Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2010, 18:55:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne ajuta! Frumoase cuvinte si intelepte!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2010, 19:04:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Doamne ajuta! Frumoase cuvinte si intelepte!
Ce ne-am face fara aceste carti fara aceste invataturi ? Nu stiu , poate eu am ramas putin conservator , dar tot cartea cu miros de tus , ce-i simti hartia , are cu adevarat viata , si are tot timpul ceva de spus ! Netul , e bun si de folos , dar e rece , distant , putin cam fara viata , comparativ cu cartea tiparita ce dainuie peste ani si ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.12.2010, 19:07:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce ne-am face fara aceste carti fara aceste invataturi ? Nu stiu , poate eu am ramas putin conservator , dar tot cartea cu miros de tus , ce-i simti hartia , are cu adevarat viata , si are tot timpul ceva de spus ! Netul , e bun si de folos , dar e rece , distant , putin cam fara viata , comparativ cu cartea tiparita ce dainuie peste ani si ani !

Ai dreptate, Cristian, si eu cred la fel.Nu degeaba s-a spus "...Ca nu este alta mai frumoasa zabava decat cetitul cartilor..."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.12.2010, 00:08:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Psalmul 9



1. Lăuda-Te-voi, Doamne, din toată inima mea, spune-voi toate minunile Tale.
2. Veseli-mă-voi și mă voi bucura de Tine; cânta-voi numele Tău, Preaînalte.
3. Când se vor întoarce vrăjmașii mei înapoi, slăbi-vor și vor pieri de la fața Ta!
4. Că ai făcut judecata mea și dreptatea mea; șezut-ai pe scaun, Cel ce judeci cu dreptate.
5. Certat-ai neamurile și au pierit nelegiuiții; stins-ai numele lor în veac și în veacul veacului.
6. Vrăjmașului i-au lipsit de tot săbiile și cetățile i le-ai sfărâmat; pierit-a pomenirea lor în sunet.
7. Iar Domnul rămâne în veac; gătit-a scaunul Lui de judecată
8. Și El va judeca lumea; cu dreptate va judeca popoarele.
9. Și a fost Domnul scăpare săracului, ajutor la vreme potrivită în necazuri.
10. Să nădăjduiască în Tine cei ce cunosc numele Tău, că n-ai părăsit pe cei ce Te caută pe Tine, Doamne!
11. Cântați Domnului, Celui ce locuiește în Sion, vestiți între neamuri faptele Lui.
12. Că Cel ce răzbună sângele lor și-a adus aminte. N-a uitat strigătul săracilor.
13. Miluiește-mă, Doamne! Vezi smerenia mea, de către vrăjmașii mei, Cel ce mă înalți din porțile morții,
14. Ca să vestesc toate laudele Tale, în porțile fiicei Sionului; veseli-mă-voi de mântuirea Ta!
15. Căzut-au neamurile în groapa pe care au făcut-o; în cursa aceasta, pe care au ascuns-o, s-a prins piciorul lor.
16. Se cunoaște Domnul când face judecată! Întru faptele mâinilor lui s-a prins păcătosul.
17. Să se întoarcă păcătoșii în iad; toate neamurile care uită pe Dumnezeu.
18. Că nu până în sfârșit va fi uitat săracul, iar răbdarea săracilor în veac nu va pieri.
19. Scoală-Te, Doamne, să nu se întărească omul; să fie judecate neamurile înaintea Ta!
20. Pune, Doamne, legiuitor peste ele, ca să cunoască neamurile că oameni sunt.
21. Pentru ce, Doamne, stai departe? Pentru ce treci cu vederea la vreme de necaz?
22. Când se mândrește necredinciosul, se aprinde săracul; se prind în sfaturile pe care le gândesc.
23. Că se laudă păcătosul cu poftele sufletului lui, iar cel ce face strâmbătate, pe sine se binecuvintează.
24. Întărâtat-a cel păcătos pe Domnul, după mulțimea mâniei lui; nu-L va căuta; nu este Dumnezeu înaintea lui.
25. Spurcate sunt căile lui în toată vremea; lepădate sunt judecățile Tale de la fața lui, peste toți vrăjmașii lui va stăpâni.
26. Că a zis întru inima sa: Nu mă voi clinti din neam în neam, rău nu-mi va fi.
27. Gura lui e plină de blestem, de amărăciune și de vicleșug; sub limba lui osteneală și durere.
28. Stă la pândă în ascuns cu cei bogați ca să ucidă pe cel nevinovat; ochii lui spre cel sărac privesc.
29. Pândește din ascunziș, ca leul din culcușul său; pândește ca să apuce pe sărac, pândește pe sărac ca să-l tragă la el.
30. În lanțul lui îl va smeri; se va pleca și va cădea asupra lui, când va stăpâni pe cei săraci.
31. Că a zis în inima lui: "Uitat-a Dumnezeu! Întors-a fața Lui, ca să nu vadă până în sfârșit!"
32. Scoală-Te, Doamne, Dumnezeul meu, înalță-se mâna Ta, nu uita pe săracii Tăi până în sfârșit!
33. Pentru ce a mâniat necredinciosul pe Dumnezeu? Că a zis în inima lui: Domnul nu va cerceta!
34. Vezi, pentru că Tu privești la necazuri și la durere, ca să le iei în mâinile Tale; căci în Tine se încrede săracul, iar orfanului Tu i-ai fost ajutor.
35. Zdrobește brațul celui păcătos și rău, păcatul lui va fi căutat și nu se va afla.
36. Împărăți-va Domnul în veac și în veacul veacului! Pieriți neamuri din pământul Lui.
37. Dorința săracilor a auzit-o Domnul; la râvna inimii lor a luat aminte urechea Ta.
38. Judecă pe sărac și pe smerit, ca să nu se mai mândrească omul pe pământ.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.12.2010, 19:30:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

