Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.05.2008, 14:23:42
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Cu parere de rau dar mai sus spuneti una si cu cateva randuri va contraziceti.
Va rog sa cititi cu atentie.
La inceput sustineti ca ziua a 7 a este sambata si ca Dumnezeu a inlocuit-o cu cea de-a 8 a,Duminica, iar in urmatorul paragraf, spuneti concluzionand cu "Deci", ca de fapt ziua a8a e ziua a7a.
Ce sa se inteleaga de aici ?

Nu mi-ati raspuns la intrebarea " cum sunt numerotate si numite cele sapte zile calendaristice ? Si aici ma intereseaza ORDINEA acestora.

Apoi ceea ce ati postat mai jos, va marturisesc ca E PRIMA OARA IN VIATA MEA CAND AUD ASA CEVA ! Ati putea sa va sustineti ideile cu niste argumente ? Asa m-ar ajuta sa inteleg si sa admit in concretizand ceea ce spuneti.



La intrebarea : "De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT?", afirmati ca Eva si mai apoi Adam, au mancat "din pomul vietii vesnice". Ori in Gen. 2.v. 17 spune cu totul altceva : 16 *Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poți să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
17 *dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit.”

Si ce ziceti dvs. spune dupa ce ai mancasera deja : " Domnul Dumnezeu a zis :" Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand, binele si raul. Sa-l impiedicam dar acum ca nu cunva sa-si intinda mana,! sa ia din pomul vietii !, sa manance din el si sa traiasca vesnic."

Postarea dvs.
"...shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice..."
Poi asha este, ziua 7-a devine ziua 8-a in final adica ziua vietzii veshnice deci nu m-am contrazis ci Ziua odihnei este inaltzata shi cinstita shi binecuvantata de Dumnezeu prin Invierea Fiului respectiv a omului shi a intregii creatzii cazute prin pacate shi patimi, daca la inceput era o numerotare ziua intai, ziua a doua, sfarshindu-se cu Sabatul, adica ziua 7-a, Hristos a ales ca Ziua invierii sa fie Ziua a 8-a adica Duminica dar devenind ziua a 7-a intrucat se pastreaza ciclicitatea shi modelul shi randuiala de la inceput astfel ca Duminica este ziua 7-a dar ca zi a invierii shi a vietzii veshnice este shi ziua intaia shi ziua a 8-a fiind astfel ziua Domnului, Cel ce este Inceputul shi Sfarshitul, Hristos-Dumnezeu... e vorba de zilele saptamanii ca model duhovnicesc nu atat doar ca shi calendar al saptamanii dar e D,L,M,M,J,V,S,D

Poi am dat argumente, in Caanan i-a adus Moise pe evrei deci e posibil sa fie pamantul fagaduintzei adica al vechiului Rai shi Eden, banuiesc, nu shtiu exact... dar cum evreii nu l-au primit pe Mantuitor, locul cel nou al noului Rai, Caananul cel Nou shi al Edenului shi al Ierusalimului Ceresc ce se va asheza pe pamant de la Dumnezeu este Roamnia de azi shi argumentele tzi le-am expus in parte, e voia lui Dumnezeu.

N-am afirmat ca au mancat din pomul vietzii veshnice ci erau ispitzitzi sa-shi intinda mana shi de aceea, ca sa nu cada definitiv, Dumnezeu i-a scos din rai ca sa nu ajunga ca ingerii cazutzi, sau mai rau, am zis doar ca incepand sa moara shi trupeshte, sa se degradeze ar fi intins mana sa mance shi din pomul vietzii.... nu numai din pomul cunoshtiintzei binelui shi raului despartzindu-se definitiv de Dumnezeu shi unindu-se cu rautatea shi judecarea shi osandirea shi lacomia, indraznind shi nerushinand in calcarea ascultarii lui Dumnezeu.... a Luminii shi intzelepciunii pentru invidie shi lacomie shi mandrie... Deci nu au mancat ci ar fi fost ispititzi sa-shi intinda mana.

poi e vorba de ispita de a-shi intinde mana shi de a manca... deci ispita de a manca, deci nu atzi citit corespunzator...

sper ca nu te-am suparat...:)

Nu cred ca are mare importanta, o mica greseala strecurata neintentionat, dar ceea ce vreau sa va rog, este sa observati dvs. ca de fapt ESTE o greseala.

De cine s-o pazeasca, daca totul era DESAVARSIT?

"De ispita neascultarii shi lacomiei caci aveau porunca de ascultare a lui Dumnezeu, dar au preferat sa asculte de cel rau cu pretzul mortzii shi a necredintzei, sa-si intinda mana shi sa ia din pomul cunoshtiintzei fara a fi primit ingaduintza respectiva,..." cuvintele dvs.

Verbul il folositi la trecut "aveau", "au preferat", "a fi primit"

Deci, parafrazand aceasta fraza, fara ai denatura mesajul original, suna asa : "...au preferat sa asculte de cel rau(alegerea),...sa-si intinda mana(intentia,actiunea) si sa ia(infaptuirea actiunii) din pomul cunostintei, fara a fi primit(verbul arata o actiune deja incheiata-in tecut-)ingaduinta respectiva,..." Timpurile verbale le-ati folosit la trecut.


Ordinea zilelor saptamanii, sunt D-L-M-M-J-V-S-D = adica 8 zile.
Prin aceasta formula se intelege ca prima zi numerotata cu litera D, este aceiasi cu ultima, numerotata tot cu D.

"...astfel ca Duminica este ziua 7-a dar ca zi a invierii shi a vietzii veshnice este shi ziua intaia shi ziua a 8-a fiind astfel ziua Domnului, Cel ce este Inceputul shi Sfarshitul, Hristos-Dumnezeu... e vorba de zilele saptamanii ca model duhovnicesc nu atat doar ca shi calendar al saptamanii dar e D,L,M,M,J,V,S,D."

Va intreb, daca spuneti ca"...e vorba de zilele saptamanii ca model duhovnicesc..", atunci astept si un suport Scripturistic, Biblic, care sa veridice ceea ce spuneti. Si va rog insistent sa imi raspundeti .
Va multumesc.


Nu aveti de ce sa va disculpati... Sanatate !
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.05.2008, 14:58:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"lucru care le-a provocat moartea Duhovniceasca shi apoi iminenta apropiere de moartea trupesca shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice, ajungand la fel ca shi ingerii cei rai, ingerii cazutzi, veshnici in despartzire de Dumnezeu shi revolta shi lupta ramanand pururea potrivnizi Duhului Sfant... "

poi dumneata nu vrei sa vezi ca n-am greshit ci ai gasit dumneata acul in carul cu fan :D ca doar inca mai shtiu folosi limba romana shi nu fac afirmatzii absurde prin scrieri greshite ???, deshi mai greshesc ca doar n-oi fi infailibil, dar in fraza respectiva legam actziunea de ispita deci era vorba de ispita de a manca shi ispita nu este caderea in ispita deci dumneata ai citit vrand sa nu pricepi ce am scris.

DECI NU ESTE O GRESHEALA!

poi suportul scripturistic il gaseshti in scripturi shi interpretarile sfintzilor parintzi... ce ai vrea sa-tzi arat din scripturi? poi nu tzi-am explicat? shi tzi-am explicat pe baza de suport scripturistic shi dumneata ma trimitzi la suportul scripturistic? poi nu tzi-am zis de ce Duminica este shi prima shi ultima zi? de cesunt 7 zile dar Duminica Duhovniceasca este ziua invierii shi vietzii veshnice adica ziua 8-a? tzi-am zis! tzi-am aratzt ca se sarbatoreshte Duminica asha cum a sarbatorit Hristos Sabatul de sambata seara pana luni dimineatza prin nemunca... deci ce nelamurire ai shi ce suport vrei? ceva citate exacte? poi cauta-le shi te lamureshte daca am sau n-am dreptate in sensul ca potzi corecta daca spun ca un papagal uituc dupa Hristos shi sfintzii Parintzi Teologi sau vorbesc de la inventziile mele aiuritoare care shi mie imi starnesc nalucirile pripite ale mandriei. ???:(:(
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.05.2008, 15:54:53
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
"lucru care le-a provocat moartea Duhovniceasca shi apoi iminenta apropiere de moartea trupesca shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice, ajungand la fel ca shi ingerii cei rai, ingerii cazutzi, veshnici in despartzire de Dumnezeu shi revolta shi lupta ramanand pururea potrivnizi Duhului Sfant... "

poi dumneata nu vrei sa vezi ca n-am greshit ci ai gasit dumneata acul in carul cu fan :D ca doar inca mai shtiu folosi limba romana shi nu fac afirmatzii absurde prin scrieri greshite ???, deshi mai greshesc ca doar n-oi fi infailibil, dar in fraza respectiva legam actziunea de ispita deci era vorba de ispita de a manca shi ispita nu este caderea in ispita deci dumneata ai citit vrand sa nu pricepi ce am scris.

DECI NU ESTE O GRESHEALA!

poi suportul scripturistic il gaseshti in scripturi shi interpretarile sfintzilor parintzi... ce ai vrea sa-tzi arat din scripturi? poi nu tzi-am explicat? shi tzi-am explicat pe baza de suport scripturistic shi dumneata ma trimitzi la suportul scripturistic? poi nu tzi-am zis de ce Duminica este shi prima shi ultima zi? de cesunt 7 zile dar Duminica Duhovniceasca este ziua invierii shi vietzii veshnice adica ziua 8-a? tzi-am zis! tzi-am aratzt ca se sarbatoreshte Duminica asha cum a sarbatorit Hristos Sabatul de sambata seara pana luni dimineatza prin nemunca... deci ce nelamurire ai shi ce suport vrei? ceva citate exacte? poi cauta-le shi te lamureshte daca am sau n-am dreptate in sensul ca potzi corecta daca spun ca un papagal uituc dupa Hristos shi sfintzii Parintzi Teologi sau vorbesc de la inventziile mele aiuritoare care shi mie imi starnesc nalucirile pripite ale mandriei. ???:(:(

"De ispita neascultarii shi lacomiei caci aveau porunca de ascultare a lui Dumnezeu, dar au preferat sa asculte de cel rau cu pretzul mortzii shi a necredintzei, sa-si intinda mana shi sa ia din pomul cunoshtiintzei fara a fi primit ingaduintza respectiva,..." cuvintele dvs.

"lucru care le-a provocat moartea Duhovniceasca shi apoi iminenta apropiere de moartea trupesca shi ispita de a-shi intinde mana shi de a manca din pomul vietzii veshnice, ajungand la fel ca shi ingerii cei rai, ingerii cazutzi, veshnici in despartzire de Dumnezeu shi revolta shi lupta ramanand pururea potrivnizi Duhului Sfant... " cuvintele dvs.

Ce le-a provocat moartea ? Ispita sau infaptuirea ispitei?
Ce anume le-a provocat moartea INTENTIA, TENTATIA DE A GUSTA sau INFAPTUIREA ACESTEIA ???

Va rog sa faceti dvs conexiunea dintre cele doua pf. Si totodata sa extrageti si greseala.


Stimate domn, inteleg ca ati vrut sa ma faceti sa inteleg CORECT, si ideea am prins-o foarte bine. Ce am vrut sa spun este ca nu era vorba de pomul vietii, ci de pomul cunostintei binelui si raului.

Imi pare rau ca v-a deranjat destul de tare corectura mea .
Cat despre perfeciune, oricine greseste. Pana si Pruteanu cu deviza luicu tot ("CORECT") si el greseste.

Cat despre zicala cu "acul in carul cu fan". Va intreb, este acul in car ? Proverbul nu exclude existenta "acului", ci faptul ca NU POATE FI GASIT !Sau este aproape imposibil de gasitc(ca sa exclud alte ipoteze) Ori in cazul de fata, eu zic, ca este, totusi, o diferenta...

Si vreau sa pun punct la aceasta ofensa defensiva.
Apreciez efortul.
Ultimul paragraf il completeaza pe cel dintai, nu il contrazice !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.05.2008, 16:09:11
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Nu trebuie sa intrebam ce este adevarul, ci cine este adevarul. Pilat l-a intrebat pe Hristos: "Ce este adevarul?" si nu a primit nici un raspuns. Hristos nu a dorit sa raspunda la o intrebare gresita. Daca Pilat ar fi pus intrebarea dreapta: "Cine este adevarul?", cu siguranta ar fi primit raspuns. I-ar fi spus ce le-a zis si ucenicilor:"Eu sunt calea, adevarul si viata". Adevarul e ipostatic, nu impersonal. Adevarul este Dumnezeu, nu un lucru. Adevarul nu se poate afla in cele zidite, ci in Ziditor. Adevarul nu va fi descoperit de cele zidite, daca nu il descopera Ziditorul. Sfantul Nicolae Veimirovici
Inspirat comentariu. Multumesc
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.05.2008, 16:19:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule draga nu m-ai deranjat deroc shi nu m-am suparat in schimb precis te-am suparat eu,

dar era vorba ca moartea Duhovniceasca le-a provocat-o neascultarea deci atunci cand au mancat din poamele din pomul cunoshtiintzei binelui shi raului shi astfel murind duhovniceshte shi urmand sa moara shi trupeshte cum era proorocit de Dumnezeu ei intrasera sub ispita de a-shi intinde mana shi de a manca shi din pomul Vietzii din care n-au apucat sa manace fiindca au fost scoshi afara din Rai, din Eden...

Ce Greshala sa extrag? nu shtiu ce vorbitzi... la ce va referitzi? atzi ramas calat pe gresheala?

Poi cum atzi intzeles corect ideea daca afirmatzi ca ash fi confundat eu pomii din Rai, cand dumneata necitind corect ce am scris ai avut impresia ca am scris greshit shi apoi facetzi afirmatzia ca shi cum m-atzi fi corectat la cele ce vi se pareau dumneavoastra ca le-ash fi incurcat... nu-i exclus sa le fi shi incurcat...:dozingoff:

poi acul era gresheala shi fanul textul meu cam complicat shi imprashtiat shi prea lung ca shi fraze deci necitibil shi incalcit, dar era apropo la paiul din ochiul altuia, ceva de genul asta...

poi de unde citatzi dumneavoastra? ce Genesis? nu citatzi din Biblia ortodoxa? ca daca citatzi din biblii sectante atunci n-are rost discutzia deloc...

Fiii lui Dumnezeu erau cei din Adam shi Eva ce pastrau ascultarea shi credintza in Dumnezeu, restul erau cei necredincioshi.... oameni, trupuri... fete frumoase...:)???:(:(
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.05.2008, 16:37:07
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnule draga nu m-ai deranjat deroc shi nu m-am suparat in schimb precis te-am suparat eu,

dar era vorba ca moartea Duhovniceasca le-a provocat-o neascultarea deci atunci cand au mancat din poamele din pomul cunoshtiintzei binelui shi raului shi astfel murind duhovniceshte shi urmand sa moara shi trupeshte cum era proorocit de Dumnezeu ei intrasera sub ispita de a-shi intinde mana shi de a manca shi din pomul Vietzii din care n-au apucat sa manace fiindca au fost scoshi afara din Rai, din Eden...

Ce Greshala sa extrag? nu shtiu ce vorbitzi... la ce va referitzi? atzi ramas calat pe gresheala?

Poi cum atzi intzeles corect ideea daca afirmatzi ca ash fi confundat eu pomii din Rai, cand dumneata necitind corect ce am scris ai avut impresia ca am scris greshit shi apoi facetzi afirmatzia ca shi cum m-atzi fi corectat la cele ce vi se pareau dumneavoastra ca le-ash fi incurcat... nu-i exclus sa le fi shi incurcat...:dozingoff:

poi acul era gresheala shi fanul textul meu cam complicat shi imprashtiat shi prea lung ca shi fraze deci necitibil shi incalcit, dar era apropo la paiul din ochiul altuia, ceva de genul asta...

poi de unde citatzi dumneavoastra? ce Genesis? nu citatzi din Biblia ortodoxa? ca daca citatzi din biblii sectante atunci n-are rost discutzia deloc...

Fiii lui Dumnezeu erau cei din Adam shi Eva ce pastrau ascultarea shi credintza in Dumnezeu, restul erau cei necredincioshi.... oameni, trupuri... fete frumoase...:)???:(:(

Citez din Biblie, traducera D. Cornilescu. Genesis este cuvantul folosit in engleza pentru Geneza. Suzele mele .

Imi place interpretarea legata de "fiii lui Dumneze..."

Daca nu sunt indiscret, este persnala ? Ati putea, daca va rog, sa imi explicati si mie CUM ati ajuns la aceasta concluzie ?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.06.2008, 00:04:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu nu am amintit de cele zece porunci caci ele se gasesc in V.T ,iar N.T le abordeaza sub o noua lumina ,caci toata legea si prorocii se cuprind in primele 2 porunci ,acelea care se refera la iubirea de Dumnezeu si de aproapele,inclusiv iubirea de vrasmasi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.06.2008, 17:02:23
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu nu am amintit de cele zece porunci caci ele se gasesc in V.T ,iar N.T le abordeaza sub o noua lumina ,caci toata legea si prorocii se cuprind in primele 2 porunci ,acelea care se refera la iubirea de Dumnezeu si de aproapele,inclusiv iubirea de vrasmasi.
"AdevArul s-a lasat revelat in BIBLIE ,prin V.T. ,CARE REDA ISTORIA POPORULUI EVREU SI PREZICE VENIREA LUI MESIA CARE VA DESAVIRSI CELE 10 PORUNCI,si prin N.T.,care ne ofera deplinatatea revelatieiADEVARULUI.Dar acest ADEVAR ,care este Iisus Hristos,..."

