Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2011, 21:06:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Klöster der Russichen Orthodoxen Kirche (MP) (Manastirile Bisericii ortodoxe Ruse)

Kloster des hl. Georg des Siegeszeichenträgers, Götschendorf




Klöster der Russichen Orthodoxen Kirche im Ausland (ROKA) ( Manastirile Bisericii ortodoxe Ruse in strainatate)

Russisches orthodoxes Kloster des hl. Hiob von Pocaev, München.


Russische orthodoxe Skite der hl. Elisabeth, Buchendorf.




Klöster der Serbischen Orthodoxen Kirche ( Manastirile Bisericii ortodoxe Sarbe)

Serbisches orthodoxes Kloster der Allheiligen Gottesgebärerin, Himmelsthür (Hildesheim).


Serbische orthodoxe Skite des hl. Spyridon, Geilnau.


Serbische orthodoxe Skite, Unterufhausen.




Klöster der Rumänischen Orthodoxen Kirche (Manastirile Bisericii ortodoxe Romane)

Rumänisches orthodoxes Kloster des hl. Martyrers Brâncoveanu, Nürnberg.




Klöster der Bulgarischen Orthodoxen Kirche (Manastirile Bisericii ortodoxe Bulgare)

Manastirea ortodoxa din Buchhagen.
Kloster des hl. Georg des Siegeszeichenträgers, Götschendorf
Asta n-ai mai tradus și nici eu nu înțeleg ce înseamnă, cu toate că știu un pic de germană.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.03.2011, 23:24:08
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Kloster des hl. Georg des Siegeszeichenträgers, Götschendorf
Asta n-ai mai tradus și nici eu nu înțeleg ce înseamnă, cu toate că știu un pic de germană.
Manastirea Sf. Gheorghe purtatorul de biruinta.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.03.2011, 17:41:08
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Un film interesant despre lumina sfanta tradus in mai multe limbi. Daca puteti trimiteti la preteni pentru a fi cunoscuta si aceasta minune. Este singura minune care apare in fiecare an si este documentata de 1200 de ani.

Poate cunoasterea acestei minuni ne poate aduce mai multa considerare sau acceptare. Nu cred ca toti cei ce nu cred in aceasta minune, dupa ce vor vedea filmul vor crede, dar poate se va diminua spaima pentru o religie aproape necunoscuta.

http://vimeo.com/10565538
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.03.2011, 22:45:32
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Traducerea in romaneste a filmului:

http://vimeo.com/10017958

vizionare placuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.03.2011, 01:45:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Traducerea in romaneste a filmului:

http://vimeo.com/10017958

vizionare placuta!
Discutind cu citiva preoti in privat, nu in public!, multi recunosc ca este un hoax, o cacialma preoteasca perpetuata de zeci de ani de zile.
Britanicii i-au prins cu mita-n sac insa au renuntat sa se bage in polemici pe ideea ca... "cu fanaticii nu te pui tatica"! ! !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.03.2011, 01:50:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Un film interesant despre lumina sfanta tradus in mai multe limbi. Daca puteti trimiteti la preteni pentru a fi cunoscuta si aceasta minune. Este singura minune care apare in fiecare an si este documentata de 1200 de ani.

Poate cunoasterea acestei minuni ne poate aduce mai multa considerare sau acceptare. Nu cred ca toti cei ce nu cred in aceasta minune, dupa ce vor vedea filmul vor crede, dar poate se va diminua spaima pentru o religie aproape necunoscuta.

http://vimeo.com/10565538
Te intreb si pe tine ca pe multi altii:

Oare de ce Dumnezeu este asa de sfios, incit Patriarhul trebuie sa se piteasca ca un fur, pustan, intr-o camaruta departe de ochii lumii pentru a "primi lumina"
..chiar si curcile rid, doar fanaticii si habotnicii hipnotizati de voi mai cred.

ASTA NU ESTE CRESTINISM ci iluzionizm si prefacatorie...semne clare ale antihristului si a epocii lui de circoteca!

Inca un sfat parinte:
Un adevarat preot nu se lasa dus de PAPUSARI!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.03.2011, 14:11:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfântul Apostol Pavel :

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Te intreb si pe tine ca pe multi altii:

Oare de ce Dumnezeu este asa de sfios, incit Patriarhul trebuie sa se piteasca ca un fur, pustan, intr-o camaruta departe de ochii lumii pentru a "primi lumina"
..chiar si curcile rid, doar fanaticii si habotnicii hipnotizati de voi mai cred.

ASTA NU ESTE CRESTINISM ci iluzionizm si prefacatorie...semne clare ale antihristului si a epocii lui de circoteca!

Inca un sfat parinte:
Un adevarat preot nu se lasa dus de PAPUSARI!
"Omul firesc nu primește cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie și nu poate să le înțeleagă, fiindcă ele se judecă duhovnicește. Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el însă nu-l judecă nimeni . Căci cine a cunoscut gândul Domnului , ca să-L învețe pe El ? Noi însă avem gândul lui Hristos."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.03.2011, 16:48:53
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Discutind cu citiva preoti in privat, nu in public!, multi recunosc ca este un hoax, o cacialma preoteasca perpetuata de zeci de ani de zile.
Britanicii i-au prins cu mita-n sac insa au renuntat sa se bage in polemici pe ideea ca... "cu fanaticii nu te pui tatica"! ! !
Interesant este ca cei care au vazut lumina sfanta cu ochii lor , desi erau atei au prins credinta. Sigur noi pacatosii ne intrebam "de ce sa trimita insusi sfantul Dumnezeu lumina pentru noi". Noi nu mai credem in bunatatea lui.

Acesta minune este documentata de 1200 de ani, si nu a putut fi infirmata ne nici o putere necredincioasa pana acum. Sigur sub teroarea armelor poate unii preoti au marturisit lucruri care sa le salveze viata. Oare noi nu am face la fel?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.03.2011, 17:03:37
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Oare nu ar trebui sa ne bucuram de fiecare an, dat de bunul Dumnezeu in viata noastra. An in care a venit lumina sfanta pentru noi. Nu ar trebui sa muncim cu sarg pentru a fi vrednici de aceasta minune. Oare nu poate acesta lumina sa ne vindece ranile acumulate in ultimul an, si sa ne dea putere pentru un nou an?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.03.2011, 17:50:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Traducerea in romaneste a filmului:

http://vimeo.com/10017958

vizionare placuta!
Multumim pentru documentar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Carte in limba romana pentru romanii din Germania LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 0 15.07.2009 04:41:50