Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.04.2013, 18:49:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că obișnuim să căutăm și să oferim soluții pentru toate, încercând să dobândim pricepere. Însă poate uităm prea adesea că harul se revarsă și peste cei nepricepuți dacă sunt smeriți. La întrebările de mai sus eu nu găsesc răspunsuri/soluții. Știu doar că trebuie să ne smerim, golindu-ne de sine, să ne rugăm și să nădăjduim în mila Domnului.
Căsătoria o înțeleg ca taină și în sensul că este un permanent mister, niciodată pe deplin dezlegat, care-ți dă de lucru până la sfârșit. Cel mai important îmi pare ca amândoi cei care o alcătuiesc să fie hotărâți cu adevărat să o ducă până la capăt orice s-ar întâmpla; și să n-o lase să moară.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.04.2013, 19:01:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Unii, totuși, au descoperit soluția: autonomie și decentrare. La care aș adăuga: cooperare.
Și scopuri comune, supra-individuale.

Cum ne ajută Biserica în acest travaliu de dezvoltare personală și familială? (întreb pentru îmbogățirea imaginii cu soluții, pentru aducerea din nou la cunoștință, iar nu pentru a pune la îndoială)
Cum ne dezvoltăm în Biserică, împreună și individual
, mai bine spus (ca să nu pară că noi suntem una - Biserica e alta, iar noi așteptăm pică pară mălăiață de la un fel de Big Brother) în sensul acesta?
Drumul e lung, de o viață. Iar unirea cred că este tot mai strânsă pe măsură ce timpul trece, sufletele celor doi se întrepătrund tot mai strâns, ajungând uneori și să se confunde, să nu mai știi, spre exemplu, dacă un anume lucru ți-a plăcut dintotdeauna sau îți place pentru că ei îi place.
Dar devenirea în Biserică este mai mult decât o armonizare prin renunțare, grijă de celălalt, completare ș.cl.; să nu uităm că este în primul rând o devenire întru Hristos. Mă tem că de multe ori tocmai pe Cel care ne unește Îl lăsăm deoparte, căutându-ne doar pe Noi.
Lepădarea de sine pe care ne-o propune Hristos este pentru a-I trăi lui, însă îi este favorabilă și celui dimpreună cu noi, pentru că abia atunci vom începe să-l iubim cu adevărat.
Și dacă avem duhovnic bun, el ne va asista de câte ori i-o vom cere, distingând cu pricepere piedicile lăuntrice care nu ne lasă să iubim desăvârșit.
Când ești singur ai mai puține de spovedit decât atunci când ești căsătorit, pentru că îți lipsește „de-iubitul”, cel față de care îți vei constata insuficiențele, defectele, păcatele, că vrei sau nu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.04.2013, 19:37:54
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că obișnuim să căutăm și să oferim soluții pentru toate, încercând să dobândim pricepere. Însă poate uităm prea adesea că harul se revarsă și peste cei nepricepuți dacă sunt smeriți. La întrebările de mai sus eu nu găsesc răspunsuri/soluții. Știu doar că trebuie să ne smerim, golindu-ne de sine, să ne rugăm și să nădăjduim în mila Domnului.
Căsătoria o înțeleg ca taină și în sensul că este un permanent mister, niciodată pe deplin dezlegat, care-ți dă de lucru până la sfârșit. Cel mai important îmi pare ca amândoi cei care o alcătuiesc să fie hotărâți cu adevărat să o ducă până la capăt orice s-ar întâmpla; și să n-o lase să moară.
Frumos spus!
in intelesul crestin.

in intelesul deformat crestin, de atatea ori oamenii se pacalesc pe ei si fie isi asuma mai mult decat pot duce, pentru ca se simt obligati de vocea unei constiinte deformate, care ii biciuie, fie in partea cealalta, cu cinismul unei hotarari lipsite de dragoste reala isi duc casnicia indiferent ce s-ar intimpla (in sensul de cate victime nevinovate lasa in urma), fie cu inconstienta lasa greutatea pe umerii celuilalt pe care vrut nevrut il "hotarasc" sa o duca. Daca nu exista simultan si constientizarea tainei in Hristos (cu dragostea reala, reciproca si in Hristos) si constientizare de sine cat mai detaliata si subtila, din partea amandurora, moare oricum
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.04.2013 at 19:58:01.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.04.2013, 20:06:13
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Lepădarea de sine pe care ne-o propune Hristos este pentru a-I trăi lui, însă îi este favorabilă și celui dimpreună cu noi, pentru că abia atunci vom începe să-l iubim cu adevărat.
Și dacă avem duhovnic bun, el ne va asista de câte ori i-o vom cere, distingând cu pricepere piedicile lăuntrice care nu ne lasă să iubim desăvârșit.
Când ești singur ai mai puține de spovedit decât atunci când ești căsătorit, pentru că îți lipsește „de-iubitul”, cel față de care îți vei constata insuficiențele, defectele, păcatele, că vrei sau nu.
Lepadarea de sine, ca stradanie a omului, in mod real nu poate exista (ca schimbare) / progresa, decat in masura in care ne vedem pe noi, ne constientizam.
Adeseori oamenii ii vad pe ceilalti, dar nu se vad/constientizeaza pe sine.
Sau ii vad pe ceilalti prin prisma filtrelor/sabloanelor/etichetelor proprii.
Insa din pacate marea majoritate a timpului/interactiunilor cu cei din jur oamenii sint pe "pilot automat" (gesturi pe care nici nu constientizam ca le facem, nici nu ne-ar da prin cap ca ar putea fi percepute de catre ceilalti altfel decat le percepem noi / sau poate ca uneori nici noi nu le mai stim intelesul originar... , pt ca sint moduri f bine exersate, obisnuinte ale noastre, facute automat, la orb) si nu constientizam ce facem/ce nu facem/consecinte/implicatii, etc. Atat de des ranim pe cei din jur asa! Ca niste orbi.
Intradevar Dumnezeu (prin rugaciunea duhovnicului) poate lumina intelegerea, iar duhovnicul sa ghideze, dar doar a celui care o cauta si care este atent la sine si dornic de intelegere. Este Harul Lui ce transfigureaza mintea omului si ii da intelegerea corecta.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.04.2013 at 20:16:26.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.04.2013, 14:49:03
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Uneori acest "noi" funcționează ca un slogan. Nu e nici priceput, nici practicat. E numai aplicat la repezeală, de dragul modului cum sună, mai întâi.
Fapt e că sunt, mereu, două feluri de "noi": "noi" al meu și "noi" al tău. Fiecare cu "noi"-ul lui...

