Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.05.2010, 18:23:06
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Legea Veche pregateste Legea Noua si cea Noua implineste Legea Veche! Nu am zis nicicand ca nu e valabila Legea Veche insa ceea ce e specific la voi protestantii va legati numai de Legea Veche si din cate stiu eu crestin inseamna a crede in Hristos! Insusi Mantuitorul a zis ca nu a venit sa strice Legea Veche dar nici nu a spus ca numai Legea Veche e valabila.
Daca tot vorbesti de crestinism, cred ca o "metoda eficienta" de a fi bun crestin este aceea de a-L copia pe Domnul Iisus Hristos.

Ca sa revenim la tema discutiei noastre, eu Il copiez pe Mantuitorul si in pazirea zilei a saptea (sabatul sau sambata).

"dupã obiceiul Sãu, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogã si S-a sculat sã citeascã."(Luca 4:16). Este ceva gresit sa adopt si eu un obicei al Domnului Iisus Hristos?

Daca, la judecata, Domnul ma va intreba: "vasalie, tu de ce ai pazit sambata ca zi de odihna inchinata Domnului?". Raspunsul meu (unul dintre ele) va fi simplu: "Pentru ca asa ai facut si Tu, Doamne."

Tu ce ai sa raspunzi daca vei fi intrebata pentru ce nu ai respectat Porunca lui Dumnezeu? Ai sa vii cu artificii teologice?

"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui."(1 Ioan 5:3)
  #32  
Vechi 01.05.2010, 18:24:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ati transformat ziua de odihna inchinata Domnului (asa cum spune porunca scrisa in piatra de Insusi Dumnezeu) in sambata mortilor.

Nu am transformat nimic! Invierea Domnului umbreste ziua sambetei.
Tu cumva crezi ca ne indrepti? Sau ne acuzi de ceva?
  #33  
Vechi 01.05.2010, 18:31:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Daca tot vorbesti de crestinism, cred ca o "metoda eficienta" de a fi bun crestin este aceea de a-L copia pe Domnul Iisus Hristos.

Ca sa revenim la tema discutiei noastre, eu Il copiez pe Mantuitorul si in pazirea zilei a saptea (sabatul sau sambata).

"dupã obiceiul Sãu, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogã si S-a sculat sã citeascã."(Luca 4:16). Este ceva gresit sa adopt si eu un obicei al Domnului Iisus Hristos?

Daca, la judecata, Domnul ma va intreba: "vasalie, tu de ce ai pazit sambata ca zi de odihna inchinata Domnului?". Raspunsul meu (unul dintre ele) va fi simplu: "Pentru ca asa ai facut si Tu, Doamne."

Tu ce ai sa raspunzi daca vei fi intrebata pentru ce nu ai respectat Porunca lui Dumnezeu? Ai sa vii cu artificii teologice?

"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui."(1 Ioan 5:3)
Tot in zi de sambata Mantuitorul a savarsit minuni fapt ce a scandalizat iudeii. Oricum nu inteleg de ce aduci ca argument Catehismul ortodox de vreme ce tu combati ortodoxia... Si apoi ar trebui sa "adopti" nu numai un obicei al Mantuitorului ci toate! Unde este la voi Sfanta Liturghie? Sfintele Taine? Cinstea fata de Maica Domnului, cinste pe care Insusi Mantuitorul I-a acordat-o?
Preluam numai ce ne convine?!
Si dragul meu, eu sunt mandra ca m-am nascut ortodoxa si pentru mine Duminica este Ziua Domnului!!!

A intrat in sinagoga pentru ca Mantuitorul S-a supus intru toate Legii Vechi.
  #34  
Vechi 01.05.2010, 18:37:04
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cata neclaritate si ambiguitate ati adus cu aceasta postare. Luati din Catehismul Bisericii autoritatea si o interpretati arbitrar.
Nu am interpretat nimic. Doar am dat niste citate care nu va convin din Catehismul ortodox. Si, mai am multe de acestea.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu intelegeti ca ravna aceasta fata de Vechiul Testament va face sa pierdeti din vedere Invierea- temelia crestinismului.
Nu putem pierde din vedere Invierea. Noi nu credem in "suflete nemuritoare" ci credem in Inviererea Domnului (care a avut loc) si invierea mortilor (care va avea loc la revenirea Mantuitorului).

Dvs., care credeti in "nemurirea sufletului" si supravietuirea acestuia intr-o forma constienta, mai credeti in inviere? Ce rost mai are aceasta?

Cititi 1 Corinteni cap. 15, incepand cu vers. 12. Vedeti ce frumos si convingator vorbeste Sfantul Apostol Pavel despre nadejdea invierii in credinta crestina (credinta de zi cu zi, nu numai de duminica).

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In Dumnezeu nicidecum nu este o contradictie- trecerea de la Sambata la Duminica a facut-o El insusi.
Asta chiar este incumetare. Intr-un fel, totusi, aveti dreptate. Un "dumnezeu" a facut aceasta schimbare. Este cel descris in profetiile lui Daniel:"se va incumeta sa schimbe vremile si legea"(Daniel 7:25) Probabil pe acest "dumnezeu" il ascultati.

Eu raman in ascultare de Dumnezeul care a sfintit si binecuvantat ziua a saptea si a scris-o ca lege (porunca) pe piatra.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
De ce nu mai respectati si celelelate prescriptii- Circumciziunea, etc??????
Pentru ca Sfantul Apostol Pavel spune:

"Taierea imprejur nu este nimic si netaierea imprejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu" (1 Corinteni 7:19).
Eu prefer sa pazesc poruncile lui Dumnezeu (prin puterea pe care o da harul Sau). Dvs., care respingeti poruncile (cel putin una), poate preferati taierea imprejur.

Last edited by vasalie; 01.05.2010 at 18:41:12.
  #35  
Vechi 01.05.2010, 18:50:12
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
vasalie: am citit partea aia, porunca aia atat in Biblia ortodoxa cat si-n cea adventista, ca scria si acolo asta.dar, daca e sa ne luam dupa pct. 126 si 127, nu zice denumirea zilei de odihna, corect? ca am aici nelamurirea >.<
si apoi partea cu: care este ziua odihnei, de fapt.
cum adica ziua a7a este sambata(duminica e ziua intai) si ai pus pct. 286 care e legat de duminica :| nu mai pricep >.<
sunt super confuza la asta!
Imi cer scuze ca te-am lasat in ceata. Faptul ca ziua a saptea este sambata iar duminica este ziua intaia o arata si Sfanta Scriptura (traducerea Sinodala) si o recunoaste si invatatura ortodoxa.

Iti dau cateva versete din Biblie (traducere ortodoxa) din care reiese ca duminica este prima zi a saptamanii:

"Dupã ce a trecut sâmbãta, când se lumina de ziua întâi a sãptãmânii (Duminicã)" (Matei 28:1)

"si dis-de-dimineaþã, în prima zi a sãptãmânii (Duminicã), pe când rãsãrea soarele, au venit la mormânt."(Marcu 16:2)

"Iar în ziua întâia a sãptãmânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt" (Ioan 20:1)
Mentionez ca parantezele nu-mi apartin. Asa apar in traducerea ortodoxa.
  #36  
Vechi 01.05.2010, 18:55:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Imi cer scuze ca te-am lasat in ceata. Faptul ca ziua a saptea este sambata iar duminica este ziua intaia o arata si Sfanta Scriptura (traducerea Sinodala) si o recunoaste si invatatura ortodoxa.

Iti dau cateva versete din Biblie (traducere ortodoxa) din care reiese ca duminica este prima zi a saptamanii:

"Dupã ce a trecut sâmbãta, când se lumina de ziua întâi a sãptãmânii (Duminicã)" (Matei 28:1)

"si dis-de-dimineaþã, în prima zi a sãptãmânii (Duminicã), pe când rãsãrea soarele, au venit la mormânt."(Marcu 16:2)

"Iar în ziua întâia a sãptãmânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt" (Ioan 20:1)
Mentionez ca parantezele nu-mi apartin. Asa apar in traducerea ortodoxa.
in ce zi a inviat Iisus Hristos ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #37  
Vechi 01.05.2010, 18:58:25
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
"Sase zile sa lucrezi" spune porunca a patra.

Catehismul ortodox surprinde corect ceea ce spune aceasta porunca:

127. Ce invata porunca aceasta?
Aceasta porunca invata doua lucruri, si anume: datoria muncii in timpul celor sase zile ale saptamanii si datoria de a sarbatori ziua a saptea, ca zi de odihna, inchinata Domnului.


http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism35.html. Citeste in continuare, in Catehismul ortodox, indemnurile pentru munca.
Si daca eu ma'ncapatanez si vreau sa-mi iau concediu, si pe deasupra, nu vreau sa muncesc de loc(in concediu, bineinteles, pentru ca n'as munci de loc, niciodata, da nu ma lasa matu') ?

p.s. sunt un trol, stiu, sa nu dati prea tare cu mine de pamant...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #38  
Vechi 01.05.2010, 19:02:33
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
adventistii au venit cu argumente logice si era chiar ok ce-au spus, dar... tot se bat cap in cap afirmatiile, asta am impresia :-<
Vei mai avea de studiat pana se vor limpezi lucrurile. Prin aceeasi experienta am trecut si eu. Pot sa-ti recomand doua link-uri referitoare la ziua de odihna:

http://www.intercer.net/article.php?id=228 (o suta de argumente biblice in legatura cu problema sabatului).

http://www.revelatia.ro/docs/db_cp.html (nr. 8 - Cea mai mare farsa a istorie - prezentare video).

Cerceteaza problema din mai multe surse (ortodoxe, adventiste, etc.). Dar, verifica totul cu Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu). Domnul sa te calauzeasca.
  #39  
Vechi 01.05.2010, 19:09:52
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Si daca eu ma'ncapatanez si vreau sa-mi iau concediu, si pe deasupra, nu vreau sa muncesc de loc(in concediu, bineinteles, pentru ca n'as munci de loc, niciodata, da nu ma lasa matu') ?

p.s. sunt un trol, stiu, sa nu dati prea tare cu mine de pamant...
Noi avem nevoie de concediu pentru ca alergam ca nebunii si ne epuizam. Nu cred ca ne condamna Dumnezeu pentru ca facem o pauza de cateva zile pentru a ne recapata fortele.

Dar, un concediu nu te impiedica sa pazesti ziua de odihna inchinata Domnului.
  #40  
Vechi 01.05.2010, 19:44:18
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Tot in zi de sambata Mantuitorul a savarsit minuni fapt ce a scandalizat iudeii.
Si ce? Nu avea voie sa faca minuni in ziua sambetei? Gandesti si tu ca iudeii?

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Oricum nu inteleg de ce aduci ca argument Catehismul ortodox de vreme ce tu combati ortodoxia...
Combat invataturile gresite (inclusiv pe cele din biserica mea, nu numai din ortodoxie).

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si apoi ar trebui sa "adopti" nu numai un obicei al Mantuitorului ci toate!
Asta este tinta. Sa ne ajute Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Unde este la voi Sfanta Liturghie? Sfintele Taine? Cinstea fata de Maica Domnului, cinste pe care Insusi Mantuitorul I-a acordat-o?
Cu intrebarea asta "sa-i tragi de urechi" pe Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Nici ei nu au tinut slujbe (liturghii). Nici ei nu au cinstit-o pe Maica Domnului (nici macar nu au pomenit de ea in epistolele lor - le gasesti in Noul Testament). Poate nu au inteles ei corect cum e cu aceasta cinstire (nu au avut invatatori ca tine, sa-i indrume).

Iar expresia "taina" este folosita de Sfintii Apostoli de cca. 17 ori, dar cu sensul de taina descoperita noua (adica facuta cunoscut). Spre exemplu, botezul nu este prezentat ca o taina necunoscuta. Crestinismul Sfintilor Apostoli (crestinismul autentic) nu se baza pe misticism ci pe cunoastere si credinta.

O intrebare: in Sfanta Scriptura se vorbeste despre o taina de o mare importanta, care lipseste ortodoxiei. Este vorba de taina credintei (nu apare printre cele 7 taine cu care se tot lauda unii). "sã pãstreze taina credintei într-un cuget curat."(1 Timotei 3:9). Unde va este aceasta taina? Bine ca ati numit altele ca fiind taine (sa pareti misteriosi, enigmatici) ca sa prostiti lumea.


Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Preluam numai ce ne convine?!
Vino cu argumente. Ce am prelut din Sfinta Scriptura si ce am respins?

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si dragul meu, eu sunt mandra ca m-am nascut ortodoxa
"Mîndria merge înaintea pieirii și trufia merge înaintea căderii."(Proverbe 16:18)

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
si pentru mine Duminica este Ziua Domnului!!!
"Astfel cã Fiul Omului este domn si al sâmbetei."(Marcu 2:28)

Nu stiu carui domn ii slujesti. Ai ceva impotriva Domnului sambetei? Te impotrivesti poruncii lui Dumnezeu, care spune ca ziua a saptea este "ziua de odihna inchinata Domnului"?

Ai grija ca vei da socoteala pentru incumetarea si incapatanarea ta. Si, nu o sa poti spune ca nu ai stiut.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
A intrat in sinagoga pentru ca Mantuitorul S-a supus intru toate Legii Vechi.
S-a supus aratandu-ne si noua cum sa ne supunem. "S-a spus in vechime sa.... dar Eu va spun."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16