Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.08.2010, 00:44:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
In completare la ce a scris Daniel:

"

8.Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.
9. Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie.
10. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești" (Matei 4:8 )
......

Se pare ca diavolul da imparatiile lumii si slava lor celor care i se inchina...
Asa este S-H insa citatul tau bun se refera la alta perspectiva a acumularii celor lumesti si mai ales face referire la CONSECINTE!!!, tine minte, nu la isusirea lor. Bogatiile sunt date de diavol numai daca-i dai sufletul si devi materialist, adormit, fara iubire. Atunci da, cu sau fara bogatii tot fazan ajungi in miinile inselatorului de oameni...si acesta este un aspect major de tinut minte si de meditat.

In schimb, SA NU UITAM ca Mintuitorul ne-a mai pregatit si El o contraoferta. Face-ti lucrarea lui Dumnezeu si RESTUL vi se va adauga. Sper ca realizezi ca acest rest poate fi ORICE, de la a cistiga jackpotul si a deveni multimiliardar pina la a detine Microsoftul si a fi propietar de insule paradisiace in Pacific sau in Caraibe. Daca il ai pe Dumnezeu cu tine prin ROADELE pe care le produci, iubire, milostenie, grija fata de saraci, respecti poruncile Lui, samd, poti fi si un mare magnat cu iubire de Dumnezeu.
Priveste in ce fast si bogatii nemasurate, la care se tot adaugau altele, traiau marii imparati si profeti ai Izraelului, Solomon cel iubit de Dumnezeu...ce palate avea! si cit aur!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.08.2010, 00:44:29
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit atunci "suflet" inseamna "om viu"!!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt uimit de asemenea întrebări. Noi credem că sufletul este plămădit de Dumnezeu o dată cu trupul. Când spunem că "România are 22 de milioane de suflete" nu ne referim la oamenii morți cu trupul care populează cimitirele patriei, ci vorbim de populația de trupuri vii a țării noastre. Este adevărat că, din cauza multor păcate, nu toți acești 22 de milioane de oameni sunt "vii pentru Dumnezeu", adică se află în stare de grație: aceștia sunt cei care, deși vii cu trupul, sunt "morți cu sufletul". Asta nu înseamnă că nu au suflet sau că acest suflet al lor va fi vreodată extinct, ci înseamnă că au pierdut legătura cu Dumnezeu. Tot așa, dacă ați pleca într-o țară fără acces la Internet și nu mi-ați mai putea nici măcar scrie pe forumul ortodox, aș spune "Zizo este moartă pentru mine", ceea ce nu înseamnă că ați dispărut din Univers, ci doar că am pierdut, pentru totdeauna, legătura cu dv.
Acum ați înțeles ?
Am inteles, multumesc, Scriptura e buna. Suflet insemna o persoana vie.
Chiar daca as pleca undeva unde nu as avea acces la internet eu nu as zice ca Mihnea Dragomir e mort pentru mine. Stiti de ce? pentru ca el este un crestin care asteapta Invierea ca si mine, deci il voi revedea atunci. nu-i asa? numai bine :)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.08.2010, 09:41:45
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Stimate kesarion_breb, cititi acest citat din Facerea capitolul 46 luat din Biblia ortodoxa:
"25. Aceștia sunt feciorii și nepoții Bilhăi, pe care Laban a dat-o roabă fiicei sale Rahila. Ea a născut lui Iacov de toate șapte suflete.
26. Iar sufletele, care au intrat cu Iacov în Egipt și care au ieșit din coapsele lui, au fost de toate șaizeci și șase afară de femeile fiilor lui Iacov.
27. Fiii lui Iosif, născuți în Egipt, erau de toți nouă suflete. Deci, de toate, sufletele casei lui Iacov, care au venit în Egipt cu el, au fost șaptezeci și cinci."
Va rog sa-mi raspundeti la alte intrebari ce au luat nastere in mintea mea:
--Cum se poate explica faptul ca Rahila a nascut lui Iacov 7 SUFLETE si nu 7 bebelusi??va sa zica ca a nascut 7 copii morti?
---Se intelege atunci ca Iacov cand a intrat in Egipt avea cu el 66 suflete de morti??
---In Egipt i s-au nascut lui iosif 9 copilasi sau 9 copilasi morti?? multumesc
Auzi, bai sectare, eu chiar cred ca tu vei ajunge un om mort si cu sufletul si inconstient, nu de alta dar vad ca tot iti ceri sa ai parte de asa ceva, si nu stiu de ce presimt ca vei si avea parte !! Nu vad un alt motiv pentru care permanent tagaduiesti cuvintele Mantuitorului, decat acela ca tu nu crezi in El, ci tu crezi in vechiul testament; pasiunea obsesiva cu care incerci sa argumentezi elucubratii aberante pe baza Vechiului Testament denota evident ca tu nu esti sub noul legamant, ci sub vechiul legamant. Insa este evident ca, de vreme ce Il contrazici pe Fiul lui Dumnezeu, cu siguranta tu esti mai luminat si mai stiutor decat El, si atunci vreau sa te intreb daca ti-ai facut si tu o biserica sa vin sa ma inveti si pe mine revelatiile tale, si poate Il chemi si pe Iisus Hristos ca sa Ii dai niste lectii !!!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.08.2010, 16:35:44
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit kesarion_breb - Fiul lui Dumnezeu ma invata sa nu intorc rau pentru raul primit!

