Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.02.2011, 14:03:35
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Eu nu va nimic aberant in a vorbi cu un pustnic.
Ideea este, ca atat timp cat el nu vrea sa se intalneasca cu nimeni, Dumnezeu il ajuta. Am citit ca exista foarte multi pustnici care au murit si nimeni nu stie de ei.
Totul se intampla cu voia lui Dumnezeu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.02.2011, 10:20:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

"Atatia sfinti cunoscuti ...si cati inca ...nestiuti..."
In fiecare pustnic poate , se "ascunde" un sfant....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.02.2011, 13:34:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu inteleg de ce unii forumisti sunt indignati de dorinta de a vedea un pusnic in carne si oase?..Ce este absurd in aceasta intrebare?

Un prieten imi spunea ca, pentru intarirea credintei celor tineri, o misiune ortodoxa din Toronto chiar organizeaza din cind in cind vizite la doi calugari sihastri care locuiesc singuri intr-o padure, undeva spre Montreal precum cei din trecut, intr-o casuta din lemn si la fel ca cei din pustie se hranesc din ce le da Dumnezeu, prin donatii si de la localnicii din jurul padurii.
Ei sunt chiar foarte bucurosi de tinerii care-i viziteaza si le pun intrebari.

Nu toti pustnicii fug de oameni, si au ales pustia pentru a se feri de ei.
Să vizitezi un pustnic este de mare folos, însă devine aberație când oamenii cred că numai pustnicii îi pot mântui, preoții normali nu pot face nimic.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.02.2011, 16:42:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Camy_d

"Să vizitezi un pustnic este de mare folos, însă devine aberație când oamenii cred că numai pustnicii îi pot mântui, preoții normali nu pot face nimic."

Camy ...pustnicii si preotii pot doar ajuta un suflet, cred insa ca rolul primordial revine celui pacatos, care se increde in Dumnezeu si cauta sa se schimbe. Cel putin asa cred eu!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 20.02.2011, 17:04:23
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Pustnicii nu sunt obiective turistice

Nu știu cât sunt pustnicii de încântați de vizite și pelerinaje, e cert că cel care-i va căuta va avea și un folos duhovnicesc. Dar folosul pustnicului? Nu și-a decis el cândva o altă soartă? Credeți că își doresc vizitele? Majopritatea nu refuză aceste întâlniri, pentru ei, și aceste vizite sunt un soi de încercări. Au dorit, probabil, să se distanțeze de problemele acestei lumi. Și sunt vreo doi hotărâți să le aducă aminte. Și mă duc și eu, hop-țop, eu, cel cu multe probleme (și în ochii mei cele mai importante probleme) incapabil să-mi pun ordine între ele, să le aduc aminte și lor, tocmai, de ceea ce au ales să scape și să se apropie cât mai mult de veșnicie. Cred că până la urmă e dovadă de bun simț creștin să mi le rezolv cu preotul meu de mir sau prin alte mijloace. Cred că Iisus Hristos ne-a oferit destule resurse duhovnicești spre mântuire sau dacă nu ne ajung, n-avem decât să ne facem ... pustnici. Dacă nu vrem să devenim pustnici sau cel puțin monahi, atunci să facem ascultare aici în lume.

Să ne ajute Dumnezeu!

P.S. Și să nu uit, pustnicii nu sunt obiective turistice.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.02.2011, 14:10:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cheia problemelor noastre

se afla la noi,si acestea trebuie rezolvate de noi cu ajutorul parintelui duhovnic,daca facem vizita unui pustnic ar fi recomandat sa o facem nu mai repede, de a ne fi ridicat din punct de vedere spiritual[inlaturarea patimilor]altfel riscam sa nu pricepem nimic din acea vizita adica nu ne zideste.pustnicul va vorbii in cuvinte atit de simple incit mintea omului ce gindeste complicat, risca sa nu inteleaga nimic[desi-ti vorbesc pe inteles tu nu ma poti pricepe]cam asa se intimpla.vizita e indicat sa o faci, cum se facea in Pteric, pentru un cuvint de mintuire pt.implinirea duhovniceasca.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.02.2011, 16:54:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Camy_d

"Să vizitezi un pustnic este de mare folos, însă devine aberație când oamenii cred că numai pustnicii îi pot mântui, preoții normali nu pot face nimic."

Camy ...pustnicii si preotii pot doar ajuta un suflet, cred insa ca rolul primordial revine celui pacatos, care se increde in Dumnezeu si cauta sa se schimbe. Cel putin asa cred eu!
Așa e și nu contrazice ce-am spus eu.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.02.2011, 22:41:58
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Un pustnic poate fi "documentul" care atesta prezenta si lucrarea lui Dumnezeu in natura umana. M-as bucura nespus sa am ocazia de a intalni un pustnic, o persoana care-L traieste cu adevarat pe Dumnezeu Cel Viu, un martor al Celui ce este, un om care poate spune "am vazut lumina cea adevarata" in mod firesc, fara falsitate.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.02.2011, 14:50:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Intalnirea cu un pustnic produce o schimbare existentiala. Numai asa putem intelege cum foarte multi pustnici au castigat in jurul lor o serie de ucenici nu printr-o ideologie ci printr-un mod de viata.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2011, 14:54:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
P.S. Și să nu uit, pustnicii nu sunt obiective turistice.
Daca il cauti sa faci o poza cu el nu-ti foloseste la nimic, dar daca il cercetezi ca sa vezi prin el cat de departe esti de Dumnezeu, mult folos iti va aduce intalnirea cu el.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
unde pot gasi un pustnic? cornelpr Calugarul 94 30.04.2015 00:30:50
Inca o aberatie: hibrizi umano-bovini BogdanF Generalitati 5 31.07.2010 13:28:14
Reapare P.C.R - realite sau aberatie ? cristiboss56 Generalitati 22 04.07.2010 00:15:56
O noua aberatie din Anglia Pelerinul Stiri, actualitati, anunturi 7 14.04.2010 20:01:48
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41