Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.01.2010, 00:38:04
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Bineinteles, a fost destul o exagerare de-a mea ca sa stopez ideea ce a inflacarat turma. Unul s-a dus inainte si apoi toti dupa el. Numai acum apar mesaje cu idei preconcepute, ei bine, sunt mai multe tipuri de rock etc.

Andrei, tu vrei de la mine argumente, dar eu cred ca m-am facut destul de bine inteles cand am exagerat absurd intocmai ca... tine. O sa dezvolt putin.

In primul rand, generalizarea e un instrument folositor, atunci cand ai nevoie de... generalizare. Dar sa nu uitam copacii! Trebuie avuta cumpatare, ca sa vedem si copacii, si padurea. Ei bine, o sa iti spun ceva. Cum te simti ca ai generalizat intr-un singur cuvant (rock) toate astea: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rock_genres Asa-i ca te simti putin prostut? E normal sa te simti asa, cand nu putem sa generalizam si sa spunem "rock" la o gramada de chestii concrete si foarte diferite intre ele. Sunt foarte multe tipuri de rock, si sunt atat de mari diferentele intre ele, ca de la pamant la cer. Sunt unele genuri ca nu au chiar niciun punct comun! In al doilea rand, multe dintre piesele muzicale nu se incadreaza abstract intr-un gen muzical. De fapt, se incadreaza foarte usor la mai multe genuri. Cateodata e chiar foarte greu de definit o melodie a cui gen/genuri de muzica apartine. Uite, sa facem un mic experiment: http://www.youtube.com/watch?v=tMLetx7SjCw. Te rog sa imi specifici toate genurile muzicale in care se incadreaza aceasta piesa. Sau... ceva si mai usor, asta http://www.youtube.com/watch?v=0rs_NRyNs4o e rock? E infricosatoare, intr-adevar, mai ales daca privesti pozele, si ai fi foarte tentat sa spui ca e rock... dar e rock, intr-adevar? Daca este, ce gen de rock?

Catalogand pe cineva caruia ii place muzica "rock" ca merge in iad, ca e un viciu, dandu-i sfaturi sa "renunte cat mai poate, frate", devine violent, nu mai merge la biserica etc este o generalizare care lasa sa scape o gramada de detalii si lucruri concrete. Este un mod gresit de a judeca problema. Va rog sa observati ca la inceput am scris: "in primul rand..." Celelalte randuri le las pe mai tarziu, daca...

PS. o, da am uitat. Asta e una dintre preferatele mele: http://www.youtube.com/watch?v=KO7wYoCMj7I. Versurile sunt despre dragoste. inca un edit: imi pare rau ca am bagat la ineptii sfatul cu danion vasile. Mai incolo voi reveni cu un blog la care lucrez. E contra cartilor lui.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 07.01.2010 at 00:50:14.
  #32  
Vechi 07.01.2010, 00:56:17
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Bineinteles, a fost destul o exagerare de-a mea ca sa stopez ideea ce a inflacarat turma. Unul s-a dus inainte si apoi toti dupa el. Numai acum apar mesaje cu idei preconcepute, ei bine, sunt mai multe tipuri de rock etc.

Andrei, tu vrei de la mine argumente, dar eu cred ca m-am facut destul de bine inteles cand am exagerat absurd intocmai ca... tine. O sa dezvolt putin.

In primul rand, generalizarea e un instrument folositor, atunci cand ai nevoie de... generalizare. Dar sa nu uitam copacii! Trebuie avuta cumpatare, ca sa vedem si copacii, si padurea. Ei bine, o sa iti spun ceva. Cum te simti ca ai generalizat intr-un singur cuvant (rock) toate astea: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rock_genres Asa-i ca te simti putin prostut? E normal sa te simti asa, cand nu putem sa generalizam si sa spunem "rock" la o gramada de chestii concrete si foarte diferite intre ele. Sunt foarte multe tipuri de rock, si sunt atat de mari diferentele intre ele, ca de la pamant la cer. Sunt unele genuri ca nu au chiar niciun punct comun! In al doilea rand, multe dintre piesele muzicale nu se incadreaza abstract intr-un gen muzical. De fapt, se incadreaza foarte usor la mai multe genuri. Cateodata e chiar foarte greu de definit o melodie a cui gen/genuri de muzica apartine. Uite, sa facem un mic experiment: http://www.youtube.com/watch?v=tMLetx7SjCw. Te rog sa imi specifici toate genurile muzicale in care se incadreaza aceasta piesa. Sau... ceva si mai usor, asta http://www.youtube.com/watch?v=0rs_NRyNs4o e rock? E infricosatoare, intr-adevar, mai ales daca privesti pozele, si ai fi foarte tentat sa spui ca e rock... dar e rock, intr-adevar? Daca este, ce gen de rock?

Catalogand pe cineva caruia ii place muzica "rock" ca merge in iad, ca e un viciu, dandu-i sfaturi sa "renunte cat mai poate, frate", devine violent, nu mai merge la biserica etc este o generalizare care lasa sa scape o gramada de detalii si lucruri concrete. Este un mod gresit de a judeca problema. Va rog sa observati ca la inceput am scris: "in primul rand..." Celelalte randuri le las pe mai tarziu, daca...

PS. o, da am uitat. Asta e una dintre preferatele mele: http://www.youtube.com/watch?v=KO7wYoCMj7I. Versurile sunt despre dragoste.
Eu am studiat genurile de rock...Limp Bizkit canta nu metal iar melodia pe care ai postat-o n-are treaba cu nu metal (e rap curat)...Ulver nu stiu ce canta dar nu se potriveste nici unui gen de rock...HIM-Wicked game e melodie frumoasa, numai ca din cate stiu HIM nu are melodii prea ortodoxe...Dovada si semnul de pe melodie care simbolizeaza capul lui Satan...

Last edited by Ioan-Victor; 07.01.2010 at 01:03:38.
  #33  
Vechi 07.01.2010, 01:18:54
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu am studiat genurile de rock...Limp Bizkit canta nu metal iar melodia pe care ai postat-o n-are treaba cu nu metal (e rap curat)...Ulver nu stiu ce canta dar nu se potriveste nici unui gen de rock...HIM-Wicked game e melodie frumoasa, numai ca din cate stiu HIM nu are melodii prea ortodoxe...Dovada si semnul de pe melodie care simbolizeaza capul lui Satan...
1. nu e rap curat; de fapt, mai degraba ar intra in alte genuri muzicale decat rap. Limp Bizkit canta metal, cat si un metal amestecat cu o gramada de alte chestii. De fapt, LB e singura formatie rock in care vocea solistului vine in format rap/hip-hop.
2. Ulver e o formatie satanista de rock; melodia e un tip de rock
3. Generalizezi cu melodiile neortodoxe. O sa iti dau un exemplu concret mai jos cu o melodie. Gresesti iarasi cu semnul de pe album.
4. Spune-mi si mie ce ai studiat, si cateva curiozitati si concluzii.

Exemplu de melodie antiortodoxa. Imagine - John Lennon with Lyrics. http://www.youtube.com/watch?v=aIFY9h8DImg. Bineinteles, formatia e o formatie de rock. Dar aceasta piesa nu intra la categoria rock. E o piesa destul de 'frumoasa', daca ma pot exprima iarasi. E o melodie despre care tatii vostri isi aduc de aminte cu drag, o melodie lenta, de relaxare, de pace, de bine... versurile sunt:

Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world

Cred ca ce am subliniat vorbeste de la sine. Aceste versuri ataca puternic idee de credinta, natiune, de proprietate personala, onoare, demitate, scop in viata cat si existenta iadului si a raiului. Dar, bineinteles, eu am ajuns la aceasta concluzie, generalizand. Daca continui asa, voi ajunge si eu la concluzia ca toate sunt de la dracu. E o melodie reusita, 'frumoasa', gresesc daca spun asa ceva (ce am spus mai sus) despre ea; autorul ei se referea, bineinteles, la altceva. Insa am vrut sa arat unde poti sa ajungi daca judeci gresit problema, generalizezi unde nu trebuie, si concretizezi altundeva, unde nu trebuie. Putina cumpatare e cel mai obiectiv si intelept sfetnic. E o melodie de pace mondiala; deci asta este.

