Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.05.2011, 09:25:07
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am licenta in inginerie chimica. Asta implica sa stii si multa fizica, inclusiv fizica cuantica, si multe altele. Plus ca am citit lucrari stiintifice si din domenii care nu tin neaparat de stiinta chimiei, dar care pot avea tangentza, de exemplu biologia.
Dar s-o crezi tu ca am sa discut cu gulgutieri diversionisti care isi fac cultura de pe net.
Ma lasa rece lista ta de cunostinte cu care vrei sa pari destept. Niste argumente logice ar fi fost mult mai eficiente! Am facut si eu cursuri de cuantica si asa nu-mi da dreptul sa jignesc pe forumuri. Habar n-ai ce am citit si nici nu ai raspuns la subiect. Oricum asta am vrut sa demonstrez. Crestinii sunt extrem de rationali cand vine vorba de greselile altora dar se complac in propria ignoranta daca le sustine credinta. Nu esti deloc deosebit ce ceilalti crestini care nu stiu cuantica. Si ei reactioneaza la fel de violent cand vine vorba de critica rationala asupra religiei. Ti-am spus ca discutia o sa fie interesanta. Mai ales ca eu discut cu "gulgutieri" care-si fac cultura dintr-o singura carte dovedit gresita si veche de mii de ani, timp in care lumea a evoluat conform cu articolele de biologie pe care le-ai citit.

PS in articolele de biologie pe care le-ai citit scria cumva ca liliecii sunt pasari?

Last edited by ai2; 31.05.2011 at 09:40:00.
  #32  
Vechi 31.05.2011, 10:21:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Crestinii sunt extrem de rationali cand vine vorba de greselile altora dar se complac in propria ignoranta daca le sustine credinta. Nu esti deloc deosebit ce ceilalti crestini care nu stiu cuantica. Si ei reactioneaza la fel de violent cand vine vorba de critica rationala asupra religiei. Ti-am spus ca discutia o sa fie interesanta.
Sunt si crestini ortodocsi care cu ajutorul lui Dumnezeu studiaza si inteleg stiinta.
Putem discuta strict din puct de vedere stiintific despre univers (mecanica cuantica, teoria relativitatii etc).

Repet stiinta este doar o "unealta" prin care omul intelege existenta universului, studiind fenomenele prin observatie si rationament. Divinitatea nu face parte din obiectul stiintei, de accea stiinta nu poate fi folosita pentru a infirma existenta lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
PS in articolele de biologie pe care le-ai citit scria cumva ca liliecii sunt pasari?
Nu tot ce zboara este pasare. :D

Te rog sa adaugi si urmatoarea intrebare: Balenele, delfinii sunt pesti?

Doresc sa te asigur ca in facultatile de teologie se studiaza corespunzator dogmatica ortodoxa si bineinteles stiinta nu este neglijata si nici tratata necorespunzator ci se urmareste metodologia sfintilor parinti.

Sunt impotriva fanatismului si fundamentalismului religios (mai ales cel ortodx crestin).
  #33  
Vechi 31.05.2011, 10:38:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Momentul crearii vietii artificiale (la nivel celular) este mai aproape decat crezi.
Ce vei mai spune atunci?!
Clonarea, inseminarea in vitro se fac tot pe baza principiului (legii) vietii biologice pe care a pus-o Dumnezeu in natura.

Ingineria genetica se "joaca" (modifica) cu formele de viata bilogica, insa nu poate modifica insasi principiul de viata biologica dat de Creator. Sper ca intelegi diferenta.

Legile stiintei sunt date de Dumnezeu si universul asculta de ele.

Materia este creata de Dumnezeu! Legile stiintei sunt create de Dumnezeu. Materia asculta de legile stiintei.
Nici o fiinta din univers nu poate crea (materie sau vreo lege a stiintei)! Nici o fiinta din univers nu poate modifica vreo lege a stiintei.

Last edited by Eugen7; 31.05.2011 at 12:00:09.
  #34  
Vechi 31.05.2011, 13:49:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Clonarea, inseminarea in vitro se fac tot pe baza principiului (legii) vietii biologice pe care a pus-o Dumnezeu in natura.

Ingineria genetica se "joaca" (modifica) cu formele de viata bilogica, insa nu poate modifica insasi principiul de viata biologica dat de Creator. Sper ca intelegi diferenta.

Legile stiintei sunt date de Dumnezeu si universul asculta de ele.

