Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.12.2014, 19:04:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci daca te-ai impartasit, si faci un accident vascular cerebral in aceeasi zi, nu iei sange?
Nu dragul meu ideea e sa nu primesti sange de la cineva care s-a impartasit ca e ca si cum te-ai impartasi tu cu nevrednicie, vrea dansa sa zica.
Desi, daca esti in pericol de moarte...poate chiar e cale prin care poate lucra Dumnezeu ( adica sa primesti sange de la cineva care s-a impartasit, tu nemaifiind in stare sa te impartasesti, fiind inconstient...). Oricum nu cred ca ai putea fi " osandit"ca ai luat cu nevrednicie sf impartasanie, atata timp cat nu ai facut-o constient....
Nu stiu acum daca se accepta sa te impartasesti in ziua cand se stie ca vei suferi o operatie la care sgur vei pierde sange si bucati din propriul trup, insa totusi nu cred ca " sangele Domnului" se amesteca, organic, cu sangele tau.... orice substanta organica pe care o consumi este intai digerata si apoi metabolizata si ulterior resintetizata de organismul tau. Toate masurile de precautie se iau in scopul prevenirii eliminarii sfintelor nedigerate inca. Nu am auzit sa mai prezinte urme de sfintenie si produsele de excretie ( ca in caricatura aceea de la subiectul sa ne mai amuzam oleaca)... atata doar serecomanda sa evitam activitatile care accelereaza metabolismul ( alergat, consum alcool, care duc la transpiratie in exces) sau digestie incompleta ( mancat si baut cu nesat, care pot determina indigestie si voma), ci din contra serecomanda somn, odihna, activitati relaxante, citit, cugetat, etc...

Iar daca auzim ca cineva are nevoie urgenta de sange, chiar atunci, poate ar tb sa intrebam duhovnicul sau alt preot, inainte sa emitem judecati cum ca nu ii putem da sangele nostru purtator de Hristos unui nevrednic...( cu siguranta daca Dumnezeu ar considera ca primitorul ar fi nevrednic, ar face la un fel sa nu il primeasca)

Last edited by fallen; 22.12.2014 at 19:08:07.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.12.2014, 19:12:17
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
nu cred ca " sangele Domnului" se amesteca, organic, cu sangele tau....
nu,dar Sangele Domnului ne sfinteste sufletul si trupul,deci implicit si sangele nostru...de aceea trebuie evitat sa pierdem sange, de aceea femeia nu se impartaseste in perioada lunara
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.12.2014, 19:18:59
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt fost ortodox, deci cred ca ma pot baga un pic pe unde stiu.
Si stiu sigur ca nicaieri nu zice ca nu ai voie sa scuipi, sa "pierzi" sau donezi sange, sa pupi pe cineva ( nu in mod erotic, desigur). Sunt traditii babesti, care te chinuie mai mult decat te impaca. Si mai ales, nu sunt ortodoxe. Nici un preot n-o sa-ti zica asta.

http://ortodoxia.md/piedici-in-calea...scq-partea-iii

Citeste si tu.
Nu mai citesc nimic, daca ai parasit ortodoxia m-am lamurit, cei care nu o conosc o parasesc.
Dumnezeu sa te ajute indiferent ce practici.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.12.2014, 19:27:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu dragul meu ideea e sa nu primesti sange de la cineva care s-a impartasit ca e ca si cum te-ai impartasi tu cu nevrednicie, vrea dansa sa zica.
Desi, daca esti in pericol de moarte...poate chiar e cale prin care poate lucra Dumnezeu ( adica sa primesti sange de la cineva care s-a impartasit, tu nemaifiind in stare sa te impartasesti, fiind inconstient...). Oricum nu cred ca ai putea fi " osandit"ca ai luat cu nevrednicie sf impartasanie, atata timp cat nu ai facut-o constient....
Nu stiu acum daca se accepta sa te impartasesti in ziua cand se stie ca vei suferi o operatie la care sgur vei pierde sange si bucati din propriul trup, insa totusi nu cred ca " sangele Domnului" se amesteca, organic, cu sangele tau.... orice substanta organica pe care o consumi este intai digerata si apoi metabolizata si ulterior resintetizata de organismul tau. Toate masurile de precautie se iau in scopul prevenirii eliminarii sfintelor nedigerate inca. Nu am auzit sa mai prezinte urme de sfintenie si produsele de excretie ( ca in caricatura aceea de la subiectul sa ne mai amuzam oleaca)... atata doar serecomanda sa evitam activitatile care accelereaza metabolismul ( alergat, consum alcool, care duc la transpiratie in exces) sau digestie incompleta ( mancat si baut cu nesat, care pot determina indigestie si voma), ci din contra serecomanda somn, odihna, activitati relaxante, citit, cugetat, etc...

