Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.03.2012, 14:52:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Finalul autobiografiei Părintelui Arsenie Boca:

Într-o iarnă, probabil prin 1941, ne trezim cu o avalanșă de oameni de toate vârstele și treptele, năpădindu-mă să stau de vorbă cu ei despre necazurile lor. Aci m-am trezit să fac duhovnicie cu oamenii, deși nu eram preot. Știam că tot ce pățesc oamenii, li se trage de pe urma greșelilor sau păcatelor. Așa m-am văzut silit să primesc preoția și misiunea majoră a propovăduirii lui Hristos-Dumnezeu adevărat și Om adevărat, precum și a sfințirii omului, ca să aibă pacea lui Dumnezeu în sine, absolut în orice împrejurări s-ar afla în viață. I-am învățat să fie curați față de oameni și față de Dumnezeu; să dea Cezarului ce e al Cezarului (ascultare cetățenească, dajdie etc.) și lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu (cuget curat, suflet purificat și trup curățit de patimi).

Despre această învățătură, martori îmi sunt toți cei ce-au ascultat povețele cele după Dumnezeu pe care li le-am dat: iubirea de Dumnezeu, iubirea de toți oamenii, fără deosebire, și viața curată, care fac cu putință reîntoarcerea noastră, a împlinitorilor, iarăși în Împărăția de obârșie, de unde ne-a trimis Dumnezeu spre scurtă cercare a cumințeniei și a iubirii noastre, pe pământ, în stadia și arena vieții.

Asta îmi este toată misiunea și rostul pe pământ, pentru care m-a înzestrat cu daruri – deși eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate părțile, ca să propovăduiesc iubirea lui Dumnezeu și sfințirea oamenilor prin iubire.

De alte gânduri și rosturi sunt străin.
sau altfel zis ,in concluzie, celebra zicala taraneasca : " Fa ce zice popa ,nu ce face popa !"
  #32  
Vechi 25.03.2012, 15:03:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
sau altfel zis ,in concluzie, celebra zicala taraneasca : " Fa ce zice popa ,nu ce face popa !"
Prietene cârteala aceata nu duce deloc la bine....tu faci cum crezi ... eu ți-am adus și îți mai aduc argumente câte vrei legate de ceea ce a făcut popa ... că ție îți place sau nu îți place, asta nu mai ține de mine ... un lucru este cert - încă unul care se împotrivește, dar care la timpul potrivit se va smeri.
  #33  
Vechi 25.03.2012, 15:05:49
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit re

Este suficient să mergi o dată la Prislop la mormântul părintelui și să te convingi că nicăieri în țara asta nu vezi un asemnea perelinaj, un perelinaj permanent (fie că e iarnă și frig, fie că e vară și cald), nu contează de ziua în care mergi, că e Luni, că e Marți ... Eu unul de fiecarea dată când am fost (și am fost în zile normale ale săptîmânii, nu în zi de sărbătoare sau Duminica) am constat acest lucru - mereu sunt perelini care pleacă, mereu sunt pelerini care vin - la mormântul părintelui. Oare nu faptele vorbesc ... sau mai presus sunt cârtelile?


Am fost si la mormantul dansului,am mai citit (e drept ca nu amanuntit) cate ceva din ideile sale !
Si pana sa nu vina bomba asta cu inregistarea,chiar eram interesat de personalitatea si ideile acestui mare monah roman !

Insa acuma, nu mai cred ca mai am acelasi entuziastm,si cand voi trece prin preajma Prislopului,ma voi gandi,poate de doua ori daca e bine,sa mai trec pe acolo sau nu !!!

Din pacate,sau din fericire, fiinta umana este psihologic si constructiv inclinata sa-si faca idoli si dintre semeni !!!
Vedem acest fenomen zilnic, la un nivel gregar si comun,in mass-media !

Acelasi fenomen se intampla uneori si la nivele mai inalte, adica la nivelul credintei si al spiritualitatii !
Noi oamneii,fiinte comunicative, si sociale, avem o mare nevoie de modele,in care sa credem,dupa care sa ne orientam si formam !
In primii ani de viata, ne sunt parintii, bunicii,sau diversi cunoscuti !
Apooi evoluand spiritual,moral, dorim sa ne facem modele si idoli din oameni ai biserici, pe care ai presupunem a fi avand o inalta viata spirituala si morala !

Atunci cand statuile noastre,ridicate la inaltimi ametitoare,sunt lovite cu ciocanul citicii,si suna a gol,pe dinauntru,ne prabusim si noi de la o mare inaltime . Sau ,pentru a nu ne prabusi,continuam sa ne mintim pe noi insine,tocmai pt ca avem o mare nevoie de modele in care sa credem !
  #34  
Vechi 25.03.2012, 15:15:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini l-au ascultat!
  #35  
Vechi 25.03.2012, 15:26:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Am fost si la mormantul dansului,am mai citit (e drept ca nu amanuntit) cate ceva din ideile sale !
Si pana sa nu vina bomba asta cu inregistarea,chiar eram interesat de personalitatea si ideile acestui mare monah roman !
Vezi tu frate ... cât de ușor ne schimbăm credința ... cât de slabi suntem în credință.

