Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.07.2009, 21:47:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - imi pare rau de vorbele pe care le folosesti si este pacatul tau. Eu nu stiam ca te referi la mesajul meu legat de carte. Nu am doua fete, si urasc acest lucru.
Daca tu vrei sa numesti mandrie ceea ce simt eu, este dreptul tau. Mi se pare doar dur felul in care se vorbeste uneori despre femei. Sf.Ion Gura de Aur scrie de obicei cumpatat si frumos, dar acolo, in cartea aceea, chiar daca are dreptate in context, mie tot nu-mi place felul in care sunt invinovatite femeile si pus pe pe piedestal preotul. Nu sunt feminista, dar a incarca mereu pe cineva cu cuvinte si fapte si pacate de care nu este vinovat decat prin sexul primit la nastere este rau. Nu mi se pare nici iubire de oameni.
Mai mult nu vreau sa comentez.

@mihion - dar ce s-a intamplat? Ai spus ceva nepotrivit duhovnicului tau, sau l-ai intrebat prea multe? N-ar trebui sa se supere si te va ierta. Un duhovnic n-are voie sa se supere, sau sa alunge ucenicul, sau sa-i tina suparare, pentru ca ar face pacat. Du-te si lamureste lucrurile cu el.
Of, eu stiu f.bine. Mai facem si greseli, chiar cu duhovnicul si de obicei din prea mult bine. Si eu mai am dureri in suflet de la duhovnicul/preotul meu, dar il inteleg si nu-i vreau decat binele. Uneori spunem sau facem si ceva ce nu ne sta in fire de fapt. Cine stie?
Păcatul meu , dragă Sofia, este acela că întradevăr accept în totalitate Învățăturile Sfântului Vasile cel Mare, un Sfânt între Sfinți ! Duritatea de care vorbești este bine venită , întru cât denotă din partea lui mult Har și Verticalitate , iar Învățăturile lui au valbilitate nedeterminată . Singurul lucru pe care trebuie să-l facem noi , să înțelegem cele lăsate așa cum trebuie, fără a ne crea o imagine falsă după mintea noastră parazitată de cele pur lumești și materiale. Dar dacă atât ai înțeles din Învățăturile lui, nu-i vina mea în nici un caz. Să te lumineze Dumnezeu ! Iertare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.07.2009, 22:28:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Păcatul meu , dragă Sofia, este acela că întradevăr accept în totalitate Învățăturile Sfântului Vasile cel Mare, un Sfânt între Sfinți ! Duritatea de care vorbești este bine venită , întru cât denotă din partea lui mult Har și Verticalitate , iar Învățăturile lui au valbilitate nedeterminată . Singurul lucru pe care trebuie să-l facem noi , să înțelegem cele lăsate așa cum trebuie, fără a ne crea o imagine falsă după mintea noastră parazitată de cele pur lumești și materiale. Dar dacă atât ai înțeles din Învățăturile lui, nu-i vina mea în nici un caz. Să te lumineze Dumnezeu ! Iertare.
Rectific : + Sfântul Ioan Gură de Aur ( dar același lucru este întru totul valabil și pentru Sf. Vasile cel Mare ) ! ! ! Doamne ajută ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
Casatoria in afara Bisericii Ortodoxe, recunoscuta sau nu? Marius22 Nunta 166 27.02.2011 20:23:18
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57