. Cine a făcut proorocii ca Mine (să spună și să-Mi dovedească!), de când am făcut pe oameni din vremurile străvechi? Să vestească viitorul și ce are să se întâmple!

8. Nu vă temeți, și nu tremurați; căci nu ți-am vestit și nu ți-am spus Eu de mult lucrul acesta? Voi Îmi sunteți martori! Este oare un alt Dumnezeu afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!

9. Cei ce fac idoli, toți sunt deșertăciune, și cele mai frumoase lucrări ale lor nu slujesc la nimic. Ele însele mărturisesc lucrul acesta: n-au nici vedere, nici pricepere, tocmai ca să rămână de rușine.

10. Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu, sau să fi turnat un idol, și să nu fi tras nici un folos din el?

11. Iată, toți închinătorii lor vor rămâne de rușine, căci înșiși meșterii lor nu sunt decât oameni; să se strângă cu toții, să se înfățișeze, și tot vor tremura cu toții și vor fi acoperiți de rușine.

12. Fierarul face o secure, lucrează cu cărbuni, și o fățuiește și-i dă un chip cu lovituri de ciocan, și o lucrează cu puterea brațului; dar dacă-i este foame, este fără vlagă; dacă nu bea apă, este sleit de puteri.

13. Lemnarul întinde sfoara, face o trăsătură cu creionul, fățuiește lemnul cu o rindea, și-i înseamnă mărimea cu compasul; face un chip de om, un frumos chip omenesc, ca să locuiască într-o casă.

14. Își taie cedri, goruni și stejari, pe care și-i alege dintre copacii din pădure. Sădește brazi, și ploaia îi face să crească.

15. Copacii aceștia slujesc omului pentru ars, el îi ia și se încălzește cu ei. Îi pune pe foc, ca să coacă pâine, și tot din ei face și un dumnezeu căruia i se închină, își face din ei un idol, și îngenunchiază înaintea lui!

16. O parte din lemnul acesta o arde în foc, cu o parte fierbe carne, pregătește o friptură, și se satură; se și încălzește, și zice: ,Ha! ha!’ m-am încălzit, simt focul!”

17. Cu ce mai rămâne însă, face un dumnezeu, idolul lui. Îngenunchiază înaintea lui, i se închină, îl cheamă, și strigă: „Mântuiește-mă, căci tu ești dumnezeul meu!”

18. Ei nu pricep și nu înțeleg, căci li s-au lipit ochii, ca să nu vadă, și inima, ca să nu înțeleagă.

19. Nici unul nu intră în sine însuși, și n-are nici minte, nici pricepere să-și zică: „Am ars o parte din el în foc, am copt pâine pe cărbuni, am fript carne și am mâncat-o: și să fac din cealaltă parte o scârbă? Să mă închin înaintea unei bucăți de lemn?”

20. El se hrănește cu cenușă, inima lui amăgită îl duce în rătăcire, ca să nu-și mântuiască sufletul, și să nu zică: „N-am oare o minciună în mână?”

21. Ține minte aceste lucruri, Iacove, și tu, Israele, căci ești robul Meu. Eu te-am făcut, tu ești robul Meu, Israele, nu Mă uita!

22. Eu îți șterg fărădelegile ca un nor, și păcatele ca o ceață: întoarce-te la Mine, căci Eu te-am răscumpărat.”

23. Bucurați-vă, ceruri! Căci Domnul a lucrat; răsunați de veselie, adâncimi ale pământului! Izbucniți în strigăte de bucurie, munților! Și voi, pădurilor, cu toți copacii voștri! Căci Domnul a răscumpărat pe Iacov, Și-a arătat slava în Israel.

24. Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?

25. Eu zădărnicesc semnele proorocilor mincinoși, și arăt ca înșelători pe ghicitori; fac pe cei înțelepți să dea înapoi, și le prefac știința în nebunie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2010, 18:58:10
linistit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Sfinta treime nu este o dogma.
Biblia ne arata ca la inceputul creatiei pamintului DUMNEZEU si SFINTUL DUH(DUHUL LUI DUMNEZEU=DUHUL SFINT) lucrau, intrun cuvint faceu lumea.Pe FIUL LUI DUMNEZEU nil prezinta mai tirziu in vechiul testament,asta nu inseamna ca nu era la creatie de la inceput.
. Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2010, 21:02:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul

Tu nu consideri lipsa de smerenie, incercarea omului, care, cu privire la existenta sa, are inca foarte multe necunoscute, de a incerca sa-si explice intr-un fel rational Taina Sfintei Treimi?
Nu, eu nu o vad ca pe o lipsa de smerenie. Smerenia tine mai mult de pace in suflet, de modestie si de lipsa judecatii aproapelui nu de manifestari de frica in a fi curios si vioi la minte, MATUR si sobru in gindire asa cum bine ii sade unui crestin.

Dumnezeu daca ne voia sa ne comportam ca fiind lobotomizati ne lasa la nivel de cimpanzeu cu un creieras cit o nuca, dar uite ca nu este asa.

La Multi Ani 2010!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.01.2010, 21:09:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de linistit Vezi mesajul
. Așa vorbește Domnul, Răscumpărătorul tău, Cel ce te-a întocmit din pântecele mamei tale: „Eu, Domnul, am făcut toate aceste lucruri, Eu singur am desfășurat cerurile, Eu am întins pământul. Cine era cu Mine?
Mda, o forma foarte clara de explicare a unui fenomen la singular. Insa evident ca si aici se poate subintelege ca vorbind la singular Dumnezeu face referire la un MANUNCHI de fiinte dumnezeiesti in numar de trei.

Doamne clarifica-ne o data cu un semn ceresc, cu foc din cer, ceva din care sa putem intelege clar si nu din interpretari la nesfirsit si certuri si ambiguitati ale oamenilor!
Pina nu o faci sa nu ai pretentia ca avem ceva clar in cap!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.01.2010, 21:32:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Haideti sa privim lucrurile un pic secvential ,in succesiune :

1) Prima oara ,prin Vechiul Testament ,am cunoscut un singur Dumnezeu .Si a fost o mare victorie . Daca e sa ne uitam la multitudinea de zei existenti in fiecare religie de atunci,monoteismul chiar a fost ceva nou .Existenta unui singur Dumnezeu ,atotputernic,a fost o credinta care a cucerit poporul iudeu ,si a unificat astfel concepia religioasa
Dupa ce lumea a fost pregatita astfel ,in mii de ani de monoteism,in credinta in El,Dumnezeu a putut trece la treapta a 2-a a dezvaluirii de Sine

2) Dumnezeu are un fiu !!!
Nu au putut intelege asta iudeii,care erau singuri care il cunosteau pe Dumnezeu cel Unul.Nu au putut-o intelege inteleptii si imparatii . Si pentru ca stia ca aceasta 'Taina din veacuri' e greu de acceptat si inteles, dezvaluirea Fiului lui Dumnezeu nu s-a mai facut abstract ,prin vreo religie sau vreun profet cum a fost Moise ,ci direct ,minunat,prin insasi intruparea Fiului intr-un Om. Astfel,dintrodata,oamenii au cunoscut si ca Dumnezeu are un Fiu ,dar si ca acest Fiu a luat si natura umana,si astfel,un om ca si ei ,putea zice:"Eu si Tatal una suntem"

3)A treia etapa a dezvaluirii lui Dumnezeu,care e inca in curs si isi face lucrarea ,este coborarea Duhului Sfant "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa." Doar prin Duhul Sfant ,niste pescari,ajung sa proroceasca ca niste mari invatati . Noi traim aceasta etapa,a lucrarii Sfantului Duh .
Doar astfel a ajuns sa fie cunoscuta si dogma Sfintei Treimi,prin Duhul ,caci:
"Duhul toate le cerceteaza chiar si lucrurile ascunse ale lui Dumnezeu"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2010, 22:05:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Haideti sa privim lucrurile un pic secvential ,in succesiune :

Zici bine parinte, ca sa privim NOI secvential, insa Dumnezeu din cite am inteles cu totii nu priveste lucrurile in succesiune, linear, temporal.
Ce spui tu sunt numai justificari pentru a le brodi cum trebuie in intelegerea noastra limitata.

Ce credinta sa mai aibe Evreii in Dumnezeul lor daca reiese ca El de fapt nu le-a spus adevarul trunchiat, i-a dus cu vorba, si doar i-a "pregatit citiva mii de ani" pentru o "alta etapa" chipurile de intelegere TREPTATA a Trinitatii?

Cum poate Dumnezeu sa vorbeasca la singular MII de ani dupa care sa inceapa sa vorbeasca "pe o alta limba" creind confuzii ambiguitati, razboaie neincetate, cruciade tembele? Aici nu inteleg eu ce se intimpla!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2010, 22:46:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Iata un alt citat simplu:
"Toti pun la masa vinul cel bun,si apoi cand se termina il aduc si pe cel rau .
Dar Tu,ai lasat vinul cel bun la sfarsit"

