Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.01.2009, 19:46:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Mdicii au un juramant facut - acela de a slava vietile oamenilor.
Oricine nu respecta acest juramant, nu e medic adevarat.
Din cauza politicii, medicii uneori sint impiedicati de a actiona, deoarece exista - banuiesc - o conducere a spitalului care ii opreste in cazul in care nu exista asigurare, insa totul e de discutat. Daca mai e timp. In acest caz nu mai este timp.
Preotii au si ei un juramant - acela de a fii acolo unde li se cere ajutorul si sprijinul, de a mangaia un bolnav etc, care este de altfel si o regulka a unui ortodox regular, deci nu e nimic extraordinar sa ceri cuiva s ase roage pentru tine si acea persoana sa o si faca.
Ceea ce s-a intimplat acelui sarman, este sigur, foarte grav. A murit bietul om fara macar un preot!!!!!!!
Dumnezeu sa aiba in paza sufletul acestui biet om!!!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.01.2009, 16:58:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]In "Moartea Domnului Lazarescu", personajul principal e Lazarescu Dante Remus (Ioan Fiscuteanu), un oarecare barbat cu nume rasunator, trecut de prima tinerete, care isi imparte viata cu trei pisici, intr-un apartament din Bucuresti.

Camera de luat vederi ne dezvaluie o lume imbacsita, lumea unui intelectual ratat care se prinde intr-o hora a mortii cu sistemul sanitar romanesc si trece prin infern, insotit de paramedicul Mioara Avram (Luminita Gheorghiu) pe post de calauza, asemenea lui Vergiliu din "Divina Comedie". [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Paradoxal, Lazarescu pare a semna pactul cu moartea din momentul in care suna la salvare. Batranul multumeste politicos si asteapta, mai da un telefon, mai face presupuneri, mai bea, mai ia o aspirina, "vomeaza", isi spala tricoul, vorbeste cu rudele de la Targu Mures, se roaga de vecini sa-i dea ceva pentru durerea de cap. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]O lunga asteptare a unei salvari care intarzie sa apara. Doar e sambata seara! Cum sa se grabeasca? Totul e lent, totul se taraie, timpul parca se coaguleaza iar starea lui Lazarescu se inrautateste. Televizorul merge non-stop, Lazarescu ofteaza, e judecat de vecini ca bea, ca "bea amestecat", ca sta cu pisicile in apartament, ca in sufragerie miroase a urina... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Singurul lucru care se schimba e faptul ca Lazarescu se simtea bine, si acum se simte rau, "il durea capul, acum il doare si stomacul."

Vecinii, Miki si Sandu, de o falsa amabilitate, nu fac decat sa bata si ei pasul pe loc, sa se impiedice, sa se intrebe si iar sa-l judece ca bea, sa-i examineze voma, sa compare consistenta, culoarea...

Dar vine salvarea! In sfarsit periplul domnului Lazarescu poate incepe. Dupa o chinuitoare asteptare, salvarea ar trebui sa fie elementul dinamitator, sa vedem o agitatie demna de "Spitalul de urgenta" insa actiunea se petrece totusi in Romania asa ca cele mai firesti lucruri devin incalcite, absurde. Pana si sacosa in care ii pune Sandu pijamaua s-ar putea sa nu fie potrivita. Replicile sunt stupide, oamenii vorbesc dar nu comunica, nu se inteleg. O data coborat in strada, urcat in ambulanta Lazarescu devine o marioneta.

La spital judecata medicului e dura si pentru pacient si pentru insotitor : "De ce bei daca stii ca ai ulcer?" Mosulica trebuie sa-si tina gura pentru ca e baut si pentru ca si bolnavul are indatoriri, nu numai medicul. Apoi scenariul se repeta: plimbarea de la un spital la altul, alta judecata, indiferenta, amorteala...

