Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.06.2009, 17:37:41
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Dati versetul. Sa-l putem citi in intregime si sa-l intelegem corect. Nu are nevoie Sfantul Apostol Pavel de ilustrele dvs. interpretari.
Fa-ti rost de o Sfanta Scriptura, deschide la Noul Testament, Epistola Sfantului Apostol Pavel catre Galateni, capitolul 1 (iti scriu mai detaliat ca se cunoaste ca n-ai prea deschis-o, nu de altceva) si mai mult nu-ti ramane decat sa-ti bagi nasul in ea si sa citesti singur. Ai sa te regasesti pe acolo, sub anatema, din nefericire.
Iti recomand sa citesti textul si nu "versetul" cum se practica pe la adunari neoprotestante, ii inteleg perfect, mai mult de un verset nu stiu sa citeasca. In schimb de la tine am pretentii mai inalte.
Cat despre interpretari ilustre, cred ca Sf. Ap. Iacov nu are nevoie de ale tale.
Ca si credincios adevarat, sunt, pentru ca sun Ortodox si Ortodoxia detine Adevarul. Cat sunt de ravnitor sau nu, asta Dumnezeu stie. Asadar spor la judecat in continuare, sper sa nu pic in mainile tale ca esti tare aspru.

Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.06.2009, 18:29:08
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu nu cred ca oamenii imbunatatiti, care vor sa slujeasca Lui Dumnezeu sunt scutiti de greutati, de ispite mari, de suferinte. Din contra, ei vor avea o cruce mai grea ca aceia care sunt necredinciosi, dar suportabila prin ajutorul primit de sus..
Intr-adevar, credinciosii nu sunt scutiti de ispite. Dar le biruiesc, cu putere de la Dumnezeu. Nu exista ispita prea mare, ci departare de Dumnezeu.

"Nu v-a ajuns nici o ispita, care sa nu fi fost potrivita cu puterea omeneasca. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingadui sa fiti ispititi peste puterile voastre; ci, impreuna cu ispita, a pregatit si mijlocul sa iesiti din ea, ca s-o puteti rabda." (1 Corinteni 10:13).

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Iar daca vorbim despre patimi si pacate, astea nu dispar instantaneu in momentul in care omul se decide sa-L urmeze pe Hristos. Este de munca pana la dezpatimire.
Bine zis. Este o munca sa scapi de vechile metehne. Dar, cu putere de la Dumnezeu se pot face adevarate minuni (cunosc multe exemple in acest sens).

Formarea unui caracter placut lui Dumnezeu se face printr-o educatie dupa Cuvantul lui Dumnezeu. Invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli trebuiesc cultivate. Slujbele si ritualurile nu au nici un efect (doar se pierde timp pretios - vine omul la biserica si pleaca la fel cum a venit).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.06.2009, 18:48:39
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Fa-ti rost de o Sfanta Scriptura, deschide la Noul Testament, Epistola Sfantului Apostol Pavel catre Galateni, capitolul 1 (iti scriu mai detaliat ca se cunoaste ca n-ai prea deschis-o, nu de altceva) si mai mult nu-ti ramane decat sa-ti bagi nasul in ea si sa citesti singur. Ai sa te regasesti pe acolo, sub anatema, din nefericire.
"Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum; daca va propovaduieste cineva o Evanghelie, deosebita de aceea pe care ati primit-o, sa fie anatema!" (Galateni 1:8,9).

Intregul text al Sfantului Apostol Pavel face referire la adaugirile sau schimbarile aduse Evangheliei propovaduita de Sfintii Apostoli. Cei care rerspecta pricipiul "sola scriptura" (numai scriptura) nu pot fi acuzati de vre-o adaugire sau schimbare a ceea ce ne-au lasat Sfintii Apostoli in epistolele lor (cuprinse in Sfanta Scriptura).

Problema este la cei care se lauda cu invataturi adaugite, numite predanii sau "Sfanta Traditie". Daca doriti, va pot oferi exemple clare de adaugiri sau schimbari la invataturile Sfintilor Apostoli.

