Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.04.2010, 08:52:55
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Aceasta icoana e neortodoxa,cum se vede acolo e de la catolici.

La crestini ortodocsi se vede de multe ori pe Sfantul Arhanghel Mihail reprezentat avand o hartie pe care scrie:
"Sa stam bine" in amintirea a ce zis Sfantul Arhanghel Mihail asa oprind caderea Sfintilor Ingeri.
Ai dreptate, insa eu nu am spus ca este o icoana ortodoxa, am afirmat ca este vorba despre o imagine a Sf.Arhanghel Mihail.

In definitiv, privind-o, privesc si cinstesc chipul Sf.Arhanghel, nu pictorul si nici lucrarea sa.
Incerc pe cat posibil sa pastrez acel echilibru care sa ma tina pe linia de plutire si sa evit extremele periculoase.
Dar asta este o alta discutie pe care nu doresc sa o incep aici si acum.

In viata noastra de ortodocsi e destula amaraciune, durere, lacrimi si uneori infrangeri in plan material, fara de care insa nu ar fi posibila simtirea mangaierii si alinarii pe care o aduce Domnul. Posibil de aici sa fie si aceasta atractie fata de victoria asupra raului pe care o reprezinta aceasta imagine. Cine poate sti ?

Last edited by carmina; 18.04.2010 at 09:25:16.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.04.2010, 10:28:28
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu raman la parerea ca fiecare om are Sfant inger pazitor.
Nu cred ca s-a dat dogma de Sfintii Parinti ca numai cei botezati in numele Preasfintei Treimi au Sfinti Ingeri pazitori.
Stiu rugaciunea aceea de dimineata care zice asa de aceea am si deschis topicul acesta,dar rugaciunea aceea cine stie de cand e introdusa in BO,nu scrie acolo ca ar fi a vreunui Sfant Parinte cum scrie la alte rugaciuni de dimineata ca sunt a Sfantului Macarie cel Mare,sau a Sfantului Vasile cel Mare sau ale Sfantului Ioan Gura de Aur.
Si eu cred la fel!
Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu scrie cine a scris-o, e o compilatie de citate din scripturi si din scrierile unor parinti.

Nu stiu, eu nu cred in nenoroc si nici in noroc. Sunt sigura ca Dumnezeu stie foarte bine ce face cu fiecare si ca trimite sufletele la o adresa precis dpdv al timpului/spatiului. Cred ca un ortodox are multi talanti si ajutoare (harul de la botez, inger pazitor, Biserica si tainele sale) in a ajunge la Dumnezeu si ca raspunsul pe care il dam noi va fi mult mai greu decat unul care n-a avut toate acestea.

Iar ce mi se pare mie drept sau nedrept nu are nici o relevanta. Cred ca ar trebui sa fim ENORM de recunoscatori in primul rand. Sa ne cutremuram. Si sa citim capitolele 2 si 3 din epistola catre romani :)
Eu n-am incredere decat in Sfintii Parinti, nu ma intereseaza infloriturile altora!
Vreau sa stiu care Sfant a spus ca numai la Botez se primeste inger pazitor!
Gata, "prostestez" ca m-am enervat
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.04.2010, 15:52:47
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citind postarile unor forumisti de pe acest topic imi este greu sa cred ca niste oameni care folosesc totusi internetul si au acces la informatii cred in povesti pentru adormit copiii.Conform unor statistici in fiecare zi pe planeta mor 50000 de copii din care 20000 de foame.Ce fac atunci ingerii pazitori ai acestora,..ce pazesc?Dar la cutremure sau alte calamitati unde mor cu miile...nevinovati,de toate varstele..unde le sant ingerii pazitori.Cum puteti trai fara sa va intrebati ...de ce toate astea?Unde e iubirea de care vorbim..si in care ne innecam sperantele..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.04.2010, 16:59:07
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Si tu crezi ca daca nu crezi in Dumnezeu asta rezolva problemele saraciei in lume?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.04.2010, 17:12:47
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Ai dreptate, insa eu nu am spus ca este o icoana ortodoxa, am afirmat ca este vorba despre o imagine a Sf.Arhanghel Mihail.

In definitiv, privind-o, privesc si cinstesc chipul Sf.Arhanghel, nu pictorul si nici lucrarea sa.
Incerc pe cat posibil sa pastrez acel echilibru care sa ma tina pe linia de plutire si sa evit extremele periculoase.
Dar asta este o alta discutie pe care nu doresc sa o incep aici si acum.