Un accident grav pe DN 1 pare ca a paralizat intreg sistemul sanitar. La spital e aglomeratie mare, multi raniti, cine sa se uite la Lazarescu? Prioritate au cei accidentati la Saftica, nu un betiv. Si tot asa, si tot asa... Lazarescu este carat pe targa, abereaza, aiureaza, nu se face inteles, starea lui se degradeaza. Si pe masura ce trece timpul diagnosticele se aglomereaza, lumea din jur are alte probleme, discutii stupide...

La Universitar, Lazarescu abia mai poate sa isi articuleze numele: Lazarescu Dante Remus. I se face tomografie dar Lazarescu face pe el. De acum altul e refrenul: "De ce te-ai scapat pe mata?"

Mecanismul care la inceput scartaia incepe sa anchilozeze. Dupa presupuneri si consultatii se decopera ca Lazarescu are un hematom subdural si trebuie operat urgent "ca sa poata sa moara acasa de cancer". La Filantropia i se ia tensiunea si este supus la alte analize inutile desi are tot setul de analize de la Universitar. "N-ati intrat in coma, nu sunteti letargic, va e doar somn, si noua ne este...", asa este informat pacientul caruia i se dau si lectii de medicina.

Nimeni nu are nici o obligatie iar nervii sunt intinsi la maximum. La Bagdasar amorteala, personalul medical articuleaza cu greu cuvintele, in timp ce Lazarescu abia daca mai baiguie. Mioara Avram, epuizata si ea, pune punct periplului: "Gata, ati ajuns!" Spalat si pregatit pentru operatie, Lazarescu Dante Remus e acum "salvat".

Sfarsitul, in coada de peste, specific oarecum filmelor romanesti ma duce cu gandul la o moarte brusca. A cui? Nu se stie precis. Poate a unei societati haotice, a unui sistem bolnav... [/COLOR][COLOR=green]Oricum Lazarescu era mort de la bun inceput, condamnat inca de cand a sunat la o salvare care nu il salveaza.

Un film epuizant, de un realism crud, care lasa o impresie de mecanism uman ruginit, deteriorat si imposibilitate de a comunica. Se regaseste cu usurinta in "Moartea Domnului Lazarescu" acelasi vid imens, aceeasi gratuitate ca in piesele de teatru ale lui Eugen Ionescu, dezumanizare, lipsa de sens, goliciune a cuvintelor. E ca si cum ai spune : "A propos, la cantatrice chauve? Elle se coiffe toujours de la meme facon".[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.01.2009, 18:09:53
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Medicii au depus un juramant ....la o adica ,cat ar fi costat o perfuzie ..?.oare medicul n-ar fi avut bani s-o plateasca ?

Penibila ...scuza ...Doamne ,vorbesc si eu sa nu tac .
Medicii italieni spun că jurământul lui Hipocrat este depășit[COLOR=white] 1 / 40[/COLOR]
17.12.2007, Roma (Catholica)


