Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.02.2008, 13:35:05
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de litanul

Eu sunt adventist. De dragul adevarului pot sta si in fata unui Sinod bisericesc. As fi de acord (desi nu e corect) sa "fiu luat la intrebari" si sa ma limitez doar sa raspund fara sa pun intrebari la randul meu.
eu personal nu stiu nimic despre adventisti, dar daca binevoiesti sa lamuresti pe cei care nu stiu...:satisfied:
Cine vrea sa se lamureasca despre adventisti o poate face, fara nici un risc, in felurite moduri. Recomand un mod de la distanta: site-urile de pe internet. De ex: www.intercer.org.; www.adventist.ro si altele. Mai pot fi mijloacele media: radio Vocea Sperantei sau postul de televiziune Speranta Tv (pe internet sau prin retelele Digi Tv sau Focus Sat). Ce as putea sa spun pe scurt depre adventisti: cauta sa revina la credinta pura din primul secol (prezentata in Sfanta Scriptura), credinta Domnului Iisus Hristos si apostolii sai. De asemenea, adventistii cauta sa respecte (din dragoste pentru Dumnezeu si pentru semeni) toate cele 10 porunci (inclusiv porunca a 4-a)."Aici este rabdarea sfintilor, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Iisus"(Apocalipsa cap. 14:12).
Nu pot spune prea multe despre adventisti. As ocupa prea mult spatiu. Astept intrebari de orice fel. O rugaminte: nu credeti tot ce spun altii despre diferite "secte sau culte". Cercetati singuri.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.02.2008, 13:55:07
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
"De la inceputurile crestinismului? Cate slujbe (liturghii, masluri, denii, utrenii, vecernii, etc) a tinut Domnul Iisus Hristos si apostolii sai? Conoaste cineva vre-un nume de preot crestin (nu iudeu) din Biblie (este Cartea care prezinta crestinismul din primul secol, crestinismul pur, fara floricele). Daca cineva considera ca inceput al crestinismului secolele II, III, IV sau urmatoarele, este problema sa. "

Cele sapte Laude (slujbe) sunt prorocite de imparatul David in psalmi.
Ele au fost scrise de sfintii parinti si insuflate de sfantul Duh.
In timpul sf.Maslu s-au vindecat multi ,la sf.Liturghie cei curati sufleteste au vazut pe Mantuitorul si ingerii si astea nu sunt vedenii.
Dar ca sa luam ad literam ce s-a scris ...asta nu mai este credinta.
Care sunt acei Psalmi? Imparatul David a trait in perioada Vechi testamentara. Atunci existau preoti si multe slujbe. Atat preotul cat si marea majoritate a slujbelor simbolizau lucrarea Mantuitorului nostru. Dar acestea au fost desfiintate odata cu venirea Domnului Iisus Hristos. In Noul Testament apare de doua ori cuvantu "desfiintat": in Evrei cap 7 (unde este vorba de preotie) si in Evrei cap 10 (unde este vorba de slujbe). Iar Domnul Iisus Hristos si apostolii sai nu au mai tinut asfel de slujbe ci invatau pe norod si propovaduiau Evanghelia. Nu au inteles apostolii bine ce au de facut? Nu am nimic impotriva minunilor. Dar cred in minunile care schimba inima omului si il pregatesc pentru cer. Degeaba se fac vindecari de tot felul; daca nu schimba si caracterul omului (pocainta), nu sunt de la Dumnezeu. Cunosc multe persoane care erau pierdute (betivi, curvari, puscariasi) dar Dumnezeu a lucrat la inima lor si azi sunt niste oameni minunati, plini de dragoste. In asfel de minuni cred nu in magii care nu schimba caracterul omului.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.02.2008, 14:06:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