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Auzi, bai sectare, eu chiar cred ca tu vei ajunge un om mort si cu sufletul si inconstient, nu de alta dar vad ca tot iti ceri sa ai parte de asa ceva, si nu stiu de ce presimt ca vei si avea parte !! Nu vad un alt motiv pentru care permanent tagaduiesti cuvintele Mantuitorului, decat acela ca tu nu crezi in El, ci tu crezi in vechiul testament; pasiunea obsesiva cu care incerci sa argumentezi elucubratii aberante pe baza Vechiului Testament denota evident ca tu nu esti sub noul legamant, ci sub vechiul legamant. Insa este evident ca, de vreme ce Il contrazici pe Fiul lui Dumnezeu, cu siguranta tu esti mai luminat si mai stiutor decat El, si atunci vreau sa te intreb daca ti-ai facut si tu o biserica sa vin sa ma inveti si pe mine revelatiile tale, si poate Il chemi si pe Iisus Hristos ca sa Ii dai niste lectii !!!
kesarion_breb, eu sunt ortodoxa si inca botezata, NU sectar. Sfantul Apostol Pavel zice in Epistola catre Romani capitolul 1 ca cei care nu au cautat sa persiste sa cunoasca pe Dumnezeu, EL i-a lasat in voia mintii lor ca sa faca lucruri neingaduite. De aceea incerc cu toata inima sa cunosc pe Dumnezeu si voia SA. Ca sa-ti demonstrez ca eu iubesc pe Iisus Hristos si vreau sa pun in practica Cuvantul Sau imi opresc limba de la rau. Asta ma invata in Noul Testament, sa nu intorc rau pentru rau. In Sfânta Evanghelie după Luca cap 6 sunt cuvintele Mantuitorului:
"31. Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi asemenea;
35. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi. "
Iar Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru cap 3 ma invata asa:
"9. Nu răsplătiți răul cu rău sau ocara cu ocară,
Cel ce voiește să iubească viața și să vadă zile bune să-și oprească limba de la rău
11. Să se ferească de rău și să facă bine; să caute pacea și s-o urmeze;"
Te incurajez sa le pui in practica, vei simti multa bucurie in ascultare de Dumnezeu. Nu continua sa ma ocarasti, raspunde-mi la intrebari ...daca ai aceste raspunsuri.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.08.2010, 17:04:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Nu continua sa ma ocarasti, raspunde-mi la intrebari ...daca ai aceste raspunsuri.
Cum vreți să trăiască "kesarion-breb" fără să ocărască ? Păi ce farmec mai are viața dacă nu îl bălăcărești pe aproapele ? Nu acesta este scopul unui forum ortodox, să spui trei ocări la două mesaje ? Și din cauză că numărul ateilor, ereticilor, schismaticilor, apostaților, adică al vânduților lui Satanail este mereu sub numărul ocărilor disponibile, nu e normal să treci la ocăreala celor din strană cu tine ? Doar toți avem dreptul la fericire, ce, vreți să-i stea ocările în gât ?!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.08.2010, 01:16:33
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum vreți să trăiască "kesarion-breb" fără să ocărască ? Păi ce farmec mai are viața dacă nu îl bălăcărești pe aproapele ? Nu acesta este scopul unui forum ortodox, să spui trei ocări la două mesaje ? Și din cauză că numărul ateilor, ereticilor, schismaticilor, apostaților, adică al vânduților lui Satanail este mereu sub numărul ocărilor disponibile, nu e normal să treci la ocăreala celor din strană cu tine ? Doar toți avem dreptul la fericire, ce, vreți să-i stea ocările în gât ?!
eu am vaga banuiala ca acuma iti arati valoarea,cind vezi pe cineva ranit in loc de a tamadui ranele,ii mai tragi una,ca de'asa te-a invatat viata aceasta.bun baiat!!!.poate alta data va fi mai bine,desi ma indoiesc.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.08.2010, 09:43:36
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cum vreți să trăiască "kesarion-breb" fără să ocărască ? Păi ce farmec mai are viața dacă nu îl bălăcărești pe aproapele ? Nu acesta este scopul unui forum ortodox, să spui trei ocări la două mesaje ? Și din cauză că numărul ateilor, ereticilor, schismaticilor, apostaților, adică al vânduților lui Satanail este mereu sub numărul ocărilor disponibile, nu e normal să treci la ocăreala celor din strană cu tine ? Doar toți avem dreptul la fericire, ce, vreți să-i stea ocările în gât ?!
Este o mare diferență între ocară și inchiziție !!!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.08.2010, 18:22:11
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Question De ce Iisus Hristos spunea oamenilor ca TREBUIE sa asculte de Moise si de prooroci

