Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.06.2008, 23:36:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Eu nu sunt tocmai un ecumenist si nici arhiepiscopul meu nu prea agreaza ecumenismul,dar evident face ascultare fata de sinodul BOR.Incepand din toamna se vor schimba multe in facultatile de teologie ortodoxa.se anunta o pleiada tanara de fundamentalisti in teologia ortodoxa.De aceea si aceste framintari,pt ca se pregateste un schimb de generatii.
" Acum preotii ies din facultãti cu o credintã voalatã, cã asa îi formeazã profesorii, si devin numai niste functionari în parohie. Ce-o sã fie cu bietii crestini care au sau vor avea asemenea pãstori? " ...spune in articolul postat.

Si atunci ma intreb, de unde va veni "pleiada tanara de fundamentalisti in teologia ortodoxa"?

Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.06.2008, 23:38:42
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scrisoarea lui IPS Bartolomeu catre PF Daniel

" Asa cum spuneam, introducerea paragrafului care ii conferea Patriarhului puteri prin care sa poata controla manastirile si schiturile din Romania a creat o stare de nemultumire in randul inaltilor ierarhi si al staretilor din tara. Printre cei mai vehementi contestatari ai literi "s" s-a numarat si Mitropolitul Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului.

IPS Bartolomeu Anania (foto) a dezvaluit, printr-un comunicat de presa, ca i-a trimis PF Daniel o scrisoare intitulata "Un text apocrif in Statut", in care isi arata nemultumirea fata de prevederile literei "s". Mitropolitul sustinea ca paragraful ingradeste autonomia eparhiilor locale si cerea eliminarea lui. "Preafericite Parinte Patriarh, citind Statutul pentru Organizarea si Functionarea Bisericii Ortodoxe Romane in varianta presupusa definitiva, parafata de Guvernul Romaniei si publicata in Monitorul Oficial, am descoperit cu stupoare ca in articolul 26, care enumera atributiile Patriarhului, a fost intercalat un paragraf inexistent in varianta ultima, aprobata de Sfantul Sinod, si anume litera "s" (...). Dupa parerea mea, scopul acestei insertii este acela de a-l compromite pe Patriarh, atribuindu-i aspiratii jurisdictionale fara nici o acoperire canonica si prezumandu-i delicte penale precum abuzul de putere, falsul si uzul de fals", se arata in scrisoarea lui IPS Bartolomeu. De asemenea, inaltul ierarh atragea atentia ca autorul anonim al insertiei a scris-o in mare graba, de unde neglijentele de ordin gramatical, cum era absenta virgulei dupa cuvantul "ortodoxe" sau plasarea pronumelui "acestea" la sfarsitul frazei, locul sau corect fiind dupa verbul "aducand". "Cred ca e de competenta si datoria Preafericirii Voastre de a intreprinde o cercetare pentru identificarea autorului, dar mai importanta si mai urgenta este o nota catre Guvernul Romaniei, in sensul ca, datorita unei erori de redactare, paragraful "s" din articolul 26 trebuie eliminat in intregime, modificare ce va fi publicata in Monitorul Oficial. Urgenta e motivata de faptul ca, pana la publicarea acestei modificari, statutul ramane inoperant", se mai arata in scrisoare. "
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.12.2008, 14:14:17
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Daca unii dintre ierarhi ar fi contra ecumenismului, de ce totusi slujesc cu cei ce sunt pro-ecumenism???
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.01.2009, 20:17:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

,Daca sunt diferente intre ortodocsi si catolici,intr-adevar eu au gresit,au cateva reguli si principii poate gresite si diferite asta nu inseamna sa condamni catolicismul ,am vazut ca noi ,ortodocsii cam purtam ura pentru catolici nu stiu,eu mereu ii vorbesc de bine,sunt crestini ca si noi,rau e sa nu fii crestin si sa crezi in reincarnare ca japonezii,sunt foarte apropiati de noi ei,nu vreau sa se uneasca dar nici sa ne luptam cu ei,trebuie sa fim buni prieteni,daca Dumnezeu a vrut ca sa se destrame Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica nu trebuie acum sa ne razboim,mai cunosc pe cineva care zicea ca nu vrea sa auda de cuvantul Papei sau intalnirea Papei cu Basescu,si imi zicea ca religia catolica e mare ratacita etc.Nu trebuie sa ne purtam ca si cum noi am fi cei mai drepti,cei mai curati,fara de pacate,perfecti si sa purtam ura celorlalti mai ales FRATILOR NOSTRI CATOLICI.Ganditi-va ca si ei cred in Hristos ,si au multe asemanari cu noi.Imi iubesc religia ortodoxa deoarece imi plac aceste obiceiuri dar nu uit niciodata ce a fost prima data si nu uit ce cred ei si ce credem noi,sunt cateva diferente intr-adevar dar in principiu catolicii si ortodocsii sunt singurii care s-ar putea intelege intre ei.Un om ortodox cu un om catolic se inteleg foarte bine,pot sa se inteleaga,la casatorie nu prea e problema daca din pacate ea va exista,daca ai prieteni catolici nu e o problema fiindca ei cred in acelasi lucru.Nu mai fiti asa de intunecati si rai fata de religia catolica .Sunt FRATII nostri.


-PAREREA MEA
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2009, 07:29:19
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Question ecumenismul-o problema grava

tare o sa cred ca o sa se amestece shi cultele neoprotestante cum ar fi biserica penticostala shi biserica baptista dar cred k deja s-au bagat shi ele in programul de rugaciune alaturi de biserica ortodoxa biserica greco-catolica biserica romano catolica biserica anglicana biserica protestanta(luterana) biserica reformata(calvina) banuiesc ca pe viitor shi celelalte biserici cum ar fi biserica adventista biserica iehovista(martorii lui iehova) biserica nouapostolica biserica oastea domnului biserica evanghelica biserica mormona biserica scientologica sau studentii in biblie plus ascor am vazut un asrticol acum 3 saptamani k cika la catedrala patriarhala la programul de rugaciune au participat:PF Daniel Ciobotea (Biserica Ortodoxa),IPS Lucian Muresan (Biserica Greco-Catolica),PS Ioan Robu (Biserica Romano-Catolica),John Retherwolf (Biserica Anglicana),Christoph Klein (Biserica Protestanta),Laszlo Tokes(Biserica Reformata),Pavel Rivis Tipei(Biserica Penticostala),Otniel Ioan Bunaciu(Biserica Baptista)........nu mai shtiu cine a luat cuvantul la predica dar a fost ceva...va las pe voi sa raspundetzi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Pe locul întâi, cu medalia de onoare, se află azi, pentru mine, Hristos danyel Intamplari adevarate 2 11.06.2010 16:31:34
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02