litanul: Zici ca ai studiat Sfanta Scriptura. Ai vazut ce scrie: ca nici o proorocie nu se talcuieste dupa socotinta fiecariua. Asta e una.
Sectele neavand preoti, nu are cine sa se ocupe de Sfintele Taine.
Dumnezeu spune Apostolilor: Ceea ce vor dezlega ei pe pamant, va dezlega si El in Cer. Asta scrie in biblie, iar preotii ortodocsi sunt urmasii Apostolilor prin punerea mainilor.
Deci, dupa cum se spune, mai sus, preotii leaga si dezleaga prin Sfintele Taine, iar Dumnezu face acelasi lucru in Cer. Acestea sunt Sfintele Taine.
Si apoi biblia nu este o carte, care a cazut cu acest continut din Cer, ci au fost alese textele canonic , care s-au constituit apoi in NT. Mai existau scrieri primite prin Duhul Sfant,revelatii notate pe hartie, papirus sau alt suport material, dar care nu au fost incluse in biblie. Acestea consituie Sfanta Traditie. Tot de la Dumnezeu vin, tot pentru oameni sunt si tot prin Duhul Sfant au fost primite.
E pacat ca sectarii isi pun bete in roate si nu iau seama si la aceste scrieri f importante pentru intelegerea Sfintei Scripturi.
Cred ca spovedania este mentionata in biblie, in versetele despre omul care spune lui Iisus: "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!"
Aceste cuvinte le spunem si noi la spovedanie: Nu am crezut, dar acum cred. Ajuta-ma, Doamne, sa scap de necredinta mea si iarta-mi pacatele mele.
Litanule, daca ai sti ce liniste se aseaza in sufletul despovarat de pacatele spovedite, te-ai duce cu bucurie sa te spovedesti. Inteleg ca tu te cercetezi, dar ce faci cu pacatele pe care tu nu ti le stii; fapte pe care tu le crezi bune, dar care ascund pacate? La ortodocsi duhovnici pot fi doar preotii cu mare experienta.
Si...incearca sa nu arunci cu pietre, spunand ca ti s-a indicat sa lasi biblia. Nici un preot ortodox nu va spune asa ceva. Sa nu-L maniem pe Domnul!
Tainele sunt cunoscute de catre credinciosi, care apeleaza la preoti pentru acestea.
Exista bolnavi pe moarte, care dupa spovedanie si-au revenit si s-au insanatosit. Altii, care dupa Sf. Maslu si-au revenit din boli grave, precum cancerul.
Sfintele Tainele sunt slujbe cu anumite rugaciuni, spre deosebire de taina, ceva necunoscut. Sa nu facem confuzie. Uite, aici poti citi despre Sfintele Taine:

http://www.plasticsusa.com/ortho/taine.html

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-sfantele-taine.htm
Sunt multe link-uri pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.02.2008, 19:33:00
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
litanul: Zici ca ai studiat Sfanta Scriptura. Ai vazut ce scrie: ca nici o proorocie nu se talcuieste dupa socotinta fiecariua. Asta e una.
Sectele neavand preoti, nu are cine sa se ocupe de Sfintele Taine.
Dumnezeu spune Apostolilor: Ceea ce vor dezlega ei pe pamant, va dezlega si El in Cer. Asta scrie in biblie, iar preotii ortodocsi sunt urmasii Apostolilor prin punerea mainilor.
Deci, dupa cum se spune, mai sus, preotii leaga si dezleaga prin Sfintele Taine, iar Dumnezu face acelasi lucru in Cer. Acestea sunt Sfintele Taine.
Si apoi biblia nu este o carte, care a cazut cu acest continut din Cer, ci au fost alese textele canonic , care s-au constituit apoi in NT. Mai existau scrieri primite prin Duhul Sfant,revelatii notate pe hartie, papirus sau alt suport material, dar care nu au fost incluse in biblie. Acestea consituie Sfanta Traditie. Tot de la Dumnezeu vin, tot pentru oameni sunt si tot prin Duhul Sfant au fost primite.
E pacat ca sectarii isi pun bete in roate si nu iau seama si la aceste scrieri f importante pentru intelegerea Sfintei Scripturi.
Cred ca spovedania este mentionata in biblie, in versetele despre omul care spune lui Iisus: "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!"
Aceste cuvinte le spunem si noi la spovedanie: Nu am crezut, dar acum cred. Ajuta-ma, Doamne, sa scap de necredinta mea si iarta-mi pacatele mele.
Litanule, daca ai sti ce liniste se aseaza in sufletul despovarat de pacatele spovedite, te-ai duce cu bucurie sa te spovedesti. Inteleg ca tu te cercetezi, dar ce faci cu pacatele pe care tu nu ti le stii; fapte pe care tu le crezi bune, dar care ascund pacate? La ortodocsi duhovnici pot fi doar preotii cu mare experienta.
Si...incearca sa nu arunci cu pietre, spunand ca ti s-a indicat sa lasi biblia. Nici un preot ortodox nu va spune asa ceva. Sa nu-L maniem pe Domnul!
Tainele sunt cunoscute de catre credinciosi, care apeleaza la preoti pentru acestea.
Exista bolnavi pe moarte, care dupa spovedanie si-au revenit si s-au insanatosit. Altii, care dupa Sf. Maslu si-au revenit din boli grave, precum cancerul.
Sfintele Tainele sunt slujbe cu anumite rugaciuni, spre deosebire de taina, ceva necunoscut. Sa nu facem confuzie. Uite, aici poti citi despre Sfintele Taine:

