Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.07.2011, 20:12:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..
Noi nu aveam cum sa obtinem recomandarea pentru tine, nici nu te cunoastem Succes!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 12.07.2011, 00:49:15
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
buna !!!
[...]

~ incercati sa nu va mai intzepatzi reciproc ..faceti un efort la nivelul unei zile macar

sa incercam sa fim mai buni..caci oricat de buni am fi tot nu suntem destul de buni (Arhim. Arsenie Papacioc)
O seara excelenta va urez !
Vai noua, vai! As vrea sa mai spun ceva, dar nu reusesc sa spun decat... vai!
De la facultatea de teologie se poate iesi, fie teolog, fie olog (om fara Dumnezeu, adica handicapat sufleteste). Ma intreb, daca vei merge la facultatea asta dar totusi nu prea dai doi bani pe duhovnicie, ai invatat macar Tatal nostru si Crezul? Ce fel de profesor de religie vei iesi, soro?!!! Unu' care o sa spuna copiilor ca toate invataturile "este bune" fiindca toate "vorbeste de Dumnezeu"!

Te-am judecat (crestinul intelept stie cum vine asta!!!) si te-am si certat, dar nu pentru ca esti (existi) sau pentru ca ai cerut sfat, adica pe degeaba. Existi din voia lui Dumnezeu si, in general, bine faci ca vrei sa afli mai multe! Te-am tratat cu asprime (precum staretul pe solicitantul de "azil" in manastire) pentru faptul ca si tu ti-ai permis sa certi pe altii si sa le poruncesti ca si cand ai fi ceva.

Mergi la facultatea de teologie, invata teologie, dar sa nu uiti cat timp vei fi acolo: vei da socoteala de scaunul pe care il ocupi! "Mult ti s-a dat, mult ti se va cere!"

Iarta-ma si sa dea Domnul sa te mantuiesti, altfel la ce-ti foloseste diploma de teolog!?

Iar celor care nu vor putea intelege prea usor cuvantul meu si poate se vor prinde sa "contrazica", la adaug acestea: teologii acestia "prosti da' multi", duhovniceste vorbind, pe care-i trimitem la coada de diplome, maine vor deveni dusmanii Bisericii si ai invataturii sanatoase. Unii de acest fel, care au terminat, iar acum au hartie la mana, deja au luat tarnacopul in locul crucii si in loc sa zideasca, darama! Ce sa zic, modelul francez!



P.S. Nu ma bagam in seama, da' ai "citat" din parintele Arsenie ca si cand ai lucra ceea ce sfintia sa zice! Sau poate nu vorbeai decat pentru ceilalti, care sunt asa de rai!!? Iti voi da si eu un sfat prin ecou (de la parintele Arsenie). Acum vreo douazeci si ceva de ani mi-a zis (si-ti zic si eu tie): "mă, tată, du-te la facultate că-ți trebuie si hârtia, da' raiu' nu se vede decât de sub epitrahilul duhovnicului! Să ții minte!"

La facultate, soro, chiar si preotii azi au cravate! Cauta-ti duhovnic cu epitrahil "incapator" si prin acest duhovnic implineste toata randuiala Bisericii, ca altfel esti in pericol sa devii sminteala pentru altii! La poarta iadului nu ne ajuta cu nimic faptul ca pe langa noi va intra si preotul care da recomandare pe motiv de "pace-n lume" sau de "jenă" față de diavol.

Last edited by Pr. Gheorghe; 12.07.2011 at 00:54:08.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 12.07.2011, 00:54:19
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Binecuvantati Parinte!
Va multumesc ca mai treceti pe aici, pe forum. Cu siguranta ca avem nevoie de indrumatori!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.07.2011, 01:01:26
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Binecuvantati Parinte!
Domnul cu tine, frate! Iarta-ma si pomeneste-ma si pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.07.2011, 02:50:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Parinte, parinte, tare mult mi-ar fi placut sa particip macar odata la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a sfintiei tale. N-as vrea sa-ti fie sminteala, dar imi esti tare-tare drag. Roaga-te si pentru mine, pacatosul, ca-s iute din fire si-L manii pe Dumnezeu cu nerabdarea mea!...

Harul Domnului nostru Iisus Hristos, cu sfintia ta, parinte!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.07.2011, 20:52:06
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Parinte, parinte, tare mult mi-ar fi placut sa particip macar odata la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie a sfintiei tale. N-as vrea sa-ti fie sminteala, dar imi esti tare-tare drag. Roaga-te si pentru mine, pacatosul, ca-s iute din fire si-L manii pe Dumnezeu cu nerabdarea mea!...

Harul Domnului nostru Iisus Hristos, cu sfintia ta, parinte!
Amin! Domnul sa-ti rasplateasca dragostea, frate!

Cat despre Sfanta Liturghie la care doresti sa participi, iarta-ma frate, nu-i a mea (stiu ca nu cu greseala ai zis asa!). Ce crezi ca ai sa vezi? Nimic altceva din ceea ce si pana acum ai mai vazut. Ba chiar mai rau, eu is un preot de tara, am o biserica mica si o parohie tare necajita. Multe necazuri sunt chiar din pacatele mele, Doamne iarta-ma!

Pe Domnul il dorim spre comuniune la Sfanta Liturghie, nu numai poporul ci obligatoriu si preotul savarsitor! Daca mi-ai veni in Biserica unde, din mila Domnului, slujesc si as afla ca ai venit pentru mine, m-as mahni si iute cum sunt, te-as certa si te-as ruga sa-L ceri pe Hristos mai intai! Pentru asta sunt eu, preotul, acolo in biserica: sa-L dau poporului pe Hristos, fie prin fapta mea, fie prin cuvantul meu, fie in chip real, Trup si Sange! Si la fel, sa-L primesc si eu in inima si sufletul si trupul meu!

Iar despre porunca de a ma ruga, voi incerca sa o plinesc. Sa ne rugam unii pentru altii, asa vom implini poruncile lui Hristos, Domnul nostru!

Dar peste toate acestea iti zic: de vei dori ceva cu credinta, vei si primi! Domnul cu tine si cu toti fratii si surorile de prin departari pe care de multe ori ii simt alaturi la rugaciune in bisericuta mea cea mica ce mi-a fost incredintata de la Domnul prin Ierarhul meu!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.07.2011, 21:10:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai pentru profesor de religie tot deranjul cu facultatea?

Pai la ce vremuri traim, pana termina facultatea, s-ar putea ioc religie in scoli.

Dupa cum bate vantul dinspre vest, o sa avem acusic educatie (homo)sexuala in loc de religioasa.

Si intr-adevar, multi oameni sminti de facultatea de teologie am vazut si auzit, atat din partea colegilor cat si profesorilor.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.07.2011, 22:37:48
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ducesa Vezi mesajul
am facut rost intr-un final de recomandarea pr,dar nu datorita ajutorului dat de persoanele acestui forum :)..eu am venit pe un forum ortodox tocmai pentru ca eu credeam ca aici gasesc cele mai bune indemnuri,un gand bun,o vorba buna..nu a fost chiar asa cum ma asteptam,ce`i drept.dar nu ma plang.toti suntem buni la a judeca pe altul,nu?
multi m-au acuzat ca vezi dom`le nu am un duhovnic.de acord.dar nimeni nu a privit in profunzime din cei care au dat cu piatra..probabil nu s`au intrebat in niciun moment care ar fi cauza..asta este!
Dumnezeu sa va lumineze mintile !!!
p.s: zaharia,imi place cum comentezi tu intr-un mod obiectiv
p.p.s: am mai intrat ca vizitator pe acest forum inainte sa postez,deja stiu de cine sa ma feresc :))
De multe ori în viață, am dat prilejul altor persoane să mă judece. Și consider că a fost vina mea, pentru că nu explicam și chiar ascundeam explicația comportării mele ce părea nefirească, în anumite situații. După ce mi-am dat seama de aceasta, am încercat să nu mă mai supăr pe cei care mă judecă. Să nu crezi însă că reușesc mereu, dar măcar mă străduiesc.

Last edited by Carmen FUNIERU; 12.07.2011 at 22:51:51.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.07.2011, 22:37:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Minata fiind de prejudecatile tale ....
Eu nu din gluma sau din smecherie am facut aceste postari ! Nu imi plac glumele de prost gust, nu le fac si nu le primesc dar nici fatarnicia .
Se stie f. bine ca au fost threaduri dedicate celor mai diverse lucruri ....
Ba, se gaseau grijulii de serviciu ....
Si acum ce sa vad ... ete, o intoarcere asa de 180 de grade si o justificare docta ?!?!? . Aiurea !!!!!...
...............

"Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc Adevarul". – Parintele Serafim Rose
Zaharia, te-ai inscris cumva bagator de seama/ purtator de zapis la vamile vazduhului?
Ia mai bine cerceteaza-te pe tine insuti inainte de a scrie postari kilometrice si neavenite.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.07.2011, 22:56:53
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Îmi cer iertare dacă am supărat pe cineva cu mesajele mele.
Reply With Quote
Răspunde