Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.12.2011, 21:29:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Într-adevăr. Cu privire la problema dezbătută, adică aceea a salvării prin Biserică a celor care nu sunt formal membri ai Bisericii, să luăm aminte că nu numai papii secolului XIX au susținut această idee care repugnă sectarilor ortodocsiști sau feeney-ști, ci și Sfântul Justin, Martirul și Filozoful, în Prima sa Apologie:

We have been taught that Christ is the first-born of God, and we have declared above that He is the Word of whom every race of men were partakers; and those who lived reasonably are Christians, even though they have been thought atheists; as, among the Greeks, Socrates and Heraclitus...and many others whose actions and names we now decline to recount, because we know it would be tedious.
Asa-l paleste pe romanul nostru cate-un dor sa fie el la fel cu cei din lumea buna. Dar poate ca nu tuturor le e ingaduit sa fie placuti lumii. Unii isi asuma riscul de a nu fi chiar atat de placuti lumii, chit ca platesc pentru asta:

[COLOR=#ff0000][COLOR=#ff0000]MANASTIREA ESPHIGMENOU din Muntele Athos este cumplit prigonita caci se opune Patriarhilor masoni din Constantinopol[/COLOR][/COLOR]

Sfantul Ghelasie de la Ramet si alti sfinti au luptat sa avem o credinta curata. Nu numai in dogma, ci si in traire. Era foarte exigent in toate.

Asa cum rezulta din acatistul acestui sfant, sfarsitul vietii sale si minunile savarsite arata cat de placut a fost si este in fata lui Dumnezeu. Daca ar fi trait in aceste vremuri, oare ar fi fost de acord cu ecumenismul?

Acatistul Sf. Ghelasie de la Rimet
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.12.2011, 21:36:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cred ca este evident si nu mai e nevoie sa evidentiez eu ca pe ortodocsi intotdeauna i-a interesat adevarul si nu maiestria cosmetizarii neadevarului sa para ca arata ca un adevar. Tactica uzitata si in avocatura, mai ales pe la noi, un interlop deseori fiind dovedit ca a tinut doar post si rugaciune, chiar daca exista zece martori.
Asadar, nu aflam decat noi elemente ale confuziei catolice.
Desi nu era o problema daca observam ca papa Pius IX pusese bazele schimbarii dogmei inca din 1854, acest papa se refera la altceva. Spune ca cei ce nu au auzit de Biserica nu se fac vinovati de pacatul celor ce au auzit si s-au impotrivit si au respins-o. E logic ca nu au respins ce nici nu au stiut, aceasta e si invatatura ortodoxa si nu numai in acest caz. Mai grav e pacatul facut cu buna stiinta decat cel facut in nestiinta. La fel scrie si in Sfanta Scriptura, acolo unde Apostolii nu sunt primiti si invatatura e respinsa sa isi scuture praful de pe incaltaminte si sa plece, acelora le va fi mai greu decat celor din Sodoma si Gomora.
Chiar eu scriam de cateva ori ca cel ce nu a fost in BO si nu are deci botezul ortodox nu are pacatul apostaziei, a lepadarii de ortodoxie.
Sa mai observam ca papa Pius IX este inclus la cei ce au afirmat dogma veche catolica, si nu la cei ce au spus noua invatatura: http://en.wikipedia.org/wiki/Extra_E...am_nulla_salus

Asadar meritul de schimbare a invataturii (catolicii spun nuantare, la fel ca in cazul Filioque) revine doar conciliului Vatican II. Nu e exclus ca acesta sa fi prelucrat mesajul papei Pius IX ca sa semene cu invatatura ecumenista. Culmea, pe un preot ce a observat aceasta modificare a dogmei l-au declarat eretic, inca o dovada ca toti catolicii trebuie sa asculte orbeste de ce spune BC si papa si sa nu-si puna intrebari, negrul trebuie sa il vada alb. De fapt e posibil sa se fi schimbat si asta, Feeney a fost reprimit in BC fara sa fie nevoit sa-si retracteze "ratacirea". Mai e un aspect, Feeney spunea de fapt si altceva gresit, ca nu exista botezul sangelui si al dorintei, doar cel cu apa, lucru considerat eronat si in BO, nu numai in BC.