PSALMUL 19
Al lui David.

l. Să te audă Domnul în ziua necazului și să te apere numele Dumnezeului lui Iacob.
2. Trimită ție ajutor din locașul Său cel sfânt și din Sion să te sprijinească pe tine.
3. Pomenească toată jertfa ta și arderea de tot a ta bineplăcută să-I fie.
4. Dea ție Domnul după inima ta și tot sfatul tău să-l plinească.
5. Bucura-ne-vom de mântuirea ta și întru numele Dumnezeului nostru ne vom mări. Plinească Domnul toate cererile tale.
6. Acum am cunoscut că a mântuit Domnul pe unsul Său, cu puterea dreptei Sale.
7. Îl va auzi pe dânsul din cerul cel sfânt al Lui.
8. Unii se laudă cu căruțele lor, alții cu caii lor, iar noi ne lăudăm cu numele Domnului Dumnezeului nostru.
9. Aceștia s-au împiedicat și au căzut, iar noi ne-am sculat și ne-am îndreptat.
10. Doamne, mântuiește pe împăratul și ne auzi pe noi, în orice zi Te vom chema.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.12.2010, 23:57:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Un psalm pentru alungarea vrajmasilor,farmecelor,relelor etc


PSALMUL 139
Al lui David.

1. Scoate-mă, Doamne, de la omul viclean și de omul nedrept mă izbăvește,
2. Care gândeau nedreptate în inimă, toată ziua îmi duceau război.
3. Ascuțit-au limba lor ca a șarpelui; venin de aspidă sub buzele lor.
4. Păzește-mă, Doamne, de mâna păcătosului; scoate-mă de la oamenii nedrepți, care au gândit să împiedice pașii mei.
5. Pusu-mi-au cei mândri cursă mie și funii; curse au întins picioarelor mele; pe cărare mi-au pus pietre de poticneală.
6. Zis-am Domnului: "Dumnezeul meu ești Tu, ascultă, Doamne, glasul rugăciunii mele".
7. Doamne, Doamne, puterea mântuirii mele, umbrit-ai capul meu în zi de război.
8. Să nu mă dai pe mine, Doamne, din pricina poftei mele, pe mina păcătosului; viclenit-au împotriva mea; să nu mă părăsești, ca să nu se trufească.
9. Vârful lațului lor, osteneala buzelor lor să-i acopere pe ei!
10. Să cadă peste ei cărbuni aprinși; în foc aruncă-i pe ei, în necazuri, pe care să nu le poată răbda.
11. Bărbatul limbut nu se va îndrepta pe pământ; pe omul nedrept răutatea îl va duce la pieire.
12. Știu că Domnul va face judecată celui sărac și dreptate celor sărmani;
13. Iar drepții vor lăuda numele Tău și vor locui cei drepți în fața Ta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.12.2010, 19:18:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psaltira in Versuri : Psalmul 130

Doamne inima din mine n-a simtit trufie-n viata / Si nici ochii mei privirea n-au avut nicicand semeata ! / N-am umblat nici o clipita dupa lucruri mari si grele / Si n-am nazuit la cele peste puterile mele ! / Dimpotriva , al meu suflet , bland mereu pe-a vietii cale , / E ca pruncul care-n tarca de la sanul maicii sale ! / Asa , Doamne-i al meu suflet , in a lutului meu arca : / Bland si bun , precum e pruncul ce de sanul mamii-ntarca ! / Pune-ti deci a ta nadejde numa-n Domnul , Israile , / De acum si pana-n veacul veacului cu albe zile !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.12.2010, 20:50:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psaltira in versuri : Psalmul 132