Deci, ceea ce ai spus tu mai sus de simbolul HIM nu e total adevarat. Pentagrama e un simbol ocult, nu incape discutii, insa ceea ce inseamna ea e departe de a fi ideea melodiilor de la HIM, care de obicei sunt melodii de dragoste.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 07.01.2010 at 01:29:12.
  #34  
Vechi 07.01.2010, 01:35:57
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
1. nu e rap curat; de fapt, mai degraba ar intra in alte genuri muzicale decat rap. Limp Bizkit canta metal, cat si un metal amestecat cu o gramada de alte chestii. De fapt, LB e singura formatie rock in care vocea solistului vine in format rap/hip-hop.
2. Ulver e o formatie satanista de rock; melodia e un tip de rock
3. Generalizezi cu melodiile neortodoxe. O sa iti dau un exemplu concret mai jos cu o melodie. Gresesti iarasi cu semnul de pe album.
4. Spune-mi si mie ce ai studiat, si cateva curiozitati si concluzii.

Exemplu de melodie antiortodoxa. Imagine - John Lennon with Lyrics. http://www.youtube.com/watch?v=aIFY9h8DImg. Bineinteles, formatia e o formatie de rock. Dar aceasta piesa nu intra la categoria rock. E o piesa destul de 'frumoasa', daca ma pot exprima iarasi. E o melodie despre care tatii vostri isi aduc de aminte cu drag, o melodie lenta, de relaxare, de pace, de bine... versurile sunt:

Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world

Cred ca ce am subliniat vorbeste de la sine. Aceste versuri ataca puternic idee de credinta, natiune, de proprietate personala, onoare, demitate, scop in viata cat si existenta iadului si a raiului. Dar, bineinteles, eu am ajuns la aceasta concluzie, generalizand.
1.!Dupa cum am zis Limp Bizkit canta nu metal(combinatie intre rap si heavy metal)...Dar melodia nu are cum sa fie de nu metal pentru ca nu se aud ritmuri de tobe si chitara bass (prezente in orice melodie metal)...
2.M-am uitat si eu pe wiki la Ulver si am vazut ca ei au abordat satanismul mai tarziu, prima oara ei cantand muzica ambientala, experimentala etc. Deci melodia este de muzica ambientala...
3.Toate genurile de rock sunt anti-crestine fie ca ne place sau nu...
4.Depinde ce ai vrea sa stii...
5.Versurile lui John Lennon imi aduc mai degraba aminte de dorinta masonilor de a forma un guvern unic mondial...De asemenea si semnul pacii de la inceputul melodiei simbolizeaza de fapt o cruce rasturnata cu bratele rupte inscrisa intr-un cerc(semn iarasi satanic)...
Am citit multe chestii despre legatura dintre muzica si ocultism...Si mi se par cat se poate de plauzibile...

Last edited by Ioan-Victor; 07.01.2010 at 01:46:07.
  #35  
Vechi 07.01.2010, 01:55:21
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

nu metal? Eu credeam ca ai scris rapid si ai inversat literele cuvantului "un" Uai, dar cate mai sunt?! LB a fost formatia mea preferata in liceu si nici nu stiu ce tip de rock canta! E adevarat ca melodia aceea a lui LB nu e metal. Mie mi se pare ca aduce mai mult a unui hip hop (poate old school - sau cine stie ) si ceva gen de mixare a carui nume nu il stiu.

Da, melodia lui Lennon e imens discutabila. Ai inteles perfect ceea ce ziceam. Mai ales ca i se pot face reprosuri cu: droguri, conxiuni cu Sai Baba si yoga, aluzii la masonism si simboluri oculte si masonice. Insa, in acest caz, eu sunt de parere, parerea mea personala, ca melodia NU reprezinta o melodia primejdioasa, sau "necurata" cum zicea cineva pe forum. E o melodie de pace si infratire. Putem insa sa cautam nod in trestie, sa privim orice cu ochi diavolesti, si vom ajunge sa gasim nodul in trestie si sa gasim bucatica aceea de diavol de oriunde. Si pentru ca ai ajuns la ele prin propria deductie, inductie si judecata, culmea, toate par plauzibile cum zici tu! Putina cumpatare!

Cat despre Ulver, recunosc ca m-am aventurat prea departe ca spun cinic: este rock. Poate ca e muzica ambientala. Aici sunt niste fragmente dintr-o carte:

Citat:
The music of Ulver is imposible to easily categorize - although it is firmly rooted in Black Metal - and they have even released one album (Evening songs), recorded solely with acoustic instruments. The result is a collection of haunting, baroque songs which lie somewhere between traditional Norse Folk music and Classical. Ulver are equally competent at creating blinding and aggressive electrified Black Metal. They also strongly identify with Satanism.
Inca o data, cer sa imi spui despre studierea ta a rockului.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 07.01.2010 at 02:03:17.
  #36  
Vechi 07.01.2010, 02:04:12
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Sunteti capabili?

...de a face diferenta intre bine si rau? Daca da foarte bine. Muzica este ceva complex, fara de care sufletul uman ar fi aproape gol. Omul este de asemenea o fiinta complexa, care trece printr-o sumedenie de stari si emotii. Muzica este acolo atat pentru a ne ajuta in amplificarea sau indepartarea unei stari cat si pentru a ne da stari noi. Este o forma de implinire a omului, sau macar un mijloc spre implinire. Imediat trebuie sa vina cineva sa spuna ca rock-ul asa si pe dincolo, sau mai stiu eu ce. Ca rock-ul are versuri satanice, ca melodiile inversate nu stiu ce. Teoriile conspiratiei mustesc peste tot aproape.
Daca muzica ajuta, e buna pentru mine, indiferent ce gen e. Din fericire am suficienta educatie, minte si discernamant sa nu ma arunc de pe bloc daca o melodie spune asta, sau sa omor pe cineva sau sa fac cine stie ce atrocitati.
Problema nu e muzica in sine, ci oamenii care interpreteaza si despica firul in patru. Si asta e nu numai in cazul muzicii. Muzica e muzica, iar gusturile sunt variate. Avem libertatea sa o ascultam, asta e important. De Phoenix ce ziceti, ca idee, nu au avut voie sa cante despre ce au vrut..Cenzura comunista a fost la post. Sunteti de acord cu astfel de interziceri?... Daca ar fi Biserica la conducerea statului... au au. Luati istoria si vedeti ce bine era cand Biserica era la conducere. Oameni de stiinta condamnati pentru studiile lor, oameni omorati pentru ca nu recunosteau ceva ce nu au facut, "vrajitoare" arse pe rug...
Toate ca toatele, dar sa gandim logic si deschis.
  #37  
Vechi 07.01.2010, 02:12:58
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
nu metal? Eu credeam ca ai scris rapid si ai inversat literele cuvantului "un" Uai, dar cate mai sunt?! LB a fost formatia mea preferata in liceu si nici nu stiu ce tip de rock canta!

Da, melodia lui Lennon e imens discutabila. Ai inteles perfect ceea ce ziceam. Mai ales ca i se pot face reprosuri cu: droguri, conxiuni cu Sai Baba si yoga, aluzii la masonism si simboluri oculte si masonice. Insa, in acest caz, eu sunt de parere, parerea mea personala, ca melodia NU reprezinta o melodia primejdioasa, sau "necurata" cum zicea cineva pe forum. E o melodie de pace si infratire. Putem insa sa cautam nod in trestie, sa privim orice cu ochi diavolesti, si vom ajunge sa gasim nodul in trestie si sa gasim bucatica aceea de diavol de oriunde. Si pentru ca ai ajuns la ele prin propria deductie, inductie si judecata, culmea, toate par plauzibile cum zici tu! Putina cumpatare!

Cat despre Ulver, recunosc ca m-am aventurat prea departe ca spun cinic: este rock. Poate ca e muzica ambientala. Aici sunt niste fragmente dintr-o carte:



Inca o data, cer sa imi spui despre studierea ta a rockului.
Dai pe wiki la hard rock si o sa vezi ca are la subgenres heavy metal...La randul lui, heavy metal mai multe alte subgenres...
Despre studierea rockului ce pot sa spun...L-am trait mai mult...Eram obsedat sa gasesc trupe noi cu un sound mai bun si asa am ajuns sa ma documentez despre multe trupe de rock si pana la urma si despre majoritatea tipurilor de rock si metal...Am ajuns pana in punctul cand am vrut sa imi impun sa nu mai ascult muzica satanista...Am dat de rock crestin...Din dorinta de a afla daca muzica asta e si ea satanica am inceput sa ma documentez despre legaturile dintre ocultism si muzica...Si n-am aflat tocmai lucruri imbucuratoare...Iar de aici urmeaza foarte multe lucruri de semne sataniste in videoclipuri, comportamentul cantaretilor ce se aseamana celui al posedatilor, ritualuri masonice inainte de lansarea unui disc etc.
Uite-te la filmul asta...Mie mi s-a parut exceptional...Am gasit raspunsuri la foarte multe intrebari de-ale mele...E cam vechi dar e vizibil cat de cat...
http://www.ortodoxtv.com/filme-video...uzica-rock.php

Last edited by Ioan-Victor; 07.01.2010 at 02:15:59.
  #38  
Vechi 07.01.2010, 02:22:03
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
...de a face diferenta intre bine si rau? Daca da foarte bine. Muzica este ceva complex, fara de care sufletul uman ar fi aproape gol. Omul este de asemenea o fiinta complexa, care trece printr-o sumedenie de stari si emotii. Muzica este acolo atat pentru a ne ajuta in amplificarea sau indepartarea unei stari cat si pentru a ne da stari noi. Este o forma de implinire a omului, sau macar un mijloc spre implinire. Imediat trebuie sa vina cineva sa spuna ca rock-ul asa si pe dincolo, sau mai stiu eu ce. Ca rock-ul are versuri satanice, ca melodiile inversate nu stiu ce. Teoriile conspiratiei mustesc peste tot aproape.
Daca muzica ajuta, e buna pentru mine, indiferent ce gen e. Din fericire am suficienta educatie, minte si discernamant sa nu ma arunc de pe bloc daca o melodie spune asta, sau sa omor pe cineva sau sa fac cine stie ce atrocitati.
Problema nu e muzica in sine, ci oamenii care interpreteaza si despica firul in patru. Si asta e nu numai in cazul muzicii. Muzica e muzica, iar gusturile sunt variate. Avem libertatea sa o ascultam, asta e important. De Phoenix ce ziceti, ca idee, nu au avut voie sa cante despre ce au vrut..Cenzura comunista a fost la post. Sunteti de acord cu astfel de interziceri?... Daca ar fi Biserica la conducerea statului... au au. Luati istoria si vedeti ce bine era cand Biserica era la conducere. Oameni de stiinta condamnati pentru studiile lor, oameni omorati pentru ca nu recunosteau ceva ce nu au facut, "vrajitoare" arse pe rug...
Toate ca toatele, dar sa gandim logic si deschis.
Iti dai seama daca o melodie e buna sau nu prin trairile pe care ti le induce...De exemplu house-ul indeamna la atingerea unei stari de extaz( a fi high)...Iar asta nu presupune numai ascultarea muzicii, ci si sex, consum de alcool, droguri etc...
  #39  
Vechi 07.01.2010, 02:33:07
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Satanismul in muzica rock, film:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-...uzica-rock.php

Majoritatea muzicii americane e produsa de studiouri cu posibile conectii cu temple sataniste. Zice un fost producator ca nu esti lasat in America sa produci muzica fara farmece.

Ma intreb despre filme. Muzica in mare parte poate contine vraji si farmece cantate in surdina, adica:

Cu voce tare: Hoteeellllll Caaaliforniaaaaaa
Cu voce in surdina profesionistii de magie neagra sau alba: Sa ai urechile clapaugeeee Tra la la la la... sau Sa-ti tragi doua palme sha la la la la.

si dupa ce asculta oamenii ce se poate intampla cu ei si cu urechile lor sau de ce incep sa se plezneasca? Crezi ca glumesc? Ti se pare normal ca copiii din senin devin emo adica aproape posedati si incearca sa se raneasca?

http://www.youtube.com/watch?v=Otti-...rom=PL&index=3

Stii ce zice filmul de mai sus? ca daca nu faci cursuri de magie si nu stii sa faci farmece si alte lucruri de magie neagra sau alba nu te lasa sa produci muzica in America.

Ce mai spune filmul de mai sus? Ca muzica imprimata e dusa intr-un templu de magie si diavolii sunt chemati si li se cere diavolilor sa urmeze FIECARE disc de muzica produs. Asa ca cumparand aceste discuri poti obtine si diavolul aferent care se introduce in casa. Ascultand muzica diavolul poate intra in copii. Ce mai spune filmul de sus ? ca muzica rock poate deveni adictiva si ca cuvintele folosite sunt de magie, fara inteles pentru crestini dar cu inteles pentru magicieni.

ASTA E ORICE MUZICA CU PROVENIENTA AMERICANA, NU DOAR ROCK CONFORM FILMULUI DE MAI SUS.

Last edited by Adrian2009; 07.01.2010 at 03:03:18.
  #40  
Vechi 07.01.2010, 03:01:41
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

@Ioan-Victor: am vazut deja filmul; parerea mea e ca nu constituie o proba materiala, o dovada. Nu cred ca ar putea face parte dintr-un studiu serios al rock-ului, nu cred ca poti sa spui despre el ca face parte din cunostiintele tale generale. Filmul, intocmai ca si puzderiile de filmulete evangheliste contra rock, e subiectiv: rockul nu e bun. Este aceeasi problema cu diferenta intre teoria evolutionista si cea creationista: cea creationista spune ca omul a fost creat de Dumnezeu sprijinindu-se pe dovezi... biblice, iar cea evolutionista spune ca omul a evoluat sprijinindu-se pe concluzii a 4-5 stiinte cu metode stiintifice diferite. Personal, eu cred totusi, ca Dumnezeu l-a creat pe om, insa nu pot sa spun ca avem dovezi pentru asta, asa cum nu pot sa spun ca filmuletele astea protestante (cat si cel cu sirenele, ortodox) constituie dovada sufiecienta ca rockul vinde de la dracu. Rog ca userii sa puna linkuri spre alte filmulete, mai stiintifice, ca de exemplu, experimente si studii stiintifice asupra senzatiilor induse de muzica, sentimentelor create etc. Tu tocmai asta faci: declari simplu si direct ca rockul (toate genurile, fie ca ne place sau nu) nu e bun... pe baza a ce? Studiul tau asupra rockului a fost unul obiectiv?

Eu unul, nu am studiat rockul; dar vad cu usurinta unde este comunism.

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
...de a face diferenta intre bine si rau? Daca da foarte bine. Muzica este ceva complex, fara de care sufletul uman ar fi aproape gol. Omul este de asemenea o fiinta complexa, care trece printr-o sumedenie de stari si emotii. Muzica este acolo atat pentru a ne ajuta in amplificarea sau indepartarea unei stari cat si pentru a ne da stari noi. Este o forma de implinire a omului, sau macar un mijloc spre implinire. Imediat trebuie sa vina cineva sa spuna ca rock-ul asa si pe dincolo, sau mai stiu eu ce. Ca rock-ul are versuri satanice, ca melodiile inversate nu stiu ce. Teoriile conspiratiei mustesc peste tot aproape.
Daca muzica ajuta, e buna pentru mine, indiferent ce gen e. Din fericire am suficienta educatie, minte si discernamant sa nu ma arunc de pe bloc daca o melodie spune asta, sau sa omor pe cineva sau sa fac cine stie ce atrocitati.
Problema nu e muzica in sine, ci oamenii care interpreteaza si despica firul in patru. Si asta e nu numai in cazul muzicii. Muzica e muzica, iar gusturile sunt variate. Avem libertatea sa o ascultam, asta e important. De Phoenix ce ziceti, ca idee, nu au avut voie sa cante despre ce au vrut..Cenzura comunista a fost la post. Sunteti de acord cu astfel de interziceri?... Daca ar fi Biserica la conducerea statului... au au. Luati istoria si vedeti ce bine era cand Biserica era la conducere. Oameni de stiinta condamnati pentru studiile lor, oameni omorati pentru ca nu recunosteau ceva ce nu au facut, "vrajitoare" arse pe rug...
Toate ca toatele, dar sa gandim logic si deschis.
Al doilea la mana, opusul generalizarii e concretizarea. Nu e bine sa cadem in extremism, oricare ar fi acesta. Faptul ca o formatie preferata de rock canta "frumos", "curat", asta nu inseamna sa generalizam tot rockul pornind de la ea. In lume exista cu adevarat formatii rock sataniste; muzica lor nu e decat o exprimare a adoratiei solistilor fata de Satan. Acest lucru e o certitudine, dovezile sunt insasi interviurile date de solisti. Aceasta constituie cea mai mare dovada materiala, caci muzica lor, cu versuri fara tenta satanica, ar putea sa nu fie considerata satanica. Sa asculti astfel de melodii, e pacat foarte mare. De aceea teologii nostri au generalizat si au bagat toate genurile de rock intr-o oala si s-au pronuntat prompt impotriva. Caci chiar daca melodia nu e una ce iti induce sentimente ucigase/sinucigase/violente etc., e o rugaciune inchinata lui dracu. Ganditiva la un om intr-o tara straina; nu intelege limba bastinasa deloc. E acelasi lucru cu ascultarea unei rugaciuni spre Domnul, sau ascultarea, chiar daca nu intelege sau stie, a unei invocari demonice? Eu cred ca nu. De fapt, cazul al doilea e primejdios, caci diavolii isi fac de obicei aparitia cand invocati, chiar daca nu ii vedem sau simti, sau chiar stii ce se intampla in jurul tau.

Deci, catalogand rockul printr-o singura formatie de rock, cum ar fi Phoenix sau Holograf, este o generalizare gresita, la fel de gresita ca generalizarea ca rockul e muzica dracului. O tactica de a convinge pe cineva ca rockul nu e diavolesc amintindu-i de placerea cu care el asculta unele melodii placute (ca ale lui Phoenix) e o tactica josnica, pentru ca se stimuleaza partea sentimentala a omului, in defavoarea rationalitatii lui.

O concluzie dupa cele doua la maini: sunt formatii rock satanice si formatii rock care nu au nicio legatura cu satanismul. Sunt probabil sute de genuri de rock, si probabil ca sunt atatea genuri de rock cate piese sunt. O simpla evaluare a sentimentelor personale induse de piesa muzicala, de versurile ei, si cateva informatii despre formatia rock respectiva cred ca sunt destule pentru a lua o decizia: acest lucru e rau sau nu.

Pentru ca am evitat un raspuns concret, raspund autorului topicului ca nu e pacat sa asculti muzica rock. Depinde ce muzica e si ce formatie este! Si mai ales, daca simti vinovatie in constiinta, atunci da, e pacat. Asta ma face sa ma gandesc la motivul inceperii acestui topic... De ce l-ai inceput daca nu ai fi simtit vinovatie? Sau poate ma insel...
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55