Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.11.2009, 17:23:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

wow!! multumesc frumos ptr lamurire. am cazut serios pe ganduri.si cand ma gandesc ca prima stea pe care am invata sa o desenez era simbolul diavolului.
Doamne miluieste-ma!
vezi necunoasterea cate probleme implica....
multumesc inca o data
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.11.2009, 17:35:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vaai, si mai rau! Intr-adevar, nestiinta e o mare pacoste! Care va sa zica eu purtam la gat un simbol satanist roz!!!! Mare noroc ca m-a luminat preotul acela! Multumesc frumos celor care ne-au spus de simbolurile acestea! Asa este, trebuie sa ne invatam unii pe altii ca sa nu cadem in pacat... Da, ce grozavie! Si eu am invatat la scoala sa fac tot stele sataniste....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.11.2009, 17:39:08
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Priviti si acest articol despre premiile MTV ce au avut loc anul acesta pe 13 septembrie, nu stiu cat de credibila este aceasta publicatie, insa mie mi s-a facut pielea de gaina, cand toti cei din sala il invocau pe Sarsaila.
Sunt filmulete si pe you tube, despre acest eveniment.
http://www.atac-online.ro/05-11-2009...a-Satanei.html
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.11.2009, 17:39:23
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Oricum nu cred ca steaua aia are vreun efect malefic decat in cazul in care se foloseste in ritualuri satanice. Steaua e inofensiva, n-are ce sa va faca, numai ca nu e un simbol crestin si nu trebuie purtat la gat sau mai stiu eu unde.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.11.2009, 17:58:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu stiu daca e asa...
e ca si cum ai zice acelasi lucru despre cruce, dar in sens invers.
crucea e doar cruce, nu are nici o putere decat daca e folosita la ritualuri ortodoxe.
asa o fi?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.11.2009, 18:03:10
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Crucea n-are putere la gatul necredinciosului. Vezi cate vedete nu poarta cruciulite de forma... asta nu inseamna ca sunt purtate din credinta, ci mai mult dintr-un moft!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.11.2009, 18:12:13
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melb26 Vezi mesajul
Priviti si acest articol despre premiile MTV ce au avut loc anul acesta pe 13 septembrie, nu stiu cat de credibila este aceasta publicatie, insa mie mi s-a facut pielea de gaina, cand toti cei din sala il invocau pe Sarsaila.
Sunt filmulete si pe you tube, despre acest eveniment.
http://www.atac-online.ro/05-11-2009...a-Satanei.html
Auu au au, eu m-am cam documentat in legatura cu aceste simboluri, mult si despre masonerie si cam stiu cu ce se mananca, sau oricum...dibuiesc ciudateniile chiar daca nu ajung sa le cunosc inca simbolistica, dar ma informez ulterior...mai ales ca am si timp

Din fericire, chiar nu am urmarit premiile VMA 2009 si nici nu am citit despre ele, exceptand incidentul acela cu Kayne West care a jignit-o pe tanara cantareata Taylor...dar mai multe chiar nu am aflat si nici nu am manifestata vreun interes.

Ce sa spun, unii rad si le privesc ca fiind aberatii, dar eu cred ca aceste lucruri sunt extrem de adevarate si se bazeaza tocmai pe faptul ca marea majoritate a oamenilor nu ai timp sa se informeze, sau nu simt ca unele lucruri sunt ciudate si urmaresc clar ceva...Cred ca cel mai grav lucru este ca generatile actuale cresc in acest mediu si iau lucrurile ca fiind naturale si trendy, fara a putea face o comparatie cu ceilalti ani, cu vremurile in care sanatatea mintala nu era atat de usor infleuntabila si incercata...dar asta este, Dumnezeu cu mila!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.11.2009, 19:17:48
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta mi se pare o aberatie!(nu o lua personal)
steaua cu 6 colturi e al lui david, dar devine simbol masonic(stiam asta)
dar steaua cu 5 colturi simbol satanist????mi se pare o aberratie. nu vad elementul satanic(pe cand in cea cu 6 colturi DA).
ai vre-un argument sau e doar parerea ta?
ca le cam desenez copiilor la gradi stele cu 5 colturi si tare n-as vrea sa aiba vreo legatura...neortodoxa
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagram#Satanism
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.11.2009, 19:28:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit They Sold Their Souls for Rock'N'Roll

De vazut si documentarul asta: http://www.youtube.com/watch?v=DldkEN7jt1w

Are vreo 40 de parti mici, dar merita. Cred ca dupa ce il vedeti, nu veti mai asculta decat muzica bisericeasca si nimic altceva.

Atentie ca e facut de protestanti, adica de eretici, deci nu trebuie data prea multa atentie la interpretarile si ideile lor teologice, din punctul asta de vedere sunt rataciti.

Bogdan.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.11.2009, 20:14:03
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Pai uite ce scrie pe wikipedia:

Medieval Christians believed it to symbolise the five wounds of Christ. The pentagram was believed to protect against witches and demons
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)

Last edited by Anna; 08.11.2009 at 20:16:28.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
satanism muzica mesaj



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impactul mass-media asupra psihismului si vietii spirituale Delirul Biserica Ortodoxa si Massmedia 24 25.03.2015 23:32:44
Mass media care transforma criminalul in victima Erethorn Generalitati 93 18.05.2011 23:18:46
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
Problema documentelor cu cip prezentata cu aceeasi ironie de o parte din mass media tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 16 02.02.2009 00:12:36
mass-media si batjocorirea crestinismului alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 11 17.05.2008 21:58:04