Ia cerceteză-l tu pe părintele, citește Cărarea Împărăției și căteva mărturii ale altor duhovnici despre părintele Arsenie și apoi vino să discutăm.

Apropo Părintele Dumitru Stăniloaie îți spune ceva? Părintele Teofil Părăian? Părerea lor contează pentru tine? Oameni care au fost apropiați de părintele ... restul sunt doar comentarii în neștiință de cauză ...adică din auzite mai mult...
  #36  
Vechi 25.03.2012, 15:28:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu aceasta atitudine,de a pune obrocul peste ceea ce venerabili si cinstiti parinti ai bisericii,au crezut de cuviinta sa vorbeasca la un momentdat !
Mantuitorul insusi,ne indica in sfanta evanghelie,calea de a cauta adevarul,singurul care ne poate face liberi !

De ce sa astupam si sa blocam drumul pe care putem merge inspre cautarea adevarului ?
Nu este oare aceasta vointa celui atoate-inselator ???

Deci sa fim atenti,si sa nu cadem in capcana de a ne face fetisuri din oameni,mai mult decat e sanatos pentru spirit !!!
In definitiv, inafara de Insusi Mantuitorul(care a avut si o parte umana!) ,care alt om traitor
al istoriei trebuie considerat tabu ???
Atunci stai si barfeste singur in ziua de Bunavestire!
Noi n-om arunca cu noroi in nici unul din parintii acestia!!!!

Du-te la Prislop si intreaba-l pe parinte chiar la mormantul lui. Ti-a raspunde!
Sau la Techirghiol, acolo in curte e mormantul parintelui! Si dansul ti-a raspunde!

Last edited by Adriana Cluj; 25.03.2012 at 15:34:08.
  #37  
Vechi 25.03.2012, 15:42:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ că nu s-a înțeles adevăratul rost al Maicii Zamfira ... și mulți spun că părintele a trăit cu ea... alții veneau și spuneau că are și copiii părintele. La aceste atacuri părintele răspundea senin "Da, am mulți copiii ... mai mari și decât mine" ... el se referea la copiii lui duhovnicești - dar se pare că puțini au înțeles acest aspect.

Părintele a salvat-o de trei ori de la sinucidere pe Maica Zamfira, pentru el era important fiecare suflet ... el așa a dorit ca lumea să-l vorbească de rău, nu bine....se ferea ca cineva să-i spună sfânt. Toată povestea asta cu Maica Zamfira a fost și este doar pentru cei smintiți...cum să poți crede că părintele și-a pătat sufletul și haina monahală cu o femeie? Doar atât de îngust putem gândi?

Last edited by ovidiu b.; 25.03.2012 at 15:46:33.
  #38  
Vechi 25.03.2012, 15:44:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
s-a deschis o erezie de la acest parinte ,mai ales din slaba gandire a credinciosilor si intelegerea lor ne conduita dupa invataturile Sfintilor Parinti si in Duhul Lui Dumnezeu ,ca trebuie a ne hrani din nectarul lasat de acestia si daca este cazul ceea ce aici nu este,pentru cum am mai mentionat si in alte parti ,nu indeplineste cele randuite de Sfintii Parinti pentru Canonizare (trecerea oficiala in randul Sfintilor),sa fie cinstit si proclamat ca Sfant,ceea ce multi care au evlavie la el il descrie astfel;poate fi respectat,dar nu cinstit ca Sfant,nu trebuie sa dam titlul de Sfant oricui la nimereala,nu este de joaca cu lucrurile Sfinte(au ajuns oile sa pastoreasca pastorul)lipsa SMERENIEI exclude Sfintenia;sa ne ferim de erezie ca desparte de Dumnezeu in loc sa uneasca;
pentru cei care poarta evlavie parintelui Arsenie Boca,sa aiba grija ca prin ce fac sa nu devina o grupare cum de altfel a devenit si Oastea Domnului;omul Sfinteste locul,nu locul pe om.
sa ne bucuram de toate,rele si bune,si sa dam slava Lui Dumnezeu.
'...toate ne sunt ingaduite,dar nu toate ne sunt de folos.'
Poate ca Parintele Arsenie Boca nu este sfant. Eu nu am spus ca este sfant. Dar nici ca nu este. Este destul de greu sa avem toate informatiile. De accea canonizarea o face Biserica.
Dar de unde stiti dvs ca nu este sfant? Care este erezia lansata sau sustinuta de parintele Arsenie? Ce usor e sa ridicam piatra si sa ne dam cu parerea. Eu sunt de obicei radical si dur, dar cand sunt asa stiu pe ce ma bazez. Dvs pe ce va bazati cand spuneti ca parintele nu e sfant si ca "deschide" erezii?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #39  
Vechi 25.03.2012, 17:06:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu."
adica ... el este mare, dar eu sunt mult mai mare ...
frumoasa lectie de smerenie.
  #40  
Vechi 25.03.2012, 17:10:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
este adevarat ca Arsenie Boca a avut legaturi cu legionarii?
multi au avut.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27