Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.09.2016, 02:00:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uleiul este total vegetal.
De ce este interzis in post?
Se recomanda, celor care vor sa tina un post mai aspru, mancare fara ulei deoarece aceasta este de obicei mai gustoasa, mai "buna". Or, cum postul nu e pentru a ne face placerile culinare ci pentru a rabda nitel unele lipsuri (lucrul acesta fiind ajutator in rugaciune si meditatie), iata ca se recomanda sa renuntam la ulei. Adica la mancaruri gustoase.

Asadar nu e vorba de o explicatie substantialista, de vreun talc al distinctiei vegetal-animal, ci de problema "indulcirii" noastre in post.

Pe de alta parte, eu unul cuget si asa (nu stiu cat de bine, nu am discutat cu un preot despre asta): uleiul contine anumite substante organice care sunt materia arderilor metabolice (acizi grasi etc.). Or, postitorul nu prea are nevoie de arderi intense, de energie exterioara (trupeasca), postul fiind o lucrare sau o munca duhovniceasca.
A manca si a bea lucruri care sporesc energia trupului (ulei,carne, vin etc.) intra in contradictie cu postul.

Esenta postului e rugaciunea, reculegerea, interiorizarea, plangerea pacatelor proprii, curatirea, deschiderea inimii si mintii pentru a primi harul dumnezeiesc... Alimentatia trebe sa ajute si ea la aceasta nazuinta si lucrare, nu sa o impiedice.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.09.2016, 02:07:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vezi ca tu singura spui de masline. Pai si din masline si din nuci si din seminte (de floarea soarelui pe care multi le mananca prajite) se face ulei. Unde este diferenta?
Cateva masline ori nuci contin foarte putini acizi grasi comparativ cu produsul final, uleiul, obtinut prin prelucrarea acestor vegetale. La fel si cateva seminte de floarea-soarelui.

Apoi, repet precizarea din mesajul precedent: mancarea gatita cu ulei e mai gustoasa.
Nu folosim ulei tocmai pentru a nu manca de dragul gustului, ci doar ca sa ne mentinem puterile, cat de cat.
In post, mai mult ca oricind, mancam pentru a trai, nu traim pentru a manca...:)
Acuma, ce e drept, unii plescaie si saliveaza fie si doar cand se gandesc la masline, nuci, seminte....:)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.09.2016, 02:31:51
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Chiar ma intrebam acum cateva zile la Eghina la mormantul Sfantului Nectarie daca e bine sa scriu pe forum.
Aia cu genul feminin a fost o dovada ca te-am enervat atat de tare incat ai jucat dur, te-am scos si eu din echilibru ma gandeam ca ma provoci sa te jignesc pt a fi banat, pana la urma forumul si orice modalitate de comunicare e o sabie care ne cerne.
Ce ti-a raspuns sfantul?

Cand am vazut ca esti deranjat pana si de adunarea tinerilor ortodocsi, citind si ultimile subiecte deschise de tine, te-am asemanat cu antoniap, d-aia ti-am scris asa.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.09.2016, 08:01:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Ce ti-a raspuns sfantul?
Cand am vazut ca esti deranjat pana si de adunarea tinerilor ortodocsi,
Eu sunt deranjat din alte motive.E vorba despre PR si branding aici nicidecum
ortodoxie.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.09.2016, 12:09:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Se recomanda, celor care vor sa tina un post mai aspru, mancare fara ulei deoarece aceasta este de obicei mai gustoasa, mai "buna". Or, cum postul nu e pentru a ne face placerile culinare ci pentru a rabda nitel unele lipsuri (lucrul acesta fiind ajutator in rugaciune si meditatie), iata ca se recomanda sa renuntam la ulei. Adica la mancaruri gustoase.

Asadar nu e vorba de o explicatie substantialista, de vreun talc al distinctiei vegetal-animal, ci de problema "indulcirii" noastre in post.

Pe de alta parte, eu unul cuget si asa (nu stiu cat de bine, nu am discutat cu un preot despre asta): uleiul contine anumite substante organice care sunt materia arderilor metabolice (acizi grasi etc.). Or, postitorul nu prea are nevoie de arderi intense, de energie exterioara (trupeasca), postul fiind o lucrare sau o munca duhovniceasca.
A manca si a bea lucruri care sporesc energia trupului (ulei,carne, vin etc.) intra in contradictie cu postul.

Esenta postului e rugaciunea, reculegerea, interiorizarea, plangerea pacatelor proprii, curatirea, deschiderea inimii si mintii pentru a primi harul dumnezeiesc... Alimentatia trebe sa ajute si ea la aceasta nazuinta si lucrare, nu sa o impiedice.
Eu inteleg ce spui tu si mi-e greu sa ma opun unor reguli ale bisericii, dar sincer, explicatiile nu stau in picioare.

