Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.02.2010, 23:29:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Mangaierea cea de la Duhul Sfant vine in vreme de veghe a trupului sau cand este aproape sa cada in somn usor, insa numai cand cineva staruind in pomenirea fierbinte a lui Dumnezeu s-a lipit de dragostea Lui. Iar mangaierea cea de la satana vine, cum am mai spus, cand cel ce se nevoieste este luat de o toropeala usoara, avand doar pe jumatate pomenirea lui Dumnezeu. Cea dintai, indeamna in chip vadit sufletele nevoitorilor spre dragoste, umplandu-le de bucurie. Cea de a doua, obisnuind sa invaluie sufletul intr-o adiere amagitoare, incearca sa fure prin somnul trupului simtirea mintii sanatoase, care pastreaza pomenirea lui Dumnezeu."
(Filocalia vol. 1, pag. 293-294)
Poate ca citatul de mai sus din Filocalie nu se suprapune perfect topicului. Totusi unele concluzii se pot trage.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.02.2010, 01:48:28
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Inteleg ca nu poti reda conversatia dintre tine si aparitia propriu-zisa,dar ai putea de pilda sa descrii momentul ,in sensul:cum a aparut,cum arata,ti-a fost teama,cum ai reactionat?
Pai nu a fost nici un fel de conversatie.A spus ce avea de spus si...sayonara...a disparut!
Nici nu am avut timp sa imi fie frica.
Dupa ce ne-am revenit(eram 2 persoane) ne-au cam trecut fiorii dar la 18 ani cat aveam si dupa experienta rascoalei din '89(eram in armata) imi cam pierdusem afinitatea cu misticismul.
Eu consider intamplarea un episod si atat.Nu am cautat explicatii si am considerat ca persoana(sau ce era) respectiva mi-a spus o chestie pe care mi-ar fi spus-o oricare trecator cu bun simt.
Cat despre asemanarea persoanei cu icoanele...ele sunt reprezentari ale unor artisti asa cum si-au imaginat ei sfintii.Ma indoiesc ca vreun sfant a pozat(in sensul artistic) pentru vreo icoana.
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.02.2010, 01:54:38
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ponticvs Vezi mesajul
Pai nu a fost nici un fel de conversatie.A spus ce avea de spus si...sayonara...a disparut!
Nici nu am avut timp sa imi fie frica.
Dupa ce ne-am revenit(eram 2 persoane) ne-au cam trecut fiorii dar la 18 ani cat aveam si dupa experienta rascoalei din '89(eram in armata) imi cam pierdusem afinitatea cu misticismul.
Eu consider intamplarea un episod si atat.Nu am cautat explicatii si am considerat ca persoana(sau ce era) respectiva mi-a spus o chestie pe care mi-ar fi spus-o oricare trecator cu bun simt.
Cat despre asemanarea persoanei cu icoanele...ele sunt reprezentari ale unor artisti asa cum si-au imaginat ei sfintii.Ma indoiesc ca vreun sfant a pozat(in sensul artistic) pentru vreo icoana.
Intrebarea nu iti era tie adresata,ci persoanei cu nicknamul ''ofurnica''.ce ai patit tu e f clar,ce s-a intamplat in celalalt caz e destul de cetos!deci,furnicule,raspunde la intrebari!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.02.2010, 01:59:05
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Pai la el nu a fost nici o conversatie.Are niste aparitii in niste fotografii!!!
Cel putin asta am inteles.
Cat despre mine...nu doresc sa insist cu tigarile mele :)
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.02.2010, 02:08:57
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Am vazut si eu ceva din "lumea de dincolo", dar nu draci (cel putin n-aratau ca ei) sau sfinti.
Asa ca din experienta spun ca nu sunt bune vedeniile, dar nici rele. Depinde doar de om cum le primeste. Daca cresti in credinta si traiesti in prezent, e bine. Dar daca te obsedeaza amintirile, e de rau.
Nu vedeniile il fac pe om sfant, ci curatenia sufleteasca.
Reply With Quote
Răspunde