In viata noastra de ortodocsi e destula amaraciune, durere, lacrimi si uneori infrangeri in plan material, fara de care insa nu ar fi posibila simtirea mangaierii si alinarii pe care o aduce Domnul. Posibil de aici sa fie si aceasta atractie fata de victoria asupra raului pe care o reprezinta aceasta imagine. Cine poate sti ?
Facuta cu "schepsis" fotografia,imbina cu multa maiestrie femininul-masculinul.Probabil de aceea place atat de mult...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.04.2010, 17:14:17
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Conform unor statistici in fiecare zi pe planeta mor 50000 de copii din care 20000 de foame. Ce fac atunci ingerii pazitori ai acestora,..ce pazesc?
Ingerii pazitori ai unor astfel de suflete ar trebui sa fim noi, tu si cu mine, fireste nu pentru cei din celalalt capat al lumii, ci din tarisoara noastra, din orasul nostru, de prin locul pe unde stam. Este treaba noastra sa facem ceva, iar daca nu facem e vina noastra ca unii mor sau sufera de foame. Numai mancarea care se arunca la gunoi din restaurante(sau pe care o aruncam noi) si tot felul de alte locuri ar fi suficienta sa hraneasca aceste fiinte de care nu ne pasa noua lumii care cat de cat o ducem mai bine.
Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Dar la cutremure sau alte calamitati unde mor cu miile...nevinovati,de toate varstele..unde le sant ingerii pazitori.Cum puteti trai fara sa va intrebati ...de ce toate astea?
Nu e usor sa privesti un Pamant care geme de durere, in fiecare zi ne vin la ureche parca din ce in ce mai multe vesti groaznice si parca devenim tot mai insensibili. Si daca te uiti prin Scripturi spune ca astea sunt doar inceputul durerilor. As compara situatia actuala cu aceea din Vechiul Testament in care poporul fiind nemultumit, Dumnezeu si-a "luat mana" Sa protectoare si oamenii au fost atacati de tot felul de taratoare, de serpi si multi au murit. Si lumea noastra cred ca experimenteaza asa ceva dar la un nivel mult mai ridicat, Dumnezeu ne lasa sa vedem cum este fara protectia Sa, noi insine dandu-L afara de pe unde am putut. Si totusi cei mai multi nu tanjim dupa interventia Sa. Ba mai rau, ridicam pumnul, ne umplem de manie importriva Celui care ne vrea binele, dar pe care noi de multe ori nu mai avem puterea si nici dorinta sa-l alegem. Ne-am obisnuit cu ale noastre, mergem mai departe cum am fost obisnuiti, nu ne mai trebuie nimic. Pacatele noastre ale tuturor genereaza nenorocirea, neimplicarea, nici macar in rugaciune lasa drum liber oricarei catastrofe. Nu ne mai pasa de nimeni si nimic, decat de noi, dar cateodata nici macar atat.
Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Unde e iubirea de care vorbim..si in care ne innecam sperantele..
Pai, iubirea, nu e. Unul dintre semnele revenirii Mantuitorului este acesta, anume ca dragostea celor mai multi se va raci, va disparea. Iar cand omul nu mai are dragoste, nici macar pentru persoana lui de multe ori, atunci devine altceva. Nu ne ramane decat sa ne rugam sa nu fim dintre aceia, dar nu pentru o dragoste care sta comod in fotoliu, ci care se implica, se duce, se intereseaza, nu vede numai folosul sau.

Last edited by almaris; 18.04.2010 at 17:18:30.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.04.2010, 17:19:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ingerii pazitori au toti oamenii.Sa nu uitam ca Dumnezeu nu este crestin,budist sau musulman.Suntem toti egali in fata lui Dumnezeu,daca nu am avea toti ingeri pazitori ar insemna ca nu am fi toti egali,unii ar avea si altii nu,altii ar fi dezavantajati etc.
Ingeri pazitori au toti,viata de la Dumnezeu au toti.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.04.2010, 17:49:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

tigeravalo9 - sunt curios.

Dumnezeu Hristos pt ce a mai murit? Daca nu este crestin , nici budhist, nici musulman?
De ce s-a mai rastignit? Ca oricum Dumnezeu ii iubea pe oameni, pe toti la fel, ii mantuieste pe toti, pt ce s-a rastignit?

Asa din cartile pe care le-ai citit tu despre Hristos imi raspunzi si mie?
Ca ii iubesti pe oameni (pe forum) am inteles, dar cat de mult il iubesti tu pe Hristos ca sa imi zici mie ca a murit degeaba?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.04.2010, 18:04:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
tigeravalo9 - sunt curios.

Dumnezeu Hristos pt ce a mai murit? Daca nu este crestin , nici budhist, nici musulman?
De ce s-a mai rastignit? Ca oricum Dumnezeu ii iubea pe oameni, pe toti la fel, ii mantuieste pe toti, pt ce s-a rastignit?

Asa din cartile pe care le-ai citit tu despre Hristos imi raspunzi si mie?
Ca ii iubesti pe oameni (pe forum) am inteles, dar cat de mult il iubesti tu pe Hristos ca sa imi zici mie ca a murit degeaba?

Hristos judeca pe oamenii crestini dupa legile pe care toti le cunoastem iar pe cei de alte credinte dupa anumite legi,alte legi.Tu iti imaginezi un musulman care sa zicem a fost un om bun ,se ruga la Dumnezeu(la Allah),iubea,era un om corect etc ca nu se mantuieste pentru ca e musulman?Exista alte legi pentru judecarea acestor oameni.
Eu ma refeream ca e ilogic sa spui ca numai crestinii au inger pazitor asta ar insemna ca Dumnezeu iubeste pe cineva mai mult decat pe altul ceea ce nu e corect si adevarat.Noi suntem egali in fata lui Dumnezeu.Normal,crestinismul este adevarat,adica religia lui Hristos,Hristos este Dumnezeu dar Dumnezeu nu face diferente intre oameni care nu au nicio vina ca s-au nascut budisti sau musulmani.
Vezi ca Biserica Catolica spune ca toti avem ingeri pazitori?De ce nu ar fi asa?
Care ar fi motivul si de ce unii nu au si altii au?Gandeste-te putin

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.04.2010, 18:11:52
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

De ce s-a rastignit Hristos?
Putea sa judece si inainte pe evrei dupa legile evreiesti, pe musulmani dupa legile lor si asa mai departe?

Pt ce s-a rastignit? Pt ce a mai fost nevoie de jertfa daca noi ne putea mantuii si daca eram budisti, musulmani, pagani, satanisti si avand o viata morala .

Pt ce?
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor georgeval Generalitati 54 10.08.2010 15:29:27
Ingerul pazitor CalinAndrei Intamplari adevarate 1 31.05.2010 12:29:21
Ingerul pazitor Dodi Intamplari adevarate 26 19.10.2009 03:28:03