Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.03.2010, 12:11:12
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De cind activez pe forum am avut ocazia sa vad ca multi crestini ortodoxi sunt preocupati de alimente , de calitatea lor si de hrana pe care in final o mincam . De asemenea multi sunt preocupati de post , de mincarurile de post si de principiile unei hraniri sanatoase.
Deschid acest thread cu dorinta ca surorile ortodoxe, si nu numai, sa posteze retete de mincaruri de frupt sau de post dar traditionale . Nu doresc nimic modern. Pt. inceput va propun sa postati retete de muraturi romanesti pe care le practicati adica acelea care se prepara fara otet . Poate fi foarte interesant sa putem cunoaste si compara bucataria romaneasca din diversele regiuni ale tarii atit in varianta ,,de post" cit si in cea ,,normala", sa difuzam in masa moduri traditionale de preparare a hranei sa cunoastem si chiar sa folosim cit mai multi moduri sanatoase de vietuire.
In masura in care propunerea va atrage va rog lasati-va ,,amprenta" frateasca !
Reteta de castraveti acri cu putin otet
Se aleg si se spala foarte bine castraveti micuti. Se aseaza frumos in borcan/e cu boabe de mustar, frunze de visin, boabe de piper, crengute de marar, rondele de morcov si optional un ardei iute.
Se prepara o solutie de 1lg de sare+ 1lg de otet /1 litru de apa.
Se fierbe aceasta solutie si se toarna peste castraveti. Aveti grija ca borcanul sa fie asezat sub 2 cutite de inox ptr. a nu crapa borcanul.Se lasa sa stea 12 ore dupa care a doua zi si a treia zi se repeta operatiunea.A treia zi dupa ce apa s-a racit se leaga borcanul cu celofan si se aseaza in camara.
Castraveti murati de vara
Se aleg castravetii se spala bine li se taie capacele si se aseaza in borcan impreuna cu catei de usturoi si crengute de marar. Se fierbe o solutie de 1lg de sare /1 litru de apa si se toarna peste catraveti. Se aseaza intr-un loc insorit. a doua zi de rastoarna solutia (zeama) din borcan se vantura cu un polonic si se umple din nou borcanul. A treia zi la fel si a patra zi se aseaza in frigider la rece. Dupa 3 -4 ore se taie rondele cativa castraveti se aseaza intr-un castronel cu zeama lor si se servesc impreuna cu fasole prajita pastai.
Fasole prajita pastai (galbena)
Se alegea fasolea se curata de codite si ate se spala foarte bine dupa care se pune la fiert intr-o oala cu apa calda si sare. Dupa ce a fiert se strecoara si se lasa sa se scurga bine toata apa. Intr-o tigaie de teflon se pune ulei la incis si se adauga fasolea. Se prajeste cu atentie pe toate partile pana capata o culoare aurie. Se scoate , se aseaza pe un platou sau in farfurie se presara mujdei de usturoi si patrunjel verde tocat. Se mananca impreuna cu castravetii murati si paine cu cereale.

