Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.02.2011, 19:10:00
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Unde să-ncapă și Buda și Krishna dom'le ??

Nu o spun eu, o spun Sfinții Apostoli! Ia citește mătăluță Scriptura la Galateni 1:6-9
Ia ce spune Sfântul Apostol Pavel:

„6. Mă mir că așa degrabă treceți de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit - să fie anatema!

Anatema, blestemat, nu-i de la Dumnezeu! Omul e a lui Dumnezeu, dar învățătura aceea nu-i! E de la tatăl minciunilor.

Efeseni 4:
„5. Este un Domn, o credință, un botez,
6. Un Dumnezeu și Tatăl tuturor, Care este peste toate și prin toate și întru toți.”

Unul singur! Nu există mai mulți dumnezei, de unde ai scos că și budiștii și hindușii au dreptate?

Citește-l pe părintele Arsenie Papacioc - http://www.sfaturiortodoxe.ro/singur-ortodoxia/ (Singur Ortodoxia).

Am spus eu ca budhistii si hindusii au dreptate? Te-am intrebat daca ei sunt sau nu creati tot de Dumnezeu....si nu vb de invataturile lor....Reciteste-ma...Si nu mi-ai raspuns tu....cum e cu toti care NU sunt ortodocsi? Si n-o da cotita, fii lord!
ps. Am citit cam tot ce a scris parintele amintit , ba chiar l-am si cunoscut si vorbit...Surprinzator , nu-i asa?!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.02.2011, 19:10:29
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
sunt multi hindusi si budisti care au o educatie spirituala mult mai dezvoltata chiar si decat preoti... ciudat e ca eu am auzit de cazuri de nereusita in cazul fenomenelor de acest tip din partea preotilor ortodocsi...
Unde vezi tu educație spirituală? Unde nu-i Hristos nu există duhovnicesc! Au educație mortăciune, asta au ei.

Că fac minuni? Au doară nu zice Sfântul Apostol Matei:

Matei 24:24 - „ Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși.

Unde nu-i Hristos e mortăciune!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.02.2011, 19:17:28
addavv addavv is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
sunt multi hindusi si budisti care au o educatie spirituala mult mai dezvoltata chiar si decat preoti... ciudat e ca eu am auzit de cazuri de nereusita in cazul fenomenelor de acest tip din partea preotilor ortodocsi...
Nu se poate sa afirmi asa ceva, hindusii il au ca ajutor pe cel rau in ceea ce fac.
Este o diferenta uriasa.

In cartea "Ortodoxia si religia viitorului" parintele Serafim Rose face o delimitare clara intre "spiritualitatea" hindusilor si cea ortodoxa. Este povestita chiar o intamplare.
O scriu foarte pe scurt:
Un preot ortodox se afla in India ca turist. S-a intamplat sa se nimereasca pe langa alti turisti care se uitau la un fachir (un calugar hindus). La un momant dat acesta face asa incat sa li se pare tuturor cum in locul padurii aparea marea, cu un vapor pe ea. Preotul se uita si el uluit, dar simte ca ar trebui sa se roage. In acel moment se trezeste la realitate si-i vede pe toti ceilalti cum priveau inca vrajiti inspre padure, dar fachirul se uita la el cu cei mai rai ochi pe care-i vazuse vreodata. "Vraja" si marea redevine padure. Iar preotului ii era acum clar de la cine avea hindusul puterile.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.02.2011, 19:17:52
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Am spus eu ca budhistii si hindusii au dreptate? Te-am intrebat daca ei sunt sau nu creati tot de Dumnezeu....si nu vb de invataturile lor....Reciteste-ma...Si nu mi-ai raspuns tu....cum e cu toti care NU sunt ortodocsi? Si n-o da cotita, fii lord!
ps. Am citit cam tot ce a scris parintele amintit , ba chiar l-am si cunoscut si vorbit...Surprinzator , nu-i asa?!
Acum mă întrebi de cine a fost făcut omul ? Păi cine altcineva măi să-l facă decât Dumnezeu ??

Fără botez nu există mântuire - Marcu 16:16 - „Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.”