Deci pentru orice ortodox care stie sa citeasca invatatura Vatican II spune ca si cei ce sunt in afara Bisericii se pot mantui daca sunt ignoranti (cred ca si de pagani e vorba), in dogma catolica de pana in secolul XX se spune ca nimeni din afara BC nu se poate mantui orice ar face, daca pana la sfarsitul vietii nu vine in BC.
Mai e de remrcat ca aceasta a fost invatatura dintotdeauna a Bisericii si BO nu a schimbat-o niciodata si nu a interpretat-o altfel, chiar daca unii ierarhi izolati au spus altceva insusindu-si idei ecumeniste. A fost afirmata la la primul sinod local dupa cel apostolic.
Invatatura cu harul din afara Bisericii si alte idei ecumeniste sunt provenite de la protestanti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.12.2011, 21:49:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Despre creștinii catolici

“Am luat cunostinta de o conversatie intre Sfantul Siluan Athonitul si un arhimandrit care isi desfasura activitatea misionara printre non-ortodocsi. Acest arhimandrit il stima mult pe staret si a venit in diverse randuri sa vorbeasca cu el cu ocazia sederilor sale la Sfantul Munte.
Staretul l-a intrebat cum anume predi­ca. Arhimandritul, care era inca tanar si lipsit de experienta, a strigat gesticuland si miscandu-se din tot trupul:
[COLOR=#0000ff]“Le spun: Credinta voastra e desfranare. Totul este deformat si fals la voi si nu va veti mantui daca nu va veti cai“.[/COLOR]
Staretul a ascultat, si l-a intrebat:
“Si, spuneti-mi, parinte arhimandrit, cred ei in Iisus Hristos, cred ei ca este adevaratul Dumnezeu?”
“Da, cred”.
“Si o cinstesc pe Maica Domnului?”
“Da, o cinstesc, dar invatatura lor despre ea e gresita”.
“Ii cinstesc pe sfinti?”
“Da, ii cinstesc, dar ce sfinti mai pot fi la ei de cand s-au despartit de Biserica?”
“Au slujbe in bisericile lor, citesc ei cuvantul lui Dumnezeu?”
“Da, au slujbe si biserici, dar daca ati putea vedea ce sunt slujbele lor fata de ale noastre, ce raceala, ce lipsa de viata!”
“Ei bine! Parinte arhimandrit, sufletul lor stie ca fac bine crezand in Iisus Hristos, cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti, chemandu-i in rugaciunile lor; [COLOR=#0000ff]daca le spuneti ca aceasta credinta a lor este desfranare, nu va vor asculta. Spuneti oamenilor ca fac bine crezand in Dumnezeu, ca fac bine cinstind pe Maica lui Dumnezeu si pe sfinti; ca fac bine mergand la biserica pentru slujbe, rugandu-se acasa, citind cuvantul lui Dumnezeu, si celelalte; dar ca in cutare sau cu­tare punct sunt in greseala, ca trebuie sa-si indrepte aceasta greseala si ca atunci totul va fi bine.[/COLOR]
Domnul se va bucura in ei si asa cu totii ne vom mantui prin mila lui Dumnezeu. [COLOR=#ff0000]Dumnezeu e iubire; de aceea orice predica trebuie sa purceada si ea din iubire[/COLOR][COLOR=#ff0000], si atunci va fi mantuitoare atat pentru cel ce predica, cat si pentru cel ce o asculta.[/COLOR][COLOR=#ff0000] Dar daca ii veti osandi, sufletul poporului nu va va asculta si niciun bine nu va iesi de aici." (Arhim. Sofronie Saharov, Viața și învățătura Starețului Siluan Athonitul)[/COLOR]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.12.2011, 22:33:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Culmea, pe un preot ce a observat aceasta modificare a dogmei l-au declarat eretic, inca o dovada ca toti catolicii trebuie sa asculte orbeste de ce spune BC si papa si sa nu-si puna intrebari, negrul trebuie sa il vada alb. De fapt e posibil sa se fi schimbat si asta, Feeney a fost reprimit in BC fara sa fie nevoit sa-si retracteze "ratacirea". Mai e un aspect, Feeney spunea de fapt si altceva gresit, ca nu exista botezul sangelui si al dorintei, doar cel cu apa, lucru considerat eronat si in BO, nu numai in BC.
Câteva mici inadvertențe. Mai întâî, preotul Feeney nu a fost niciodată declarat eretic. Totuși, predicând "de pe acoperișuri" că nu poate exista Botezul sângelui ori Botezul dorinței, a atras atenția episcopului său, care l-a suspendat a divinis, adică i-a interzis să oficieze, sancțiune inferioară excomunicării. Totuși, părintele Feeney a continuat să oficieze și să predice mai departe, neascultare neobișnuită pentru un preot catolic și iezuit pe deasupra. Atunci, Roma l-a chemat să dea explicații. Dar preotul a refuzat să dea curs citării și nu a binevoit să se înfățișeze în fața Sfântului Oficiu ca să explice doctrina sa. În aceste condiții, a primit excomunicare. Înainte de a muri, a cerut și a primit ridicarea excomunicării.
Prin urmare, să reținem că:
-motivul excomunicării a fost neascultarea și nu erezia. De aceea, nu a trebuit să abjure.
-nu există declarație formală potrivit căreia doctrina lui este eretică.
-la vremea respectivă, doctrina lui a fost considerată suspectă pentru negarea Botezului Sângelui și Botezului Dorinței și nu pentru susținerea dogmei "în afara Bisericii nu există mântuire".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.12.2011, 22:45:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa mai observam ca papa Pius IX este inclus la cei ce au afirmat dogma veche catolica, si nu la cei ce au spus noua invatatura: http://en.wikipedia.org/wiki/Extra_E...am_nulla_salus
A se vedea cât de departe poate merge minciuna și obsesia anti-catolică: Nu contează ce a spus Papa Pius IX (căci eu am dat citate din enciclicele sale), contează cum alegem noi să interpretăm noi (sectarii) ceea ce scrie pe wikipedia.