Ciorba de verdeturi.
Se curata 1 morcov, 1 ceapa, 1 patrunjel radacina, 1 felie groasa de telina. Se taie cubulete mici si se pun in apa rece cu sare, o lingura/doua de ulei. Se lasa sa fiarba la foc mic dupa care de adauga 1 rosie, jumatate de ardei gras galben , codite de patrunjel, leustean si marar , 3 fire de ceapa verde si o lingura de orez. Se lasa din nou sa fiarba si se mai adauga daca trebuie putina apa. Dupa ce zarzavaturile au fiert se adauga o legatura de stevie, o legatura de loboda si putin spanac taiate fisii impreuna cu o cana de bors de tarate. Se lasa sa dea in clocot dupa care se adauga legatura de marar, patrunjel si leustean verde. Se serveste in farfurii cu verdeata proaspat tocata.
In timpul dezlegarii se serveste cu multaaaa smantana.
In ambele cazuri e un deliciu!
Sunt multe retete...dar ma opresc aici.
Pofta buna, spor la gatit si post usor in continuare.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.03.2010, 14:15:19
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De cind activez pe forum am avut ocazia sa vad ca multi crestini ortodoxi sunt preocupati de alimente , de calitatea lor si de hrana pe care in final o mincam . De asemenea multi sunt preocupati de post , de mincarurile de post si de principiile unei hraniri sanatoase.
Deschid acest thread cu dorinta ca surorile ortodoxe, si nu numai, sa posteze retete de mincaruri de frupt sau de post dar traditionale . Nu doresc nimic modern. Pt. inceput va propun sa postati retete de muraturi romanesti pe care le practicati adica acelea care se prepara fara otet . Poate fi foarte interesant sa putem cunoaste si compara bucataria romaneasca din diversele regiuni ale tarii atit in varianta ,,de post" cit si in cea ,,normala", sa difuzam in masa moduri traditionale de preparare a hranei sa cunoastem si chiar sa folosim cit mai multi moduri sanatoase de vietuire.
In masura in care propunerea va atrage va rog lasati-va ,,amprenta" frateasca !
Mancare de praz
Prazul bine spalat il prajesc taiat felii rotunde in putin ulei, apoi adaug o cana de orez spalat,si apa cit cuprinde se fierbe la foc mic se aduaga sare dupa gust masline si un pic zeama de lamie.
Varza murata
Varza se curata de primele frunze vestejite sau murdare, scobit cotorul(mijlocul) si umplut cu sare,si am mai adaugat o mina de sare,verzele le-am asezat intr-o galeata de plastic,se pune o radacina de hrean si citeva boabe de porumb, apa cit cuprinde si se pune capacul. De trei ori pe saptamina am scos varza intr-o oala sau alta galeata si cu un castron sau cana se vintura moarea. Anul trecut am avut cea mai buna varza murata si moare de baut de cind pun varza la murat. Am descoperit secretul( vinturatul )moarea a fost fara pic de floare.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.03.2010, 18:28:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Tuturor surorilor cu inima calda si simtire frateasca care au ales sa posteze la invitatia mea le multumesc din suflet si le rog ca asa cum am spus in deschidere sa posteze orice mincare traditionala romaneasca de frupt sau post , chiar daca la origine este autentic romaneasca sau plagiata , asta mai putin conteaza .Orice minacre, cit ar parea ea de taraneasca , simpla si modesta ma intereseaza . Cu ceva timp in urma il urmaream simbata pe PRO-Tv pe Radu Anton Roman prilej cu care am descoperit ca exista f. multe mincaruri chiar taranesti autentic, traditionale lucru care m-a mirat mai ales pt. ca inca se mai pastreaza ca retete. Doresc sa publicam cit mai multe retete pe care le practicam deoarece in felul acesta garantam pt. calitatea si savoarea mincarii prin propria experienta , apoi pt. a ne imbogati reciproc dar mai ales pt. a deprinde (desigur, vorbesc doar de doritori) o alimentatie cit mai sanatoasa . Eu va multumesc si va rog inca sa mai postati.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.03.2010, 19:29:18
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit Urzici

Se curata urzicile de coditele mai groase si se spala bine- bine. Apoi se oparesc in apa cu sare, se toaca, se pun din nou in o parte dinapa in care au fost oparite, se adauga ulei si malai incet- incet- ca la mamaliguta. Se fiërbe totul pana se ingroasa. Unii pun in loc de malai, faina- dar cu malai ies mai bune. Baza de piure de urzici poate fi folosita si pentru placinta cu urzici!!!! In afara de faptul ca sunt bune sunt si o sursa destul de buna de fier si sunt si.....eco (nu cultiva nimeni urzici, sa fie in pericol de ingrasamant azotat). oare in alte tari se mananca urzici?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.03.2010, 19:42:11
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

da, sunt ffff bune si sanatoase...mai pot fi gatite cu lapte si usturoi..

mama le face post, cu faina si apa si usturoi.



Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Se curata urzicile de coditele mai groase si se spala bine- bine. Apoi se oparesc in apa cu sare, se toaca, se pun din nou in o parte dinapa in care au fost oparite, se adauga ulei si malai incet- incet- ca la mamaliguta. Se fiërbe totul pana se ingroasa. Unii pun in loc de malai, faina- dar cu malai ies mai bune. Baza de piure de urzici poate fi folosita si pentru placinta cu urzici!!!! In afara de faptul ca sunt bune sunt si o sursa destul de buna de fier si sunt si.....eco (nu cultiva nimeni urzici, sa fie in pericol de ingrasamant azotat). oare in alte tari se mananca urzici?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.03.2010, 19:48:56
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit piureul de urzici are gust mai bun cu rantash

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Se curata urzicile de coditele mai groase si se spala bine- bine. Apoi se oparesc in apa cu sare, se toaca, se pun din nou in o parte dinapa in care au fost oparite, se adauga ulei si malai incet- incet- ca la mamaliguta. Se fiërbe totul pana se ingroasa. Unii pun in loc de malai, faina- dar cu malai ies mai bune. Baza de piure de urzici poate fi folosita si pentru placinta cu urzici!!!! In afara de faptul ca sunt bune sunt si o sursa destul de buna de fier si sunt si.....eco (nu cultiva nimeni urzici, sa fie in pericol de ingrasamant azotat). oare in alte tari se mananca urzici?
Sunt cu mult mai gustoase daca li se adauga si rantash (ceapa calita in ulei), si putin usturoi zdrobit (eventual, diluat cu vreo cativa stropi de apa si amestecat cu vreo cateva picaturi de ulei de masline ori de floarea-soarelui, si cu vreo cativa stropi de zama de lamaie proaspat stoarsa)... Se mai pot ingrosa cu niscaiva faina (vreo cateva linguri, in functie de cantitatea urzicior - adaugata 'in ploaie' si amestecand continuu spre a nu se lipi ori forma cocoloashe, sau diluata cu putina apa, separat, si amestecata bine, cu un tel sau lingura de lemn, tot ca sa nu formeze cocoloashe). Pot fi servite cu mamaligutza calda sau cu paine proaspata etc. Aceste 'procedee' le stiu de la bunica mea, Dumnezeu s-o ierte si usoara tzar'na-i fie, care ne mai gatea, uneori, primavara, 'pt. innoirea sangelui' (dupa cum ne zicea ea), cate un piure de urzicutze, inegalabil si incomparabil de gustos.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.03.2010, 19:58:27
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

A! am uitat: deasupra se pune hrean proaspat ras!!!!
Multumesc pentru idee cherub, voi incerca!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.03.2010, 20:06:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit urzici

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Se curata urzicile de coditele mai groase si se spala bine- bine. Apoi se oparesc in apa cu sare, se toaca, se pun din nou in o parte dinapa in care au fost oparite, se adauga ulei si malai incet- incet- ca la mamaliguta. Se fiërbe totul pana se ingroasa. Unii pun in loc de malai, faina- dar cu malai ies mai bune. Baza de piure de urzici poate fi folosita si pentru placinta cu urzici!!!! In afara de faptul ca sunt bune sunt si o sursa destul de buna de fier si sunt si.....eco (nu cultiva nimeni urzici, sa fie in pericol de ingrasamant azotat). oare in alte tari se mananca urzici?
Pe aici nu am auzit de urzici si chiar daca am vazut pe cimp e riscant ca nu stii ce stropeli cu chimicale sint pe acolo. Luna viitoare sper sa maninc urzicute in Romania.....
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.03.2010, 20:15:30
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Mancarea mea preferata, si e de post, nu pot sa-mi dau seama cum de am omis-o !!!!!

Mancare de fasole verde:

se caleste o ceapa, se pune ardei roshu, si apoi roshii decojite si taiate cubulete, apoi fasolea, spalata, rupta la capete( se arunca), si rupta in mai multe bucati, si sare. se pune capacul, si se da la foc mic. Nu se pune apa.

Se serveste cu mujdei !!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.03.2010, 20:20:44
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb iahnie de fasole uscata

Se fierbe fasolea bine (schimbandu-se cateva ape - doua, trei chiar), apoi se scurge apa, se piseaza fasolea adaugandu-se ulei (ca la maioneza), ceapa tocata marunt, sare/vegeta. Se asaza pasta obtinuta pe un platou, iar deasupra se pune o prajeala usoara de ceapa cu ulei si rosii.

Last edited by LapetiteMoc; 22.03.2010 at 20:36:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 14:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 12:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 11:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 20:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26