Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.02.2011, 19:42:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Adevarul nu este mai presus de ratiune. Ratiunea este folosita gresit. Suntem blocati in niste cercuri de gandire. Ratiunea pentru a cunoaste Adevarul, trebuie sa deblocheze mintea prin corectarea gandurilor (conceptelor mentale) astfel incat ele sa reflecte corect realitatea din jurul si din interiorul omului.

Eu cred ca se poate face ca la scoala corectarea asta necesara, pas cu pas. Eu deja am facut-o partial, si astfel mi s-a deschis putin viziunea, deoarece atunci cand gandurile sunt corecte, conform realitatii, se formeaza o legatura ampla ca un cub de ganduri intr-un singur gand si intelegem astfel ansamblul fara efort. Inainte de a-mi corija pas cu pas gandurile in mod constient, probabil nu as fi putut avea ganduri atat de compexe (prin comparatie cu cele de dinainte) chiar de as fi citit si studiat multe, sau poate doar studiind si citind foarte mult.

Deci practic, ceea ce ne blocheaza ratiunea (gandirea voluntara) sunt chiar GANDURILE. Adica mai exact slaba lor definitie in mintea noastra si erorile logice dintre ele.

Indreptarea gandirii prin corijarea gandurilor eronate se poate face sistematic. De asta spun ca practic s-ar putea face la scoala. Daca reprogramarea mintii prin corijarea erorilor gandurilor si legaturilor logice dintre ele a avut un asemenea efect asupra mea in atat de scurt timp, va dati seama ce efect ar putea avea asupra copiilor incepand cu primii ani de viata si clasele primare?

PS Dar nu e tarziu nici pentru noi :)) Totul este sa ne dam silinta, pas cu pas.
Atunci înțelegi cum de ex. Dumnezeu a existat dintotdeauna? Nu întreb dacă crezi, ci dacă poți pătrunde cu mintea umană acest lucru.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.02.2011, 19:46:29
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Atunci înțelegi cum de ex. Dumnezeu a existat dintotdeauna? Nu întreb dacă crezi, ci dacă poți pătrunde cu mintea umană acest lucru.
Nu. E mult prea departe. Dar scapi din vedere esenta. METODA IN SINE ESTE ESENTA. Nu este important sa intelegi pana la capat, cat este important sa intelegi macar cat sa-l percepi direct pe Dumnezeu (sa te iluminezi).
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.02.2011, 19:48:49
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Nu. E mult prea departe. Dar scapi din vedere esenta. METODA IN SINE ESTE ESENTA. Nu este important sa intelegi pana la capat, cat este important sa intelegi macar cat sa-l percepi direct pe Dumnezeu (sa te iluminezi).
Deci ai recunoscut că rațiunea nu-i imbatabilă. Ea e limitată, iar dacă n-a avut o revelație, înafara celei naturale, e și mai limitată.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.02.2011, 19:55:33
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci ai recunoscut că rațiunea nu-i imbatabilă. Ea e limitată, iar dacă n-a avut o revelație, înafara celei naturale, e și mai limitată.
Ratiunea omului nu este limitata, este nedezvoltata. E o diferenta. Tu incerci sa intelegi ce spun sau incerci sa ma contrazici pur si simplu?
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.02.2011, 20:41:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Ratiunea omului nu este limitata, este nedezvoltata. E o diferenta. Tu incerci sa intelegi ce spun sau incerci sa ma contrazici pur si simplu?
Cred că amândouă.

Deci dacă mai dezvolți un pic rațiunea, vei putea înțelege cum de a existat dintotdeauna Dumnezeu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.02.2011, 21:21:14
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Cred că amândouă.

Deci dacă mai dezvolți un pic rațiunea, vei putea înțelege cum de a existat dintotdeauna Dumnezeu.
Mai fetitzo, eu nu fac mistouri :) Daca vrei putem sa spunem bancuri, dar nu eram la ora de bancuri :)

Nu mai incerca sa ma contrazici. Incearca sa-mi arati unde gresesc.

