Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.07.2008, 00:06:19
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
la toate aceste intrebari se poate raspunde cu raspunsul dat de MINTUITORUL IISUS HRISTOS lui IUDA:ASULTA-TI INIMA NU MINTEA [ NU RATIUNEA,ADICA].
nu ai cum sa-ti asculti mereu inima fara ratiune.
De multe ori inima alege pacatul :)
Ratiunea te ajuta sa intelegi Legea lui Dumnezeu care defineste caracterul lui Hritos
care insemna dragostea creatoare si datatoare a vietii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.11.2009, 18:28:08
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
nu ai cum sa-ti asculti mereu inima fara ratiune.
De multe ori inima alege pacatul :)
Ratiunea te ajuta sa intelegi Legea lui Dumnezeu care defineste caracterul lui Hritos
care insemna dragostea creatoare si datatoare a vietii.
Mi-am uitat parola si am intrat cu alt nume. Asa ca tot eu sunt.

Absolut! E imposibil sa percepi virtutea aceasta cu proprile aptitudini.
Vredeti dvs., daca am fi putin mai dinamici, fara ca sa deviem de la subiect, tare bine ne/am mai intelege! Nu fac aluzie la Thread, vorbesc in general.
Totusi nici bazandu/te pe sentimente, nu poti sa o percepi.
Adevarul este cel mai greu cuvant pe care omul il poate rosti, pentru ca este contrar firescului di el, care este denaturarea voita a acestui adevar, si anume minciuna care ne conduce pe cei mai multi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.11.2009, 23:11:05
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Si smerenia e importanta, pentru ca se zice ca pe cei la inceput de drum ii incearca adesea mandria, gandul ca sunt mai buni ca ceilalti, ca li se cuvine mai mult. Pe cand toata transformarea, imbunatatirea personala, postul si rugaciunea au legatura cu iubirea, cu comuniunea, chiar a-l pune pe celalalt mai presus decat tine, inclusiv pe cel pacatos, ca poate si pe acela il asteapta Dumnezeu.
Frumoasa expunere! Totusi a fi umil nu inseamna sa te subapreciezi de dragul smereniei, pentru ca nu este drept. Iar cat despre prrobabilitatea posibila sau imposibila aratate in dreptul dragostei desavarsite, demonstrate cu nepartinire in Hristos, nu poate fi contestata, nici pusa sub semnul unei intrebari care lasa de dorit.

Dovada ? Iat-o:

"Doresc Eu moartea pacatosului? zice Domnul, Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca? "(Ezec.18:23)
Spune-le: "Pe viata Mea, zice Domnul Dumnezeu, ca nu doresc moartea pacatosului, ci sa se intoarca dela calea lui si sa traiasca. Intoarceti-va, intoarceti-va dela calea voastra cea rea! Pentruce vreti sa muriti voi, casa lui Israel?" (Ezec.33:11)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.11.2009, 23:44:00
Eutifievv_emi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care sunt princilpile fundamentale pe care trebuie sa le implinim in calitate de crestini ?
Este apsolut necesar sa sti ce si cum crezi in Dumnezeu ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44