Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.08.2011, 18:38:30
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila Vezi mesajul
Parintele Cleopa, fiind intrebat de un crestin cum sa gaseasca un duhovnic potrivit lui, a zis ca nu noi trebuie sa-l gasim pe duhovnic, ci el trebuie sa ne gasesca pe noi. Ce parere aveti despre lucrul acesta? Este posibil? Daca credeti ca da, cum considerati ca se intampla lucrul acesta? Sau… vi s-a intamplat sa va gasesca duhovnicul vostru pe voi?
Multumesc!
Doamne-ajuta!

Multi vor un duhovnic dintre preoti "vazatori cu duhul"... de unde stii ca un preot de mir din oras nu e mult mai avansat duhovniceste decat pti banui? Asa ceva nu se etaleaza.
Si-n plus, si de n-ar fi "vazator cu duhul", ce conteaza? nu conteaza chiar deloc, scripturile tot le stie, stie dogme si canoane, stie ce raspunsuri sa dea, si-n plus, sa nu uitam ca atunci cand spovedeste chiar Dumnezeu ii ghideaza raspunsurile.

Am si eu un mic sfat... indreptati-va si catre preotii tineri pentru spovedanie. La biserica unde ma duc sunt 3 preoti, 2 batrani si unul tanar. Cel tanar are cei mai putini enoriasi la spovedanie. Eu la el ma spovedesc.
Si ma ajuta si ma intelege, si a stiut ce sfaturi sa-mi dea legat de pacate pt care multi preoti ar fi ramas fara raspuns sau poate m-ar fi dat afara din biserica efectiv (m-am temut mult pt asta la prima spovedanie, recunosc...).

Repet: incercati si la duhovnici tineri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Mai potrivit xanixade Homosexualitatea 2 03.04.2012 23:08:02
Mi-a plecat duhovnicul :( onyx235 Generalitati 15 23.07.2011 04:20:55
Ce sa fac sa ma apropii de cel potrivit ptr.mine? anisoara Generalitati 15 12.06.2011 23:07:51
Cum sa ne alegem duhovnicul tigerAvalo9 Generalitati 18 15.04.2010 22:16:35