Iar daca auzim ca cineva are nevoie urgenta de sange, chiar atunci, poate ar tb sa intrebam duhovnicul sau alt preot, inainte sa emitem judecati cum ca nu ii putem da sangele nostru purtator de Hristos unui nevrednic...( cu siguranta daca Dumnezeu ar considera ca primitorul ar fi nevrednic, ar face la un fel sa nu il primeasca)
Asta e cam aiurea pt ca doresti sa te impartasesti in ziua de Craciun,nu?
Ei bine si atunci postul a luat sfarsit,e moment si de(nu numai)veselie lumeasca cu rudele,colegi,prieteni. Fiecare este invitat la masa de Craciun unde ne veselim -nu ne intristam si nici nu mai tinem post.
De aici reiese ca nu poti sa ai un pahar de vin de Craciun pt ca te-ai impartasit(tot cu vin)???
Asta inseamna ca tinem ziua de Craciun sau de Paste,din nou cu post-desi sunt zile de mare veselie a spiritului si de deslegare a trupului(a nu se citi desmat,sau betii).

Ajung la concluzia ca oamenii sunt foarte stricti si scrupulosi pe socoteala mantuirii altora.
Ce-mi pasa mie ca unul care este in prag de moarte , prin sangele meu se impartaseste "cu necinste"?
Asemenea concept nici nu exista in masura in care omul trage sa moara oricum,orice muribund primeste sangele Domnului,fie ca este vrednic fie ca nu!Cu conditia ca sa fie de accord sa-l primeasca!
In rest scrupulozitati demne de caricaturi!

Si inca ceva:cati dintre oameni sunt cu adevarat vrednici pt sangele Domnului?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.12.2014, 19:34:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu stiu acum daca se accepta sa te impartasesti in ziua cand se stie ca vei suferi o operatie la care sgur vei pierde sange si bucati din propriul trup
Pai cred ca sunt multi care se impartasesc inainte de operatii cu risc de moarte, nu? Pana la urma, pentru unii cu operatii foarte complexe, ar putea sa fie ultima lor impartasanie.

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu mai citesc nimic, daca ai parasit ortodoxia m-am lamurit, cei care nu o conosc o parasesc.
Sau cei care o cunosc prea bine...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.12.2014, 19:54:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai cred ca sunt multi care se impartasesc inainte de operatii cu risc de moarte, nu? Pana la urma, pentru unii cu operatii foarte complexe, ar putea sa fie ultima lor impartasanie.



Sau cei care o cunosc prea bine...
Cred ca de fapt te-ai suparat pe oamenii care practica religia asta :)
Tu ar trebui sa cauti sursa si nu oamenii ale caror fapte/roade nu zidesc ci mai mult ii smintesc pe altii.

De cate ori nu m-au smintit si pe mine oamenii...pana intr-acolo incat imi spuneam"daca astia asa practica religia ortodoxa si-mi zic ca este normal,nu mai are rost sa mai fiu cu ei in aceiasi religie!"
Dar de ce sa fie problema mea cand este problema lor?
De ce sa parasesc eu religia pt unii care n-au inteles-o ?
Ar fi la fel cum as fugi de matematica pt ca profesorul nu se pricepe...

Iar faptul ca inca stai pe aici discutand cu noi(chiar si daca pui bete-n roate :) dovedeste ca nu ai plecat de tot ...Poate esti doar dezgustat de unele aspecte negative(legate tot de oameni).

Incearca sa mergi la sursa,sa citesti vietile sfinte ale celor cu adevarat Sfinti,cel putin acolo ai mai mult de invatat decat aici, unde bajbaim si noi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.12.2014, 20:10:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Incearca sa mergi la sursa,sa citesti vietile sfinte ale celor cu adevarat Sfinti,cel putin acolo ai mai mult de invatat decat aici, unde bajbaim si noi.
Am citit despre viata parintelui Cleopa. Cel mai mult mi-a placut cand a spus ca nu este nevoie de carti intregi de rugaciuni si cereri si etc. Este suficient un Tatal Nostru spus din inima.

Imi plac destule aspecte ale cresinismului. Dar imi si displac destule, si sunt aici sa le comentez, fara un motiv anume :D
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.12.2014, 23:06:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
cum asa???
adica ne putem impartasi asa,hop top? mai putin si o sa ziceti ca nici nu trebuie sa ajunam inainte,
Am scris foarte clar că numai cu binecuvântarea duhovnicului, citește tot mesajul, nu rupe idei din context.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
ca ne putem impartasi dupa ce am luat un mic dejun copios.
Nu, deși să nu te mire că primii creștini se împărtășeau chiar dacă erau mâncați.

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
apoi ne miram de ce batem pasul pe loc, chiar daca ne impartasim des
Împărtășindu-ne regulat, cu pregătirea de care suntem capabili, fiecare după măsura lui, vom crește duhovnicește. Împărtășirea regulată presupune o pregătire și o spovedanie regulată, impuse de duhovnic. Și iaca hop țop suntem mai constinicioși nu numai înainte de împătășanie, dar și în timpul săptămânii (dacă ai puțină trezvie) pentru că Duminică urmează să te împărtășești. Dar repet, aici numai duhovnicul poate stabili ritmul potrivit. Și reține, aici discutăm, nu stabilim reguli.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.12.2014, 23:40:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De ce sa parasesc eu religia pt unii care n-au inteles-o ?
Ar fi la fel cum as fugi de matematica pt ca profesorul nu se pricepe...
Și invers.

Last edited by ovidiu b.; 23.12.2014 at 00:57:40.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.12.2014, 00:29:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mare ti-e gradina Doamne !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde