Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.12.2016, 20:15:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George_90 Vezi mesajul
Ca lucruri pozitive as putea si incerc sa ii ofer dragostea pe care o port pentru el, incerc pe cat posibil sa simta si el atat cat se poate atmosfera Sarbatoarei Nasterii Domnului cu poezii cu cadouri, are parte de educatie atat acasa cat si la scoala speciala pe care o urmeaza. Incerc sa ii ofer tot ce este mai bun pt ca eu nu am avut parte de asa mult bine, el vreau sa aiba, dar intotdeauna ma gandesc la viitorul lui consider ca al meu nu mai este asa de important si de aici incep toate lucrurile enumerate in subiectele anterioare. Poate nu intelegeti situatia insa sa stiti ca este foarte dificil unii oameni nu inteleg ca asa este...pana nu esti esti in aceeasi oala nu intelegi pe deplin suferinta celuilalt. Poate ca uneori este mai bine sa te inchizi in propria cochilie si sa meditezi putin la viitor dar tind sa cred ca acesta este demult trecut pe langa mine. Vreau un singur lucru sa fiu fericit atat eu cat si cei pe care ii iubesc si nimic mai mult, dar uite ca nu este mereu asa cum iti doresti.
Nu e bine sa idolatrizam pe nimeni. Sa iubim si sa facem daruri cu discernamant, ca sa ne putem doza bine sentimentele pe tot parcursul vietii. Daca facem exces de zel, riscam sa cadem in extrema cealalta la un moment dat. Apoi exista un bine ceresc si un bine pamantesc. Rugaciunea pentru cei dragi este un dar important, bun pentru intraga viata. Dumnezeu a ingaduit cu un rost toate. Poate ca orbirea il va ajuta sa se mantuiasca. Ajuta-l sa fie credincios, ca sa se poata ruga si el pentru voi. Dragostea ta este de asemenea o fapta frumoasa, mantuitoare. Facandu-i bine, te ajuti duhovniceste si pe tine.

Voia lui Dumnezeu nu se potriveste cu a noastra, de aceea incearca sa intelegi rostul patimirii lui cu ajutorul lui Dumnezeu. Numai rugandu-te si studiind Vietile Sfintilor si carti duhovnicesti scrise de sfinti vor primi toate un sens.

Apoi, nu poti crede ca viitorul a trecut pe langa tine. In mod cert trebuie ajutat sa-si castige singur painea. Dumnezeu le poate orandui cum nu te astepti. Pate gasiti persoane de varste apropiate dispuse sa inteleaga situatia.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.12.2016, 22:46:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa iubim si sa facem daruri cu discernamant, ca sa ne putem doza bine sentimentele pe tot parcursul vietii.
Ferească Bunul Dumnezeu de așa îndoită nenorocire!
Amin!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.12.2016, 00:02:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ferească Bunul Dumnezeu de așa îndoită nenorocire!
Amin!
În prealabil postat de ioan67
Lipsa onestității face din orice om o caricatură drăcească. Oricât și-ar împodobi mormântul cu florile altora.
(Din cugetările amare ale unui anonim creștin.)
Cu siguranță ca acel "anonim" se încadrează perfect la cele scrise la inceputul postarii de mai sus ( 4 ) :
'
Dintre toate patimile, mandria intuneca cel mai mult constiinta omului si-l face sa nu-si cunoasca bolile sufletului, nici pe cele mici si tainuite, nici pe cele mari si vadite. “Trufia pricinuieste uitarea pacatelor" . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.12.2016, 00:22:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În prealabil postat de ioan67
Lipsa onestității face din orice om o caricatură drăcească. Oricât și-ar împodobi mormântul cu florile altora.
(Din cugetările amare ale unui anonim creștin.)
Cu siguranță ca acel "anonim" se încadrează perfect la cele scrise la inceputul postarii de mai sus ( 4 ) :
'
Dintre toate patimile, mandria intuneca cel mai mult constiinta omului si-l face sa nu-si cunoasca bolile sufletului, nici pe cele mici si tainuite, nici pe cele mari si vadite. “Trufia pricinuieste uitarea pacatelor" . .
Deprinderea abecedarului ar trebui precedată de un examen serios al caracterului micului buchisitor.
P.S. Altminteri, unul care s-a intitulat pe sine însuși "boss", ar putea să țină lumii lecții moralizatoare despre mândrie!!!...:))))
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.12.2016, 00:38:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Deprinderea abecedarului ar trebui precedată de un examen serios al caracterului micului buchisitor.
P.S. Altminteri, unul care s-a intitulat pe sine însuși "boss", ar putea să țină lumii lecții moralizatoare despre mândrie!!!...:))))
Din nou postezi in stare de ebrietate , după ce ai reusit sa-i dezamagesti si sa-i exasperezi pe cei de lângă tine , soția si copii care deja au ajuns la disperare .
In fine e optiunea ta de a trăi astfel , dar iată un scurt cuvânt , sper folositor :)
Sfantul Ioan Gura de Aur spune si el ca*“cel care s-a predat pacatului, asemenea celui ametit de betie, nu stie deloc ca este bolnav“.
Iar in alta parte spune limpede:
“Ce-i mai groaznic este ca noi nici nu ne mai dam seama de pacatele care ne stapanesc […].*Din pricina nesimtirii in care am ajuns, nu ne mai deosebim intru nimic de nebunii care spun si savarsesc fara frica fapte pline de primejdie si de rusine.*Nu le este rusine deloc de faptele si de cuvintele lor, ba, dimpotriva, se mai si lauda cu ele.Se cred mai sanatosi decat cei cu adevarat sanatosi. Asa suntem si noi. Ne purtam cum se poarta oamenii bolnavi, dar nici macar nu simtim ca suntem bolnavi”.
Nestiind ca-i bolnav, omul cazut nu se ingrijeste de sanatatea sa si crede ca n-are nevoie de tamaduire.*Numerosi sunt cei care “pentru ca nu si-au simtit patimile, nu s-au ingrijit nici de tamaduirea lor“,constata Sfantul Isaac Sirul.*
Toate cele bune Cezar :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.12.2016, 11:05:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Din nou postezi in stare de ebrietate , după ce ai reusit sa-i dezamagesti si sa-i exasperezi pe cei de lângă tine , soția si copii care deja au ajuns la disperare .
....:) Cristinel, lasă murdăriile josnice.
Îți place sau nu, unii dintre noi suntem diferiți de tine.

P.S. Nevasta și copiii mei o duc bine, foarte bine de obicei. Parte din asta se datorează și mie, cum dealtfel e firesc. Întrucât un soț și un tată iubitor găsește în fiecare zi cum să îi bucure, să îi mângâie și să îi ocrotească pe toți ai lui.
Știu că nu ești obișnuit cu asta dar fă măcar efortul să îți imaginezi că ar putea fi și așa.
Nu suntem toți ca tine, creștine!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.12.2016, 12:09:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu suntem toți ca tine, creștine!
Sa-ti ajute Dumnezeu sa parcurgi neîntrerupt 40 de căsnicie fericită, sa ai casa ta , sa rezisti 44 de ani in câmpul muncii , sa il vezi pe copilul tău la casa lui , cu un rost in viața bine determinat , sa fi un bunic fericit si sa ajungi la anii pensionarii .
Eu asta iti doresc din suflet , iar când mai ai nevoie de ajutor ( in alimente , bani si alte cele ) ma poția apela cu încredere precum odinioară si vin din nou la tine acasă împreună cu prietenii de pe forum sa te ajutăm.
Sărbători fericite :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.12.2016, 12:31:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa-ti ajute Dumnezeu sa parcurgi neîntrerupt 40 de căsnicie fericită, sa ai casa ta , sa rezisti 44 de ani in câmpul muncii , sa il vezi pe copilul tău la casa lui , cu un rost in viața bine determinat , sa fi un bunic fericit si sa ajungi la anii pensionarii .
Eu asta iti doresc din suflet , iar când mai ai nevoie de ajutor ( in alimente , bani si alte cele ) ma poția apela cu încredere precum odinioară si vin din nou la tine acasă împreună cu prietenii de pe forum sa te ajutăm.
Sărbători fericite :)
Măi Cristinel, eu nu râvnesc la 40 de ani de căsnicie, să mă ierți... Am altele mai importante de râvnit, deși, firește, nici căsnicia îndelungă și benefică nu-i de colea.

Cât despre nevoia de ajutor, eu personal am nevoie doar de câteva lucruri mici, insignifiante. Mi le-aș procura, dealtfel, singur - așa cum am făcut de obicei, cu Mila Domnului.
Dacă am cerut și o să mai cer unele lucruri, asta e în primul rând pentru alții. Și nu doar pentru cei de acasă care, dealtfel, se pot descurca foarte bine și fără mine. Până la un punct, totuși...

P.S. De la tine aș avea nevoie de un singur lucru, care mi-ar aduce mare bucurie: să văd că te-a miluit Bunul Dumnezeu și ți-ai schimbat caracterul. Asta, da, m-ar încânta și m-ar ajuta foarte mult, pe plan sufletesc. M-ar întări și în credință!
Dar asta ar ține, îmi dau seama, de o adevărată minune Dumnezeiască și, ce să zic... cine nu cere nu prea primește. Sau dacă primește nu apreciază etc.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.12.2016, 12:39:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar asta ar ține, îmi dau seama, de o adevărată minune Dumnezeiască și, ce să zic... cine nu cere nu prea primește. Sau dacă primește nu apreciază etc.
Minunea s-a produs din nou chiar ieri dimineața in fața Duhovnicului meu :)
Tare m-ar bucura sa vad ca-ti vezi de ale tale , lăsând ură si ranchiuna de o parte, pentru totdauna .
Învață sa nu dai buzna peste alții si totul va fi bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.12.2016, 13:13:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Minunea s-a produs din nou chiar ieri dimineața in fața Duhovnicului meu :)
La ce minune te referi ?
Reply With Quote
Răspunde