Chiar daca Dumnezeu se dezvaluie treptat,totusi ,o face mereu spre 'mai bine' spre 'mai clar'.
Caci una e sa crezi intr-un Dumnezeu abstract ,legendar,despre care 'se spune ca...' si alta e sa crezi intr-un Dumnezeu care coboara pe pamant ,sta la masa cu oameni simpli ,vorbeste in limbajul nostru,dar spune cuvinte atat de minunate,si face minuni VAZUTE asa mari,ca te fac pe tine cel necredincios sa spui,ca Toma, "Domnul meu si Dumnezeul meu" Daca Il vezi mergand pe ape ,sau inviat din morti ,iti zic eu ca iti piere orice urma de neintelegere si indoiala.
Nu stiu de ce Dumnezeu a ales sa se prezinte treptat,dar e minunat cum a facut-o,si ne-a dat cea mai frumoasa poveste 'live',care si numai daca o vezi cu ochii mintii,face cat toata intelepciunea lumii la un loc . Caci produce ceea ce intelepciunea nu va produce niciodata,recunoastere ,uimire ,si emotie vie.
Dumnezeu e unul singur -asa e-dar ca si tine,stau si ma minunez si eu ca prostul,cum ,la vremea potrivita,s-a aratat si Fiul lui Dumnezeu,tot Dumnezeu fiind si El. Mai frumos si mai spleendid decat tot ce as fi putu gandi cu mintea mea despre Dumnezeu,m-am trezit cu Dumnezeu pe pamant ,si nu unu ci doiiiii !!!!!!
Pot sa neg eu pe acest Dumnezeu Om care il vad si care il aud si ma imbat de cuvintele Lui?
Ma pot indoi de orice pe lumea asta ,de mine ,de Dumnezeu de orice,dar nu de Fiul Sau Omul,pe care il vad si e minunat,si e singura bucurie in aceasta viata,singura ridicare a valului misterului .
Asa ca vrand nevrand a trebuit sa accept ca Dumnezeu are un Fiu,pentru ca Cel care a zis despre Sine ca este Fiu al lui Dumnezeu,a fost prea minunat si a vorbit prea frumos ,asa cum oamenii nu ar fi putut niciodata sa o inventeze .
Deci prin frumusetea vazuta a lui Dumnezeu Fiul,il laudam si pe Dumnezeu Tatal,care ne-a facut o asa mare surpriza, 'la plinirea vremii'
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.01.2010, 23:10:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce zic "unii" ! ! !

O "opinie" și o concluzie . . . ! Dumnezeul Triunitar la ortodocși ,la catolici , la protestanți , la neoprotestanți : http://www.pasi.ro/revista/dumnezeul-triunitar.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.01.2010, 00:49:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Poporul ales ca exemplu

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
... Ce credinta sa mai aibe Evreii in Dumnezeul lor daca reiese ca El de fapt nu le-a spus adevarul trunchiat, i-a dus cu vorba, si doar i-a "pregatit citiva mii de ani" pentru o "alta etapa" chipurile de intelegere TREPTATA a Trinitatii?

Cum poate Dumnezeu sa vorbeasca la singular MII de ani dupa care sa inceapa sa vorbeasca "pe o alta limba" creind confuzii ambiguitati, razboaie neincetate, cruciade tembele? Aici nu inteleg eu ce se intimpla!
Doamne-ajuta!

Dumnezeu si-a respectat toate promisiunile fata de oameni. Ceea ce nu se poate spune despre oameni in raport cu Dumnezeu.

Evreii conducatori au crezut atunci (in vremea minunilor lui Iisus) ce le-a convenit si au incercat (dupa o reteta pe care o vedem si azi in actiune) sa-i minta si pe cei condusi. Rezultatul a fost catastrofal, iar noi, cei din celelalte neamuri nu vrem sa invatam din aceasta tragedie multimilenara nimic.

In ultima postare fratele Geo explica foarte clar unul dintre cele mai celebre pasaje din VT in care Dumnezeu insusi face referire la Sfanta Treime.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.01.2010, 15:48:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Zici bine parinte, ca sa privim NOI secvential, insa Dumnezeu din cite am inteles cu totii nu priveste lucrurile in succesiune, linear, temporal.
Ce spui tu sunt numai justificari pentru a le brodi cum trebuie in intelegerea noastra limitata.

Ce credinta sa mai aibe Evreii in Dumnezeul lor daca reiese ca El de fapt nu le-a spus adevarul trunchiat, i-a dus cu vorba, si doar i-a "pregatit citiva mii de ani" pentru o "alta etapa" chipurile de intelegere TREPTATA a Trinitatii?

Cum poate Dumnezeu sa vorbeasca la singular MII de ani dupa care sa inceapa sa vorbeasca "pe o alta limba" creind confuzii ambiguitati, razboaie neincetate, cruciade tembele? Aici nu inteleg eu ce se intimpla!
Revelatia s-a realizat in etape si in functie de progresul duhovnicesc al poporului evreu. Ca pe un copil, potrivit varstei, l-a calauzit Dumnezeu. Avand in vedere ca poporul evreu era inconjurat de popoare idolatre si politeiste exista riscul sa inteleaga Sfanta Treime in mod politeist, iar descoprirea Sfintei Treimi nu se putea realiza deplin decat prin Intruparea Unei Persoane din Sfanta Treime.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Dogma este obligatorie pentru mantuire catalin2 Dogmatica 137 04.10.2011 15:59:10
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42