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Auzi, bai sectare, eu chiar cred ca tu vei ajunge un om mort si cu sufletul si inconstient, nu de alta dar vad ca tot iti ceri sa ai parte de asa ceva, si nu stiu de ce presimt ca vei si avea parte !! Nu vad un alt motiv pentru care permanent tagaduiesti cuvintele Mantuitorului, decat acela ca tu nu crezi in El, ci tu crezi in vechiul testament; pasiunea obsesiva cu care incerci sa argumentezi elucubratii aberante pe baza Vechiului Testament denota evident ca tu nu esti sub noul legamant, ci sub vechiul legamant. Insa este evident ca, de vreme ce Il contrazici pe Fiul lui Dumnezeu, cu siguranta tu esti mai luminat si mai stiutor decat El, si atunci vreau sa te intreb daca ti-ai facut si tu o biserica sa vin sa ma inveti si pe mine revelatiile tale, si poate Il chemi si pe Iisus Hristos ca sa Ii dai niste lectii !!!
In mesajul de cca 3 zile in urma dumneata ai scris:
"Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți."

Acestea sunt cuvinte rostite de Domnul Iisus Hristos si se afla in Noul Testament. Daca Mantuitorul dorea ca omenirea sa nu aiba de-a face cu Vechiul Testament de ce povesteste oamenilor aceasta pilda? Erau deja in timpul Noului Testament, deci a noului legamant! Indicatiile ce trebuiau date celor 5 frati ai bogatului ce erau inca in viata era de a asculta de Cartile lui Moise si a proorocilor care toate se afla in Vechiul Testament.A gresit Iisus sau gresim noi oamenii? De ce nu le spunea pilde privitoare noul legamant? Va rog, aveti un raspuns la intrebarea mea? multumesc, Violeta
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.08.2010, 08:21:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
IDaca Mantuitorul dorea ca omenirea sa nu aiba de-a face cu Vechiul Testament de ce povesteste oamenilor aceasta pilda? Erau deja in timpul Noului Testament, deci a noului legamant! Indicatiile ce trebuiau date celor 5 frati ai bogatului ce erau inca in viata era de a asculta de Cartile lui Moise si a proorocilor care toate se afla in Vechiul Testament.A gresit Iisus sau gresim noi oamenii? De ce nu le spunea pilde privitoare noul legamant? Va rog, aveti un raspuns la intrebarea mea? multumesc, Violeta
Studiul Sfintei Scripturi se incepe cu inceputul care este Hristos Iisus "prin care toate s-au facut" (Ioan 1) deci cu Evanghelia sa adica cu Noul Testament, abia apoi se trece la studiul Vechiului Testament.
Implinirea legii vechi si a proorocilor Vechilui Testament este Hristos. Bineinteles ca trebuie respectate in continuare cele 10 porunci si trebuie citit si studiat Vechiul Testament caci este cuvantul lui Dumnezeu, insa anumite aspecte din legea veche devin inutile in crestinism caci ele doar pregateau lumea pentru venirea lui Mesia.
Concret:
1. taierea imprejur (in trup) semn al legii vechi devine inutila caci acum prin Botez omul se naste in Hristos.
2. Serbarea sambetei ca zi de odihna devine inutila intrucat Hristos a inviat Duminica si intalnirea cu ucenicii se facea Duminica, frangerea painii (Sfanta Liturghie pentru Sfanta Euharistie) avea loc tot Duminica.
3. jertfele sangeroase devin inutile intrucat Hristos s-a jertfit pentru noi o data pentru totdeauna... iar in timpul Sfintei Liturghii, painea si vinul de pe sfantul Altar se transforma in adevarat tupul si sangele Domnului Hristos Iisus. Aceasta este inima credintei ortodoxe (si a celei romano-catolice... dar nu vom intra in amanunte).
4. casatoria (re)devine monogama, asa cum la inceput Dumnezeu a binecuvantat pe Adam si pe Eva.
5. Pastele iudaic serba iesirea din robia egiptului, noi crestinii serbam la Paste iesirea din robia pacatului si a mortii prin invierea din morti a lui Hristos Iisus, Dumnezeu adevarat si om adevarat.
6. cincizezimea serba darea legii (cele 10 porunci) pe muntele Sinai lui Moise, iar noi cre3stinii serbam la Rusalii, pogorarea Duhului Sfant peste Biserica lui Hristos, asa cum ne-a fagaduit Domnul.
7. exemplele ar putea continua

