Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.08.2010, 14:50:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Cu adevarat o viata de sfant....

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ilarion_Argatu

Extrase de acolo:

Devenit incomod pentru regim pentru că dorea să ridice o biserică, autoritățile i-au interzis să mai primească lume la casa sa, i s-a impus să scurteze slujba, în așa fel încât, duminica dimineața, la ora 9, s-o termine și să se prezinte la ședințele de partid, organizate special la primărie, și să îndemne lumea să meargă la câmp. Deoarece el nu a ținut cont de acestea, a determinat autoritățile să-l declare potrivnic regimului și dușman al poporului. Pentru a-l aresta, organele de miliție au silit 39 de persoane să dea declarații din care să reiasă că preotul Ioan Argatu este instigator la ordinea publică.
Pe 18 iulie 1948, mașina prefecturii, însoțită de o armată de milițieni, a venit la primărie, la biserica din Boroaia și la casa părintelui, pentru a-l aresta „pentru instigare contra ordinii publice”. Aflat la o bătrână bolnavă acasă pentru a o împărtăși, el a fost informat că este așteptat de miliție. Preotul Ilarion Argatu a reușit să fugă și să se ascundă la părinți, în Valea Glodului, într-o magazie, careia i-a construit un perete fals, trăind ani de zile fără sobă, fără pat, și fără să vadă lumina zilei, ghemuit pe jumătate de metru. Pe capul său s-a pus un preț de 300.000 de lei pentru cel ce îl va descoperi.
După 5 ani, s-a emis al doilea mandat, în urma acuzației că ar fi fost „organizator de complot contra statului”, fiind condamnat la închisoare pe viață. S-a adăpostit timp de 4 ani într-o șură, învelindu-se în fân, hrănindu-se cu ce-i aduceau, în secret, niște țărani milostivi și bând apa de ploaie direct de la streașină. El a stat ascuns timp de 16 ani, locuind în mare parte în poduri ale caselor, în hambare, în lanul de porumb etc. S-a adăpostit ani de zile și sub podeaua casei din Boroaia, nici chiar copiii săi neștiind că se află acolo.
Părintele a fost expropriat, iar în anul 1964 a fost grațiat. La data de 13 februarie 1965, organele de miliție îl descoperă pe părintele Ioan Argatu, după ce o vecină care avea fereastra casei înspre curtea părintelui a anunțat autoritățile că părintele este acasă și că iese după miezul nopții în curte, la aer.
A fost interogat de miliția de la Suceava, dar a fost apoi pus în libertate. Astfel, i s-a dat din nou Parohia Boroaia, trebuind să ia viața de la capăt, pe care a reînceput-o cu construcția bisericii din Boroaia. Ani de zile a refuzat cu demnitate să se înscrie în PCR.


Cu binecuvântarea mitropolitului Iustin Moisescu, părintele Ioan Argatu a pus prima cărămidă a bisericii la 22 iunie 1969, iar zidirea sfântului lăcaș a durat până la 2 mai 1970. A urmat apoi tencuiala, pictura, clopotnița și casa de prăznuire, lucrarea fiind terminată de către fiul său, preotul Alexandru Argatu, deoarece părintele Ioan se călugărise. Biserica din Boroaia a fost sființită în anul 1977.
În anul 1972, părintele Ioan Argatu a rămas văduv și, în anul următor, în luna ianuarie 1973, s-a călugărit la Mănăstirea Antim din București, luând numele de Ilarion. A petrecut, apoi, câțiva ani la Mănăstirea Căldărușani, iar ultimii 19 ani din viață i-a trăit la Mănăstirea Cernica, unde a fost duhovnicul întregii comunități de călugări. Aici a exorcizat sute de posedați, români și străini.
El își începea slujbele de exorcizare pentru alungarea demonilor cu Acatistul Domnului Iisus Hristos, continuând apoi cu Sfânta Liturghie, sfințirea apei și Taina Sfântului Maslu. În final, el citea Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, iar dacă era nevoie, slujea și Moliftele Sfântului Ioan Gură de Aur.
După ce se punea patrafirul pe cap celui posedat de demoni, acesta începea să urle, să înjure cu o voce inumană și către final, atunci când era stropit cu agheazmă, să se vaite, plângându-se că simte o arsură insuportabilă. După ce slujba lua sfârșit, omul cădea într-un somn adânc, din care se trezea apoi liniștit. [1]
După anul 1990 a fost chemat în câteva țări din Europa și America (Germania, Franța, Belgia șsi SUA), unde devenise celebru pentru harul său, unde, însoțit de câțiva călugări, a efectuat slujbe de exorcizare.
Din colecta publică, a ridicat o biserică în satul natal și a dăruit Comunitatii românesti din Israel un teren la Ierihon, unde a fost clădit un lăcaș de cult ortodox, cu hramul "Nașterea Domnului", în care să fie adunate toate măicuțele românce din Israel - în număr de aproximativ 70.