Cat de bine si frumos e , cat de dulce fericire , / Ca sa locuiasca fratii in de-a pururea unire ! / E ca o mireasa sfanta , fara pret in adevar , / E ca o mireasma dulce , ce s-a irosit in par ! / E ca roua ce scanteie pe-a Ermonului poene , / E ca roua ce coboara pe Sion , ca plansu-n gene , / Caci acolo unde fratii stiu iubire-n veci sa-si poarte , / Binecuvanteaza Domnul si da viata fara de moarte .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 20.12.2010, 18:07:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

PSALMUL 85
O rugăciune a lui David.

l. Pleacă, Doamne, urechea Ta și mă auzi, că sărac și necăjit sunt eu.
2. Păzește sufletul meu, căci cuvios sunt; mântuiește, Dumnezeul meu, pe robul Tău, pe cel ce nădăjduiește în Tine.
3. Miluiește-mă, Doamne, că spre Tine voi striga toată ziua. Veselește sufletul robului Tău, că spre Tine, Doamne, am ridicat sufletul meu.
4. Că Tu, Doamne, bun și blând ești și mult-milostiv tuturor celor ce Te cheamă pe Tine.
5. Ascultă, Doamne, rugăciunea mea și ia aminte la glasul cererii mele.
6. În ziua necazului meu am strigat către Tine, că m-ai auzit.
7. Nu este asemenea ție între dumnezei, Doamne și nici fapte nu sunt ca faptele Tale.
8. Veni-vor toate neamurile pe care le-ai făcut și se vor închina înaintea Ta, Doamne și vor slăvi numele Tău.
9. Că mare ești Tu, Cel ce faci minuni, Tu ești singurul Dumnezeu.
10. Povățuiește-mă, Doamne, pe calea Ta și voi merge întru adevărul Tău; veselească-se inima mea, ca să se teamă de numele Tău.
11. Lăuda-Te-voi, Doamne, Dumnezeul meu, cu toată inima mea și voi slăvi numele Tău în veac.
12. Că mare este mila Ta spre mine și ai izbăvit sufletul meu din iadul cel mai de jos.
13. Dumnezeule, călcătorii de lege s-au sculat asupra mea și adunarea celor tari a căutat sufletul meu și nu Te-au pus pe Tine înaintea lor.
14. Dar Tu, Doamne, Dumnezeu îndurat și milostiv ești; îndelung-răbdător și mult-milostiv și adevărat.
15. Caută spre mine și mă miluiește, dă tăria Ta slugii Tale și mântuiește pe fiul slujnicei Tale.
16. Fă cu mine semn spre bine, ca să vadă cei ce mă urăsc și să se rușineze, că Tu, Doamne, m-ai ajutat și m-ai mângâiat.

__________________________________________________ _________________
Reply With Quote
  #40  
Vechi 20.12.2010, 21:31:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Psaltira in versuri : Psalmul 22

In tot ceasul vietii mele , Dumnezeu imi e Pastorul / Si , sub paza Lui Presfanta , de nimic eu nu duc dorul ! / In livezi cu iarba grasa El de-a pururea ma tine / Si ma-ndreapta , sa-mi sting setea la-nsorite ape line ! / Sufletul mi-L intareste , pentru numele Sau sfant / Si pe caile dreptatii , sub povata-I , pururi sunt ! / Daca-n valea umbrei mortii , pasii mei ar fi pe cale , / Nu m-as teme , caci alaturi am puterea dreptei Tale ! / In Toiagul Tau , Stapane , si in carja Ta de aur , / Eu imi aflu mangaierea , fiindca ele-mi sunt tezaur ! / Fata de vrajmasii-mi , Doamne , Tu-mi gatesti intru-na masa , / Undelemn imi pui pe frunte si mi-i cupa plina , rasa ! / Mila Ta sa ma-nsoteasca in tot ceasul vietii mele / Si in casa Ta , ma tine pururea ferit de rele !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Colinde,versuri. tigerAvalo9 Craciunul - Nasterea Domnului 30 15.12.2014 14:00:54
Rugaciuni in versuri ! + cristiboss56 Rugaciuni 102 29.06.2014 22:38:17
Versuri pe muzica - cine este autorul dorinastoica14 Generalitati 43 06.10.2012 19:53:33
Iron Maiden - adevarul din spatele unor versuri Brave New World Generalitati 18 04.08.2012 21:54:59
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul în versuri atud Rugaciuni 0 08.04.2008 22:22:52