Or, vindecarea de această încă mai periculoasă nebunie, este Hristos.
Nu suntem "noi", cu-adevărat, decât în El și prin El.
Orice alt fel de "noi" e tot al "eu"-lui. Al eului meu, al eului tău...
Dar noi zicem pas când Domnul zice "Noi". Nu "Noi", ci "noi", răspunde când soțul, când soția. Acest nenorocit "noi" al meu, al tău, al orișicui...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 24.04.2013, 17:24:17
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Adica nu este doar un slogan, ci este "noi-ul" umanitatii noastre cazute
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.04.2013, 18:56:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: Barbatul(sau femeia) nu este sigur/a daca omul ales este inr-adevar cel potrivit pentru comuniunea in doi,insa isi da seama la ceva timp dupa ce au facut cununia religioasa...ce este de facut in cazul acesta?...
La Cluj,in curtea unei foste manastiri,a fost recent descoperit un mormant,din perioada dintre 1450 si 1550,in care sunt inmormantati doi tineri,in jurul varstei de 30 de ani.Barbatul si femeia se tin de mana si au fost porecliti in presa internationala ,,Romeo si Julieta"cu precizarea ca,spre diferenta de cei doi eroi celebrii,tinerii de la Cluj nu s-au sinucis pt ca altfel nu ar fi fost inmormantati acolo.Grecii de la Archaeology&Arts sustin ca asemenea cazuri de inhumare in perioada medievala respectiva sunt rare.Barbatul are o leziune severa,osul sternului este distrus,fie intr-un accident fie intr-un conflict.Cercetatorii sunt de parere ca femeia ar fi putut muri de durere la aflarea vestii.Huffington Post a scris despre cei doi indragostiti,sot si sotie cel mai probabil,faptul ca ,,barbatul si femeia au fost ingropati tinandu-se de mana,fiind parca legati de o imbratisare vesnica a dragostei".
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.04.2013, 12:04:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Adica nu este doar un slogan, ci este "noi-ul" umanitatii noastre cazute
Când "noi" al meu se ține de mână cu "noi" al tău,
sunt toate șansele ca nu doar în secoli, cum frumos postă Pelerinul, să rămânem uniți, ci încă mult mai mult. Practic, în vecii vecilor.

Umanitatea mea căzută își dă mâna cu umanitatea căzută a celuilalt, iar Hristos consfințește acest gest ascensional așezîndu-l ca pe un luminător în cerul nou al veșniciei.
E doar un semn văzut, acela din mormânt, ce bate secolii prin Cluj...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.04.2013, 13:52:32
alexandraa alexandraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2013
Mesaje: 1
Implicit logodna

Buna ziua am si eu o intrebare ... as dori sa stiu daca se mai fac logodne sau slujbe de sfintire a verighetelor?????
Va rog frumos sa imi raspunda cineva, eu am trimis mail la Patriarhie insa nu am primit nici un raspuns.
As vrea sa fac acum logodna sau cum so numi ea si la anu sa fac cealalta jumatate de slujba sau ma rog ce so mai face.
Va multumesc frumos si as dori un raspuns cat se poarate de repede.
Am mai incercat si pe la Biserici insa am intalnit doar Preoti care au spus ca ei nu fac,sau daca cineva stie vrun preot sau o biserica unde as putea sa merg sa o fac.
Va multumesc inca odata!!!!!!!!

Last edited by alexandraa; 26.04.2013 at 13:55:19.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.04.2013, 23:33:40
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandraa Vezi mesajul
As vrea sa fac acum logodna sau cum so numi ea si la anu sa fac cealalta jumatate de slujba sau ma rog ce so mai face.
Vrei cumva să te apropii de curăție și fericire sau, mă rog, cum i-o mai zice?....
Și să faci cele plăcute Domnului, după rânduiala Sfintei Biserici sau, mă rog, cum s-o mai face?...
Atunci renunță te rog, mai întâi, la acest mod de a gândi, simți, vorbi și scrie despre Sfintele Taine ale Bisericii lui Hristos.
Apoi mai discutăm, te rog frumos...
Reply With Quote
Răspunde