PS Nu stim pana unde se poate dezvolta ratiunea. Dar cert este ca se poate dezvolta enorm de mult. Adica cel putin pana in punctul in care apare revelatia de la Dumnezeu despre care vorbesti.
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 02.02.2011 at 21:45:54.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.02.2011, 22:01:55
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

dar tu,traditie,iti pui asemenea intrebari?ce este adevarul?chiar ma intrebam si simulam un raspuns.sa stii ca intrebarea nu este tedentioasa......pur si simplu dupa ce am urmarit postarile tale,chiar ma intrebam daca tu INTELEGI adevarul sau ,daca tu intelegi un adevar contra-facut.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.02.2011, 22:20:41
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

pippo,pippo,pippo.........of,of, doamne!nu degeaba spunea IPS Bartolomeu Anania ca exista o inflatie de teologi.
atatea cuvinte......explicatii......argumente....concluzi i(dumnezeu nu este o entitate.pai?unde te-ai "luminat" atat de profund?),cand,pana la urma urmei Dumnezeu.....este atat de simplu!este o relatie de prietenie,dintre un tata si un fiu,o relatie traita in adevar si nu in fariseism.dincolo de aceasta cascada de cuvinte,chinuite rau,adevarul este unul sungur:trebuie cautat la Dumnezeu si nu in DEX-uri.numai El iti poate releva adevarul,adevarul adevarat si nu cel construit de mintea noastra,gen:m-i se pare ca.........
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.02.2011, 23:06:39
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
pippo,pippo,pippo.........of,of, doamne!nu degeaba spunea IPS Bartolomeu Anania ca exista o inflatie de teologi.
atatea cuvinte......explicatii......argumente....concluzi i(dumnezeu nu este o entitate.pai?unde te-ai "luminat" atat de profund?),cand,pana la urma urmei Dumnezeu.....este atat de simplu!este o relatie de prietenie,dintre un tata si un fiu,o relatie traita in adevar si nu in fariseism.dincolo de aceasta cascada de cuvinte,chinuite rau,adevarul este unul sungur:trebuie cautat la Dumnezeu si nu in DEX-uri.numai El iti poate releva adevarul,adevarul adevarat si nu cel construit de mintea noastra,gen:m-i se pare ca.........
Adevarul sigur nu se gaseste in cuvinte amestecate :)) si in nestiinta. Altfel, de ce oare am mai evoluat in ultimile mii de ani, cand puteam frumos sa cautam adevarul prin pesteri si colibe... Nu mai aveam nici problema cititului, deci scapam si de Biblie, nu existau contradictii, pentru ca nu ar fi fost cunoastere, deci nu ar fi fost idei. Stateam toata ziua cu capul in soare si asteptam sa ne pice Adevarul din cer. De fapt nu asteptam nimic, pentru ca n-ar fi fost Biblia si habar n-am fi avut ca exista vreun Adevar pe care sa-l asteptam...
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 02.02.2011 at 23:16:39.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.02.2011, 00:01:34
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce este adevărul? Cum distingem realitatea obiectivă?

Pe ce trebuie să se bazeze credința noastră?

Aș vrea să știu dacă sunt și alții preocupați de astfel de probleme, deoarece în discuțiile de pe forum, ca și în alte discuții, am observat că mulți oameni nu-și pun astfel de probleme fundamentale.
imi permit si eu o explicatie .subiectiva!cred ca nu avem realitate .obiectiva! in lumea reala totul este relativ,cum de altfel ne reitereaza si un principiu al fizicii! apoi exista o diferenta intre realitate si ..Adevar! realitatea descrie exteriorul asa cum il *pipaim* noi fie ca individ ,fie ca multime...functie de gramada de norme sau cutume.de la lume adunate si tot lumii date.iar adevarul,ne este noua strain! pt ca nu ne apartine,el doar ,ne poate fi revelat!or daca nu ne apartine este ..strain,nu il putem descrie,analiza...ci doar,il putem primi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Credinta, habotnicie, obiectivitate Traditie1 Teologie si Stiinta 49 20.05.2010 10:36:44
Adevar sau Fictiune? ElusiveWolf Generalitati 21 01.09.2009 01:27:29
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50
Cat adevar este in.... mara2008 Slujba inmormantarii 11 15.03.2009 21:36:23