"Va indemn sa va luptati pentru credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna" (scria Sfantul Apostol Iuda in sec 1.) Se spune "credinta data sfintilor o data pentru totdeauna". Asta inseamna sa ne ferim de adaugirile si schimbarile aparute de-a lungul a 2000 de ani.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.06.2009, 19:18:00
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum; daca va propovaduieste cineva o Evanghelie, deosebita de aceea pe care ati primit-o, sa fie anatema!" (Galateni 1:8,9).

Intregul text al Sfantului Apostol Pavel face referire la adaugirile sau schimbarile aduse Evangheliei propovaduita de Sfintii Apostoli. Cei care rerspecta pricipiul "sola scriptura" (numai scriptura) nu pot fi acuzati de vre-o adaugire sau schimbare a ceea ce ne-au lasat Sfintii Apostoli in epistolele lor (cuprinse in Sfanta Scriptura).

Problema este la cei care se lauda cu invataturi adaugite, numite predanii sau "Sfanta Traditie".
«Multe având a vă scrie, n-am voit să le scriu pe hirtie si cu cerneală, ci nădăjduiesc să vin si sa vă vorbesc gură către gură, ca bucuria noastră să fie deplină» (2 Ioan I, 12).

«Cele ce ai auzit de la mine, cu multi martori de fată, acestea le încredintează la oameni credinciosi, care vor fi destoinici să învete si pe altii» (2 Tim. II, 2)

«Va laud ca în toate vă aduceti aminte de mine si tineti predaniile precum vi le-am dat» (1 Cor. XI, 2)

«Stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati învătat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră» (2 Tesal. II, 15).

Ai aici 4 versete, textele le vei parcurge personal. Hm, "saracii" apostoli, "rataciti" mai erau, ofof.
Ah, apropo, sa-ti scoti caledaru din casa, ca face parte din Sfanta Traditie ... copiat si de neoprotestanti .... (sa nu-mi spui ca n-ai, ca nu te cred)
Vesnica metoda filosofica .... utilitarista : o idee este adevarata, daca ne foloseste.
Ne foloseste sa avem si noi calendar ca ortodoxii? Ne este! Ii adevarata!!
Ne foloseste sa zicem si noi Hristos a inviat 40 de zile dupa Inviere? Ne este! Iarasi e adevarata!
Ne este de folos sa purtam doliu? Bineinteles, este adevarat!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.06.2009, 19:39:34
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

[quote=ClaudiuT;142800

«Stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati învătat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră» (2 Tesal. II, 15).

[/quote]

"Predaniile pe care le-ati invatat" . Sfintii Apostoli nu ne invata sa tinem predaniile pe care urmeaza sa ne invete altii.

P.S. Nu am nimic de comentat asupra invataturilor sau practicilor care nu contrazic Cuvantul lui Dumnezeu (referitoare la calendare, la rostirea unor saluturi cresrtine, etc.). Dar ce ne facem cu multimea de slujbe si ritualuri sau tipurile de inchinare, care sunt contrare invataturii si practicii existente in Biserica din timpul Sfintilor Apostoli. Nu creati o diversiune, abatand discutia catre maruntisuri. Sunt lucruri serioase demne de bagat in seama. Totusi, cred ca ar fi mai bine sa incheiem discutia aici.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.06.2009, 19:48:07
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"Predaniile pe care le-ati invatat" . Sfintii Apostoli nu ne invata sa tinem predaniile pe care urmeaza sa ne invete altii.

P.S. Nu am nimic de comentat asupra invataturilor sau practicilor care nu contrazic Cuvantul lui Dumnezeu (referitoare la calendare, la rostirea unor saluturi cresrtine, etc.). Dar ce ne facem cu multimea de slujbe si ritualuri sau tipurile de inchinare, care sunt contrare invataturii si practicii existente in Biserica din timpul Sfintilor Apostoli. Nu creati o diversiune, abatand discutia catre maruntisuri. Sunt lucruri serioase demne de bagat in seama. Totusi, cred ca ar fi mai bine sa incheiem discutia aici.
Ce ziceam, o idee este adevarata daca ne este si de folos. Tocmai mi-ati dovedit.
Toate slujbele, ca "ritualuri" nu avem, impreuna cu randuiala sunt din Sfanta Scriptura si din Sfanta Predanie lasa de Apostoli si Mantuitor. Tipuri de inchinare, cunosteam doar unu, la Dumnezeu.
N-am creat nici o diversiune, doar am facut o observatie.
Incheiem aici subiectul acesta pentru ca deja deviem din topic. Dar discutia despre topic poate continua.

Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.06.2009, 20:05:50
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Daca ar fi sa aleg, intre cele doua categorii prezentate de dvs., as prefera sa fac parte dintre cei pe care-i numiti eretici. Nu aveti de unde sti daca sunt cu adevarat eretici si ce se va intampla cu ei.

Cat despre desfranati, hoti, alcoolici... Cuvantul lui Dumnezeu este categoric.

"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6:9,10). Si nu va putera sa-i scape nici o biserica, nici o slujba sau altele de genul asta.
am inteles. deci voi neoprotestantii sunteti fara de pacat. vai cata mandrie zace in voi. asa ca sa stii ca orice desfranat, alcoolic etc se poate pocai si se poate mantui.

Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.06.2009, 21:03:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
[B.

Domnule Litanu haideti sa incercam sa raspundem TOPICULUI , nu de alta dar sincer as dori ca NP de pe forum SA SE DEFINEASCA EI, nu de alta, dar si asa suntem acuzati ca avem ceva cu voi np.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.06.2009, 21:05:28
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Daca ar fi sa aleg, intre cele doua categorii prezentate de dvs., as prefera sa fac parte dintre cei pe care-i numiti eretici. Nu aveti de unde sti daca sunt cu adevarat eretici si ce se va intampla cu ei.

Cat despre desfranati, hoti, alcoolici... Cuvantul lui Dumnezeu este categoric.

"Nu va inselati in privinta aceasta: nici curvarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, nici hotii, nici cei lacomi, nici betivii, nici defaimatorii, nici hraparetii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." (1 Corinteni 6:9,10). Si nu va putera sa-i scape nici o biserica, nici o slujba sau altele de genul asta.

Iar uiti Scriptura interpretand-o unilateral. Dar talharul pocait pe cruce, desfranata cu 7 demoni, Pavel care prigonea crestini ce au fost? Iov nu avea pacate si totusi Dumnezeu a ingaduit diavolului sa-i ia tot dandu-i si lepra 7 ani desigur ca sai incerce credinta si ca sa-l rusineze pe diavol. Doar daca moartea i-a prins nepocaiti pe cei numarati de tine, nu se mai mantuiesc.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.06.2009, 21:23:26
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
"Dar chiar daca noi insine sau un inger din cer ar veni sa va propovaduiasca o Evanghelie, deosebita de aceea pe care v-am propovaduit-o noi, sa fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum; daca va propovaduieste cineva o Evanghelie, deosebita de aceea pe care ati primit-o, sa fie anatema!" (Galateni 1:8,9).

Intregul text al Sfantului Apostol Pavel face referire la adaugirile sau schimbarile aduse Evangheliei propovaduita de Sfintii Apostoli. Cei care rerspecta pricipiul "sola scriptura" (numai scriptura) nu pot fi acuzati de vre-o adaugire sau schimbare a ceea ce ne-au lasat Sfintii Apostoli in epistolele lor (cuprinse in Sfanta Scriptura).
.
Adica ortodocsii au facut adaugiri Scripturii intre secolele I-XVIII cand ati preluat-o voi si le-ati scos (sic). De fapt ati scos din Biblie 13 carti necanonice dar bune de citit.

Daca s-au facut adaugiri de catre ortodocsi Scripturii inca din primele 4 veacuri, cum de ati preluat-o gata intocmita de Sfintii Parinti? Deci ,,talcuirea,, versetului de mai sus e aiurea.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Definitie topcat Generalitati 9 28.09.2008 10:41:01
O definitie a singuratatii Ioan_Ciobota Generalitati 14 28.11.2007 09:03:32