Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.11.2009, 21:53:02
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Eu zic sa dati un print si sa faceti absolut tot ce scrie geo.nektarios, pentru ca randurile de mai jos sunt o sinteza a ceea ce trebuie facut in asemenea situatii nefericite:
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ceea ce trebuie sa faceti Dvs pt familie este sa mergeti la SPOVEDIT, sa va marturisiti TOTI ai familiei, sa va impartasiti, sa mergeti la taina Sf.Maslu, sa tineti post (acum este Postul Craciunului, dar si fiecare miercuri si vineri) sa va rugati si dimineata si seara cu rugaciunile spuse de duhovnic printre care si Citirea la Psaltire! Sa aveti icoane si sa arda candela, din care sa va miruiti in fiecare zi. Sa luati Aghiasma si Anafora pe nemancate in fiecare dimineata, sa dati cu tamaie prin casa! Sa nu purtati ura nimanui, sa nu fiti certata cu nimeni! Sa va platiti toate datoriile catre toti oamenii, sa FACETI MULTA MILOSTENIE catre cei care NU au nimic (nu zic de tiganii de pe strazi, ci de oamenii singuri si batranii care nu au pe nimeni) sa mergeti in fiecare duminica la Biserica si sa ascultati Sf.Liturghie intreaga, si la fiecare slujba sau Acatist care se face la Biserica!

Puteti trimite pomelnice la mai multe manastiri (si aici va recomand Manastirea Frasinei, loc.Muiereasca, jud.Valcea) dar si sa dati pomelnice la diferite Biserici.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.11.2009, 22:07:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Eu zic sa dati un print si sa faceti absolut tot ce scrie geo.nektarios, pentru ca randurile de mai jos sunt o sinteza a ceea ce trebuie facut in asemenea situatii nefericite:
...si nu numai in aceste situatii, ci in fiecare zi, trebuie sa facem acestea ca SUNTEM CRESTINI ORTODOCSI, si nu suntem crestini de o zi sau de o luna, ci PERMANNETI!!! Nu stim cand vine moartea si ne ia pt vesnicie!!!
__________________
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.11.2009, 22:10:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
...si nu numai in aceste situatii, ci in fiecare zi, trebuie sa facem acestea ca SUNTEM CRESTINI ORTODOCSI, si nu suntem crestini de o zi sau de o luna, ci PERMANNETI!!! Nu stim cand vine moartea si ne ia pt vesnicie!!!
Evident!!!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.12.2009, 17:26:19
mariamary's Avatar
mariamary mariamary is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

Eu am citit acum ceva timp "VISUL MAICII DOMNULUI" si,la un moment dat,scria ceva despre un blestem impotriva diavolului prin semnul Sfintei Cruci.Cred ca exact aceste cuvinte.Doar atat.Si nu scria nicaieri de vreo molifta.Mi se poate intampla ceva rau?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.12.2009, 16:57:10
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

as vrea sa stiu in ce conditii pot participa credinciosii la citirea Moliftelor?de ce pregatire e nevoie?(ma refer la citirea lor pe data de 1 ianuarie)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.12.2009, 17:28:42
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow repostare:

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
as vrea sa stiu in ce conditii pot participa credinciosii la citirea Moliftelor?de ce pregatire e nevoie?(ma refer la citirea lor pe data de 1 ianuarie)
Fratele meu!!! Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
__________________
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.12.2009, 17:48:50
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

De ce?In ce constau ispitele?
Vrea sa spuna ca numai Dumnezeu are putere asupra diavolului si il poate blestema, iar un crestin trebuie sa devina precum El sau sa tinda spre el prin post si rugaciune?Prin curatirea sufletului de patimi prin anularea a ceea ce le determina, din viata de zi cu zi, si prin evocatii la adresa lui Dumnezeu sa si-L apropie, consolidand legatura dintre sine si El?Numai atunci?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.12.2009, 17:58:34
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...ntului-vasile/
pot sa le citesc?? adica le citesc oricum... ca nu cred ca o sa se intample ceva... hehe... lies...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.12.2009, 18:23:26
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu!!! Aceste rugaciuni ale sf.Vasile cel MARE, sunt rugaciuni de BLESTEM ASUPRA DIAVOLULUI pt toate uraciunile ce le face in lume, in special omului!!! Datorita Sfinteniei vietii si puternicei rugaciuni ale Sf.Vasile cel Mare, Biserica a randuit ca ele sa fie citite numai in cazuri exceptionale, fiind cele mai grele blesteme asupra diavolilor - se citesc mai ales la EXORCIZARI!!! Ele se citesc de obicei in ziua cand se preznuieste Sf.Vasile cel Mare, adica de Anul Nou (1Ianuarie) - se pot citi si la hramul unei biserici sau manastiri - dar NUMAI CU POST SI CU SF.IMPARTASANIE SI MULTA RUGACIUNE SI CURATIE INAINTE!!! Deci fiind EPSICOP Sf.Vasile cel Mare, rugaciunile acestea nu pot fi citite de un mirean asa la intamplare, ci numai de un preot sau de un ierarh dar avand pregatirea amintita mai sus!!! Deci un preot care nu are aceasta pregatire si citeste aceste rugaciuni PUTERNICE, isi aduce asupra LUI si a familiei sale NUMAI NENOROCIRI!! dar si acelora ce nu sunt pregatiti!!! Caci si crestinii carora li citesc tre sa fie la fel de pregatiti. Deci daca de la Nasterea Domnului pana la Taierea Imprejur a Domnului (timp de 7 zile) este DEZLEGARE sa se manance CARNE si sa de toate bunatatile pamantului, cum dar, un preot poate citi astfel de rugaciuni, cand el este IMBUIBAT de toate bunatatile??? El poate tine post pt a citi aceste rugaciuni numai daca ii da voie EPISCOPUL de care apartine el ca preot!!!
Mireanul nu are voie a citi aceste rugaciuni, is mult prea PUTERNICE BLESTEMELE ca sa le poata duce un mirean impotriva satanei!!! Preotul este SLUJITORUL Sf.Altar dar si REPREZENTANTUL acelei comunitati inaintea lui Hristos, CONSACRAT prin SLUJBA speciala slujirii sf.Altar de catre Episcop!!! Asadar, aceste rugaciuni puternice se cuvine MAI MARELUI CETATII: PREOTUL!!!

PS: mireanul nu poate duce ispitele si blestemele ce contin acele rugaciuni!

MIREANUL SA FIE SPOVEDIT SI IMPARTASIT SI IMPACAT CU TOATA LUMEA SI NU VA AVEA NEVOIE DE BLESTEMELE SFANTULUI VASILE CEL MARE!!! AMIN!!!
multumesc de raspuns
asadar,daca eu nu m-am spovedit,impartasit,n-am tinut post etc,nu am ce cauta in biserica pe 1 ianuarie,nu?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.12.2009, 18:30:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Xosroviduxt Vezi mesajul
multumesc de raspuns
asadar,daca eu nu m-am spovedit,impartasit,n-am tinut post etc,nu am ce cauta in biserica pe 1 ianuarie,nu?
Eu nu am spus ca nu poti participa fratia ta pe 1 ianuarie, ci ca nu ai voie sa le citesti ca mirean, nefiind preot sau episcop! Poti participa, nu te opreste nimeni, orice crestin poate participa, caci pe 1 ianuarie este dezlegare sa se citeasca dar in anumite conditii! Fii blagoslovit!
__________________
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele sf vasile se pot citi de orice preot? ingerul_pazitor Generalitati 46 15.12.2011 17:43:48
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52