Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.02.2007, 01:30:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
As avea o intrebare: Ce faceti cand sunteti invitati undeva in perioada postului si vi se da mancare de dulce?

Elena
Daca nu e posibil sa refuz invitatia, sau daca de pilda "scena" este chiar locul de munca, cum mi s-a mai intamplat - mananc de dulce, atat cat sa nu se mahneasca persoana care a facut invitatia.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.02.2007, 12:11:51
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de najhat
multumesc f.mult Iosif,am gresit mult din nestiinta,ascultand de la diferite persoane de pe aici,si nu am postit in zilele respective,in Postul Sf.Pasti si eu consum ulei in zilele cu dezlegare si peste la fel.Deci am inteles de la tine ca am voie sa intru in biserica ,sa particip la slujba.ttusi mai am o nelamurire ,in legatura cu perioada din timpul zilei,aici postesc de la 12am pana la12pm si apoi mananca mancare de post.Eu stiu ca la apusul soarelui putem sa mancam ceva,putin,nu trebuie sa ne sculam saturati de la masa.Te rog,specifica cum este corect,si iarta-ma ca pun prea multe intrebari.Doresc tuturor un post binecuvantat.Doina
Noi mancam de post normal, adica dimineata, la pranz si seara. Nu tinem postul prin abtinere totala de la mancare si seara mancam, chiar daca e de post. Aceasta seamana cu un post negru, care se tine de fapt numai in anumite zile din Postul Mare si care oricum se incheie doar cu putina aghiazma si prescura de la Liturghie.

Cine vrea poate renunta la mancare de dimineata si de seara, depinde de fiecare cum isi impune si cum doreste si mai ales cum poate, in fucntie de munca pe care o face, de starea de sanatate,etc. Important e sa ne ferim de imbuibare.

Da, poti intra in biserica. Multe femei raman in pronaos cand vin la slujba in aceasta perioada a menstruatiei, adica la intrarea in biserica, nu merg in fata.

Nu trebuie sa iti ceri iertare pentru intrebari, sunt binevenite pentru noi toti.

Doamne ajuta!
Acesta era un raspuns care il asteptam de la cei care stiu,daca ma scol dimineata si dupa rugaciune pot manca ceva ,sau trebuie sa procedez cu fac arabii crestinii de aici,ei nemancand nimic de seara pana a doua zi la pranz,apoi mancand mancare cu ulei.Ei asa tin tot postul.Ieri seara am fost la slujba la biserica siriana ortodoxa,am observat si ieri si alta data ca aici crestinii se impartasesc fara sa se spovedeasca,mie mi-e teama sa fac ca ei,cu toate ca imi doresc si eu pt.ca nu avem preot aici.In cazul ca nu va veni nici un preot din RO aici la Abu Dhabi in postul acesta,considerati un pacat sa procedez ca cei de la aceasta biserica ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.02.2007, 12:38:25
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Va multumesc tuturor pt.raspunsuri,va doresc un post binecuvantat,sunteti un dar de la Dumnezeu pt.cei din afara tarii,si mai ales pt.cei care nu au preot roman in tarile unde traiesc.Dumnezeu sa va ajute !Multumesc din tot sufletul admin.pt.coordonarea acestui forum,Domnul sa-i ajute !Doina
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.02.2007, 12:44:31
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E interesanta aceasta problema. Esti in contact cu o spiritualitate ortodoxa diferita, configurata de anumite traditii locale. E alegerea ta, asa cum spuneam si mai sus.

Daca vrei sa renunti si la masa de dimineata si la masa de seara, e foarte bine, e jertfa ta, insa sa o faci dupa putinta si cu toata inima, nu pentru ca asa scrie la carte. Deci, nu considera pacat ca mananci dimineata in post. Seara insa iti recomand personal sa te abtii, pentru ca e de folos din mai multe puncte de vedere.

Cat priveste partea cu spovedania, te poti spovedi si la preotul ortodox de acolo, chiar daca nu e roman. Cu binecuvantarea preotului, te poti impartasi de mai multe ori cu o singura spovedanie. Discuta cu parintele de acolo.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.02.2007, 15:22:43
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Multumesc pt. sfaturi,doresc sa postesc ca oamenii crestini ortodocsi din tara mea,nu vreau sa iau obiceiurile si traditia altora,de aceea v-am intrebat in legatura cu mesele din timpul postului. Am gresit ,in alte posturi am postit ca ei. Cat priveste despre spovedanie ,acestia nu se spovedesc.Deci ,voi astepta venirea unui preot din RO.Cu mila Domnului si cu rugaciuni vom avea rabdare,mai sunt si alte familii romane care merg la aceasta biserica ,dar ne-am hotarat ca nu ne vom impartasi la ei ,daca preotul nu spovedeste.Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.02.2007, 04:57:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de najhat
Cat priveste despre spovedanie ,acestia nu se spovedesc.Deci ,voi astepta venirea unui preot din RO.Cu mila Domnului si cu rugaciuni vom avea rabdare,mai sunt si alte familii romane care merg la aceasta biserica ,dar ne-am hotarat ca nu ne vom impartasi la ei ,daca preotul nu spovedeste.Doamne ajuta !
Doina draga, eu sunt de aceeasi parere ca si Iosif, si anume sa te spovedesti la preotul de acolo chiar daca nu e roman. Nu cred ca trebuie sa astepti venirea unui preot din Romania pentru asta.

Si eu mergeam la o Biserica Ortodoxa Siriana, pe vremea cand traiam in Argentina. M-am spovedit la preotul de acolo si m-am impartasit apoi. Nu vad care este problema, discuta cu preotul de acolo si ai sa vezi ca nu iti va spune "nu".

Dumnezeu sa-ti ajute !
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.02.2007, 15:12:36
soothe soothe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.02.2007, 16:28:46
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Alimentele de post sunt definite ca fiind roadele pamantului. Fructele de mare cred ca intra in categoria peste. Oricum, dupa parerea nu sunt de post si e bine sa ne abtinem si de la aceste delicatese. Poate ca acesti calugari mananc fructe de mare in post atunci cand este dezlegare pentru peste.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.02.2007, 20:51:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, si eu am observat ca grecii mananca peste si il considera ca fiind post...:dozingoff:
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2007, 13:13:54
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de soothe
Va rog frumos sa-mi spuneti daca fructele de mare: scoicile, calamarii, etc sunt considerate de post sau nu.

Eu stiam ca nu, insa cineva care locuieste in Grecia mi-a spus ca acolo si calugarii manananca aceste alimente in timpul postului. Am oarece indoieli si de aceea va intreb cu smerenie cum este mai bine sa fac.
Doamne ajuta!
Alimentele pe care le enumerezi NU sunt de post. Exista o explicatie pentru Grecia. In perioada turcocratiei, cand turcii invadasera Grecia si dadusera foc la tot, grecii nu mai aveau de mancare decat pestele si fructele de mare...findca au multa, multa mare. Asa ca s-a dat dezlegare, ca sa nu moara lumea de foame, sa manance fructe de mare si peste. Dupa aceasta perioada, unii au revenit la forma de post de dinainte, altii nu. Ideea e ca in prezent, in Grecia gasesti o multitudine de fructe si legume (de post), ca nu ai avea nevoie sa mai mananci fructe de mare si peste. Adica nu se mai moare de "inanitie".

Deci ne vedem la o portie de fructe de mare dupa post. Si mie imi plac. Ai venit cu ispita pe forum...

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul larisa maria Generalitati 7 11.11.2011 23:04:44
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Cand s-a infiintat/reglementat postul in forma actuala? sophia Postul 17 05.12.2009 23:49:56