Figuri de marcă din medicina italiană vor să elimine tradiția jurământului lui Hipocrat, care este "depășit", unele pasaje interzicând avortul și eutanasia, informează The Times, citat de Monitorul săptămâna trecută. Giorgio Iannetti, profesor chirurg la Universitatea din Roma, spune că jurământul, rostit de noii medici la absolvire, trebuie să fie abolit sau "modificat radical". "Unele pasaje nu mai sunt relevante pentru timpurile noastre, iar medicii calificați știu dinainte că nu vor putea să le respecte", a declarat Iannetti la o conferință medicală la Roma.
Jurământul, scris de Hipocrat, părintele grec al medicinei, în secolul al 4-lea î.C., impune doctorilor să vindece bolnavii "după calitățile și judecata lor" și "să-i protejeze de rău și nedreptate". Totuși, un viitor medic mai trebuie să jure că "nu va oferi un medicament mortal cuiva care i-o cere și nici nu îi va sugera acestuia (că medicamentul are acest efect, n.red.). În aceeași direcție, nu va oferi unei femei un medicament abortiv". Avortul a fost legalizat în Italia în 1978, o decizie confirmată printr-un referendum trei ani mai târziu, în ciuda opoziției Vaticanului. Eutanasia - contestată, de asemenea, de Biserică - a rămas o practică interzisă prin lege, dar unele cazuri recente în care au fost implicați bolnavi aflați în stadiu terminal au stârnit dezbateri: unii cred că Italia ar trebui să urmeze exemplul Olandei, Belgiei și Elveției și să o legalizeze. Carlo Flamigni, profesor în obstetrică și ginecologie la Universitatea din Bologna, a declarat că a refuzat să depună jurământul lui Hipocrat când a absolvit, în 1958. Fernando Aiuti, profesor de imunologie la Universitatea din Roma, a declarat pentru Corriere della Sera că unii dintre studenții săi i-au spus că nu sunt de acord cu jurământul și că "au dreptate". Giuseppe Remuzzi, profesor de neurologie la Universitatea din Bergamo, a amintit că revista britanică The Lancet a propus o alternativă pentru acest jurământ, în urmă cu cinci ani. Jurământul a fost modificat în mai multe școli de medicină din țările vestice. Totuși, Luigi Frati, șeful catedrei de chirurgie de la Universitatea din Roma, este de părere că jurământul "amintește noilor medici de anumite concepte fundamentale... ei simt astfel că aparțin unei comunități științifice cu o lungă tradiție". La rândul lui, Mauro Moroni, profesor de boli infecțioase la Universitatea din Milano, a declarat că el a oferit studenților săi jurământul scris pe "pergament în greaca veche. Unele valori nu pot fi schimbate".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.02.2009, 14:48:36
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Multumim Doamne pentru Sfintii Tai!

Soarele rasare si peste cei buni dar si peste cei rai,la fel si ploaia.Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.Iata ce zice Sfantul Siluan Atonitul:



Duhul lui Dumnezeu povatuieste pe toti in chip deosebit: unul se linisteste (vietuieste in isihie) in singuratate, in pustie, altul se roaga pentru oameni; altul e chemat sa pastoreasca turma cuvantatoare a lui Hristos; altuia i s-a dat sa propovaduiasca sau sa mangaie pe cei ce sufera; altul slujeste pe aproapele din munca sau averea lui - toate acestea sunt daruri ale Duhului Sfant si toate sunt date in grade diferite: unuia treizeci, altuia saizeci, altuia o suta (Mc 4, 20).

Toti ne chinuim pe pamant si cautam libertatea, dar putini sunt cei ce stiu in ce anume sta libertatea si unde se gaseste ea. Si eu doresc libertatea si o caut zi si noapte. Am inteles ca ea este la Dumnezeu si e data de Dumnezeu inimilor smerite care s-au pocait si si-au taiat voia proprie inaintea Lui. Celor ce se pocaiesc Domnul le da pacea Lui si libertatea de a-L iubi.[COLOR=darkred] Si nu e nimic mai bun pe lume decat a iubi pe Dumnezeu si pe aproapele.In aceasta isi gaseste sufletul odihna si bucuria.[/COLOR]

Noroade ale pamantului, cad in genunchi inaintea voastra si va rog cu lacrimi: "Veniti la Hristos! Eu cunosc iubirea Lui pentru voi. O cunosc si de aceea strig intregului pamant. Daca nu cunosti ceva, cum vei vorbi despre aceasta?"

Voi spune adevarul in fata lumii intregi: sunt un ticalos inaintea lui Dumnezeu si as fi deznadajduit de mantuirea mea daca Dumnezeu nu mi-ar fi dat harul Sfantului Sau Duh. Si Duhul Sfant m-a invatat si de aceea scriu despre Dumnezeu fara osteneala, pentru ca El ma atrage sa scriu.

Mi-e mila si plang si suspin pentru oameni. Multi gandesc: "Am facut multe pacate: am ucis, am zburdat, am siluit, am defaimat, am desfranat si am facut multe alte lucruri", si de rusine nu vin la pocainta. Dar ei uita ca inaintea lui Dumnezeu toate pacatele lor sunt ca o picatura de apa in mare.

