Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.09.2011, 21:10:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt doi nervi: nervul laringian recurent stâng și nervul laringian recurent drept. Dar există o asimetrie stânga-dreapta. Din cauză că inima se află în stânga, nervul laringian recurent stâng coboară mult mai jos decât omologul său drept, fiindcă are nevoie să participe la inervarea inimii.
În dreapta, funcția lui cardio-vasculară este limitată la inervarea unei artere mai importante, care se desprinde din arcul aortic, deci e mai sus.
Alte organe toracice inervate de acest nerv mai sunt: esofagul și traheea. De aceea, paralizia nervului recurent se manifestă ca răgușeală însoțită de senzație de nod în gât. Inima nu are, totuși, de suferit, fiindcă dispune de mai multe sisteme de comandă și reglare, ca orice organ esențial.
nu vreau sa para a jignire, dar explicatia ta chiar "demonstreaza" existenta unui proiectant genial.
mai bine de atat nu se putea, genial ...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.09.2011, 21:18:26
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu, ceea ce demonstreaza este ca Dawkins e un mare mincinos.
Si un ateu stupid a carui descoperire "stiintifica" importanta se reduce la critica crestinismului si la ateismul militant si agresiv. Ceea ce arata ca omul are probabil si vreo buseala pe undeva pe la cap.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.09.2011, 21:34:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu, ceea ce demonstreaza este ca Dawkins e un mare mincinos.
Si un ateu stupid a carui descoperire "stiintifica" importanta se reduce la critica crestinismului si la ateismul militant si agresiv. Ceea ce arata ca omul are probabil si vreo buseala pe undeva pe la cap.
aha ... adica eu sunt ala prost si tu ala destept ... aha ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.09.2011, 21:40:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu vreau sa para a jignire, dar explicatia ta chiar "demonstreaza" existenta unui proiectant genial.
mai bine de atat nu se putea, genial ...
Dar chiar demonstreaza ca are si alte functii, deci ca nu e corect ce spune Dawkins.
Daca se stie, in categoria organelor fara rost au fost incluse si cateva din corpul uman, amigdalele, apendicele, dar spre marea dezamagire a evolutionistilor s-a demonstrat ca nu e deloc asa. Dar inca mai sunt aduse ca argument in favoarea evolutiei, din lipsa de altceva.

Si cand sa spun ca vad prima dovada adusa de evolutionisti in sprijinul teoriei se dovedeste tot un balon de sapun, asta cu nervul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.09.2011, 21:59:56
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Dumitru 73,

Eu nu am afirmat niciodata asa ceva despre dvs.
Nu ma consider destept, iar despre dvs. nu am gandit niciodata asa ceva.
Eu ma refeream la Dawkins. Probabil nici el nu e prost, in sensul ca nu poate sa judece, ci doar putin smintit.
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva, dar nici prin cap nu mi-a trecut ce ati zis.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2011, 22:55:04
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Problema cu nervul e ca este prea lung, desi n-ar trebui sa fie.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"arhitectul" pare nu a prevazut ca embrionul va deveni adult.
Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sa legi Constanta de Tulcea printr-o autostrada care ocoleste Marea Neagra ti se pare un lucru inteligent?
Uite cine vorbeste ...Voi habar-n-aveti cum a aparut prima celula ,o celula amarata ...O CELULA si voi vorbiti de nervi laringiali? Daca nu va duce capul sa spuneti cum a aparut o simpla celula ,va poate oare duce capul sa vorbiti de arhitectura unui organism care e de miliarde de ori mai complex decat o celula ?

Dar stiu ca va chinuie talentul ,nu gluma.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2011, 23:15:17
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Uite cine vorbeste ...Voi habar-n-aveti cum a aparut prima celula ,o celula amarata ...O CELULA si voi vorbiti de nervi laringiali? Daca nu va duce capul sa spuneti cum a aparut o simpla celula ,va poate oare duce capul sa vorbiti de arhitectura unui organism care e de miliarde de ori mai complex decat o celula ?

Dar stiu ca va chinuie talentul ,nu gluma.
Corect si la obiect! Ii respect pe atei, dar nu pe cei de felul "creierul-uitat-in-randurile-brosurii-anticlericale-militante"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.09.2011, 08:15:49
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
-Dar chiar demonstreaza ca are si alte functii,




-in categoria organelor fara rost au fost incluse si cateva din corpul uman, amigdalele, apendicele,

-din lipsa de altceva.

-Si cand sa spun ca vad prima dovada adusa de evolutionisti
-Da, are si alte functii, ceea ce demonstreaza ca are si alte functii. O autostrada-pod peste mare Constanta - Sevastopol-Yalta , pe langa faptul ca leaga Constanta de Sevastopol mai trece si prin Yalta. Dar daca vrei sa ajungi si la Varna de la Constanta si te apuci sa construiesti o alta autostrada-pod retur peste mare Yalta-Varna , demonstreaza ca esti mai putin inteligent decat cel care pur si simplu leaga Constanta de Varna. Vorbesc la modul general. S-ar putea sa ma insel in privinta analogiei, ma poti corecta.



-Fals.

-Fals.

-Daca crezi ca asta ar fi prima dovada pt teoria evolutiei inseamna ca suferi de dezinformare cronica :) .

Last edited by cocacoc; 12.09.2011 at 08:20:15.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.09.2011, 08:25:39
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
- Voi habar-n-aveti cum a aparut prima celula ,

- Daca nu va duce capul sa spuneti cum a aparut o simpla celula ,

- va poate oare duce capul sa vorbiti de arhitectura unui organism care e de miliarde de ori mai complex decat o celula ?
-Nu prea avem habar. Si ?

- Daca nu ne-ar duce, inseamna ca nu ne-ar duce. Dar cred ca ne duce. Pe tine te duce capul SA SPUI cum a aparut ?

- Pai se invata in clasele primare, gimnaziale si liceale pentru inceput. Se numeste Anatomie .
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.09.2011, 13:26:46
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu o fi singura dovada a evolutiei, dar si celelalte asa-zise dovezi sunt la fel de aiurea ca si asta. Niste prostii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre viclenia sectantilor georgel23c Secte si culte 3892 03.10.2011 10:49:18
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Richard Dawkins bubulyna Generalitati 79 11.06.2010 10:30:44
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07