Materia este creata de Dumnezeu! Legile stiintei sunt create de Dumnezeu. Materia asculta de legile stiintei.
Nici o fiinta din univers nu poate crea (materie sau vreo lege a stiintei)! Nici o fiinta din univers nu poate modifica vreo lege a stiintei.
Nu ma refeream la clonare, fertilizare, manipulare genetica, etc.
Ci la crearea vietii din neviata.
  #35  
Vechi 31.05.2011, 13:55:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu ma refeream la clonare, fertilizare, manipulare genetica, etc.
Ci la crearea vietii din neviata.
Adica te refereai la urmatorul aspect: ia omul de stiinta atomii si pe baza legilor stiintei (despre care teologia ortodoxa afirma ca sunt create de Dumnezeu), pe baza principiului vietii biologice (ADN) face o celula biologica vie.
Deci nu putem spune ca omul creza viata!
  #36  
Vechi 31.05.2011, 14:06:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici măcar n-o să reușească asta vreodată.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #37  
Vechi 31.05.2011, 14:14:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nici măcar n-o să reușească asta vreodată.
Au reusit oamenii de stiinta sa modifice genetic bacteria coli, astfel incat sa se hraneasca cu celuloza si sa produca biodiesel. Nu e mare lucru sa faca si asta cu stiinta actuala.

http://gcep.stanford.edu/research/fa...synthesis.html
http://www.smartplanet.com/blog/smar...biodiesel/3754

Nu trebuie sa ne smimtim sau sa ne poticnim. Credinta noastra este in Hristos Iisus cel inviat din morti. El ne da viata in Sfanta Sa Biserica prin Sfintele Taine.

Dumnezeu este Creatorul creatiei dar nu este insasi creatia! Teologia ortodoxa apofatica subliniaza foate bine aceste aspecte.
  #38  
Vechi 31.05.2011, 14:35:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Adica te refereai la urmatorul aspect: ia omul de stiinta atomii si pe baza legilor stiintei (despre care teologia ortodoxa afirma ca sunt create de Dumnezeu), pe baza principiului vietii biologice (ADN) face o celula biologica vie.
Deci nu putem spune ca omul creza viata!
"Omul nu va putea vreodata sa creeze viata" - este un citat de multe ori redat de creationisti.
Iata ca desi acest moment nu a venit, deja s-au gasit deja explicatii.
  #39  
Vechi 31.05.2011, 14:54:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Omul nu va putea vreodata sa creeze viata" - este un citat de multe ori redat de creationisti.
Iata ca desi acest moment nu a venit, deja s-au gasit deja explicatii.
Fii rational.

Viata biologica presupune 2 componente importante pe care (atat din punct de vedere stiintifc cat si teologic ortodox) nici o fiinta din univers nu le poate crea si nici distruge:
1) materie (atomi)
2) legile stiintei

Astfel, teologia ortodoxa afirma fara echivoc ca doar Dumnezeu este Creator!
Omul "prelucreaza" materia in baza legilor stiintei deja existente.

Daca tu intr-o zi insorita tii o lupa (la distanta potrivita) deasupra unei foi de hartie, iar hartia ia foc, poti afirma ca ai creat foc? sau spui ca ai facut foc? Intocmai este si cu viata biologica, omul nu poate spune niciodata ca poate crea viata ci doar eventual ca poate face celule vii, din materia existenta, in baza legilor stiintei mai exact in baza legilor vietii biologice care exista in natura.

Last edited by Eugen7; 31.05.2011 at 14:58:52.
  #40  
Vechi 31.05.2011, 15:18:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Fii rational.

Viata biologica presupune 2 componente importante pe care (atat din punct de vedere stiintifc cat si teologic ortodox) nici o fiinta din univers nu le poate crea si nici distruge:
1) materie (atomi)
2) legile stiintei

Astfel, teologia ortodoxa afirma fara echivoc ca doar Dumnezeu este Creator!
Omul "prelucreaza" materia in baza legilor stiintei deja existente.
Eu zic ca sunt destul de rational. Dar tu fortezi putin sensul cuvantului ratiune.

Eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta dualitate.
Intr-un fel se gandeste atunci cand se considera ca stiinta nu va trece peste un anumit prag si cu totul altfel se gandeste atunci cand o face.
Vorba lu' Perversu' ... ori suntem consecventi, ori nu mai suntem ...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia ortodoxa (patristica, academica) si stiinta (paradigma stiintifica actuala) Eugen7 Dogmatica 199 19.02.2013 19:40:14
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48