Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.02.2010, 19:51:15
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Eu n-am invatat ortodoxia in Romania. Daca te deranjeaza intr-atita, pot sa fac un efort ca sa-mi controlez vocabularul. Chiar te rog sa ma corectezi acolo unde este cazul. Sper ca si tu sa dai dovada de bunavointa si sa inveti de la mine ce-i ortodox.
Inca nu ne-ai spus din ce sinod faci parte. Si nici cati ani ai, presupun ca n-ai mai mult de 25.

Prezinti multe din simptomele celor proaspat convertiti de care vorbea Pr. Seraphim Rose.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.02.2010, 19:55:14
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Fii serios! Daca Ps Teofil si bisericile romanesti pe care le pastorea urmau calendarul nou nu inseamna ca erau si in comuniune cu Bisericile ecumeniste.
Poate ca nu erau in comuniune cu nici o alta Biserica, dar erau totusi pe calendarul nou, nu? Eu tot nu inteleg cum de in cazul lor nu si-au facut efectul toate anatemele alea impotriva calendarului nou, anateme pe care ni le-ai enumerat de atatea ori. Explica-mi cum vine asta ca nu inteleg deloc...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.02.2010, 20:03:43
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Eu nu cred asa ceva despre Stalin, dar nici nu cred ca Biserica Ortodoxa Rusa se poate numi a lui Stalin.
Probabil, din cauza ca esti si tu ecumenist, oricit de "rezistent" si ortodox te-ai crede. Biserica este doar Una. Asta-i marturisirea de credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.02.2010, 20:05:54
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Poate doar in Roma o fi devenit filioque oficial in 1014-1015, in alte parti ale apusului (imperiul lui Charlemagne de ex.) era foarte oficial de sute de ani. Teologii lui Charlemagne chiar ii acuzau pe greci ca ar fi scos ei filioque din Crez, ca si cum ar fi fost acolo de la inceput.
Nu a fost oficial nicaieri. Era folosit impotriva recomandarilor Papei. Dar daca tu stii mai bine decit istoricii, patriarhii si episcopii Bisericii, cine te-ar putea opri?!...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.02.2010, 20:13:32
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Pai si pana atunci nu a fost in comuniune cu celelalte Biserici "ratacite"? Nu a fost in comuniune cu PM? Cum de n-a pierdut Harul din cauza asta, ca tu spui ca poti pierde Harul si daca esti in comuniune cu ereticii, fara sa fii tu insuti eretic?
Eu n-am sustinut niciodata asa ceva. Esti eretic doar daca esti in comuniune constienta cu ereticii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.02.2010, 20:15:02
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Inca nu ne-ai spus din ce sinod faci parte. Si nici cati ani ai, presupun ca n-ai mai mult de 25.

Prezinti multe din simptomele celor proaspat convertiti de care vorbea Pr. Seraphim Rose.
Incepi din ce in ce mai mult sa semeni cu mihailt. Nu-ti mai ramine decit sa ceri administratorului sa ma taie de pe lista.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.02.2010, 20:17:20
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Incepi din ce in ce mai mult sa semeni cu mihailt. Nu-ti mai ramine decit sa ceri administratorului sa ma taie de pe lista.
Eviti raspunsul...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.02.2010, 20:19:03
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Eu n-am sustinut niciodata asa ceva. Esti eretic doar daca esti in comuniune constienta cu ereticii.
Pai si ce, Biserica Sarba era in comuniune inconstienta cu PM, cu serghianistii care pierdusera Harul, dupa cum spui tu? Nu erau constienti ca se afla in comuniune cu "Biserica lui Stalin"? Nu erau constienti ca BO finlandeza tine si Pascalia pe stil nou? Nu erau in comuniune cu ei?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.02.2010, 20:21:33
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Poate ca nu erau in comuniune cu nici o alta Biserica, dar erau totusi pe calendarul nou, nu? Eu tot nu inteleg cum de in cazul lor nu si-au facut efectul toate anatemele alea impotriva calendarului nou, anateme pe care ni le-ai enumerat de atatea ori. Explica-mi cum vine asta ca nu inteleg deloc...
Ma indoiesc si ca vrei sa intelegi. Vorbesti doar ca sa-ti dea curaj ecoul. Crezi ce vrei, dar ai face bine sa te opresti pentru ca ai inceput sa cobori discutia la nivel de gradinita.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.02.2010, 20:21:53
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Nu a fost oficial nicaieri. Era folosit impotriva recomandarilor Papei. Dar daca tu stii mai bine decit istoricii, patriarhii si episcopii Bisericii, cine te-ar putea opri?!...
Las-o balta ca vorbesti prostii. Ce intelegi tu prin oficial? Era predicat cat se poate de deschis de multi episcopi din apus, mult mai deschis decat este ecumenismul in zia de azi.

Degeaba incerci sa minimizezi amploarea pe care filioque a avut-o in apus, ca n-ai dreptate nici pe departe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine a fost nevasta lui Cain? catalin755 Generalitati 23 13.08.2012 22:19:46
Cine a fost la manastirea ghighiu? ingerul_pazitor Generalitati 6 08.08.2010 20:28:43
De ce a fost prohodul cenzurat? SI DE CINE? SI CAND? ghost7 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 16.02.2010 13:11:53
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20