Ce sa se mai inteleaga ? Sa inteleg de aici ca V.T. nu mai este in viguare ? Si ca este inlocuit de N.T. ?

Pe la inceput cei mai multi, sau toti cu mici exceptii, mi-ati sugerat sa citesc Biblia, iar acum sa inteleg de aici ca BIBLIA este partial, in parte buna !?

Ati spus ca in V.T. se gasesc cele zece porunci, dar V.T. are 920 de pag.

Nu mi-ati explicat cum anume se abordeaza in N.T.
Despre ce lege vorbiti?
Care cele doua porunci ?

Imi spuneti foarte "simplu" ca cele zece sunt in V.T. si ca celealte doua se gasesc in N.T.
E ca si cum ai spune ca "strada trandadirilor" se gaseste in Spania...

Ati putea, va rog, sa fiti putin mai explicita ?

Va multumesc.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.06.2008, 20:07:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

BIBLIA este compusa din doua parti ;VECHIUL TESTAMENT SI NOUL TESTAMENT .Indicatiile preotillor este de a incepe sa citesti N.T.caci aci este revelat ADEVARUL COMPLET ,care este IISUS HRISTOS.Dar ca sa intelegi trebuie sa TE ROGI INAINTE ca Dumnezeu sa iti ajute sa intelegi .Iar dc pe parcurs nu intelegi tre sa intrebi un pastor ,preot sau monah,asa cum si cei doi in drumul spre EMAUS L-AU INTREBAT ASUPRA TILCUIRILOR PE UN ..trecator ce se apropia de ei..care era nimeni altul decit PASTORUL CEL MARE IISUS HRISTOS.cel de foarte curind inviat.EL le-a explicat celor doi tilcuirile din v.t.[caci atunci numai acela exista],cum el,VT.arata de fapt venirea lui MESIA.Daca citesti vei aj si la parabola cu tinarul bogat care intreaba ce trebuie sa faca sa mosteneasca viata vesnica.Si Mintuitorul i-a raspuns ca dc vrea sa fie DESAVIRSIT ,citezsaiubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ,din tot cugetul tau ,iar pe aproapele ca pe rine insuti",caci in aceste doua porunci sint cuprinse toata legea si prorocii[/b],adica aceste doua porunci sitetizeaza ESENTA VECHIULUI TESTAMENT.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.06.2008, 17:16:41
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Ma supara mult ca nu imi dati referinte si eu ma simt obligat s-o fac de repetate ori.
Va rog din suflet, dati-mi si mie o referinta, o pagina, un capitol ceva !


"...caci in aceste doua porunci sint cuprinse toata legea si prorocii..."

Nu vi se pare putin absurd-ca sa nu zic mai mult-ca "aceste doua porunci(?)sa cuprinda o lege intreaga ?
Pai, stimabile domn, o lege cuprinde, alcatuieste o sumedenie de reguli si amendamente , care TREBUIESC respectate cu strictete. Si o lege care nu cuprinde diferite norme, disctincte legi, felurite reguli, o serie de amendamente, NU SE POATE NUMI LEGE !
Si nu cred ca este cazul sa explic si dpdv. etimologic. acest termen "Lege".

Eu nu pot oricat asi fi de ilustru sa intuiesc ce vor sa zica aceste cuvinte: "...saiubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ,din tot cugetul tau ,iar pe aproapele ca pe rine insuti...", inainte ca sa cunosc o definitie ale acestor cuvinte.
Pentru ca aici se vorbeste pe scurt, in cateva cuvinte, daca aceste cuvinte implica intr-adevar o lege.

Este acelasi lucru ca si cand ai spune unui elev sa explice o formula, fara teorema si sa rezolve un exercitiu, fara cerinte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Roaga pe Dumnezeu sa fie profesorul tau, sa te invete unde este adevarul spre_rasarit Generalitati 0 25.10.2011 15:49:22
Unde gasesc aceste cantari? sophia Muzica Bisericeasca 3 07.02.2011 19:04:27
Unde pot sa gasesc....? mishul Intrebari utilizatori 5 30.11.2010 13:23:43
ajutati-ma sa gasesc adevarul! irina2009 Rugaciuni 17 05.09.2009 16:01:38
unde gasesc? iulyaan Generalitati 4 29.10.2008 09:16:03