După cum am promis, vom arăta că nu doar Papa Pius IX a susținut ideea eminamente creștină și de bun simț că Dumnezeu nu va trimite în iad un om nevinovat, ci și Sfinții Părinți. Am dat deja un citat din Justin Martirul și Filozoful, care este prăznuit în Biserica Ortodoxă la 1 iunie. Vor mai veni citate și din alți sfinți, inclusiv din Sfântul Ioan Gură de Aur, în sprijinul acestei poziții.

Domnule Cătălin, sectarismul domneavoastră se vădește prin aceea că vă interesează mai mult să faceți parte dintr-un club elitist ("numai noi ne mântuim, noi suntem speciali, noi suntem unici, ceilalți merg sigur în iad") și pe cale de consecință, nu aveți motiv să vă supărați pe cei care vă arată adevărul. Supărați-vă pe ideile dumneavoastră anti-creștine și reveniți la cunoașterea Dumnezeului Adevărat, care este în aceeași măsură Dragoste și Dreptate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.12.2011, 23:00:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morroshan Vezi mesajul
De aceea nu pot sa ma bazez pe nici o religie pentru ca nu am nici o siguranta ca macar sunt pe drumul cel bun (ca sa nu mai vorbesc de mantuire). Singura baza pe care pot sa o am e in Isus Hristos si in ce a facut El la cruce. A Lui sa fie toata slava.
Domnul nostru lucrează cu mijloace văzute. De aceea S-a și întrupat. El ne-a lăsat un vehicul al salvării și câteva instrumente pentru aceasta. Ele sunt: Biserica și Sfintele Sacramente. Fără acestea, slabă nădejde să ne mântuim. Nu o spun eu, o spun numeroși sfinți părinți. Auziți ce spune Sf. Ciprian al Cartaginei: "Cine nu are Biserica drept mamă, nu poate avea pe Dumnezeu drept tată.".