Last edited by Eugen7; 12.08.2010 at 08:29:26.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.08.2010, 13:07:02
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Te rog da-mi si aspectele din legea veche de care Hristos le spunea sa asculte

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Studiul Sfintei Scripturi se incepe cu inceputul care este Hristos Iisus "prin care toate s-au facut" (Ioan 1) deci cu Evanghelia sa adica cu Noul Testament, abia apoi se trece la studiul Vechiului Testament.
Implinirea legii vechi si a proorocilor Vechilui Testament este Hristos. Bineinteles ca trebuie respectate in continuare cele 10 porunci si trebuie citit si studiat Vechiul Testament caci este cuvantul lui Dumnezeu, insa anumite aspecte din legea veche devin inutile in crestinism caci ele doar pregateau lumea pentru venirea lui Mesia.
Concret:
1. taierea imprejur (in trup) semn al legii vechi devine inutila caci acum prin Botez omul se naste in Hristos.
2. Serbarea sambetei ca zi de odihna devine inutila intrucat Hristos a inviat Duminica si intalnirea cu ucenicii se facea Duminica, frangerea painii (Sfanta Liturghie pentru Sfanta Euharistie) avea loc tot Duminica.
3. jertfele sangeroase devin inutile intrucat Hristos s-a jertfit pentru noi o data pentru totdeauna... iar in timpul Sfintei Liturghii, painea si vinul de pe sfantul Altar se transforma in adevarat tupul si sangele Domnului Hristos Iisus. Aceasta este inima credintei ortodoxe (si a celei romano-catolice... dar nu vom intra in amanunte).
4. casatoria (re)devine monogama, asa cum la inceput Dumnezeu a binecuvantat pe Adam si pe Eva.
5. Pastele iudaic serba iesirea din robia egiptului, noi crestinii serbam la Paste iesirea din robia pacatului si a mortii prin invierea din morti a lui Hristos Iisus, Dumnezeu adevarat si om adevarat.
6. cincizezimea serba darea legii (cele 10 porunci) pe muntele Sinai lui Moise, iar noi cre3stinii serbam la Rusalii, pogorarea Duhului Sfant peste Biserica lui Hristos, asa cum ne-a fagaduit Domnul.
7. exemplele ar putea continua
Multumesc mult. O sa meditez mai mult dar printre timp te rog sa-mi scrii si ce anume le zicea Iisus sa asculte din Moise si Prooroci. Ms. mult
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nemurirea - inainte de pacat. MrJuve Din Vechiul Testament 11 26.06.2011 17:32:45
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Orgasmul si moartea sufletului Traditie Nunta 408 20.04.2009 07:51:06