http://www.plasticsusa.com/ortho/taine.html

http://www.sfaturiortodoxe.ro/invatatura-crestina-ortodoxa/catehism-invatatura-credinta-crestina-ortodoxa-sfantele-taine.htm
Sunt multe link-uri pe aceasta tema.
In primul rand, imi pare rau ca "am aruncat cu pietre". Multumesc pentru mustrare. Dar sa stii ca nu am spus nici un neadevar. Inca mai am in urechi cuvintele acelea. Ca sa fiu inteles si sa mai "dreg putin busuiocul" vreau sa marturisesc ca nu am prejudecati referitoare la oameni, indiferent de confesiunea din care fac parte. Am asistat cu mare placere la cateva seminarii organizate de ASCOR. Am avut ce invata. Ascult, de multe ori, Radio Ortodoxia. Aud multe lucruri bune, ziditoare. Am urmarit, de curand, un reportaj cu un preot din Moldova, adevarat om a lui Dumnezeu.
Dar in acelasi timp, resping imediat orice invatatura rea, indiferent de unde ar veni. Eu sunt un fel de berean. "Au primit Cuvantul cu toata ravna, si cercetau Scripturile in fiecare zi, ca sa vada daca ce li se spunea, este asa" (Faptele Apostolilor cap. 17:11).
O sa-mi fie greu sa raspund scurt la problemele ridicate. Dar o sa incerc.
"Nici o proorocie din Scriptura nu se talcuieste dupa socotinta fiecaruia"(2 Petru cap. 1:20). Foarte corect (de altfel, ca tot ce spune Scriptura). Eu merg pe principiul ca Scriptura se explica cu Scriptura. La inceput, am avut nevoie de putin ajutor din partea unor oameni (care oricum nu m-au invatat cum trebuia). Daca vreau sa inteleg un adevar, caut toate versetele din Biblie referitoare la subiectul care ma intereseaza. Apoi, puse cap la cap, fara sa scot o "frantura de slova", descopar ce a vrut sa spuna Dumnezeu in Cuvantul Sau. Totdeauna, trebuie sa ne rugam inainte, si sa fim gata sa fim zdruncinati in convingerile noastre. Nu venim in fata Cuvantului lui Dumnezeu cu idei preconcepute pe care cautam sa ni le argumentam. Un biblist francez spunea "de treizeci de ani studiez Biblia cu pasiune si in fiecare zi ma uimeste tot mai mult si ma deranjeaza tot mai mult". Noi acceptam sa fim deranjati de adevarurile Bibliei?
"Adevarat va spun, ca orice veti lega pe pamant, va fi legat in cer; si orice veti dezlega pe pamant va fi dezlegat in cer."(Matei 18:18). Dar se pune intrebarea, cei care leaga si dezleaga o fac dupa capul lor sau fac voia lui Dumnezeu? Daca citim Faptele Apostolilor si epistolele acestora, vedem ca faceau numai voia lui Dumnezeu, cand legau sau dezlegau. Niciodata nu au incalcat voia Domnului. De exemplu, nu oficiau o casatorie din care sa faca parte o persoana divortata. Biblia spune: "Celor casatoriti, le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta sa nu se desparta de barbat. Daca este despartita, sa ramana nemaritata, sau sa se impace cu barbatul ei. Si nici barbatul sa nu-si lase nevasta" (1 Corinteni cap. 7:10-11). Va fi o legatura aprobata de Dumnezeu cea facuta intre persoane divortate? Au dreptul oamenii sa faca ce vor fara sa tina cont de voia Domnului? A fost doar un exemplu. Eu cred ca sunt persoane unse cu Duhul Sfant sa lege si sa dezlege, dar numai dupa voia Domnului.
Despre scrierile necuprinse in Biblie. Le accept atata timp cat nu contrazic Sfanta Scriptura. La fel si cu traditiile. Daca sunt in armonie cu Scriptura, merita respectate. Daca nu.... se cheama ca sunt invataturi omenesti."El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra".(Marcu 7:10).
Referitor la spovedanie: citatele pe care mi le-ai dat se refera la o marturisire de credinta. Nu au legatura cu spovedania. Vezi totusi 1 Corinteni cap 11:23-29.
Faca bunul Dumnezeu sa ne intalnim in Imparatia Sa si sa ne invete El.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.02.2008, 21:59:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de litanul
Citat:
În prealabil postat de dumy
as vrea sa vorbesc cu un adventist despre credinta pe care o pretinde a fi "calea dreapta".....ughy86@yahoo.com......insa stiu k nu prea vor sa vina la discutie cu un preot...pt k preotul le va arata adevarata "cale"iar ei nu vor avea curaj sa o aleaga din cauza pastorilor lor
Eu sunt adventist. De dragul adevarului pot sta si in fata unui Sinod bisericesc. As fi de acord (desi nu e corect) sa "fiu luat la intrebari" si sa ma limitez doar sa raspund fara sa pun intrebari la randul meu.
Am mai auzit aceasta replica. Are in sine multa suptilitatea. Tu ai fi asemenea lui Hristos in fata fariseilor si carturarilor. Afla ca sinodul unei Biserici este dupa modelul sinodului apostolic din anul 50 de la Ierusalim (Sinodul unei Biserici nu se confunda cu adunarea fariseilor si carturarilor).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.02.2008, 18:34:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

litanul: uite, pentru ca nu inteleg unele lucruri pe care le afirmi tu pe aici, iti dau urmatorul link, cu talcuirea Sf. Ioan Gura de Aur la "Tatal Nostru".
Daca gasesti ceva care nu coincide cu biblia, sau chiar contravine invataturilor lui Hristos,atunci scrie-ne te rog aici ce greseli ai depistat.
Imi este greu sa cred capoti intelege Sfanta Scrispura mai bine decat Sf. Ioan Gura de Aur, dar ...hai sa vedem ce ai de spus.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.02.2008, 18:35:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertare; in graba am uitat sa postez link-ul:
http://www.ioanguradeaur.ro/354/talcuire-la-tatal-nostru/
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.02.2008, 21:46:44
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Iertare; in graba am uitat sa postez link-ul:
http://www.ioanguradeaur.ro/354/talcuire-la-tatal-nostru/
Multumesc mult pentru link-ul trimis. Am citit cu placere talcuirea sfantului Ioan Gura de Aur la Rugaciunea Domneasca. Mi-a placut foarte mult si am copiat-o. Apreciez invataturile pur crestine. Cred intr-o relatie personala cu Dumnezeu, o relatie bazata pe rugaciune si ascultare de Cuvantul Sau. Resping invataturile care tin de dogma vreunei biserici si nu au la baza invataturile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor sai. Am vazut multe vieti schimbate (adevarate minuni dumnezeiesti) ale celor care au o relatie directa cu Dumnezeu. Acest lucru este posibil prin jertfa si mijlocirea Mantuitorului nostru."Caci exista un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine insus, ca pret de rascumparare pentru toti".(1 Timotei cap. 2:5-6). Biserica are si ea un rol important. Dar nu face bine cand si-l depaseste.
Referitor la Sfantul Ioan Gura de Aur. Stii la ce varsta s-a botezat? As dori sa gasesc talcuirile sale la taina Sfantului Botez. O sa caut si eu. Dar poate ma ajuti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.02.2008, 00:31:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poti gasi totul pe net. De aceea mai degraba iti enumar cativa autori de la care ai ceva de invatat, in afara Sf. Ioan Gura de Aur:
Sf. Vasile cel Mare, de la care avem Sf. Liturghie (o poti citi pe net, ca sa vezi ce rugaciuni are), precum si "Omilii si cuvantari" despre post, botez, si multe altele.
Sf.Maxim Marturisitorul a scris printre altele Omilii la Facerea. Vezi si Vol.3 din Filocalia.

As vrea sa scriu foarte pe scurt despre intalnirea Sf. Efrem Sirul cu Sf. Vasile cel Mare.
"Parinte preacinstite, un dar cer de la prea sfintia ta sa mi se dea mie, si aceasta binevoieste prin lucrarea lui Dumnezeu sa mi se daruiasca". Iar marele Vasile a zis catre dansul: "Porunceste parinte, cele ce doresti ca mult iti sunt dator si mai ales pentru osteneala venirii tale catre mine". Cinstitul Efrem a zis lui: "Stiu parinte sfinte, ca ori cate vei cere de la Dumnezeu, iti va da tie, ca unui adevarat si credincios rob al Lui. Si voiesc sa rog pe Dumnezeu, sa imi porunceasca mie sa graiesc greceste". Iara Sf. Vasile a zis catre dansul: "Mai presus de puterea noastra ai cerut. Dar de vreme ce cu credinta ai cerut, faca-se tie, precum ai crezut. Deci vino parinte prea cinstite, si al pustiei povatuitoare, sa ne rugam Domnului amandoi, ca puternic este sa faca voia ta. Ca scris este: "Voia celor ce se tem de dansul o va face, si rugaciunea lor o va auzi, si ii va mantui pe dansii". Si dupa ce au facut ei rugaciune indelung, s-au sculat, si-a zis catre dansul marele Vasile:" Pentru ce parinte Efreme, nu primesti hirotonia preotiei, ca se cuvine tie fiind vrednic?" si a zis lui prin talmaci: "Fiindca sunt pacatos stapane". a raspuns lui sfantul: "O, de as avea eu pacatele tale" Si a zis lui iarasi sfantul parintele nostru: "Sa facem metanie". Si stand ei la pamant cu fata in jos, marele ierarh si-a pus mana sa peste cuviosul Efrem, si a facut rugaciunea diaconului, si i-a zis lui: "Porunceste, acum sa ne ridicam". Si limpezindu-se limba lui indata a zis Sfantul Efrem in limba greaca:
"Mantuieste, miluieste, ridica-ne si ne pazeste pe noi Dumnezeule cu darul Tau". Si s-a plinit cuvantul cel scris: "Atunci va sari schiopul ca cerbul si limpede va fi limba gangavilor". Si graind el numaidecat din ceasul acela greceste toate, a slavit pe Dumnezeu cel atotputernic, si care asculta glasul rugaciunii celor ce se tem de El, si face voia robilor Lui celor credincisi. "
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.02.2008, 01:22:28
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

litanul, daca esti adventist banuiesc ca nu crezi in vesnicia iadului...de aceea te rog sa postezi aici sau sa dschizi tu un alt topic in care sa argumentezi despre faptul ca "vesnic"-ul din Biblie nu este da fapt vesnic ca sa nteleg si eu mai clar argumentele ca eu am mai vorbit cu un adventist dar imi dadea mereu link-uri interminabile fara sa mi vorbeasca si sa sintetizeze cu cuvintele lui.In mare, am vazut ca in Biblie uneori vesnic nu inseamna vesnic, chiar intr-unloc in acelasi verset era urmat de "pana cand", insa in cazul iadului nu exista un "pana cand" sau vreun verset care sa sugereze ca "vesnic" nu inseamna vesnic, si de aia sunt cam confuza in legatura cu acest subiect(adica am inteles de ce chinul ar putea fi vesnic, dar nu sunt inca sigura ca in ebraica are intelesul de "vesnic" sau de "pana la moarte, pana la anihilare")...







Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02