Si despre moartea parintelui:
http://www.credinta-ortodoxa.ro/spip.php?article14
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.08.2010, 14:58:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu cunoaste masura sfinteniei sau a pacatoseniei fiecaruia dintre noi. Judecata ii apartine totusi Lui. Noi ne mai dam cu parerea, observam fie calitatile, fie defectele fiecaruia si cam atat. Noi nu le facem o favoare unor semeni de-ai nostri rugatori osardnici daca-i numim sfinti. Dimpotriva, noua ne facem o favoare, caci cinstind un astfel de cuvios, castigam un ajutor in cer, castigam un rugator pentru noi.

Aici nu e ca la parlament: daca-mi place de el, il aleg! Cine a dus o viata de sfintenie deja este ales. De catre Dumnezeu. Daca vom considera ca judecata lui Dumnezeu este gresita in ciuda dovezilor care ni se aduc, atunci suntem in pierdere si chiar in pacat!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2010, 15:30:48
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ilarion_Argatu

Extrase de acolo:

Devenit incomod pentru regim pentru că dorea să ridice o biserică, autoritățile i-au interzis să mai primească lume la casa sa, i s-a impus să scurteze slujba, în așa fel încât, duminica dimineața, la ora 9, s-o termine și să se prezinte la ședințele de partid, organizate special la primărie, și să îndemne lumea să meargă la câmp. Deoarece el nu a ținut cont de acestea, a determinat autoritățile să-l declare potrivnic regimului și dușman al poporului. Pentru a-l aresta, organele de miliție au silit 39 de persoane să dea declarații din care să reiasă că preotul Ioan Argatu este instigator la ordinea publică.
Pe 18 iulie 1948, mașina prefecturii, însoțită de o armată de milițieni, a venit la primărie, la biserica din Boroaia și la casa părintelui, pentru a-l aresta „pentru instigare contra ordinii publice”. Aflat la o bătrână bolnavă acasă pentru a o împărtăși, el a fost informat că este așteptat de miliție. Preotul Ilarion Argatu a reușit să fugă și să se ascundă la părinți, în Valea Glodului, într-o magazie, careia i-a construit un perete fals, trăind ani de zile fără sobă, fără pat, și fără să vadă lumina zilei, ghemuit pe jumătate de metru. Pe capul său s-a pus un preț de 300.000 de lei pentru cel ce îl va descoperi.
După 5 ani, s-a emis al doilea mandat, în urma acuzației că ar fi fost „organizator de complot contra statului”, fiind condamnat la închisoare pe viață. S-a adăpostit timp de 4 ani într-o șură, învelindu-se în fân, hrănindu-se cu ce-i aduceau, în secret, niște țărani milostivi și bând apa de ploaie direct de la streașină. El a stat ascuns timp de 16 ani, locuind în mare parte în poduri ale caselor, în hambare, în lanul de porumb etc. S-a adăpostit ani de zile și sub podeaua casei din Boroaia, nici chiar copiii săi neștiind că se află acolo.
Părintele a fost expropriat, iar în anul 1964 a fost grațiat. La data de 13 februarie 1965, organele de miliție îl descoperă pe părintele Ioan Argatu, după ce o vecină care avea fereastra casei înspre curtea părintelui a anunțat autoritățile că părintele este acasă și că iese după miezul nopții în curte, la aer.
A fost interogat de miliția de la Suceava, dar a fost apoi pus în libertate. Astfel, i s-a dat din nou Parohia Boroaia, trebuind să ia viața de la capăt, pe care a reînceput-o cu construcția bisericii din Boroaia. Ani de zile a refuzat cu demnitate să se înscrie în PCR.