O, fratii mei din tot pamantul, caiti-va pana cand mai e vreme! Dumnezeu asteapta cu milostivire pocainta noastra. Si tot cerul, toti sfintii asteapta aceasta pocainta. Asa cum Dumnezeu este iubire (1, In 4, 8), asa si Duhul Sfant in sfinti e iubire. Cere iertare, si Dumnezeu te va ierta. Si cand vei primi iertarea pacatelor, atunci in sufletul tau va fi bucurie si veselie, si harul Duhului Sfant va intra in sufletul tau si vei zice: "Iata adevarata libertate; ea este in Dumnezeu si de la Dumnezeu".

Sfantul Siluan Antonitul
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.02.2009, 14:59:46
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Ortodox4life

Imi cer scuze. Am luat citatul de mai sus de la tine, si am facut ce am facut dar nu a mai aparut cum ca Ortodox4life spune....
Iertare!
Multumim lui Dumnezeu pentru Sfintii Lui!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.02.2009, 12:15:56
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce s-a intamplat arata cat de prost este sistemul medical romanesc. Astept ca cei vinovati sa fie trasi la raspundere pentru faptele lor.

Dar nici nu stiti ce este la americani, singura tara asa-zis civilizata fara sistem universal de sanatate. Acolo statul nu e dator cu nimic cetateanului, totul este privat.

Iti faci o asigurare care costa enorm si care nu acopera toate bolile si accidentele. Daca vrei acoperire mai larga platesti si mai mult. Apoi cand iti vine rau pe strada, e mai bine sa-ti vina rau langa unul din spitalele cu care firma de asigurare la care esti asigurat are contract, pentru ca alte spitale nu te primesc.

Asistenta medicala de urgenta nu este gratuita. Daca se intervine esti pus apoi sa platesti cand te faci bine, eventual scoti casa la vanzare ca sa acoperi cheltuielile de spitalizare si tratament.

Am vazut in Sicko, un film de Michael Moore, cazul unui om care si-a taiat doua degete la o mana in timp ce lucra cu un ferastrau electric. Le-a luat si le-a pus intr-o punga cu gheata si a fugit la spital. Acolo i-au zis in felul urmator: sa-ti punem la loc degetul care a fost taiat mai putin, costa 12000 de dolari. Celalalt deget, care a fost taiat mai mult, costa 60000. Omul n-a avut bani decat de un deget si exact atat i-au lipit la loc.

Este ingrozitor, iar noi, de bine sau de rau avem un sistem medical de o mie de ori mai bun decat la ei. Cazul omului de la Slatina ar fi avut acelasi sfarsit la americani, dar nu ar fi fost exceptia, ar fi fost regula.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.02.2009, 12:19:45
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Avortul a fost legalizat în Italia în 1978, o decizie confirmată printr-un referendum trei ani mai târziu, în ciuda opoziției Vaticanului.
Referendum, adica vointa poporului. Daca poporul doreste asa, cine este Biserica Catolica sa se opuna? Poate nu si-a facut treaba de convingere cum trebuie, caz in care sa nu mai condamne pe cele ce aleg sa faca avort, ci sa se uite la propria incompetenta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.04.2009, 16:09:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Am văzut pe...[/COLOR]
[COLOR=green] ... TVR Cultural filmul "No Tears" inspirat din realitate...
Culpe medicale se pot întmpla oriunde în lume, autoritățile nu-s cu nimic mai înțelelegătoare iar vinovatul e un laș... Cât despre scuze sau despăgubiri... E bine că vin și când totul e prea târziu ca să mai conteze...
N-am vrut să plâng... Dar și acum lacrimile curg...
Filmul merită văzut.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Jurisprudenta: despagubire pentru crima ratata Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 15 21.08.2012 00:28:57
mai este crima un pacat in urmatoarele situatii? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 08:23:39
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Crima de onoare ladyanda Generalitati 33 05.12.2010 18:58:05