Ultimul tau aliniat este important si asta nu este luat in considerare niciodata. Se pune foarte mult accent pe lista de alimente care trebuie sa lipseasca si se uita de restul.

Spuneam ca din punct de vedere practic explicatiile nu stau in picioare. Sunt niste lucruri foarte subiective.
Tu (si altii) se leaga de gustul mancarii, ca e mai gustoasa mancarea cu ulei.
Daca ar fi asa, atunci ar trebui ca in post sa scoatem orice condiment (sare, piper, otet, mustar etc.) pentru ca toate dau gust mancarii.
Pe urma este o chestie de gust.
Pentru unii este gustoasa si painea goala, si atunci o scoatem in post de tot?
Mie nu-mi place painea decat in anumite conditii.
Unul gaseste placere in painea cu marmelada, in covrigi, in grisine sau sticksuri, in mamaliga, altul dimpotriva.

Mie nu-mi plac grasimile de nici un fel. Dar fara ele nu prea poti sa gatesti nimic. Consider uleiul ca pe ceva necesar gatitului, dar nu ca pe o placere.

La fel cu vinul. Unii nu pot trai fara el. Se spune ca e bun si la bolnavi.
Altii nu-l sufera si nu-l pot bea. Sunt una dintre aceste persoane.
Si se face atat de mult caz de el. Se vorbeste de el in mod special in biserica, se aduce la parastas. De ce? (Ma refer la vin ca aliment si nu la rolul lui in Sf. Euharistie).

Ma iau din nou de fraza asta:

"Esenta postului e rugaciunea, reculegerea, interiorizarea, plangerea pacatelor proprii, curatirea, deschiderea inimii si mintii pentru a primi harul dumnezeiesc... Alimentatia trebe sa ajute si ea la aceasta nazuinta si lucrare, nu sa o impiedice."

Mi se pare foarte corecta. Dar e posibil ca ultima parte sa nu fie valabila, ca prea multe renuntari sa te opreasca din telurile de dinainte.

Mai spun o data ca eu constat ca s-au schimbat niste lucruri.
M-au invatat diverse femei sa postesc si din copilarie chiar. Dar nimeni nu a scos uleiul din post.
In schimb nu se stia de dezlegari la ulei si vin. Se tinea postul constant.

Stiu dintotdeauna ca mancaruri tipice de post sunt: cartofi prajiti, zacusca, salata de vinete, ghiveci de legume, tocana de cartofi, halva.
Toate astea au grasime (ulei) in ele. Nu mai spun de salate (cu salata verde, rosii, castraveti etc.).

In general omul mananca de nevoie, pentru a se hrani.
In multe produse exista grasimi (vegetale). In cei mai simpli si nenorociti biscuiti exista ulei sau margarina pentru ca altfel nici nu poti sa-i faci. Si ei te ajuta sa te hranesti in post.

Ma intreb ce-ti mai ramane sa mananci daca scoti tot ceea ce ar putea sa placa. Ce ar trebui sa mancam?
Si fructele sunt gustoase si un castravete cu sare pe el si cu paine.
Si marmelada si mierea sunt bune...

Si, da, exista diferenta intre alimentatia la manastire si cea lumeasca.
Constat ca acum am ajuns mai "catolici decat Papa".

Am gasit doua chestii foarte interesante:

http://www.teologie.net/data/pdf/ierompetru_posturi.pdf

http://www.doxologia.ro/intreaba-pre...fintelor-pasti

La ultimul link raspunde un preot exact la intrebarile si framantarile mele de acum.

Dupa ce am citit aseara firul asta de discutie n-am mai dormit. Sa afli dintr-o data ca toata straduinta ta de zeci de ani de zile a fost in zadar, nu este de colo...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 16.09.2016 at 12:13:04.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.09.2016, 12:26:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"Sfântul si Marele Post, care se mai numeste si postul patruzecimii, Păresimile, Postul Paștilor, este rânduit pentru curătirea sufletului prin ajunare, rugăciune, milostenie, spovedanie si împărtășirea cu Sfintele Taine. El închipuiește postul cel de patruzeci de zile al Mântuitorului. Tine sapte săptămâni. Stă în legătură cu Paștile, sărbătoare cu dată schimbătoare. De aceea, începutul acestui post este arătat în calendarul fiecărui an.
În acest post nu mâncăm : carne , ouă , brânză . De asemenea postim de peste, vin si untdelemn . Mâncăm deci numai bucate fără unsoare (ULEI) , legume si poame.
MÂNCĂM UNTDELEMN SI DEZLEGĂM LA VIN : Sâmbăta si Duminica , în ziua de (24 Februarie/9 martie) aflarea Capului Sfântului Ioan Botezătorul , la (9/22 Martie) Sfintii 40 de Mucenici, la Buna-Vestire , când aceasta cade în ziua de Joia-Mare sau în Vinerea ori Sâmbăta din Săptămâna Patimilor .
MÂNCĂM PESTE : Buna-Vestire – (25 Martie/7 aprilie) si în Dumininica Floriilor.
Cu deosebită evlavie se cuvine să postim în săptămâna de la începutul Postului Mare si în săptămâna Patimilor.
Astfel, în săptămâna de la începutul Marelui Post : Luni si Marti se mănâncă numai o dată pe zi – seara – pâine si apă. Iar în săptămâna Patimilor, în afară de Joi când facem două mese se mănâncă la fel, Vineri si Sâmbătă e post desăvârsit.
Bolnavii au voie să mănânce bucate cu untdelemn si să bea vin în Postul Mare.

