Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.07.2011, 14:40:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omul_2011 Vezi mesajul
Deci asta este replica fratiei voastre, concluzia ca as fi musulman:)
Da' nici nu ți-ai declarat credința!

Citat:
Asa va intreb si eu acum:
-daca eu sustin iubirea de Dumnezeu si in aceiasi masura si intre noi oamenii, indiferent de rasa, cultura si religie, este ceva rau ? te rog sa-mi explici cum.
Eu zic să-l întrebi mai bine pe dl. zaharia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.07.2011, 14:45:49
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Exista si ecumenism intercrestin si ecumenism international adica care sa cuprinda toate marile adevaruri fara partinire si nu doar "in parte".

Insa acest lucru se pare ca se va realiza in cazul in care Dumnezeu nu isi ia inapoi promisiunuile din VT si dealtfel chiar mentioneaza ca nu ia nimic inapoi ci se va tine de cuvint:
-Toti oamenii i se vor inchina.
-Va aduna laolalta toate popoarele din momentul cind isi va arta slava in ochii popoarelor. Ele vor veni si i se vor inchina din sabat in sabat si din luna noua in luna noua. (Isaia 66)(Ezechiel 38)
-ceea ce scrie in Zaharia 12 se va implini.
-cele 4 fiare (orinduiri) vor fi doborite ca si uriasul cu cap de aur tot de imparatia sfintilor care se va intinde pe tot pamintul (sfintii lui Dumnezeu care e vor numi altfel si care vor blestema pe dusmanii lui Dumnezeu).
Dumnezeu care va fi si El prezent (posibil in dubla prezenta-Tronul si Mielul)
-prezent in vremea Judecatii fiindca altfel nu ar putea sa se ia la intrecere cu niste pretinsi profeti - sa-i intrebe si ei sa taca:

21. Veniți și vă apărați pricina voastră, zice Domnul; apropiați-vă cu dovezile voastre, zice regele lui Iacov.
22. Să se apropie și să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, așa cum ne-au dat de știre, cu de-amănuntul o vom cerceta și viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.
23. Vestiți cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să știm că sunteți dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceți ceva ca să ne putem încerca puterea!
24. Dar iată că lucrarea voastră este nimic și nimic sânteti și voi, urâciune este a vă alege!
25. De la miazănoapte l-am chemat ca să vină, de la răsărit l-am chemat pe nume. El a călcat în picioare pe satrapi ca pe noroi, cum calcă olarul lutul.
26. Cine l-a descoperit odinioară ca să-l știm și cu mult înainte ca să zicem: "Este adevărat?" Dar nimeni n-a descoperit nimic, nimeni n-a vestit nimic și nimeni n-a auzit cuvintele voastre.
27. Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă.
28. Privesc și nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic! (Isaia 41)

Last edited by Mihai36; 11.07.2011 at 14:57:51.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2011, 14:59:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit Isaia 42

8. Eu sunt Domnul și acesta este numele Meu. Nu voi da nimănui slava Mea și nici chipurilor cioplite cinstirea Mea".
9. Cele proorocite altădată s-au împlinit și altele mai noi vă vestesc; înainte ca să ia ființă vi le dau de știre.
10. Cântați Domnului cântare nouă, cântați în strune laudele Lui până la marginile pământului! Marea să se zbuciume cu tot ce este în ea, ostroavele și locuitorii lor!
11. Pustiul și cetățile lui să înalțe glas, și satele în care are sălaș Chedar! Locuitorii din Sela să chiuie de veselie; și din vârfurile munților să strige de bucurie!
12. Să preaslăvească pe Domnul și lauda Lui s-o vestească în depărtatele ostroave.
13. Domnul iese ca un viteaz, ca un războinic Își aprinde râvna Lui; strigă puternic, un strigăt de război. Împotriva vrăjmașilor Lui El luptă ca un viteaz!
14. Tăcut-am multă vreme, stat-am liniștit și mi-am stăpânit tăcerea; acum, ca o femeie care naște, voi suspina, voi striga și voi răsufla!
15. Munții îi voi pustii, la fel și dealurile, toată verdea]a lor o voi usca; pâraiele le voi preface în văi uscate și bălțile fără apă le voi lăsa.
16. Îndrepta-voi pe cei orbi pe drumuri pe care nu le cunosc, pe poteci neștiute îi voi povățui; întunericul îl voi preface înaintea lor în lumină și povârnișurile în câmpii întinse. Acestea sunt făgăduințele Mele pe care le voi împlini și cu vederea nu le voi trece.
17. Să dea înapoi și să se rușineze cei ce își pun nădejdea în idoli, cei ce zic chipurilor turnate: "Voi sunteți dumnezeii noștri!
18. Surzilor, auziți; orbilor, priviți, vedeți!
19. Cine este orb, fără numai sluga Mea? Cine este surd ca trimisul Meu? Cine este orb ca cel de un neam cu Mine și surd ca Slujitorul Domnului?
20. Tu multe ai văzut fără să te uiți cu luare-aminte, urechile ti-au fost deschise, dar n-ai auzit.
21. Binevoit-a Domnul întru dreptatea Lui ca legea Lui s-o facă mare și măreață.
22. Dar poporul Lui este jefuit și pustiit; închiși toți în peșteri și ascunși în temnițe. Prădați au fost și nimeni nu i-a scăpat, jefuiți și nimeni n-a zis: "Dați înapoi!"
23. Cine dintre voi va pleca urechea la acestea, va fi cu luare-aminte și va asculta la cele ce vor să fie?

Din versetul 19 -probabil cam stingaci tradus - se intelege ca urmatorii nu sint orbi:
--Slujitorul Domnului
--cei de-un neam cu Dumnezeu
--trimisul Lui
--sluga Lui.
despre care ceilalti vor crede ca sint orbi ceea ce inseamna ca daca cei de-un neam cu Dumnezeu nu sint evreii (care sigur sint orbi pina cind inimile le vor fi despietrite cind vor veni si ei) inseamna ca despre alt neam este vorba si ca in acest timp evreii vor fi iar invadati si nimeni nu ii va apara asa incit ori este vorba despre neamul crestinesc ori despre alt neam in conditiile in care versetele se adreseaza cititorilor (crestini) :
-23. "Cine dintre voi va pleca urechea la acestea, va fi cu luare-aminte și va asculta la cele ce vor să fie?"
si in conditiile in care in prezenta lui Dumnezeu insusi icoanele vechi si statuile nu vor mai primi nici o binecuvintare incit vor ramine doar ca idoli la care va trebui sa se renunte.

Last edited by Mihai36; 11.07.2011 at 15:16:59.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.07.2011, 15:47:05
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit esti sigur?

[quote=DragosP;376508]Da' nici nu ți-ai declarat credința!


"Ca sa nu sara unii oripilati de cele ce urmeaza, mentionez ca sunt crestin-ortodox si cam de 12 ani, destul de straduitor in a fi practicant, a tine randuiala si tocmai de aceea, observand niste lucruri, mai ales in Biblie, am ajuns sa-mi pun niste intrebari, la care sper sa primesc niste raspunsuri inteligente si nu ocari "crestine".


citeste de la inceputul subiectului, si apoi fa afirmatii corecte te rog. Multumesc!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.07.2011, 15:49:29
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ok

sa vina fratele Zaharia sa ne lumineze, nu-i bai. Cine este el?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.07.2011, 16:08:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Zaharia 14.9. Și va fi Domnul Împărat peste tot pământul; în vremea aceea va fi Domnul unul singur și tot așa și numele Său unul singur.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.07.2011, 17:03:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Referitor la spirit, suflet, duh.
In mod uzual cele 3 se confunda intre ele -dealtfel spirit si duh inseamna acelasi lucru (similar cum spunem noi Duh Sfint catolicii spun Spitit Sfint)
Inseamna o stare de a fi fara trup fizic insa noi la rindul nostru nu sintem doar trupul fizic ci cum spunea un verset din VT: ".. si trupul, si spiritul, si sufletul si duhul."
Asadar identificarea noastra nu este trupul , el e doar ca o haina exterioara.
Identificarea noastra este spiritul din inima -saminta din dumnezeire -suflarea de viata insa i se mai spune si suflet chiar daca sufletul deriva cumva din manifestarea spiritului (prin intermediul calitatilor caracterului fiecaruia) la care se adauga inclinatiile rele si defectele noastre.
Asa incit se poate spune de la om la om ca unul are suflet bun altul are suflet mai putin bun insa spiritul lor incarcerat in nedesavirsirea lor omeneasca este identic si la fel de desavirsit.

In momentul in care caracterul prin calitatile lui este intrutotul desavirsit in urma binecuvintarilor evolutiei spirituale (cele 7 trepte ale desavirsirii arhante) si cind in suflet nu se mai gaseste nici ego nici atasamente nici altceva negativ atunci sufletul va manifesta doar spiritul nostru- la intreaga capacitate a sufletului -asa incit sufletul isi pierde ratiunea de a exista si se contopeste cu spiritul. Daca mai departe mai exista si alte calitati care pot fi la rindul lor desavirsite este alta poveste (al 8lea si al 9 lea cer).

Iar duhul este confundat uneori cu sufletul insa cind cele 3 sint enumerate duhul trebuie sa il intelegem ca fiind duhul sfint din noi care trebuie si el intarit si care la rindu-i are legatura si interdependenta cu calitatile si cu starea lor de curatenie. Calitatile fiind haina spirituala ce trebuie albita si lamurita.
Cineva spunea despre alcineva aici mai sus ca ar fi musulman probabil din considerentul ca la musulmani aceste amanunte nu sint luate in considerare (in conditiile in care la hindusi si la budhisti ele sint oarecum prezente) si nici faptul ca Iisus este o intrupare divina -musulmanii nu au acest concept de intrupare divina ci cel mult conceptul de "trimis divin".
De ex. exista numitele Hadith-uri care in afara Coranului mai cuprind si alte amanunte -cum ar fi la noi apocrifele -(luate in seama decit de putini musulmani) si unde se aminteste ca Mohammed pe patul de moarte a mai facut si o profetie -referitoare la un vitor "trimis divin" supranumit Mahdi (Cel Indrumat) despre care se dau mai multe atribute de definire si recunoastere intre care si faptul ca va avea toate puterile lui Allah.

Evident ca nimeni nu poate avea toate puterile lui Allah daca nu este in acelasi timp Allah insusi -asa incit nici formularea nu putea sa fie alta in lipsa conceptului de intrupare divina.

In legatura cu prezenta divina in Israel, Ierusalim si Sion -ea reise din multe versete din VT si chiar s-ar intelege ca Dumnezeu va mai veni odata sa aleaga iar Ierusalimul:
Zaharia 2
8. Și ia grăit, zicând: "Aleargă și spune tânărului acestuia: Ierusalimul va fi locuit ca un oraș deschis, atât de mare va fi mulțimea de oameni și de dobitoace înăuntrul lui.
9. Și Eu voi fi pentru el un zid de foc de jur împrejurul lui", zice Domnul, "și voi fi slava lui în mijlocul lui".
12. Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi se atinge de lumina ochiului Lui!
13. Căci iată că Eu rotesc mâna Mea peste ei și ei vor fi pradă pentru cei care au fost robii lor, ca să vă dați seama că Domnul Savaot m-a trimis.
14. Bucură-te și te veselește, fiica Sionului, căci iată Eu vin să locuiesc în mijlocul tău", zice Domnul.
15. "Și multe neamuri se vor alipi de Domnul în ziua aceea și Îmi vor fi Mie popor și voi locui în mijlocul tău, ca să știi că Domnul Savaot m-a trimis la tine.
16. Și va lua Domnul ca moștenire a Sa pe Iuda, în țara cea sfântă, și va alege încă o dată Ierusalimul.
17. Să tacă tot trupul înaintea Domnului, căci El S-a ridicat din locașul Său cel sfânt".

Last edited by Mihai36; 11.07.2011 at 17:07:47.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.07.2011, 17:04:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

[quote=omul_2011;376523]
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' nici nu ți-ai declarat credința!


"Ca sa nu sara unii oripilati de cele ce urmeaza, mentionez ca sunt crestin-ortodox si cam de 12 ani, destul de straduitor in a fi practicant, a tine randuiala si tocmai de aceea, observand niste lucruri, mai ales in Biblie, am ajuns sa-mi pun niste intrebari, la care sper sa primesc niste raspunsuri inteligente si nu ocari "crestine".


citeste de la inceputul subiectului, si apoi fa afirmatii corecte te rog. Multumesc!
Nu e mai simplu să treci la profil asta?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.07.2011, 17:29:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Zaharia 12:9 În ziua aceea, voi căuta să nimicesc toate neamurile care vor veni împotriva Ierusalimului.
Hag 2.22; Zah 12.3;
Zaharia 12:10 Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic cum plânge cineva pe un întâi născut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
argumente pentru dialogul ecumenic Fani71 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 393 16.04.2014 09:46:44
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17