Dar Sacramentele, sunt necesare pentru salvare ? Auziți ce spune Sf Toma din Aquino (Summa Th, III/61): "După cum spune Dionysius (Eccl.Hier.V) starea din Legea Nouă se află între starea din Legea Veche, ale cărei preînfățișări sunt îndeplinite în Legea Nouă și starea de glorie, în care tot adevărul va fi în mod deschis și perfect revelat. Prin urmare, atunci nu vor fi Sacramente. Dar acum, din moment ce cunoaștem "prin oglindă, în ghicitură" (1 Cor 13:12) ne sunt necesare semnele sensibile pentru a ajunge la lucrurile spirituale: acestea sunt oferite de Sacramente."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.12.2011, 23:09:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Domnul nostru lucrează cu mijloace văzute. De aceea S-a și întrupat. El ne-a lăsat un vehicul al salvării și câteva instrumente pentru aceasta. Ele sunt: Biserica și Sfintele Sacramente. Fără acestea, slabă nădejde să ne mântuim. Nu o spun eu, o spun numeroși sfinți părinți. Auziți ce spune Sf. Ciprian al Cartaginei: "Cine nu are Biserica drept mamă, nu poate avea pe Dumnezeu drept tată.".
Dar, fără îndoială, El nu este limitat la acestea. De aici se naște această "contradicție", între extra acclesia nulla salus, pe care o cunoaștem și o acceptăm cu titlu de dogmă, și refuzul Bisericii de a-i trimite în iad, chiar și la nivel declarativ, pe cei care fără vina lor nu au avut-o drept mamă în mod material.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.12.2011, 23:23:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar, fără îndoială, El nu este limitat la acestea.
Da. El nu este limitat la acestea. Dar noi, suntem limitați la acestea.
Cu alte cuvinte, Biserica nu poate nici predica, nici face altceva decât a fost învățată de învățătorul ei. El ne-a lăsat o ușă, care este El însuși. De ce, atunci, să dăm cu capul în zid ? De ce să spunem că noi nu avem nevoie de nicio ușă ca să ne mântuim, ori că știm noi o ușă, una pur spirituală, pe care Părinții nu au cunoscut-o ?

Ceea ce spuneți dv oferă o speranță. Dar ceea ce spun eu oferă siguranță. Cum vreți să vă mântuiți: cu speranță sau cu siguranță ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.12.2011 at 23:26:47. Motiv: explicitare
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.12.2011, 23:30:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, să reținem că:
-motivul excomunicării a fost neascultarea și nu erezia. De aceea, nu a trebuit să abjure.
-nu există declarație formală potrivit căreia doctrina lui este eretică.
-la vremea respectivă, doctrina lui a fost considerată suspectă pentru negarea Botezului Sângelui și Botezului Dorinței și nu pentru susținerea dogmei "în afara Bisericii nu există mântuire".
Binevenite precizarile, asa m-am gandit si eu, ca problema era ca nu recunostea botezul sangelui si dorintei. De exemplu filozofii din viata sfintei Ecaterina au primit doar botezul muceniciei.

Last edited by catalin2; 18.12.2011 at 23:33:27.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.12.2011, 23:43:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ceea ce spuneți dv oferă o speranță. Dar ceea ce spun eu oferă siguranță. Cum vreți să vă mântuiți: cu speranță sau cu siguranță ?
Tocmai de aceea, învățați de Cristos prin Biserică, avem datoria de a evangheliza, fiecare în măsura posibilului, pe cei lipsiți de lumină; ceea ce misionarul duce cu el, îndeplinind porunca Mântuitorului, este bucuria Veștii celei Bune și mijlocul sigur, prescris de către Dumnezeu în vederea mântuirii.

Pe de altă parte, nu ni se îngăduie nici să pierdem speranța în ceea ce-i privește pe cei la care Evanghelia n-a ajuns încă.

Cele două nu se exclud, ci se completează reciproc. Dacă Mântuitorul a spus "Ceea ce nu-i cu putință la oameni, este cu putință la Dumnezeu" (citez din memorie), nu înseamnă că omul trebuie să se culce pe o ureche în ce privește lucrarea încredințată lui de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 14:50:58
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29