Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.02.2014, 09:13:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, e vorba cam de aceesi chestie pana la urma.

Daca ai mai multi bani decat cel mai amarat sarac, sau hai sa zicem chiar si 2 lei in plus, unul ar trebui sa-l dai pentru a fi la acelasi nivel cu el?

Sau, poti sa te intrebi, daca petreci o vacanta cu familia care insamna mancarea pe 3 luni a doua familii de saraci, pacatuiesti?

etc. etc.
A locui într-un apartament decent sau la casă e o necesitate, indiferent dacă plătești rate sau chirie, pe cînd a cumpăra un telefon scump sau a cheltui 1000E într-o vacanță de o săptămînă nu e obligatoriu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.02.2014, 09:55:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ceea ce este decent e foarte relativ.
In general relativ la venituri si nu doar.

Si nu e vorba neaparat de o vacanta de 1000euro.
Sa iesi la un gratar de 100 lei cand altii din jurul tau, cu banii aia maninca o saptamana, nu poate fi o problema morala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.02.2014, 10:07:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Pana la urma cred ca ar conta motivul pentru care cineva si-ar cumpara un lucru scump (telefon, masina, etc). Daca acel lucru i este necesar in activitatea de serviciu (de exemplul daca este un patron ce are foarte multi salariati sau trebuie sa tina legatura cu alte firme, sa primeasca sau sa trimita rapid acte, documente, facturi, etc), atunci nu vad de ce ar fi pacat!
Daca insa cineva achizitioneaza un lucru scump fara a-i fi neaparat necesar, ci numai din mandrie sau fala, sau din moft, atunci evident ca este pacat!

Cu vacantele si concediile -nu cred ca este pacat a cheltui bani pe excursii si calatorii. Probabil orice om isi doreste sa cunoasca locuri si tari noi, oameni, obiceiuri si culturi noi. Daca am avea bani probabil oricare din noi si-ar dori sa viziteze muzeul Ermitaj, Louvre-ul, Tibet-ul, Taj Mahal din India, Marea Bariera de Corali din Australia, etc.
Insa aici important este in aceste excursii sa calatorim intr-un mod inteligent, sa vizitam ceea ce intradevar merita vizitat, si nu cum fac unii care s-au trezit cu bani multi peste noapte (genul manelisto-cocalar) si daca-i intrebi ce au retinut din locurile vizitate habar nu au!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.02.2014, 10:49:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce este decent e foarte relativ.
In general relativ la venituri si nu doar.

Si nu e vorba neaparat de o vacanta de 1000euro.
Sa iesi la un gratar de 100 lei cand altii din jurul tau, cu banii aia maninca o saptamana, nu poate fi o problema morala?
Gratarul în sine e o problemă de morală pentru mine cel puțin.

Da, cred că pentru orice bănuț cheltuit aiurea vom da seamă cîndva. S-ar putea ca și aici să fie valabilă pilda cu talanții.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.02.2014, 11:35:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

carne/vegan nu e o problema morala, dpdv crestin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.02.2014, 21:21:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gresisi link -ul.
Huh, așa este. Am să mai postez o dată.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.02.2014, 21:22:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Calistrat despre secularizare și evoluția tehnologiei: http://www.youtube.com/watch?v=jZObW1J2CBE

În primele 25 de minute dezbate această temă. Începând cu minutul 17:00 vorbește de cipuri și cardul de sănătate.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.02.2014, 22:19:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
carne/vegan nu e o problema morala, dpdv crestin.
Nu, dar grătarul ar trebui să fie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.02.2014, 23:18:34
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A locui într-un apartament decent sau la casă e o necesitate, indiferent dacă plătești rate sau chirie, pe cînd a cumpăra un telefon scump sau a cheltui 1000E într-o vacanță de o săptămînă nu e obligatoriu.
Depinde cine ești, ce statut social ai, în ce zonă a lumii locuiești. Și multe altele.
Dacă ești un bushmen în Namibia sau un paria în Bangalore (vezi foto), nu ți se va mai părea deloc o necesitate să ai un apartament sau o casă în care să locuiești. Dacă ești fiul sultanului din Brunei va fi decent pentru tine să călătorești cu avionul propietate personală. Nici prin cap nu-ți va trece că asta-i prea mult pentru tine.

De obicei gândim ca fiind normativ modul nostru de viață și ne raportăm la posibilitățile noastre financiare.

Probabil pentru tine să cheltuiești 350 de Euro pentru o vacanță de o săptămână cu familia e o chestie foarte ok. Pentru cineva care mănâncă de un euro pe zi ce faci tu nu e deloc ok. El trăiește un an întreg cu banii ăia. Dar tu nu gândești ca el.

Nici cel care cheltuie 3500 de Euro pe vacanța cu pricina nu gândește ca tine.
Asta e viața. Fiecare trebuie să trăiască decent la nivelul lui.
Attached Images
File Type: jpg 1245212708539-poor%20people.jpg (40,7 KB, 8 views)

Last edited by Dalian; 17.02.2014 at 23:37:05.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.02.2014, 01:03:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Depinde cine ești, ce statut social ai, în ce zonă a lumii locuiești. Și multe altele.
Dacă ești un bushmen în Namibia sau un paria în Bangalore (vezi foto), nu ți se va mai părea deloc o necesitate să ai un apartament sau o casă în care să locuiești. Dacă ești fiul sultanului din Brunei va fi decent pentru tine să călătorești cu avionul propietate personală. Nici prin cap nu-ți va trece că asta-i prea mult pentru tine.

De obicei gândim ca fiind normativ modul nostru de viață și ne raportăm la posibilitățile noastre financiare.

Probabil pentru tine să cheltuiești 350 de Euro pentru o vacanță de o săptămână cu familia e o chestie foarte ok. Pentru cineva care mănâncă de un euro pe zi ce faci tu nu e deloc ok. El trăiește un an întreg cu banii ăia. Dar tu nu gândești ca el.

Nici cel care cheltuie 3500 de Euro pe vacanța cu pricina nu gândește ca tine.
Asta e viața. Fiecare trebuie să trăiască decent la nivelul lui.
Tocmai,ca ar trebui sa traim decent la nivelul celor mai saraci,asta ar trebui sa fie norma.
Dar desigur,asta este teorie...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde