Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.11.2014, 13:51:47
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iti raspund eu la intrebari. Cred ca 85 de mesaje sunt mai mult decat suficiente. Te-ai distrat, dar de unul singur, ar fi mai placut pentru tine sa o faci cu ateii din cartier, care poate ar gusta si glumitele. Aici esti in plus, pentru ca nu stii despre ce vorbesti si nu te obosesti sa cauti informatii.
Dintr-un masochism inexplicabil, intotdeauna am gasit atacurile virtule la propria-mi persoana usor de tolerat :).
Am citit informatii pe aceste teme. ...Poate nu suficient de multe. Ofera-mi, te tog, trei carti de apologetica, pe care le consideri cele mai bune si iti jur ca le citesc. Iti dovedesc discutand pe marginea lor.
  #32  
Vechi 14.11.2014, 14:36:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce are apologetica cu crima numită avort?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #33  
Vechi 14.11.2014, 14:41:30
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce are apologetica cu crima numită avort?
Nu am cerut pe tema avort. Orice carte de apologetica care apara crestinismul-ortodox.

LE: las de la mine azi. Orice carte de apologetica care apara religia in general.
  #34  
Vechi 14.11.2014, 14:45:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
LE: las de la mine azi.
Lasă și lasă-ne.
Nu trebuie să te convingem noi de nimic.
Ai bunul simț și fă și tu la fel.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #35  
Vechi 14.11.2014, 15:00:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am citit informatii pe aceste teme. ...Poate nu suficient de multe. Ofera-mi, te tog, trei carti de apologetica, pe care le consideri cele mai bune si iti jur ca le citesc. Iti dovedesc discutand pe marginea lor.
Nu era nevoie de o carte, ci de cateva fraza despre ce crede crestinismul. Sau problema mortii, in cazul de fata. Noi consideram ca toti murim, ateii au o gandire ciudata, cred ca toti mor in afara de ei. De aceea transfera gandirea lor la crestinism, spunand ca daca un om moare inseamna ca nu exista Dumnezeu, pentru ca n-ar fi trebuit sa moara.
Daca vrei poti citi catehismul, e invatatrua condensata. Exista si catehisme mai scurte.
  #36  
Vechi 14.11.2014, 15:38:30
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
O intrebare: O femeie care experimenteaza un avort natural este considerata o criminala?
Nu o consider o criminala, a fost un accident. Nu stim din ce cauza acea fiinta nu a mai venit pe lume si de ce Dumnezeu a voit asa.
Acelei femei i se citesc niste rugaciuni, dar nu este pusa in randul femeilor care au provocat voit un avort. Unele nu-s bucuroase ca sunt prea roditoare, altele doresc si nu pot avea.
Ce mai citeam prin alte carti si aici pe forum ca privind per ansamblu ca neam: pacate din neam, personale etc. De fapt nimeni nu stie rostul acestor evenimente nefericite din viata.
  #37  
Vechi 14.11.2014, 15:47:57
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' tu ai impresia că mama ta, o femeie respectabilă, desigur, e o sfântă?
Nu-i frumos sa o jignim. Nu e nimeni sfanta dar nici chiar asa.
Dar cele care nu au dupa ce bea apa dar fac copii la greu sunt mai sfinte? au vreo virtute in plus?
  #38  
Vechi 14.11.2014, 16:05:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-am jignit pe nimeni, stai cuminte.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #39  
Vechi 14.11.2014, 16:15:36
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

La noi este tendinta ca persoanele care au multe greutati in viata sau se chinuie mult cu boala pe patul de moarte, sa se spuna ca din cauza ca au multe pacate. Dar nu este asa.
  #40  
Vechi 14.11.2014, 16:20:07
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
La noi este tendinta ca persoanele care au multe greutati in viata sau se chinuie mult cu boala pe patul de moarte, sa se spuna ca din cauza ca au multe pacate. Dar nu este asa.
Inutil sa spun ca sunt de acord cu dumneavostra. Dar eu am o pozitie care ma degreveaza de explicatii suplimentare.
Din pacate, dumneavostra, daca sunteti credincioasa, va trebui sa gasiti pasaje/texte/interpretari care sa va justifice pozitia.
Subiect închis