P.S. Acestea sunt regulile de mănăstire, creștinii pot mânca ulei pe parcursul întregului post. Dumnezeu să vă Binecuvinteze și Doamne ajută."

(Sursa: http://csf.md/intreaba-preotul/ )
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.09.2016, 12:40:17
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu fac parastase in post, tocmai pentru ca nu se poate.
Totusi se spune ca se fac in post.
Si oamenii aduc produse facute si cu ulei.
Zile in care nu se savarsesc parastase

In toate duminicile de peste an
In zilele Praznicelor Imparatesti
In zilele de rand (luni-vineri) ale Postului Mare; in zilele aliturgice; in perioada de la Duminica Floriilor pana la Duminica Sfantului Apostol Toma (24 aprilie -8 mai)
In perioada de la Craciun pana la Boboteaza (25 decembrie-6 ianuarie)

Mai ales pentru parastase, stiu ca mancarurile se prepara cu ulei.
Si eu tin post normal, adica mananc cu ulei. Cine tine ca la carte, bravo lui!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.09.2016, 12:46:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.240
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La ultimul link raspunde un preot exact la intrebarile si framantarile mele de acum.

Dupa ce am citit aseara firul asta de discutie n-am mai dormit. Sa afli dintr-o data ca toata straduinta ta de zeci de ani de zile a fost in zadar, nu este de colo...
Nu înțeleg ce ți-a provocat insomnii. Faptul că este îngăduit și uleiul? Cu sau fără ulei, n-ar trebui să ne închinăm postului. Să ținem posturile așa cum le-a rânduit Biserica, dar cu accent pe ale sufletului. Hristos a spus: „Pe acestea să le faceți iar pe celelalte să nu le lăsați!”. Nu lași rânduiala, că are importanța ei, dar pui accent pe dragostea de Dumnezeu și de oameni. Și mai rău să-ți pară pentru un păcat sau o vorbă rea decât pentru că ai pus ulei în mâncare.

Postul e un tren. Te urci în el pentru că vrei să ajungi Acasă. Dacă ți-e foarte dor de Cel care te așteaptă, iei un TGV; dacă ți-e mai puțin, iei un accelerat sau un personal. Tot acolo vei ajunge, dar mai încet. Unii nu vor cu trenul și o iau cu bicicleta sau pe jos. Vor ajunge și mai târziu, bineînțeles. Dar dincolo de vehiculul pe care ți-l alegi, cel mai mult contează să fii cu inima și cu gândul la Cel către care te îndrepți și să vezi în ceilalți călători dacă nu chiar chipul Lui, măcar pe unii asemenea ție.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 16.09.2016 at 13:20:19.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.09.2016, 13:59:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O salata cu naut fiert,ceapa, sfecla fiarta si masline ,cu sare si lamaie este foarte hranitoare si buna la gust fara a simti nevoia sa-i pui ulei.
Lipseste un ingredient de baza: castraveciorii murati.

Tot pe baza lor, recomand o delicioasa vinegreta: castraveciori murati, plus fasole grasa boabe, bucati de sfecla rosie fiarta, masline negre si, eventual, ceapa oparita. Cine doreste, cu permisiunea familiei, poate adauga bucatele de usturoi.
V-o spun ca doctor: a garlic a day keeps the doctor away!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.09.2016, 14:03:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
P.S. Acestea sunt regulile de mănăstire, creștinii pot mânca ulei pe parcursul întregului post. Dumnezeu să vă Binecuvinteze și Doamne ajută."
Nu, alea sunt regulile pentru orice ortodox.
Altfel nu văd de ce, în caledarul meu editat de arhiepiscopie scrie "dezlegare la ULEI și vin".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta coliva DinuC Slujba inmormantarii 47 21.02.2014 07:45:51
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 09:18:42
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45