Sfantul Ignatie Briancianinov: De ce nu se mantuiesc paganii, mahomedanii si ereticii? - http://apologeticum.wordpress.com/20...icii-partea-i/

Citește de asemenea de Cuviosul Cleopa Ilie : http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.02.2011, 19:19:08
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru D-nul Colaps

Dupa felul de a vorbi ( scrie de fapt ) tind sa cred ca sunteti foarte nefericit. Si inca mai cred ca proveniti dintr-o zona foarte defavorizata cultural iar acum locuiti intr-un oras, posibil mai mare si nu reusiti sa va integrati .
Cu toate scuzele de rigoare.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.02.2011, 19:24:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ieri eu si cu sotul meu am fost sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!
Dacă ești aproape de Dumnezeu, diavolul n-are ce să-ți facă.

Oricum, foarte tare întâmplarea
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.02.2011, 19:25:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de addavv Vezi mesajul
Nu se poate sa afirmi asa ceva, hindusii il au ca ajutor pe cel rau in ceea ce fac.
Este o diferenta uriasa.

In cartea "Ortodoxia si religia viitorului" parintele Serafim Rose face o delimitare clara intre "spiritualitatea" hindusilor si cea ortodoxa. Este povestita chiar o intamplare.
O scriu foarte pe scurt:
Un preot ortodox se afla in India ca turist. S-a intamplat sa se nimereasca pe langa alti turisti care se uitau la un fachir (un calugar hindus). La un momant dat acesta face asa incat sa li se pare tuturor cum in locul padurii aparea marea, cu un vapor pe ea. Preotul se uita si el uluit, dar simte ca ar trebui sa se roage. In acel moment se trezeste la realitate si-i vede pe toti ceilalti cum priveau inca vrajiti inspre padure, dar fachirul se uita la el cu cei mai rai ochi pe care-i vazuse vreodata. "Vraja" si marea redevine padure.
O fi ei idolatrii, dar au o cultura spirituala foarte dezvoltata... la fel si budistii..


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Unde vezi tu educație spirituală? Unde nu-i Hristos nu există duhovnicesc! Au educație mortăciune, asta au ei.

Că fac minuni? Au doară nu zice Sfântul Apostol Matei:

Matei 24:24 - „ Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși.

Unde nu-i Hristos e mortăciune!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.02.2011, 19:27:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
O fi ei idolatrii, dar au o cultura spirituala foarte dezvoltata... la fel si budistii..
Păi acuma dacă lăsăm poveștile și basmele să constituie cultură spirituală, atunci da, au o „cultură spirituală” extraordinat de bogată...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.02.2011, 19:27:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ieri eu si cu sotul meu am fost sa ne spovedim la duhovnicul nostru.....mergem aproape in fiecare luna la spovedanie. Azi dimineata pe la 4:30 am auzit in casa un zgomot si m-am trezit brusc din somn. Nu m-am ridicat imediat din pat ci am mai stat vreo doua minute si am asteptat.....m-am gandit ca poate am visat....nu visasem. Pe hol, jos, pe podea, era umbrela care initial fusese sus pe polita cuierului. Ceea ce m-a speriat, insa, a fost distanta prea mare dintre cuier si locul unde era, acum, umbrela. Era la 1,30 m de cuier.....ca si cum ar fi avut aripi sa "zboare". Nu s-a trezit nimeni din familia mea ca sa presuspun ca ar fi miscat-o ei din locul in care ar fi cazut initial asa ca.....nu stiu ce sa cred!!! Doamne pazeste-ne de cursele diavolesti!
de ce ai cautat raspuns in sfera asta spirituala? cel mai plauzibil si probabil lucru, umbrela a cazut pur si simplu de pe cuier...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.02.2011, 19:29:06
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Tot n-ai raspuns in intregime dragul meu colaps 1, 2, 3....Cum e cu catolicii, protestantii.....chiar crezi ca ei nu se vor mantui? Ca sunt cum ziceai, draci?iooaaii.....vai de sec nostru XXI.....Inclin sa dau dreptate Cristineidaciana....
Reply With Quote
Răspunde