Cu binecuvântarea mitropolitului Iustin Moisescu, părintele Ioan Argatu a pus prima cărămidă a bisericii la 22 iunie 1969, iar zidirea sfântului lăcaș a durat până la 2 mai 1970. A urmat apoi tencuiala, pictura, clopotnița și casa de prăznuire, lucrarea fiind terminată de către fiul său, preotul Alexandru Argatu, deoarece părintele Ioan se călugărise. Biserica din Boroaia a fost sființită în anul 1977.
În anul 1972, părintele Ioan Argatu a rămas văduv și, în anul următor, în luna ianuarie 1973, s-a călugărit la Mănăstirea Antim din București, luând numele de Ilarion. A petrecut, apoi, câțiva ani la Mănăstirea Căldărușani, iar ultimii 19 ani din viață i-a trăit la Mănăstirea Cernica, unde a fost duhovnicul întregii comunități de călugări. Aici a exorcizat sute de posedați, români și străini.
El își începea slujbele de exorcizare pentru alungarea demonilor cu Acatistul Domnului Iisus Hristos, continuând apoi cu Sfânta Liturghie, sfințirea apei și Taina Sfântului Maslu. În final, el citea Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, iar dacă era nevoie, slujea și Moliftele Sfântului Ioan Gură de Aur.
După ce se punea patrafirul pe cap celui posedat de demoni, acesta începea să urle, să înjure cu o voce inumană și către final, atunci când era stropit cu agheazmă, să se vaite, plângându-se că simte o arsură insuportabilă. După ce slujba lua sfârșit, omul cădea într-un somn adânc, din care se trezea apoi liniștit. [1]
După anul 1990 a fost chemat în câteva țări din Europa și America (Germania, Franța, Belgia șsi SUA), unde devenise celebru pentru harul său, unde, însoțit de câțiva călugări, a efectuat slujbe de exorcizare.
Din colecta publică, a ridicat o biserică în satul natal și a dăruit Comunitatii românesti din Israel un teren la Ierihon, unde a fost clădit un lăcaș de cult ortodox, cu hramul "Nașterea Domnului", în care să fie adunate toate măicuțele românce din Israel - în număr de aproximativ 70.



Si despre moartea parintelui:
http://www.credinta-ortodoxa.ro/spip.php?article14
Oameni buni eu il cunosc pe pr. Argatu nu din carti si de pe internet...am avut marea sansa sa-l cunosc in realitate, sa-i cer sfaturi si sa vorbesc cu cu Sf. Sa de cate ori am avut nevoie....eu ii stiu viata si am o mare consideratie, ma inchin in fata lui si a altora ca el...dar eu am pus niste intrebari concrete la care cer raspuns fara sa divagati:

Pr. Argatu a fost canonizat sfant?
Daca da, cand?...daca nu, atunci de ce il numiti sfant?

Numai in aceasta epoca contemporana Romania a fost inzestrata cu multi duhovnici deosebiti, cu viata aleasa, dar noi ceilalti cred ca nu ar trebui sa exageram si sa cadem in extreme dand mai multa slava decat este cazul.

Pentru cine nu cunoaste: pentru a ajunge un om decedat sa fie canonizat sfant, trebuie sa indeplineasca niste conditii, in urma acestor conditii Sf. Sinod al bisericii in frunte cu patriarhul dezbat problema, o supun la vot si apoi daca voturile sunt in unanimitate pro, ei trec la savarsirea ritualului de canonizare a persoanei/ lor in cauza. Dupa revolutie BOR a savarsit astfel de canonizari pentru Stefan cel Mare de ex...asa acest voievod acum este trecut in calendarul bisericesc, i s-a facut condac si i se oficiaza slujba ca si celorlalti sfinti.

Pr. Argatu sau Arsenie Boca cand sunt serbati in calendar? (sa nu-mi spuneti ziua de nastere sau de deces ca eu am cautat si nu i-am gasit la nici una din zile trecuti in calendar).

Deci????
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.08.2010, 15:43:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu, am vazut ca multi sunt numiti sfinti si unii deja au si acatist (parca Arsenie Boca). Nu mi se pare nici corect si nici crestin. Asta este numai decizia lui Dumnezeu (cine este sfant si cine nu). Nu stiu de ce oamenii hotarasc in locul Lui.

Daca ar fi cum spui tu, am ajunge ca protestantii, nu am mai avea nici un sfant de cinstit, ca deh, nu a venit Dumnezeu la noi sa ne spuna: X e sfant, Y e sfant... Episcopul si, ma rog, toti cei care stabilesc canonizarea pe baza procedurilor cunoscute (unul dintre aceste criterii fiind si evlavia populara!), nu fac altceva decat sa certifice sau nu starea de sfintenie a sfantului respectiv si nu asa, alandala, numai ca sa mai fie un sfant in plus in calendar pe care sa il cinsteasca oamenii. In ortodoxie avem mijlocitori, la care ne rugam, cu evlavie. Daca cei care l-au cunoscut si l-au cinstit in timpul vietii pe parintele Argatu sau pe altul socotesc ca acesta le este mijlocitor acolo, in ceruri, de ce sa nu fie liberi sa il cinsteasca si dupa moarte? Pentru aceia este cu adevarat un sfant (caci totul se face dupa credinta omului) si nu il vor pretui mai mult daca va fi asezat sau nu in calendar, dupa cum nici cei care nu sunt de acord cu canonizarea nu cred ca il vor cinsti mai mult daca va fi canonizat.
Eu personal tare m-as mai bucura sa ii avem in calendar si pe Parintele Boca si pe parintele Argatu,sa se mareasca ceata sfintilor romani care se roaga pentru noi !
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.08.2010, 15:48:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iubirea, stai calma! Eu nu am postat acel extras special pentru tine, ca doar nu esti numai tu pe acest forum, si nici nu am spus ca ar fi fost canonizati respectivii parinti, ci doar ca m-as bucura sa fie canonizati si am facut remarca ca, intr-adevar, viata parintelui Argatu, asa cum am citit-o eu, mi se pare a fi o viata de sfant. De unde atata inversunare si pentru ce?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.08.2010, 15:54:09
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iubirea, stai calma! Eu nu am postat acel extras special pentru tine, ca doar nu esti numai tu pe acest forum, si nici nu am spus ca ar fi fost canonizati respectivii parinti, ci doar ca m-as bucura sa fie canonizati si am facut remarca ca, intr-adevar, viata parintelui Argatu, asa cum am citit-o eu, mi se pare a fi o viata de sfant. De unde atata inversunare si pentru ce?!
Dar la tine de unde aceasta interpretare negativa? din ce ai tras tu concluzia ca am scris cu "atata inversunare"? Te rog sa citesti calm si atent postarea mea si a multora de pe acest topic si nu printre randuri...asa vei putea trage o concluzie de ce am scris eu ce am scris.

Sau poate tu nu cunosti semnificatia cuvantului "inversunare"...dar il folosesti ca iti place cum suna.
In ceea ce ma priveste te rog sa nu-l mai folosesti, nu ma caracterizeaza si nici nu-mi place.
Multumesc anticipat pentru intelegere.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.08.2010, 15:58:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Dar la tine de unde aceasta interpretare negativa? din ce ai tras tu concluzia ca am scris cu "atata inversunare"? Te rog sa citesti calm si atent postarea mea si a multora de pe acest topic si nu printre randuri...asa vei putea trage o concluzie de ce am scris eu ce am scris.

Sau poate tu nu cunosti semnificatia cuvantului "inversunare"...dar il folosesti ca iti place cum suna.
In ceea ce ma priveste te rog sa nu-l mai folosesti, nu ma caracterizeaza si nici nu-mi place.
Multumesc anticipat pentru intelegere.
Multumesc si eu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.08.2010, 16:12:58
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
viata parintelui Argatu, asa cum am citit-o eu, mi se pare a fi o viata de sfant. !
Nu te rezuma doar la viata pr. Argatu...mai citeste si alte vieti si vei vedea cati asemenea "sfinti" avem...(pr. Dometie Manolache de la Rameti, pr. Sofian Boghiu, pr. Arsenie Papacioc, pr. Dimitrie Bejan, pr.Adrian Fageteanu, pr. Cleopa Ilie, pr. Iulian Stoicescu de la Flamanda, pr. Visarion - duhovnicul manast. Clocociov, pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei, pr. Teofil Paraianu...etc) sunt fff multi dar cauta si vei afla.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.08.2010, 16:32:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Nu te rezuma doar la viata pr. Argatu...mai citeste si alte vieti si vei vedea cati asemenea "sfinti" avem...(pr. Dometie Manolache de la Rameti, pr. Sofian Boghiu, pr. Arsenie Papacioc, pr. Dimitrie Bejan, pr.Adrian Fageteanu, pr. Cleopa Ilie, pr. Iulian Stoicescu de la Flamanda, pr. Visarion - duhovnicul manast. Clocociov, pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei, pr. Teofil Paraianu...etc) sunt fff multi dar cauta si vei afla.
:)
Asta inseamna ca Dumnezeu a daruit acestui pamant foarte multi sfanti. Și este si normal sa avem atatia, pentru ca ei tin in viata Ortodoxia. Si cati or mai fi, nestiuti de nimeni!
Sa ai o duminica in pace! Asemeni si celorlalti forumisti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.08.2010, 16:40:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:)
Asta inseamna ca Dumnezeu a daruit acestui pamant foarte multi sfanti. Și este si normal sa avem atatia, pentru ca ei tin in viata Ortodoxia. Si cati or mai fi, nestiuti de nimeni!
Sa ai o duminica in pace! Asemeni si celorlalti forumisti!
Multumesc asemeni...:)
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele ilarion argatu patricia2006 Generalitati 4 29.07.2012 16:24:09
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Parintele Ilarion ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 0 10.06.2006 00:48:35